ممکن است مسافرت اضطراب و استرس هم داشته باشد، به خصوص اگر سفر شما همراه با گردش و بازدید از جاهای دیدنی باشد یا نیاز به آشنایی با زبان‌های مختلف داشته باشید یا مقصدتان شهری شلوغ باشد. اما استرس سفر یک استرس مثبت است و مثل اضطراب شما از کار زیاد یا زندگی روزمره نیست. کاهش فشار و استرس روحی همیشه به سلامتی شما کمک خواهد کرد.

تنوع در زندگی

مسافرت از هر نوعی که باشد باعث می‌شود برای مدتی از زندگی عادی خود دور شوید و همین مسئله به تنهایی انرژی زیادی به شما می‌دهد. اینکه بخواهید برنامه روزانه خود را کمی تغییر دهید، می‌تواند به عنوان نوعی درمان محسوب شود و این کار از کسل و خسته شدن فکر و جسم جلوگیری می‌کند. بزرگی می‌گفت: “هر تغییر و تنوعی به اندازه استراحت خوب است”. آشنایی با افراد و فرهنگ‌های مختلف سفر کمک می‌کند تا افراد مختلفی را ملاقات کنید. اجتماعی بودن و معاشرت کردن نوعی درمان به حساب می‌آید و باعث می‌شود با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مختلف آشنا شوید.

استفاده از هوای آزاد

سفر باعث می‌شود که از چهاردیواری منزل یا محل کار دور شوید و بیشتر از هوای تازه و سالم لذت ببرید. اگر برای گردش به کوهستان یا برای استراحت به کنار دریا بروید، نسبت به روزهای عادی عمیق‌تر نفس بکشید تا اکسیژن بیشتری وارد بدنتان شود. همچنین می‌توانید از آفتاب گرفتن هم استفاده زیادی ببرید، اما احتیاط‌های لازم برای جلوگیری از آفتاب سوختگی را فراموش نکنید.

تغییر در رفتار

برنامه ریزی هم قسمتی از تفریحاتتان است. زمانی که سفری در پیش دارید، حتی یکنواختی و کار سخت باعث می‌شود که بهتر با مشکلات کاری کنار بیایید. سفر کردن دید و احساس تازه‌ای نسبت به فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مختلف به شما می‌دهد و کمک می‌کند که از زندگی بیشتر لذت ببرید. سفر حتی باعث می‌شود دید تازه‌ای نسبت به شهر خودتان هم پیدا کنید.

این مطلب اولین بار در فصلنامه بهداشت خانواده منتشر شده است.