فیلم‌های مستند و کنسرت‌های تیلور سویفت به طرفداران نگاهی عمیق به اجراهای زنده و زندگی شخصی او می‌دهند و حضور فوق‌العاده او روی صحنه و شخصیت صمیمی‌اش در مقابل دوربین را به نمایش می‌گذارند.

فیلم «تور دوران‌ها» به عنوان تجربه‌ای کامل که تمام دوران‌های کاری تیلور سویفت را جشن می‌گیرد، برجسته است و بهترین فیلم کنسرت او به شمار می‌رود.«خانم آمریکایی» یکی از افشاگرانه‌ترین مستندهای تیلور سویفت است که به زندگی او به عنوان یک سوپراستار جهانی که برای باورهایش مبارزه می‌کند و به موضوعات سنگینی مانند اختلال خوردن می‌پردازد، می‌پردازد.
تیلور سویفت در طول دوران کاری خود، مستندها و فیلم‌های کنسرت جذاب و متنوعی ساخته است، از فیلم‌های کوچک‌تر مانند «تور جهانی سخنرانی زنده» تا «تیلور سویفت: تور دوران‌ها». این خواننده و ترانه‌سرا برای صحنه ساخته شده است و با فیلم‌هایی مانند «کنسرت شهر عاشق» یا «تور دوران‌ها» دوست دارد به طرفدارانش نگاهی نزدیک‌تر به کنسرت‌هایش بدهد. سویفت اجازه داده است تا تعدادی از کنسرت‌هایش برای لذت بردن طرفدارانش ضبط شود، و همچنین در یک مستند که زندگی‌اش خارج از صحنه را فاش می‌کند، حضور داشته است.در سال‌های اخیر، سویفت نقش‌های بازیگری را در فیلم‌ها برعهده گرفته است، اما این فیلم‌های مستند او هستند که مخاطبان می‌توانند بهترین اجراها و همچنین حضور صمیمی او روی پرده را در آن‌ها ببینند. زندگی یک سوپراستار جهانی که نمی‌تواند بدون ایجاد جنجال به جایی برود، بسیار جذاب است. با اکران فیلم «تیلور سویفت: تور دوران‌ها» در اکتبر ۲۰۲۳ (و شروع پخش آنلاین «تیلور سویفت: تور دوران‌ها (نسخه تیلور)» بر روی دیزنی پلاس در مارس ۲۰۲۴)، ارزش این را دارد که به برخی از مستندها و فیلم‌های کنسرت قبلی او نگاهی بیندازیم و ببینیم آن‌ها در مقایسه با یکدیگر چگونه هستند.

۹-Every Taylor Swift Documentary In Release Order

تیلور سویفت در طول دوران درخشان فعالیت هنری خود، در مجموع هشت فیلم کنسرت و مستند منتشر کرده است. او که از سال ۲۰۱۰ با فیلم «بی‌باک» کار خود را در این زمینه آغاز کرد، با ساخت فیلم‌ها و مستندهای همراه با آهنگ‌ها و آلبوم‌هایش، که نگاهی نادر به زندگی شخصی او دارند، بر موفقیت کارهایش افزوده است. امیدواریم سویفت قصد داشته باشد از این استراتژی برای پروژه‌های آینده خود نیز استفاده کند.

۸-Taylor Swift: Speak Now World Tour Live (2011)

