در وضعیت جوی معمول و به صورت استاندارد شما می‌بایست فاصله سه الی چهار ثانیه‌ای با خودروی جلوی خود داشته باشید که به هنگام رانندگی در زیر بارش باران این عدد به ۵ ثانیه افزایش پیدا می‌کند.

این روزها نقاط زیادی از کشور درگیر بارش باران بوده و بنا به پیش بینی سازمان هواشناسی این وضعیت در بعضی از استان‌ها ادامه‌دار هم خواهد بود که این موضوع لزوم توجه بیشتر در هنگام رانندگی برای افرادی که قصد سفرهای درون شهری و یا برون شهری را دارند می‌طلبد.

همانطور که می دانیم علت عمده افزایش تصادفات رانندگی در روزهای بارانی و برفی، کاهش ضریب اصطکاک لاستیک‌ها با زمین و همچنین کاهش دید رانندگان است. رعایت نکات زیر به هنگام رانندگی در روزهای بارانی و برفی به افزایش ایمنی در رانندگی می‌انجامد:

  • هنگام بارندگی دقت بیشتری به خرج دهید. مواظب باشید مناظر زیبا، هوای خوش و بوی نم باران حواستان را از رانندگی پرت کند.
  • از سالم بودن برف پاک کن‌های جلو و عقب خودرو مطمئن باشید و بسته به شدت باران، سرعت برف پاک کن را تنظیم کنید.
  • منبع آب شیشه شوی را به طور مرتب کنترل کنید. در یک جاده گل آلود، حتی بعد از باران، ماشین‌های جلویی آن را گلی خواهند کرد.
  • مراعات عابران پیاده را بکنید. خیابان پر از چاله‌های کوچک و بزرگ است که هنگام باران پر از آب می‌شوند. شرط انصاف این است که از چاله‌ها با احتیاط عبور کنید تا آب گل آلود به عابران نپاشد.
  • هنگام بارندگی، حداکثر سرعت‌های مجاز تعیین شده برای معابر گوناگون کاهش می‌یابد و شما باید با سرعت کمتری رانندگی کنید. این احتیاط در سرعت، برای وقتی که تازه باران آغاز شده هم صادق است. یعنی وقتی که تازه زمین‌تر شده، اصطکاک کاهش می‌یابد. به ویژه در اوایل بارندگی، به دلیل مخلوط شدن آلودگی‌های سطحی مانند روغن ماشین و گرد و خاک که به طور معمول روی سطح همه خیابان‌ها و جاده‌ها هست، حتی خطر جدی‌تر هم می‌شود.
  • اگر هنگام بارش باران مجبور به گرفتن ترمز شدیدی شدید، چند بار به طور پیایی پا را روی ترمز فشار دهید. با این کار از لیز خوردن ماشین پیشگیری خواهید کرد. البته رانندگان ماشین‌هایی که به ترمز ABS مجهزند، خیالشان از این نظر راحت‌تر است چون این ترمزها برای لیز نخوردن در چنین وضعیتی طراحی شده‌اند.
  • شاید این پرسش ظهن شما را هم درگیر کرده باشد که هنگام سر خوردن، چگونه خودرو را متوقف کنیم؟ بهترین کار، این است که اعتماد به نفس داشته و به خود مسلط باشید. از ترمز کردن بپرهیزید چون ضربه زدن به ترمز در روی سطح لغزنده چرخ‌ها را قفل می‌کند و موجب لغزش و سرخوردن بیشتر می‌شود. باید در جهتی حرکت کنید که قسمت عقب خودرو سر می‌خورد (فرمان را به همان طرف بچرخانید) و هر زمان خودرو به حالت مستقیم درآمد، در جهت دلخواه خود حرکت کنید. خیلی آهسته روی ترمز فشار دهید تا از سرعت خودرو کاسته شود یا آرام روی گاز فشار دهید تا خودرو به حرکت خود ادامه دهد.
  • از سبقت گرفتن بپرهیزید. چرخاندن فرمان به مقدار زیاد، ضربه‌ای به عقب خودرو می‌زند که باعث سر خوردن آن می‌شود و خودرو در جهت عکس حرکت برمی‌گردد. در عین حال، خودرو را در دنده نگه دارید و از خلاص کردن آن بپرهیزید، چون در این حالت به کم شدن سرعت کمک می‌کند و حداکثر کنترل را به راننده می‌دهد.
  • از برداشتن پای خود از روی گاز به طور ناگهانی خودداری کنید و پدال گاز را به طور متعادل نگه دارید تا از سرخوردن خودرو در این شرایط جلوگیری کنید. هنگامی هم که خودرو «بکسوات» کرد از گاز دادن‌های بی جا و چرخاندن سریع چرخ‌ها خودداری کنید چون این کار علاوه بر این که نتیجه مثبتی ندارد، خودرو را هم عمیق‌تر و کامل‌تر در گل و لای فرو می‌برد.
  • در شرایط جوی معمول و به طور استاندارد شما می‌بایست فاصله سه الی چهار ثانیه‌ای با خودروی جلوی خود داشته باشید که به هنگام رانندگی در زیر بارش باران این عدد به ۵ ثانیه افزایش پیدا می‌کند. با این کار علاوه بر داشتن زمان کافی برای عکس العمل در جاده لغزنده از پاشیده شدن آب جاده بر روی خودروی شما هم که باعث حادثه می‌شود، جلوگیری به عمل می‌آید.