فیلم ها به عنوان یک مسیر فرار از زندگی روزمره ما ساخته شده اند. ما برای زندگی در این داستان جدید و تازه برای چند ساعت به امید سرگرم شدن به سینما می رویم. با این حال، هر از گاهی، فیلمی به نمایش در می‌آید که ما را به فکر فرو می‌برد. ما روی صندلی خود می‌نشینیم، در حالی که تیتراژها در حال پخش شدن هستند، فکر می‌کنیم که چه چیزی را تماشا کرده‌ایم.

فیلم‌هایی که باعث می‌شوند تا در مورد زندگی خود و جهان اطرافمان فکر کنیم، قدرتمندترین هستند. آنها ما را به چالش می‌کشند تا دیدگاه‌های خود را زیر سوال ببرند و در مورد چیزهایی که همیشه آن‌ها را بدیهی می‌گرفتیم، فکر کنیم. این فیلم‌ها می‌توانند به ما کمک کنند تا درک عمیق‌تری از خودمان و دنیایمان پیدا کنیم.

وقتی به خانه می رسیم، به سمت یوتیوب می دویم و “پایان ____ توضیح داده شده” یا “معنای پشت _____” را جستجو می کنیم تا فیلم را به طور کامل درک کنیم. این فیلم‌ها فکری، گیج‌کننده هستند و نیاز به تماشاهای متعدد دارند. در اینجا ۱۰ گیج‌کننده‌ترین فیلم هیجان‌انگیز تاریخ آورده شده است.

۱۰-Memento (2000)

برای شروع، یکی از هیجان انگیزترین فیلم های گیج کننده دهه ۲۰۰۰، فیلم روایت محور Memento ساخته کریستوفر نولان است. این فیلم که بر اساس داستان کوتاهی از برادر کریستوفر نولان، جاناتان نولان ساخته شده است، داستان مردی به نام لئونارد (گای پیرس) را دنبال می کند که حافظه کوتاه مدت دارد و سعی می کند مردی را که همسرش را کشته ردیابی و انتقام بگیرد. حافظه او در طی یک دوره کوتاه محو می شود. برای مقابله با این مشکل، او عکس هایی از افراد، مکان ها و چیزهای مهم با دوربین پولاروید می گیرد، اطلاعات مهم را روی بدنش خالکوبی می کند و یادداشت های مفیدی می نویسد.

آنچه این فیلم را منحصر به فرد و گیج کننده می کند، ساختار روایی نولان است. او می خواست مخاطب در ذهن لئونارد باشد. برای رسیدن به این هدف، او تصمیم گرفت فیلم را به دو روایت جداگانه تقسیم کند. بخش عمده فیلم در توالی های رنگی روایت می شود که داستان را به صورت عقبگرد روایت می کند. از آنجایی که هر صحنه به ترتیب زمانی معکوس روایت می شود، نولان و تدوینگرش آن را به گونه ای برش دادند که پایان صحنه بعدی با ابتدای صحنه قبلی مطابقت داشته باشد. بقیه فیلم از طریق توالی های سیاه و سفید معمولی به ترتیب زمانی روایت می شود. توالی های رنگی از انتهای داستان شروع می شوند، در حالی که توالی های سیاه و سفید از ابتدا شروع می شوند و هر دو روایت در وسط داستان تا پایان فیلم به هم می رسند.

Memento فیلمی است که هنگام تماشای آن به تمام توجه شما نیاز دارد. حتی اگر این توجه را متعهد کنید، احتمالاً جزئیاتی وجود دارد که از دست داده اید و نیاز به تماشای مجدد دارد. با آشکار شدن اطلاعات جدید، Memento یکی از آن فیلم هایی است که هر بار که آن را مرور می کنید بهتر و بهتر می شود.