«تیلور سویفت: تور جهانی سخنرانی زنده» در نوامبر ۲۰۱۱ اکران شد و شامل تصاویری از دومین تور جهانی این خواننده پاپ برای تبلیغ سومین آلبوم استودیویی او، «سخنرانی حالا»، است. این فیلم شامل هیچ توضیحی نیست، اما حضور صحنه‌ای فوق‌العاده سویفت را حتی در سن کم ۲۲ سالگی به نمایش می‌گذارد. اجرای او از آهنگ‌هایی مانند «عزیز جان» که در آن، با اوج گرفتن صدای خواننده در انتهای بیت میانی، آتش‌بازی به هوا می‌رود، استعداد او را به اثبات می‌رساند.سویفت از همان اوایل کارش می‌دانست چطور تماشاچیان را کنترل کند، به همین دلیل بود که او از اجرای دو کنسرت در میدان مدیسون اسکوئر گاردن به سه شبِ با بلیت فروخته‌شده در ورزشگاه متلایف در طول تور کنسرت سومش رسید. با نگاهی به گذشته، «تیلور سویفت: تور جهانی سخنرانی زنده» یک شروع شیرین برای حرفه سویفت بود و تماشای آن نوستالژیک است. این فیلم هر لحظه مسحورکننده از کنسرت جادویی را به تصویر کشیده و یک سرگرمی لذت‌بخش است. با این حال، سویفت فیلم‌های کنسرت و مستندهای بسیار دیگری منتشر کرده است که از کیفیت بالاتری برخوردارند.

۷-The 1989 World Tour Live (2015)

برای پنجمین آلبوم استودیویی تیلور سویفت با نام «۱۹۸۹»، او در سال ۲۰۱۵ دوباره تور جهانی برگزار کرد و بعداً این کنسرت را به عنوان فیلم در Apple Music منتشر کرد. این اتفاق تقریباً همزمان با زمانی بود که سویفت تمام موسیقی خود را از اسپوتیفای حذف کرد و با نامه‌ای سرگشاده که در حساب تامبلر خود منتشر کرد، بر سیاست اپل موزیک در مورد پرداخت به هنرمندان تأثیر گذاشت. بر خلاف «تیلور سویفت: تور جهانی سخنرانی زنده»، فیلم «تور جهانی ۱۹۸۹ زنده» شامل صحبت‌هایی از سویفت و دوستان نزدیک او می‌شود که باعث برتری آن نسبت به فیلم قبلی می‌شود.
یکی از بخش‌های ویژه‌ی این فیلم جایی است که سویفت در مورد مهمان‌هایی که در طول اجراهایش به روی صحنه آورده صحبت می‌کند. تعدادی از به یاد ماندنی‌ترین خوانندگان این تور شامل میک جگر، آلانیس موریست و د وییکند بودند. با این حال، یکی از نقاط ضعف «تور جهانی ۱۹۸۹ زنده» کات‌های (برش‌های) سریع فیلم است که باعث ایجاد حس سردرگمی می‌شود. به عنوان مثال، یک کلیپ مسخره‌آمیز وجود دارد که به نظر می‌رسد سویفت در حال معلق زدن است، چرا که رقصنده‌ای که او به او تکیه داده بود به طور غیرمنتظره‌ای حذف شده است. متاسفانه این تدوین، علیه فیلم «تور جهانی ۱۹۸۹ زنده» عمل می‌کند.

۶-Taylor Swift: City of Lover Concert (2020)

به خاطر همه‌گیریِ کووید-۱۹، دورانِ «عاشق» تیلور سویفت کوتاه شد. با این حال، در اواخر سال ۲۰۱۹، پیش از همه‌گیری، این ستاره پاپ برای تبلیغ آلبومش به پاریس، فرانسه رفت. در آنجا، سویفت چندین آهنگ از آلبوم «عاشق» را برای طرفدارانش در المپیا پاریس اجرا کرد. این اجرا در فیلم کوتاه «تیلور سویفت: کنسرت شهر عاشق» که در ماه می ۲۰۲۰ از شبکه ABC پخش شد، به نمایش درآمد.

این کنسرت، مهارت‌های آوازی فوق‌العاده سویفت را به خصوص در اجرای آکوستیکِ «خیابان کورنلیا» که بدون شک یکی از درخشان‌ترین بخش‌های «تیلور سویفت: کنسرت شهر عاشق» است، به رخ می‌کشد. همچنین، این کنسرت شامل اجراهای پاپ پرانرژی مانند «باید آروم بگیری» است که تطبیق‌پذیری سویفت به عنوان یک هنرمند موسیقی را نشان می‌دهد. پخش این برنامه ویژه در دورانِ قرنطینه، راهی عالی برای سویفت بود تا روحیه‌ی طرفدارانش را با یادآوریِ دوران شادتری بالا ببرد.

