ژانر وحشت دارای کلیشه هایی است که معمولاً در اکثر فیلم های این ژانر دنبال و رعایت می شود؛ کلیشه هایی مانند خانه جن زده، کلبه ای در دل جنگل، سوار شدن به ماشین غریبه یا خراب شدن ماشین در یک منطقه متروکه. در این میان یکی از کلیشه های فیلم های ترسناک این است که یک شخصیت قهرمان در انتهای داستان موفق به کشتن شخصیت شرور می شود و زنده می ماند. با این وجود همه فیلم های ترسناک چنین رویه ای را دنبال نمی کنند. هر چند سال یک بار یک فیلم ترسناک منتشر می شود که تمام انتظارات شما را نادیده گرفته و تصمیم می گیرد به جای رها کردن یک شخصیت قهرمان در انتهای داستان، همه شخصیت های مثبت را به کام مرگ بفرستد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم ترسناکی آشنا کنیم که همه شخصیت های محبوب را در پایان داستان حذف می کنند.

هشدار اسپویل: در ادامه این مطلب به ناچار بخش هایی از داستان فیلم ها افشا می شود.

۵- ۲۸ Weeks Later

برای سال ها، شایعات بسیاری وجود داشته مبنی بر اینکه دو گانه بی نقص دنی بویل در ژانر زامبی به یک سه گانه بدل خواهد شد. بسیاری انتظار آن روز را می کشند اما تا آن زمان، فیلم ۲۸ Weeks Later آخرین فیلم در این فرانچایز است. به شکل یک سری فیلم، دنی بویل در این فیلم پایان بندی هولناکی از درماندگی برای تمام کردن یک فیلم مجذوب کننده ارائه می دهد. نیمه اول فیلم داستان دان را روایت می کند، بازمانده ای که مجبور می شود همسر و دوستانش را به امید پیدا کردن یک پناهگاه رها کند. شاید پرتنش ترین شروع یک فیلم همین باشد که در آن همه غیر از دان می میرند و همینجاست که مخاطب می فهمد چیزهای بسیار هولناک تری نیز در راه است. در نهایت دان به فرزندان و همسرش می پیوندد و از نجات خود خوشحال است. اما خوشحالی او خیلی زود به پایان می رسد زیرا همسر او ناقل بوده و بعد از یک بوسه، دان نیز مبتلا شده و همسرش را به شکلی هولناک به قتل می رساند. فرزندان این دو فرار می کنند و در نهایت دان توسط دخترش کشته می شود. اما سکانس پایانی یک هلیکوپتر خالی و پاریس تسخیر شده توسط زامبی ها را نشان می دهد و این یعنی دیگر امیدی به بقا نیست.

۴- The Blair Witch Project

برای کسانی که به تازگی به ژانر وحشت علاقمند شده است باید بگوییم که هیچوقت به طور کامل و واقعی درک نخواهید کرد که یلم The Blair Witch Project در آستانه قرن جدید تا چه اندازه خلاقانه و جدید بود. در حالی که ژانر وحشت یک مسیر بزرگنمایی شده و خودآگاهانه را با فیلم هایی مانند Scream پیش می رفت، The Blair Witch Project ژانر ویدیو پیدا شده را به مخاطبان ژانر تقدیم کرد، جایی که تجربه آن واقعی به نظر رسیده و وحشت و پارانویا در بالاترین حد ممکن در آن خودنمایی می کرد. این فیلم به شدت ترسناک داستان سه دوست را روایت می کرد که همانند داستان فیلم Paranormal Activity نقش خودشان را بازی می کردند، سه فیلمبرداری که در جستجوی یک افسانه محلی به نام جادوگر بلر به یک جنگل ترسناک می روند.

اگر چه همه چیز خوب شروع می شود، خیلی زود شب با خود ترس و درماندگی را به همراه می آورد، در حالی که گروه گم می شود. ابتدا یکی از آن ها گم شده و صدای جیغ هایش شنیده می شود و بعد از آن تکه هایی از لباس، دندان و زبانش کنار یک درخت پیدا می شود. بعد از آن نیز دو نفر دیگر از هم جدا شده و بعد از آن سکانس ایستادن مایک در برابر یک دیوار در حالتی تسخیر شده به نمایش در می آید که در تاریخ ژانر وحشت جاودان شد. هیثر نیز در آخر در برابر دوربین خداحافظی کرده و برای مرگ آماده می شود.

