اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که ۱۹۴۹ توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۹، توانسته بود رتبه هشتم را هم از آن خود کند.

اما اگر اهل کامیک بوک‌ها هم نباشید، حتما به واسطه فیلم‌هایی مانند ثور، انتقام‌جویان، ثور-دنیای تاریک، ثور-راگناورک، انقام‌جویان-جنگ ابدیت، انتقام‌جویان-پایان بازی با او آشنا هستید.

در این مدت تام هیدلستون توانسته به او خوبی از عهده ایفای نقش لوکی برآید.

لوکی هوش زیادی دارد، اما در عین حال عصیان‌نگر و شورشی است و تمایل به فریب دادن و میان‌بر زدن دارد. او عطش رسیدن به تاج و تخت فرمانروایی دارد و خیانت در ذات اوست.

بخشی از اون خصوصیات به خاطر حس تحقیری است که در کودکی حس می‌کرده و احساس اینکه پدرش ثور را به مراتب بیشتر از او دوست دارد. خشم و عزت نفس سرکوب شده، نیروی محرک او برای اقداماتش هستند.

اما حالا ما با سریال از دیزینی پلاس روبرو هستیم که می‌خواهد به تمامی روی لوکی تمرکز کند.

اپیزود اول این سریال را دیدم و در مقایس مارولی از آن راضی بودم. داستان این سریال بعد از فیلم انتقام‌جویان-نبردنهایی رخ می‌دهد.

در واقع داستان سریال یک لوکی در واریان زمانی آلترناتیو را روایت می‌کند. یعنی شما هر آنچه در مورد لوکی بعد از این فیلم را دیده‌اید باید فراموش کنید. در این سریال تاریخ لوکی به تمامی مربوط به حوادث قبل از این فیلم است و بس.

سریال لوکی جلوه‌های تصویری عالی خوبی دارد. حتی می‌کوشد در قسمت اول می‌بینیم که لوکی با چابکی اونجرز را غافلگیر می‌کند و از دست آنها می‌گریزد.

اما به فاصله کوتاهی از گریز وقتی در وسط یک ناکجاآباد است با تعجب درمییابد که پلیس یا نیروی محافظ زمان به سراغش آمده.

این تشکیلات زمانی، وقتی کسی سیر طبیعی زمان را نقض کند و یک ناهماهنگی حس کند، به سراغ آدم‌های خاطی می‌رود، دستگیرشان می‌کند و مجازات می‌کند.

لوکی هم در دنیای عجیب توسط همین سازمان که به اختصار  TVA‌نامیده می‌شود، دستگیر می‌شود و در یک دنیای فانتزی به او رخت و لباس زندانی‌ها را می‌پوشانند و حتی پرینت هر آنچه در زندگی بر زبان رانده را به امضای اوی او می‌رسانند.

از همه بدتر گردنبند یا یوغی بر گردن او نصب می‌کنند که به یاری آن زندانبان‌ها و بازجوها می‌توانند او را به سرعت به وضعیت چند ثانیه قبل ببرند. این طوری وقتی لوکی زرنگی می‌کن تا به خیال خودش فرار کند یا به زاندانبان‌ها حمله کند به صورتی مضحک به چند ثانیه قبل پرتاب می‌شود.

با او گفته می‌شود که آینده‌ای محتوم و غیرقابل تغییر و دردناک دارد که نمی‌تواند از آن بگریزد …

اما انتظار نداشته باشید که لوکی چاپک و اهل دوز و کلک در این حصر تا انتها گرفتار بماند.

سریال لوکی بی‌شک برای دوست‌داران مارول غنیمتی است و تصور نمی‌کنم آن را از دست بدهند.

ضمن اینکه از دیدن دوباره اوون ویلسون درا ین سریال، شخصا خوشحال شدم و او نقش جالبی را در این سریال بازی می‌کند.

لوکی با نمره شگفت‌انگیز ۹.۲ در IMDB بیشک علاقه‌مندان و متعصبان خودش را دارد.

منبع