۵-Taylor Swift: Journey To Fearless (2010

«تیلور سویفت: سفر به بی‌باک» با توجه به پیشرفت‌های چشمگیر تیلور سویفت در حرفه او، حسابی قدیمی به نظر می‌رسد. در حالی که این اثر در نهایت به طور کامل روی دی‌وی‌دی منتشر شد، اما در ابتدا یک سریال سه قسمتی بود که از شبکه «هاب» پخش می‌شد، شبکه‌ای که بعدها به «خانواده دیسکاوری» تغییر نام داد. «تیلور سویفت: سفر به بی‌باک» اولین تور سویفت در سال‌های ۲۰۰۹-۲۰۱۰ را برای تبلیغ دومین آلبوم استودیویی او با نام «بی‌باک» به تصویر می‌کشد. این فیلم شامل صحبت‌هایی از سویفت، مادر او و برخی از هم‌گروهی‌هایش است که در آن او در مورد تجربه‌ی اجرای زنده‌ی «بی‌باک» صحبت می‌کند.
خواننده درباره‌ی خوش‌وبش‌های بعد از کنسرت صحبت می‌کند، جایی که اعضای تیم او طرفدارانی را از تماشاگران انتخاب می‌کردند تا به صورت رایگان او را بعد از اجرا ملاقات کنند. او همچنین در مورد شگفت‌انگیز بودنِ این که برای امرار معاش کاری را که دوست دارد انجام می‌دهد، صحبت می‌کند. «بی‌باک» آلبومی است که تیلور سویفت را به دنیای شهرت پرتاب کرد و «تیلور سویفت: سفر به بی‌باک» نگاهی نوستالژیک به چگونگی تبدیل شدن او به بزرگترین ستاره پاپ جهان است. یازده سال بعد، سویفت آهنگ‌های «بی‌باک» را دوباره ضبط کرد و «بی‌باک (نسخه تیلور)» را منتشر کرد.

۴-Taylor Swift: Reputation Stadium Tour (2018)

تیلور سویفت با پنجمین آلبوم استودیویی خود، «۱۹۸۹»، بر صنعت موسیقی تسلط داشت. اما پس از جنجالی که بین او و کانیه وست و کیم کاردشیان در سال ۲۰۱۶ شکل گرفت، سویفت از جایگاه خود سقوط کرد و با ششمین آلبومش، «اعتبار»، خود را دوباره معرفی کرد. امروزه، میلیون‌ها نفر برای به دست آوردن بلیط کنسرت‌های تیلور سویفت با هم رقابت می‌کنند، اما در سال ۲۰۱۸، او مجبور بود با شهرت بدی که از سوی رسانه‌های اجتماعی و مطبوعات به او نسبت داده شده بود، مبارزه کند. «تور استادیوم اعتبار» به این دلیل بسیار خاص بود که برای طرفدارانی اجرا شد که در سخت‌ترین روزهای سویفت، در کنار او ایستادند.
تیلور سویفت: تور استادیوم اعتبار در سال ۲۰۱۸ روی نتفلیکس منتشر شد و کل تور استادیوم اعتبار را از ابتدا تا انتها به تصویر کشید. سویفت در این تور علاوه بر اجرای آهنگ‌های قدیمی‌تر مانند «طول عمر» از آلبوم «سخنرانی حالا»، تقریباً تمام آهنگ‌های «اعتبار» مثل «کار بدی انجام دادم» و «مرا سرزنش نکن» را نیز اجرا کرد. تماشای دوباره این فیلم کنسرت، خاص است چون طرفداران را به زمانی بازمی‌گرداند که تنها دوستان واقعی سویفت، که در آهنگ «این به خاطر اینه که نمی‌تونیم چیزای خوب داشته باشیم» درباره‌شان آواز می‌خواند، و هواداران واقعی‌اش برای او اهمیت داشتند. متأسفانه، نتفلیکس فیلم «تیلور سویفت: تور استادیوم اعتبار» را در سال ۲۰۲۴ از کتابخانه استریم خود حذف کرد.

