زمان مطالعه: ۲ دقیقه

درون لامپ کم مصرف یک مدار یکسو کننده وجود دارد (مبدل برق شهر به برق مستقیم یا DC (مقدار ولتاژ خازن بعد از یکسو شدن باید به یک مقدار خاصی رسیده (شارژ شده) تا عملیات شروع شود (دشارژ شود). در اکثر مواقعی که لامپ کم مصرف چشمک می زند، به دلیل وجود خازن می‌باشد، یعنی زمانی که ولتاژ خیلی کم به این خازن می‌رسد، شروع به شارژ شدن کرده و با سرعت روی المان‌های مدار تخلیه می‌شود.

زمانی که لامپ کم مصرف چشمک می زند یعنی خازن بار خودش را بر روی المان‌های مدار تخلیه کرده و دوباره شروع به شارژ شدن می‌کند. این چرخه یا سیکل تا آخر ادامه پیدا می کند به همین دلیل لامپ کم مصرف هر چند ثانیه یا دقیقه یک‌بار چشمک می زند. در کل مقدار کمی از جریان به لامپ کم مصرف رسیده و آن جریان کم، نمی‌تواند لامپ را به طور کامل روشن کند ولی برای شارژ و دشارژ شدن خازن کافی است. شارژ شدن خازن طول کشیده اما تخلیه آن لحظه ایست.

علت چشمک زدن لامپ کم مصرف

اتصال مستقیم فاز به لامپ
برای روشن شدن لامپ باید مسیری از فاز به نول یا بالعکس وجود داشته باشد، مثلاً وقتی شما کلید برق را می‌زنید در واقع لامپ بین فاز و نول قرار می‌گیرد، به این ترتیب جریان از طریق لامپ بین فاز و نول جابجا می‌شود. در برخی از ساختمان‌ها، به اشتباه یا عمدی سیم فاز را مستقیماً به مصرف کننده وصل کرده و نول را به کلید وصل می‌کنند. در چنین مواردی وقتی فاز مستقیماً به لامپ کم مصرف می‌رود، بدنه لامپ، سرپیچ، دیوار، سقف یا یک تکه آهن، فلز می‌تواند نقش نول را ایفا کند اما نه به اندازه‌ای که جریان کامل رد بشود. این جریان کم باعث چشمک زدن لامپ کم مصرف بشود. در این مورد جای فاز و نول رو عوض کنید.

استفاده از کلید برق چراغ دار
کلیدهای چراغ دار برای هدایت کاربر در تاریکی، که از محل کلید برق اطلاع یابند به کار می‌روند. این لامپ داخل کلیدها به همراه یک عدد مقاومت زیاد (چند کیلو اهم) سری شده که جریان کمی می‌کشد این جریان کم برای فعال کردن مدار لامپ کم مصرف کافی است. برای رهایی از چشمک زدن لامپ کم مصرف می‌توانید لامپ داخل کلید را جدا کرده یا اینکه از کلیدهای بدون چراغ و یا از لامپ‌های LED استفاده کنید.

استفاده از کلید دیمر
کلید دیمر یا دیمر به نوعی از کلیدها گفته می‌شود که ولتاژ خروجی را تنظیم می‌کند. (کلید دیمر را می‌توان مثل شیر آب در نظر گرفت که هر چه بیشتر باز شود آب بیشتر جریان میابد و بالعکس) مثلاً آگه منزل شما دارای کلید قابل تنظیم یا همان دیمر باشد شما می‌توانید نور لامپ را تنظیم کنید. در بسیاری از مواقع کسانی که از لامپ کم مصرف استفاده می‌کنند و با کلید دیمر آن را کنترل می‌کنند، زمانی که می‌خواهد لامپ را خاموش کند، تا انتهای کلید نمی‌چرخاند که این کار اجازه عبور ولتاژ و جریان کمی را به سمت لامپ کم مصرف می‌فرستد به همین دلیل لامپ کم مصرف چشمک می زند.

این نوشته اولین بار در فصلنامه نیرو فروز منتشر شده است.