۹-Shutter Island (2010)

Shutter Island, یک فیلم هیجان انگیز روانشناختی محصول سال ۲۰۱۰ به کارگردانی مارتین اسکورسیزی است که بر اساس رمانی به همین نام از نویسنده دنیس لهان ساخته شده است. ما یک داستان پیچیده از دو کلانتر آمریکایی، تدی دنیلز (با بازی لئوناردو دی کاپریو) و چاک آول (با بازی مارک روفالو) را دنبال می کنیم که در حال بررسی ناپدید شدن یک بیمار در یک بیمارستان دور افتاده برای مجرمان روانی در جزیره شاتر هستند. تنش از همان ابتدا شروع می شود، زیرا دو بازپرس با قایق به سمت قلعه ای که زمانی در دوره جنگ داخلی بوده است نزدیک می شوند. مه غلیظ است و حس ناراحتی ایجاد می کند زیرا آنها به بیمارستان می رسند. از همان ابتدا، می توانید بگویید که در مورد این مکان چیزی اشتباه است.

Shutter Island عمیق تر از یک فیلم تحقیقی است. از یک راوی غیرقابل اعتماد استفاده می کند تا خطوط واقعیت و توهم را محو کند. ما به عمق ذهن تدی می رویم و با ادامه فیلم، شروع به زیر سوال بردن حقیقت پشت درک خود تدی می کنیم. Shutter Island با پیچش ها و چرخش هایش، دستکاری روانی و ابهام، یکی از گیج کننده ترین فیلم های هیجان انگیز تمام دوران است.

۸-Possessor (2020)

براندون کروننبرگ، پسر کارگردان مشهور دیوید کروننبرگ، با سینمای تجربی بیگانه نیست و این با دومین فیلم بلند او Possessor تغییر نمی کند. Possessor یک فیلم علمی تخیلی ترسناک بدن محصول سال ۲۰۲۰ است که داستان یک قاتل به نام Tasya Vos (با بازی آندریا ریسبورو) را روایت می کند. روش او برای ترورها نوآورانه و غیر متعارف است. او از فناوری جدیدی استفاده می کند که به او امکان می دهد تا بدن افراد را در مجاورت هدف کنترل کند تا قتل ها را انجام دهد و هیچ اثری از دست داشتن او باقی نگذارد.

وقتی Tasya به بدن Colin (کریستوفر ابوت)، دوست پسر دختر هدف بعدی Tasya، John Parse (شاون بن)، نفوذ می کند، طرح مرکزی فیلم آغاز می شود. با فرو رفتن او در ذهن کالین، اوضاع پیچیده می شود و غیرمعمولاً به سختی کنترل بدن میزبان را می یابد، در حالی که همزمان با هدف و هویت خود مبارزه می کند. Possessor یک برداشت هیپنوتیزمی، خونین و از نظر بصری خیره کننده از معنای هویت است زیرا Tasya تلاش می کند هویت شغل خود را مخفی نگه دارد، بلکه هویت شخصیت ظالم و بی تفاوت خود را نیز حفظ کند.

۷-Enemy (2013)

فیلم Enemy یک تریلر روانشناختی به کارگردانی دنیس ویلنوو است که بر اساس رمان “The Double” اثر ژوزه ساراماگو ساخته شده است. جیک جیلنهال نقش دو همزاد را بازی می کند: آدام بل، یک استاد دانشگاه که متوجه بازیگری به نام آنتونی کلیر می شود که دقیقاً شبیه او در یک فیلم است. پس از کشف این همزاد، آدام به زندگی خصوصی آنتونی وسواس پیدا می کند و او را در هر کجا که می رود دنبال می کند تا اطلاعات بیشتری در مورد زندگی او بیاموزد. هنگامی که آنها ملاقات می کنند، سعی می کنند زندگی خود را عوض کنند و فکر می کنند می توانند به عنوان یکدیگر جا بیایند. این پویایی لایه های زیادی به اجرای دوگانه فوق العاده Gyllenhaal اضافه می کند.

فیلم با یک توالی پایانی فوق العاده مبهم به پایان می رسد و تماشاگران را در مورد واقعیت هایی که دو مرد متحرک در آن زندگی می کنند، نامطمئن می کند. چه این برداشتی از ناخودآگاه باشد، چه هویت دوگانه درون روان یک فرد باشد، یا یک حلقه بی نهایت از تجربیات در حال تکرار، معنای واقعی Enemy از زمان انتشار آن در سال ۲۰۱۳ به طور عمدی مورد بحث قرار گرفته است.

