همشهری- آرش نهاوندی: به گزارش ورایتی، یونیورسال همچنین درنظر دارد علاوه بر نمایش سینمایی، این فیلم‌ها را از طریق سرویس اینترنتی خود پخش کند. «الن‌برستین» برنده جایزه اسکار که پیش‌تر در نخستین سری از فیلم‌های جن‌گیر در سال‌ ۱۹۷۳ ایفای نقش کرده بود، در سری جدید فیلم‌های جن‌گیر نیز قرار است دوباره در نقش «کریس مک‌نیل» ظاهر شود. در این سری جدید از فیلم‌های «جن‌گیر» همچنین «لزلی اودوم جی‌آر» بازیگر و خواننده آمریکایی نقش‌آفرینی خواهد کرد.

«دیوید گوردون گرین» فیلمسازی که کارگردانی آخرین نسخه بازسازی‌شده فیلم «هالووین» را برای استودیوی «یونیورسال» به‌عهده داشت‌ نیز به‌عنوان کارگردان سری جدید فیلم‌های «جن‌گیر» انتخاب شده است. سری جدید فیلم‌های جن‌گیر توسط «بلام هاوس» تولید خواهد شد. بلام هاوس پیش‌تر در ساخت فیلم‌های ترسناک با بودجه اندک، نظیر «برو بیرون» که برای «جردن پیل» جایزه اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را به ارمغان آورد و فیلم«تصفیه» مشارکت داشته است. علاوه بر بلام هاوس، «دیوید رابینسون» با کمپانی خود «مورگان کریک» نیز به تیم تولید نسخه جدید «جن‌گیر» پیوسته است.

«جیسون بلام» مدیر و بنیانگذار بلام هاوس کمپانی آمریکایی که در عرصه ساخت فیلم‌ و سریال‌های تلویزیونی فعالیت دارد، درباره ساخت سری فیلم‌های جدید «جن‌گیر» می‌گوید: بلام هاوس همواره مشارکتی قابل توجه با ‌یونیورسال‌ در تولید فیلم‌های سینمایی داشته است، از «دانا لانگلی» مدیر یونیورسال و «جیمی هاروویتز» معاون این کمپانی به‌خاطر باورداشتن به نسخه جدید فیلم ‌جن‌گیر که قرار است توسط «دیوید گوردون گرین» ساخته شود و همچنین در زمینه نگاه دوراندیشانه و انعطاف‌پذیر این دو برای پخش سری جدید فیلم‌های ‌جن‌گیر بسیار سپاسگزارم. آنها متعهد به فراهم‌کردن زمینه نمایش این فیلم‌ها در سالن‌های سینمایی و همچنین پخش آنها از طریق سرویس اینترنتی خود شده‌اند.
 

موفق‌ترین جن‌گیر در ۱۹۷۳ آمد

نسخه اولیه و اصلی فیلم «جن‌گیر» در سال‌ ۱۹۷۳ به کارگردانی «ویلیام فریدکین» ساخته شد و بسیار مورد توجه منتقدان قرار گرفت و از نظر تجاری نیز با فروش ۴۴۱ میلیون دلاری در گیشه جهانی به موفقیت کم‌نظیری دست یافت. این فیلم همچنین در ۱۰ رشته نامزد دریافت جایزه شد و نخستین اثر سینمایی در ژانر وحشت بود که در رشته بهترین فیلم سینمایی سال قرار گرفت. در نسخه اصلی فیلم «جن‌گیر» داستان مادری روایت می‌شود که به‌منظور خارج‌کردن ارواح شیطانی و خبیث از جسم دخترش(لیندا بلر)، یک کشیش کاتولیک را استخدام می‌کند، در سال‌های بعد دو نسخه دیگر در امتداد داستان فیلم «جن‌گیر» ساخته شد. «ماکس فون سیدو» هم در نسخه اولیه و هم در نسخه بعدی فیلم «جن‌گیر» بازی کرد. «ریچارد برتون» بازیگر مطرح بریتانیایی نیز در نسخه دوم جن‌گیر در سال‌ ۱۹۷۷ بازی کرده است.
 

شکست جن‌گیرهای بعدی

«جن‌گیر ۲» با نام اصلی «جن‌گیر ۲: مرتد» در سال ۱۹۷۷ ساخته شد و به‌رغم نقش‌آفرینی «ریچارد برتون» و «لیندا بلر» بازیگر نسخه اصلی «جن‌گیر»، فیلمی موفق از آب درنیامد و بسیاری از منتقدان از آن به‌عنوان یکی از بدترین آثار تاریخ سینما یاد کرده‌اند. اگرچه منتقدان نظر مساعدتری درباره «جن‌گیر ۳» ساخته «ویلیام پیتر بلتی»، نسبت به جن‌گیر ۲ ارائه دادند، اما این فیلم نیز با موفقیت و اقبال هنری و تجاری نظیر نخستین نسخه فیلم «جن‌گیر» مواجه نشد. فیلم «جن‌گیر: آغاز» ساخته‌ ۲۰۰۴ نیز از نظر هنری و تجاری با شکست روبه‌رو شد.

در جدیدترین نسخه «جن‌گیر» اما «لزلی اودوم جی‌آر» که به‌دلیل نقش‌آفرینی در فیلم‌های «همیلتون» و «یک شب در میامی» مشهور شده، در کنار «الن برستین» نقش‌آفرینی می‌کند. او در «جن‌گیر» جدید نقش مردی را بازی خواهد کرد که پس از آنکه جسم دخترش به تسخیر ارواح شیطانی درمی‌آید، به‌دنبال «برنستین» و کشف حقایقی درباره زندگی وی و دخترش می‌رود.

براساس اخبار و گزارش‌های پیرامون ساخت نسخه جدید فیلم «جن‌گیر»، قرار است‌ فیلم اول از این سه‌گانه در تاریخ ۱۳ اکتبر ۲۰۲۳ اکران شود.
 

رقابت شبکه‌های اینترنتی برای ساخت ابرپروژه‌های سینمایی

برنامه ساخت سه‌گانه جدید «جن‌گیر» جدیدترین پروژه سینمایی در امتداد تلاش‌های سرویس‌‍‌های «استریم» و «اینترنتی» مشهور در زمینه ساخت فیلم‌های بزرگ با صرف هزینه‌های خیلی زیاد، انجام می‌گیرد. پیش‌تر «نتفلیکس» ۴۵۰ میلیون دلار برای ساخت دنباله فیلم «چاقوها بیرون» پرداخت کرده و آمازون هم برای ساخت «آمدن به آمریکا ۲» ۱۲۵ میلیون دلار درنظر گرفته است. آمازون همچنین برای ساخت فیلم «جنگ فردا» با بازی «کریس پرت» ۲۰۰ میلیون دلار اختصاص داده است.

منبع