کودک شما هم جزء آن دسته از کودکانی است که هنگام خوردن صبحانه بهانه می‌گیرند. نگران نباشید. توصیه زیر را بخوانید و به‌کار ببندید.

سفره را بچینید

به همراه فرزند خود، از شب قبل، سفره صبحانه فردا را بچینید. البته هنگامی‌که کودکتان خوابید، مواد فاسدشدنی را، دوباره در یخچال قرار دهید. صبح هنگام نیز، ابتدا سفره را مثل شب پیش آماده کنید بعد کودکتان را 15 تا 20 دقیقه پیش از خوردن صبحانه بیدار کنید تا دستگاه گوارشی او کمکم شروع به کار کند.

نوشیدنی‌های اشتها آور

پیشنهاد می‌شود، وقتی کودکتان از خواب برخاست یک لیوان بزرگ آب یا آب پرتقال به او بدهید. به این ترتیب او به اشتها می‌آید. مطمئن باشید چند دقیقه بعد، شتابان به سمت میز صبحانه می‌آید.

با بوفه موافقید؟

کوچولوها همیشه دوست دارند ادای بزرگ‌ترها را در بیاورند. آنها عاشق بوفه‌اند و دوست دارند غذاها روی میز چیده شده باشد تا آنها هر چه می‌خواهند بخورند. آب پرتقال، نان، بیسکوئیت، شکلات صبحانه، شیر، پنیر و… را روی میز بچینید و مطمئن باشید، چشمان کودک، بزرگ‌تر از معده‌اش خواهد شد و از تمام غذاهای روی میز تا جایی که بتواند می‌خورد.

خودتان با او صبحانه بخورید

فراموش نکنید که بهترین راه یادگیری، مثال زدن است. شما نیز همراه کودکتان بنشینید و صبحانه کامل بخورید. کودکتان از شما الگو می‌گیرد و کارهای شما را تقلید می‌کند. وقتی چند لقمه خوردید، تازه اشتهایتان باز می‌شود، به‌خصوص اگر یک تلفن همراه داشته باشید.

نان تازه، عالی است!

آمار نشان داده است که از هر 10 کودک، 4 نفر تنها به دلیل نبودن نان تازه سر میز صبحانه، رغبتی به خوردن ندارد. در صورتی که کودکتان نسبت به خوردن صبحانه بی‌میل است، نان تازه را امتحان کنید. بوی نان تازه همه را به اشتها می‌آورد. اگر وقت خرید نان را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم مقداری شیر و شکر روی نان مانده بمالید و آن را در مایکروفر قرار دهید تا بوی نان تازه به خود بگیرد.

از داستان‌های زیبا کمک بگیرید

سعی کنید سر میز صبحانه وقت را غنیمت شمرده و کتاب داستانی، درباره صبحانه خوردن برای کودکتان بخوانید.

اصرار نکنید

درصورتی‌که با وجود انجام تمامی این کارها، باز هم کودک شما صبح از خواب برخاست و میلی به خوردن صبحانه نشان نداد، به او فشار نیاورید. یک لیوان شیر یا آب پرتقال به او بنوشانید و تا ساعت ناهار در صورت تمایل، به او میوه بدهید. مطمئن باشید او فردا صبح بهتر از امروز، صبحانه می‌خورد.

این مطلب اولین بار در مجله کودک منتشر شده است.