در نیمه اول سال ۲۰۲۱ علی‌رغم موانع موجود برای اکران، فیلم‌های ارزشمندی به شبکه‌های استریم ویدیو رفتند و در برخی موارد روی پرده‌های سینما هم به نمایش درآمدند. در ششمین دوره نظرسنجی «ورلدآوریل»، منتقدین بهترین آثار سینمایی انگلیسی و غیر-انگلیسی سال را برگزیده‌اند. در این نظرسنجی بیش از ۱۰۰ منتقد مشارکت کرده و نتایج جالبی رقم زده‌اند.

به گزارش مووی مگ به نقل از ۳۰نما، فیلم «کجا می‌روی آیدا» (Quo Vadis, Aida) به کارگردانی «یاسمیلا ژبانیچ» فیلمساز اهل بوسنی و هرزگووین در رده اول این نظرسنجی قرار گرفته است. این فیلم سپتامبر سال گذشته در جشنواره ونیز اکران شد، اما ۵ مارس امسال در آمریکا روی پرده رفت. «کجا می‌روی آیدا» سرگذشت یک مترجم بوسنیایی سازمان ملل را روایت می‌کند که میان مشکلات خانوادگی و کاری سرگردان است در حالی که ارتش صربستان به شهرش حمله می‌کند. این فیلم نقدهای مثبتی دریافت کرد و در بخش بهترین فیلم بین‌المللی نامزد اسکار شد.

قوانین سال گذشته آکادمی اسکار سبب شد که فیلم‌هایی چون «پدر» (The Father) و «یهودا مسیح سیاه» (Judas and the Black Messiah) نیز به این فهرست راه پیدا کنند. فیلم موزیکال و پرحاشیه «در ارتفاعات» (In the Heights) به کارگردانی «جان چو» رتبه دوم این فهرست را به خود اختصاص داده است. بسیاری از عناوین این فهرست با توجه به فرارسیدن جشنواره کن، و سپس ونیز و تورنتو به زودی از یادها خواهند رفت.

بهترین فیلم‌های نیمه اول سال ۲۰۲۱ به انتخاب بیش از ۱۰۰ منتقد:

۱. کجا می‌روی آیدا؟ (Quo Vadis, Aida)

۲. در ارتفاعات (In the Heights)

۳. تابستان روح (Summer of Soul)

۴. کشتن دو عاشق (The Killing of Two Lovers)

۵. سواران عدالت (Riders of Justice)

۶. قدیسه ماد (Saint Maud)

۷. پدر (The Father)

۸. یهودا و مسیح سیاه (Judas and the Black Messiah)

۹. میچل‌ها علیه ماشین‌ها (The Mitchells vs. The Machines)

۱۰. درباره بی‌کرانگی (About Endlessness)

منبع