۶-Oldboy (2003)

Oldboy یک فیلم هیجان انگیز اکشن کلاسیک تمام دوران است که پس از تماشای آن، بلافاصله “پایان توضیح داده شده” را در گوگل جستجو خواهید کرد. این فیلم به کارگردانی پارک چان ووک، سفر انتقام جوی مردی را پس از ۱۵ سال زندانی و شکنجه شدن توسط گروهی ناشناس از افراد دنبال می کند. در اوج فیلم، چیزهای زیادی به سمت شما پرتاب می شود که باعث می شود بسیاری از مردم گیج و سردرگم شوند.

قهرمان فیلم، اوه دای سو، به طرز مرموزی زندانی می شود و نمی داند چه کسی او را دستگیر کرده، چرا دستگیر شده یا حتی کجاست. به دای سو یک اتاق خواب کوچک شبیه هتل داده می شود که نمی تواند از آنجا خارج شود. او از این زمان منزوی برای تمرین و تکمیل هنرهای رزمی استفاده می کند تا به امید استفاده از آن برای فرار و ردیابی اسیران خود، خشم بی امان انتقام و پاسخ را تکمیل کند.

Oldboy یک داستان هیجان انگیز با سرعت بالا در مورد معنای واقعی آزادی و دیدگاه های مختلف در مورد انتقام است. این فیلم شامل یکی از باشکوه ترین و حماسی ترین صحنه های مبارزه در حافظه اخیر است و با چند پیچش به پایان می رسد که مطلقاً نیاز به تماشای مجدد دارند.

۵-The Prestige (2006)

کریستوفر نولان با فیلم پیچیده جادویی The Prestige محصول سال ۲۰۰۶، دومین حضور خود را در این لیست رقم می زند. نولان در یک دوره وقفه بین دو فیلم اول سه گانه The Dark Knight به این اقتباس پرداخت. این فیلم داستان دو شعبده باز آلفرد بوردن (کریستین بیل) و روبرت انگیر (هیو جکمن) را روایت می‌کند که در رقابت برای برتری بر یکدیگر، وارد یک رقابت حرفه ای شدید می‌شوند که تمام زندگی آنها را در بر می‌گیرد. پس از سال‌ها شراکت، تفاوت‌های آنها ناگزیر این دو کمال‌گرا را از هم جدا می‌کند. آنها به طور مداوم سعی می کنند در اعمال خود یکدیگر را شکست دهند و محدودیت های عملی و فناورانه جادو را آزمایش کنند. آنها سعی می کنند صحنه های یکدیگر را خرابکاری کنند، اسرار یکدیگر را بیاموزند و از منابع خارجی برای ارتقای اعمال خود استفاده کنند.

ساختار غیر خطی نولان فیلمی بسیار گیج کننده ایجاد می کند که مانند همه فیلم های او، نیاز به تماشای مجدد دارد. نولان با استفاده از بسیاری از ابزارهای هوشمندانه طرح، مخاطب را تا اوج فیلم، یا به زبان جادویی، “پرستیژ”، حدس و گمان می گذارد و روی لبه صندلی خود می نشاند.

۴-Mulholland Drive (2001)

Mulholland Drive یک فیلم نئو-نوآر پیچیده است که توسط دیوید لینچ در سال ۲۰۰۱ ساخته شده است. این فیلم داستان یک رؤیای سورئال و ناراحت کننده را در جنبه تاریک هالیوود روایت می کند و دستکاری های ناخوشایند و فداکاری هایی را که برای موفقیت در صنعت سرگرمی لازم است، نشان می دهد. مانند بسیاری از فیلم های پیچیده، Mulholland Drive ساختار روایی دوگانه ای را ارائه می دهد. یکی از خطوط داستانی، بتی (نائومی واتس) و ریتا (لورا هاریینگ) را دنبال می کند. بتی یک بازیگر امیدوار و چشم‌گشاد هالیوودی است که به تازگی برای تغییر زندگی به لس‌آنجلس نقل مکان کرده است. ریتا زنی فراموشکار است که از یک تصادف رانندگی تقریباً مرگبار در Mulholland Drive جان سالم به در برده است. با هم، آنها سفری را برای کشف هویت ریتا آغاز می کنند که مرزهای بین رویا و واقعیت را در هم می شکند. روایت دیگر شامل کارگردان فیلم Adam Kesher (Justin Theroux) است که هنگام انتخاب بازیگر برای پروژه آینده خود با فشارهای نخبگان هالیوودی روبرو می شود.

