فیلم جنگ فردا به کارگردانی کریس مک کی، توسط پارامونت پیکچرز به‌عنوان یک اثر علمی تخیلی جدید و با بازی کریس پرات ساخته شد. گرچه به دلیل کرونا، فیلم به استودیوی آمازون فروخته شد و در تابستان ۲۰۲۱ به طور انحصاری در سرویس پخش فیلم آمازون منتشر شد.

هشدار: در این مطلب احتمال لو رفتن داستان فیلم وجود دارد

داستان جنگ فردا در سال ۲۰۲۲ آغاز می‌شود که تیمی از سربازان آینده به زمان حال می‌آیند و شروع به استخدام غیرنظامیان برای جنگیدن در جنگ می‌کنند تا از بین رفتن بشریت جلوگیری کنند. دن فارستر با بازی کریس پرت به این ارتش جهانی ملحق می‌شود و به آینده سفر می‌کند و تحت فرماندهی نسخه‌ی آینده دخترش موری (ایوان استراوفسکی) قرار می‌گیرد. آن‌ها با هم همکاری می‌نمایند و سمی را تولید می‌کنند که قادر به کشتن وایت اسپایک‌ها است، گروهی کشنده از بیگانگان که تنها چند روز تا نابود کردن بشریت فاصله دارند. دن و موری با موفقیت این سم را تهیه می‌کنند اما موری به دن می‌گوید که باید آن را در گذشته به تولید انبوه برسانند و وایت اسپایک‌ها را قبل از این که حمله کنند، بکشند. در پایان فیلم، دن و گروهی کوچک، به گذشته می‌روند و بیگانگان را نابود می‌کنند.

جنگ فردا با وجود داشتن دنیا و داستان خودش، هنوز جای زیادی دارد تا از این میزان هم جذاب‌تر شود. فیلم تلاش می‌کند تا نقاط مبهم داستان و سؤالات را برطرف کند اما فضا و زمان کافی برای پرداختن به همه آن‌ها وجود ندارد. به علاوه ممکن است برخی از سؤالات به امید ساخت جنگ فردا ۲ بدون پاسخ باقی مانده باشند اما این مسأله پذیرش سؤالات بی‌جواب فیلم را برای بینندگان آسان نخواهد کرد.

۱. وایت اسپایک‌ها چه زمانی به زمین آمدند؟

جنگ فردا

پایان جنگ فردا مشخص می‌کند که وایت اسپایک‌ها قدمت بیشتری نسبت به مردم آینده در زمین دارند. بیگانگان تا سال ۲۰۴۸ به بشریت حمله نمی‌کنند و افراد آینده معتقد بودند که بیگانگان در همین سال وارد روسیه شده‌اند. حقیقت این است که آن‌ها در اصل بیش از یک هزار سال پیش به زمین آمده‌اند اما زمان دقیق ورودشان مشخص نیست. جنگ فردا نشان می‌دهد که زمان حضور وایت اسپایک‌ها در این کره خاکی به حدود سال ۹۴۶ میلادی برمی‌گردد. پنجه وایت اسپایک‌ها خاکستر دارد که احتمالا دلیل آن، فوران آتشفشان پائکتو است که طبق اسناد تاریخی در سال‌های ۹۴۴ تا ۹۴۷ پس از میلاد رخ داده است. جنگ فردا یک توضیح کلی برای این ابهام ارائه می‌دهد اما می توان از طریق بازگشت به گذشته، به جدول زمانی دقیق‌تری رسید.

۲. وایت اسپایک‌ها کجا می‌خواستند بروند؟

جنگ فردا

گرچه وایت اسپایک‌ها در سال ۲۰۴۸، زمین و بشریت را به وحشت انداختند اما فیلم این مسأله را مطرح می‌کند که شاید قرار نبوده آن‌ها هرگز در اینجا باشند. معلوم نیست که آیا زمین از اول هدف حمله‌ی وایت اسپایک‌ها بوده است یا اینکه نسخه‌های آینده بشریت خودشان باعث به وجود آمدن چنین شرایط ناگواری شده‌اند. از آن‌جا که تنها هدف این بیگانگان از بین بردن سایر اشکال زندگی و غذا خوردن است، احتمال بیشتری وجود دارد که آن‌ها واقعا برای نابودی بشریت آمده باشند. گرچه برای مشخص شدن دقیق پاسخ، باید منتظر ماند و دید.

۳. چه کسی وایت اسپایک‌ها را به زمین آورد؟

جنگ فردا

یکی دیگر از مسائل جذاب اما بی‌پاسخ داستان بیگانگان در جنگ فردا، دلیل حضور آن‌ها در زمین است. دن و تیمش کشف کردند که کشتی سقوط کرده حامل وایت اسپایک‌ها توسط نژاد دیگری از بیگانگان هدایت شده بود. فیلم خیلی به موضوع زندگی آن دسته از بیگانگان و این که آن‌ها چه کسانی بودند نمی‌پردازد. آیا این بیگانگان غریبه، وایت اسپایک‌ها را ایجاد کردند؟ آیا این نژاد قبلا وایت اسپایک‌ها را شکست داده است؟ هنوز جوابی برای این سؤال‌ها وجود ندارد و این معما با از بین رفتن آن بیگانگان ناشناس، در انفجار کشتی، بیشتر از همیشه رازآلود باقی می‌ماند.