۳-Folklore: The Long Pond Studio Sessions (2020)

یکی از بهترین اتفاقات ناشی از پایان دوران «عاشق»، خلق آلبوم‌های «فولکلور» و «همیشه بیشتر» بود. با این حال، قبل از انتشار «همیشه بیشتر»، سویفت هشتمین آلبوم استودیویی خود، «فولکلور» (یکی از آلبوم‌هایی که تملک آن را برعهده دارد) را با «فولکلور: جلسات استودیویی لانگ پاند» در دیزنی پلاس جشن گرفت. در این مستند، سویفت طرفداران را با فرآیند نوشتن آهنگ‌هایش همراه می‌کند، از مثلث عشقی که در «کاردیگان»، «اوت» و «بتی» درباره‌اش می‌خواند تا سرود دلِ خوش‌خدمت‌ها، «توپ دیسکو».«فولکلور: جلسات استودیویی لانگ پاند» همچنین با حضور هم‌نویسان و تهیه‌کنندگان آلبوم «فولکلور»، جک آنتونوف و آرون دِسِـنِر، که به سویفت در استودیو لانگ پاند در نیویورک پیوستند تا هر ۱۷ آهنگ آلبوم را اجرا کنند، همراه است. این مستند نشان می‌دهد که چگونه خلاقیت سویفت در دوره‌ای از عدم قطعیت و ترس جهانی جان گرفت. این، راهی عالی برای سویفت بود تا با طرفدارانش در زمان فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه ارتباط برقرار کند، سال‌ها پیش از زمانی که اجرای این آهنگ‌ها در استادیوم‌های سراسر جهان برای او ایمن شود.

۲-Taylor Swift: The Eras Tour (2023)

