زمان مطالعه: ۲ دقیقه

فعال کردن حالت شب در تلفن‌های همراه و مانیتورها

بسیاری از مردم با تاریک شدن هوا، حالت شب تلفن همراهشان را فعال می‌کنند، فارغ از اینکه آن قدرها هم که به نظرمی رسد این کار جلوی بی خواب شدنشان را نمی‌گیرد. هورمون ملاتونین، هورمونی است که بدنمان را برای خواب آماده می‌کند. هر نوری مقدار تولید هورمون ملاتونین را کاهش می‌دهد. وقتی شب‌ها به صفحه گوشی‌تان نگاه می‌کنید، حالت آرامش قبل از خواب را می‌گیرد و باعث می‌شود خوابتان نبرد. این قضیه برای تلویزیون ولپتاپ نیز صادق است و نگاه کردن به آنها قبل از خواب می‌تواند خواب را با اختلال مواجه کند.

گوش دادن به موسیقی

اگر موسیقی که به آن گوش می‌دهید، ضربان قلبتان را بالا نبرد، ایرادی ندارد. اما زمانی که برای خواب به موسیقی گوش می‌دهید، حتماً باید دستگاه پخش خود را به گونه‌ای تنظیم کنید تا موسیقی پس از مدتی خود به خود قطع شود. زیرا زمانی که موسیقی روشن باشد وارد مرحله خواب عمیق نمی‌شوید و صبح ها بعد از بیدار شدن احساس نشاط و سرزندگی نخواهد داشت.

ورزش کردن

فواید ورزش برای سلامتی بر کسی پوشیده نیست. ورزش راه مناسبی برای خسته کردن فرد و کمک به خوابیدن است. اما زمانی که دقیقاً قبل از خواب ورزش کنید، بدنتان سخت‌تر وارد مرحله خواب می‌شود. بنابراین بهتر است در طول روز یا حداقل چند ساعت قبل از خوابیدن ورزش کنید.

خالی کردن ذهن از افکار مختلف از طریق نوشتن نوشتن

ایده‌ی بدی نیست ولی باید این کار را حداقل یک ساعت قبل از رفتن به خواب انجام داد. در غیر این صورت احتمالاً هنگام خواب ذهنتان درگیر چیزهایی است که نوشته‌اید.

استفاده از نرم افزارهای آرامش و مدیریت خواب

اگر می‌خواهید از فواید مدیتیشن بهره‌مند شوید باید آن را به طور منظم در طول روز انجام دهید. این نرم‌افزارها راهی کوتاه برای بهبود خوابتان نیستند بلکه باید به طور مداوم و در دراز مدت از آنها استفاده کنید تا بتوانید تغییرات لازم را در سبک زندگی‌تان ایجاد کنید.

آماده شدن برای خوابیدن دقیقاً قبل از رفتن به رختخواب

آمادگی برای خواب می‌تواند اثر معکوس داشته باشد. پوشیدن پیژامه، تعویض بلوز و مسواک زدن قبل از خواب می‌تواند حالت آرامشتان را برهم بریزد وتاثیر منفی داشته باشد. بنابراین بهتر است این کارها را یک ساعت قبل از خواب انجام دهید تا بدنتان پس از آن، زمان داشته باشد تا وارد حالت آرامش شود.

تمرکز روی مقدار خوابتان به جای کیفیت خواب

کیفیت مهم‌تر از کمیت است. تنها تعداد ساعاتی که می‌خوابید مهم نیست. در حقیقت بهتراست به جای اینکه نگران باشید که باید دقیقاً در فلان ساعت خوابتان ببرد، صبر کنید تا حسابی خسته شوید و سپس به رختخواب بروید. خواب کوتاه و بی وقفه بهتر از دراز کشیدن در رختخواب و بیدار ماندن است.

چرت زدن در طول روز

چرت زدن در طول روز خستگی‌تان را از بین می‌برد. بنابراین بدنتان دوباره کمتر خسته می‌شود و شب سخت‌تر به خواب می‌روید. برای قرار گرفتن در چرخه خواب منظم باید هر روز در یک زمان مشخص بیدار شوید حتی اگر هنوز خسته‌اید. اگر خوابتان نامنظم است، این کار در ابتدا دشوار است. اما با این کار خودتان را برای خواب بهتر آماده می‌کنید.

این مطلب اولین بار در نشریه مشق تندرستی به قلم نسیم طاهری منتشر شده است.