۴. چرا وایت اسپایک‌ها هر ۷ روز یک‌بار ناپدید می‌شوند؟

جنگ فردا

غیبت آن‌ها در یک روز مشخص، در ابتدا امکانی مناسب به ارتش انسان‌ها می‌دهد تا نیروهای جدید را از گذشته به آینده بیاورد. هر چند هیچ توضیحی درباره‌ی دلیل این موضوع داده نمی‌شود. آیا آن‌ها برای تولید مثل نزد ملکه‌ی وایت اسپایک‌ها برمی‌گردند؟ آیا آن‌ها نوع خاصی از آیین و رسوم را دارند که باید به آن احترام بگذارند؟

۵. آیا بیش از یک وایت اسپایک‌ مونث وجود دارد؟

جنگ فردا

این قضیه یکی از سؤال‌های بنیادی فیلم است که باید برطرف شود. در جنگ فردا تنها یک وایت اسپایک مونث حضور داشت که به‌عنوان ملکه از او نام برده شد. این یک طرح کاملا آشنا برای فیلم‌های علمی تخیلی است، همان‌طور که قبلا شاهد ملکه زنومورف در فیلم بیگانه بودیم. بینندگان فقط یک وایت اسپایک‌ مونث را در کشتی سقوط کرده می‌بینند. در فیلم مشخص نبود که آیا نوع دیگری از این موجودات برای کمک به افزایش جمعیت بیگانگان وجود دارد یا خیر.

۶. چه اتفاقی برای سربازان آینده که در زمان حال بودند افتاد؟

جنگ فردا

در شروع جنگ فردا می‌بینیم که سربازان آینده برای کمک به آموزش نیروهای تازه جذب شده غیرنظامی و برقراری ارتباط با ارتش آینده، در زمان حال هستند. اگر وایت اسپایک‌ها در آن زمان شکست می‌خوردند و جنگ به پایان می‌رسید، احتمالا این سربازان به آینده باز می‌گشتند. با این حال، هنگامی که بیگانگان برای نجات ملکه به پایگاه آینده حمله می‌کنند، لینک اتصال سفر در زمان از بین می‌رود و راهی برای بازگشت سربازان آینده باقی نمی‌ماند. بعد از نابودی وایت اسپایک‌ها در زمان حال، فیلم هیچ یک از این سربازان را نشان نمی‌دهد و سرنوشت همه آن‌ها در هوا معلق می‌ماند. بسته به منطق سفر در زمان که در فیلم رایج است، ممکن است آن‌ها از هستی و وجودیت ناپدید شوند اما به نظر می‌رسد که فقط در زمان حال رها شده‌اند که به دلیل حضورشان در زمانی که متعلق به آن‌ها نیست، احتمالا دچار پارادوکس‌هایی آسیب زننده شوند.

۷. آیا جدول زمانی آینده نابود شده است؟

جنگ فردا

یکی از بزرگ‌ترین سؤالاتی که ممکن است بینندگان در پایان جنگ فردا داشته باشند، این است که برای جدول زمانی آینده چه اتفاقی افتاده است. دن فارستر هفت روز را در این جدول زمانی صرف می‌کند تا در برابر وایت اسپایک‌ها بجنگد و رابطه نامناسب گذشته‌اش با موری را جبران کند. آخرین چیزی که مخاطبان در این جدول زمانی می‌بینند سقوط موری به همراه ملکه‌ی وایت اسپایک‌ها به کوهی پر از بیگانگان مرگبار است و به این ترتیب آخرین امیدهای بشریت کاهش می یابد اما آیا این جدول زمانی هنوز در چند‌جهانی وجود دارد؟ فیلم وقت زیادی صرف ورود به جزئیات قوانین سفر در زمان نمی‌کند، بنابراین مشخص نیست که آیا تغییر وضعیت شرایط حال، جدول زمانی آینده را پاک می‌کند یا خیر. در غیر این‌صورت، احتمالا یک جدول زمانی در آینده وجود دارد که در آن وایت اسپایک‌ها برنده شده‌اند.

۸. آیا وایت اسپایک‌ها واقعا از بین رفته‌اند؟

جنگ فردا

این مهم‌ترین سؤال در صورت ادامه‌ داشتن و ساختن قسمت دوم این فیلم است. وایت اسپایک‌ها تا آن‌جا که فیلم نشان می‌دهد، کاملا از بین رفته‌اند اما اگر داستان فیلم ادامه داشته باشد، این مسأله نمی‌تواند صادق باشد. برای مثال، بینندگان به طور قطعی نمی‌دانند که آیا یکی از بیگانگان قبل از سقوط کشتی از انفجار فرار کرده است یا خیر. این مثال می‌تواند راهی ساده برای بازگشت بیگانگان در آینده باشد. آن‌ها هم‌چنین می‌توانند در ادامه فیلم از طریق یک جدول زمانی دیگر بازگردانده شوند که نشان می‌دهد کشتی دیگری پر از وایت اسپایک‌ها وجود دارد که به طور مخفیانه روی زمین پنهان شده است. در هر صورت، ممکن است جهان تا مدت زیادی از دست وایت اسپایک‌ها خلاص نشود.

منبع: Screenrant

منبع