یک سال پس از «تور استادیوم اعتبار» تیلور سویفت، این خواننده و ترانه‌سرا هفتمین آلبوم استودیویی خود با نام «عاشق» را منتشر کرد و تور بسیار کوچک‌تری به نام «فستیوال عاشق» را برنامه‌ریزی کرد. متأسفانه، همه‌گیریِ جهانیِ کووید-۱۹ باعث لغو کنسرت‌ها توسط این ستاره پاپ شد. در سال‌های بین تعطیلی جهانی و شب افتتاحیه‌ی «تور دوران‌ها»، سویفت سه آلبوم – «فولکلور»، «همیشه بیشتر» و «نیمه‌شب‌ها» – نوشت و منتشر کرد. علاوه بر این، او در سال ۲۰۲۱ شروع به انتشار مجدد آلبوم‌های ضبط‌شده‌ی خودش کرد، بنابراین سویفت هنگام برنامه‌ریزی برای تور بعدی‌اش، با انبوهی از آثار برای کار کردن مواجه بود.
بزرگترین سوال این بود که چگونه تیلور سویفت می‌تواند چنین تعداد زیادی از آلبوم‌ها را در تور تبلیغ کند. پاسخ سویفت به این سوال، «تور دوران‌ها» به مدت سه ساعت و نیم بود، سفری عبر تمام آلبوم‌های او که به سرعت به پرفروش‌ترین تور تمام دوران تبدیل شد. وقتی طرفداران به دلیل قیمت‌های بالای فروش مجدد بلیت برای به دست آوردن بلیط دچار مشکل شدند، سویفت با فیلمی به کارگردانی سم ورنچ، این اجرا را به پرده نقره‌ای سینما آورد. این فیلم موفقیت خیره‌کننده‌ای کسب کرد و در نهایت «تیلور سویفت: تور دوران‌ها» رکوردها را شکست و به پرفروش‌ترین فیلم کنسرت تمام دوران تبدیل شد.طرفداران در سینماها با رقصیدن، راه انداختنِ زنجیره‌ی کنگا و تشکیل حلقه‌های بزرگ در طول تیتراژ پایانی، جایی که دست هم را می‌گرفتند و مانند جادوگرانی که از آهنگ «بید» الهام گرفته بودند، دور خودشان می‌چرخیدند، دیوانه شده بودند. سینماروها با خرید کالاهای تبلیغاتی تیلور سویفت مانند سطل‌های پاپ‌کورن و لیوان‌های نوشابه، هیجان خود را نشان می‌دادند. با این حال، کسانی که فرصت تماشای «تیلور سویفت: تور دوران‌ها» و تجربهٔ همبستگی در سینماها را نداشتند، اکنون می‌توانند نسخهٔ طولانی‌تر این فیلم (با آهنگ‌های بیشتر) – «تیلور سویفت: تور دوران‌ها (نسخه تیلور)» را در دیزنی پلاس تماشا کنند. تیلور سویفت با این تور و این فیلم سنگ تمام گذاشت و تلاش‌های او به طرز فوق‌العاده‌ای نتیجه داد.
تیلور سویفت در طول ۱۷ سال فعالیت حرفه‌ای‌اش چندین فیلم کنسرت منتشر کرده است، اما «تیلور سویفت: تور دوران‌ها» بقیه را زمین می‌زند، یا بهتر است بگوییم، همانطور که خود سویفت شاید ترجیح بدهد، استادیوم سوفی را روی سرشان خراب می‌کند. این فیلم یک تجربه کامل و فراگیر است که تقریباً حسی به مانند تماشای زنده کنسرت را القا می‌کند. در نهایت، «تیلور سویفت: تور دوران‌ها» به معنای واقعی‌اش عمل می‌کند، تمام دوران‌های کاری سویفت را جشن می‌گیرد و بینندگان را به سفری در طول حرفه‌ی الهام‌بخش او می‌برد.

۱-Miss Americana (2020)

«خانم آمریکایی» که یکی از افشاگرانه‌ترین مستندهای تیلور سویفت به شمار می‌رود، به کارگردانی لانا ویلسون ساخته شده است. این مستند به زندگی او به عنوان یک سوپراستار جهانی که مردم را راضی نگه می‌دارد و در عین حال برای باورهایش مبارزه می‌کند، می‌پردازد. این فیلم شامل تصاویری از برنامه‌ریزی سویفت برای تور «فستیوال عاشق» در سال ۲۰۲۰ است که لغو شد و همچنین صحنه‌هایی از ضبط آهنگ‌های آلبوم «عاشق» را نشان می‌دهد. با این حال، «خانم آمریکایی» موضوعات سنگین‌تری مانند اختلال خوردن تیلور سویفت و دادگاه آزار جنسی او در سال ۲۰۱۷ را نیز پوشش می‌دهد.«خانم آمریکایی» نام خود را از هفتمین قطعه‌ی آلبوم «عاشق»، «خانم آمریکایی و شاهزاده‌ی دلشکسته» گرفته است، آهنگی که درست مثل مستند «خانم آمریکایی»، یکی از اولین باری‌ها بود که سویفت وارد مباحث سیاسی شد. یکی از صحنه‌های به یادماندنی فیلم، مشاجره‌ی سویفت با پدرش و تیم مدیریتش را بر سر لزومِ علنی کردن مخالفت او با همجنسگراستیزی آشکار مارشا بلک‌بورن، سناتور ایالت تنسی، و سایر ایدئولوژی‌های خطرناک نشان می‌دهد. «خانم آمریکایی» چهره‌ای از خواننده به طرفداران نشان داد که تا به حال ندیده بودند، اما چهره‌ای است که تیلور سویفت باید به فکرِ به نمایش گذاشتنِ بیشتر آن باشد.