۳- Dawn Of The Dead

وقتی زک اسنایدر فیلم اورجینال Dawn Of The Dead را نگاه می کرد، می توان حدس زد با خود گفته است: «خیلی خوبه اما کاش کمی سرسختی بیشتری داشت». در سال ۲۰۰۴، اسنایدر و جیمز گان این ایده خود را با یک فیلم زامبی محور خارق العاده و پر از اکشن به حقیقت بدل کردند. فیلم داستان شخصیت آنا را روایت می کند که از یک پرستار خجالتی به آخرین دختر بازمانده در جهانی پر از زامبی تبدیل می شود. اسنایدر از همان ابتدای فیلم نشان می دهد که مسیری نادر را در ژانر وحشت در پیش گرفته و کلیشه ها را دنبال نمی کند: کشتن یک کودک. اولین زامبی که در فیلم می بینیم یک دختربچه دوست داشتنی است که گلوی شوهر آنا را با قدرتی بیرحمانه و سرعتی باورنکردنی از هم می درد که هر بار دیدن آن شما را از سرجایتان می پراند.

در مورد زامبی های فیلم نیز شاهد برخی از متفاوت ترین و ترسناک ترین زامبی ها در تاریخ ژانر وحشت هستیم. در نهایت گروهی در داخل یک فروشگاه شکل می گیرد و بعد از اینکه می بینند نمی توانند آنجا بمانند، سوار بر اتوبوس هایی به سمت بندر می روند تا سوار بر قایق به سمت افق بروند. البته بعد از تعدادی اره بازی، حمله زامبی ها، انفجارها و جای پنهان گزش زامبی ها، تعداد کمی بازمانده باقی می مانند. اما درست زمانی که فکر می کنید این چند نفر دیگر در امان هستند، تیتراژ پایانی به یک ویدیو پیدا شده تبدیل شده که نشان می دهد بازماندگان بدون سوخت، به ساحلی رسیده اند که پر از زامبی است و این بار دیگر شانسی برای فرار ندارند.

۲- The Cabin In The Woods

روی کاغذ، فیلم The Cabin In The Woods شبیه یکی دیگر از آن فیلم های کلیشه ای اسلشر/ماورءالطبیعه مربوط به اشباح است که با فیلم هایی مانند Evil Dead و Friday the 13th قابل مقایسه است. اما به همان سبک کاری همیشگی جاس ودون، نتیجه فیلمی است که ترکیبی بی نقص از ژانر وحشت و کمدی است. همانطور که انتظار می رود، فیلم داستان گروهی جوان را روایت می کند که یک کلبه در دل جنگل اجاره می کنند و در زیر زمین آن تعدادی اسباب بازی می یابند که ادای احترامی به فیلم Evil Dead است. در نهایت مشخص می شود که تمام سناریو توسط گروهی محقق شیطان صفت کنترل می شود که باعث می شوند تمام فیلم های وحشت از خدای باستانی خشنود باشند. تمامی تصمیم گیری های مضحک و کلیشه های ژانر به خوبی و با دقت طراحی و اجرا می شوند.

در نهایت دو نفر باقی می مانند که پایگاه مخفی محققان را یافته و تمام مخلوقات تحت کنترلشان را آزاد می کنند تا یک سمفونی از خشونت مطلق شکل گیرد. در نهایت فاش می شود که برای نجات بشریت، دانا باید مارتی را بکشد. دانا اما تصمیم می گیرد واقعیت را با مارتی در میان بگذارد و آنگاه یک موجود جهنمی از زمین بلند شده و بعد از نابودی کلبه و مرکز تحقیقاتی، نه تنها مرگ این دو را رقم می زند بلکه به احتمال فراوان متعاقباً کل بشریت را نیز نابود می سازد.

۱- Night Of The Living Dead

بی دلیل نیست که جرج ای رومرو لقب پدرخوانده زامبی ها را به خود اختصاص داده است. بسیار مناسب دیدیم که این فهرست را با یکی از پیشگام ترین فیلم های ژانر وحشت به اتمام برسانیم. اگر چه اولین فیلم ژانر زامبی محور به شمار نمی آید اما Night Of The Living Dead وحشت و محبوبیت این ژانر را به چشم مخاطبان عام سینما آورد، با داستانی، تاریک، هولناک و ویرانگر که هنوز هم قدرت خود را حفظ کرده است. در یک تصمیم پیشگامانه دیگر دوان جونز بازیگر سیاهپوستی بود که نقش بن، شخصیت اول و قهرمان داستان را بازی می کند که دختر زیبای داستان را نجات می دهد. اما رومرو با از بین بردن تمامی بازماندگان نشان می دهد که نویسنده ای بیرحم است، از جمله مرگ یک زوج در آتش و مادری که توسط یک زامبی کوچولوی دوست داشتنی دیگر به قتل می رسد. در نهایت شخصیت بن زنده می ماند و پس از دیدن گروه نجات احساس رهایی می کند اما در سکانسی تکان دهنده، بن نیز با اشتباه و با این تصور که یک زامبی است مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به جمع طولانی دیگر کشته های داستان می پیوندد.،پایانی هولناک و ناخوشایند که نام جرج رومرو را به عنوان نماد ژانر وحشت جاودانه ساخت.

منبع