معنای Mulholland Drive یکی از بحث های جذاب و محبوب در تاریخ سینما است که تفسیرهای مختلفی را ارائه می دهد. محبوب ترین نظریه، نظریه خواب است که اساساً بیان می کند که کل فیلم یک توالی طولانی و کشیده خواب است که قرار است کارخانه رویای صنعت فیلم هالیوود را نشان دهد. این فیلم هیپنوتیزمی قطعاً ارزش دیدن را دارد و مطمئناً شما را تا آخر شب بیدار نگه می دارد تا ویدیوهای YouTube را تماشا کنید.

۳-Primer (2004)

چه کسی می گوید برای ساختن یک فیلم جذاب به بودجه زیادی نیاز دارید؟ می‌توان ادعا کرد که فیلم‌های زیادی وجود ندارند که صحنه فیلم‌برداری مستقل و DIY را بهتر از پروژه سفر در زمان شین کاروث در سال ۲۰۰۴، Primer، در آغوش بگیرند. Primer درباره چهار دوست مهندس، آرون، ابی، رابرت و فیلیپ است که روی یک اختراع جدید کار می‌کنند که در گاراژ آرون برنامه‌ریزی و می‌سازند. عمدتاً توسط آرون و ابی اداره می‌شود، آن‌ها یک روز در طول آزمایش متوجه می‌شوند که پروتئینی داخل دستگاه با سرعت بسیار بیشتری نسبت به حد انتظار تکثیر شده است، که منجر به کشف این می‌شود که این اختراع جدید می‌تواند به طور بالقوه به عنوان ماشین زمان استفاده شود.

Primer یک برداشت واقع‌گرایانه از این که اگر گروهی از دوستان به یکی از بزرگ‌ترین شاهکارهای علمی در تاریخ بشر برخورد می‌کردند، چگونه می‌شد، به تصویر می‌کشد. علم پشت فیلم بسیار پیچیده است و هر بار استفاده آزمایشی از دستگاه یک خط زمانی منحصر به فرد دیگر را باز می کند و کارآفرینان را به یک پارادوکس سوق می دهد که ممکن است نتوانند از آن خارج شوند.

۲-Nocturnal Animals (2016)

Nocturnal Animals یک اقتباس از رمان Tony and Susan اثر آستین رایت است که با بازی Amy Adams و Jake Gyllenhaal و به کارگردانی Tom Ford ساخته شده است. این فیلم همچنین یک فیلم روایی دوگانه با پایانی مبهم است که تماشاگران را از ابتدا تا انتها درگیر می‌کند و خواهان تجزیه و بازبینی است. فیلم دو روایت در هم تنیده را در هم می آمیزد: یکی در دنیای واقعی و دیگری در درون کلمات یک رمان مرموز.

Susan Morrow (Amy Adams) صاحب گالری هنری سطح بالا است که از شوهر سابق خود که ۲۰ سال پیش با او ازدواج کرده بود، Edward (Jake Gyllenhaal)، دست نوشته‌ای برای یک رمان دریافت می‌کند. روایت او بین زندگی روزمره و خواندن رمانش متناوب است. بخش دیگر فیلم حاوی داستان درون داستانی است، جایی که ما به درون کلمات رمان سفر می کنیم. این رمان داستان مردی به نام تونی هستینگز (همچنین با بازی جیک جیلنهال) را دنبال می کند که تعطیلات خانوادگی او تبدیل به خشونت و مرگبار می شود.

قرار است رمان به عنوان استعاره ای از دیدگاه ادوارد به ازدواج شکست خورده آنها عمل کند. زندگی گذشته سوزان و زندگی فعلی او در یک هارپون درد، پشیمانی و گناه در این داستان انتقام هیجان انگیز پیچیده شده است.

۱-Donnie Darko (2001)

با دنبال کنندگان فرقه ای عظیم، Donnie Darko یک فیلم هیجان انگیز روانشناختی به کارگردانی Richard Kelly است که Jake Gyllenhaal در آن نقش آفرینی می کند. جیلنهال نقش دانی دارکو، یک نوجوان آشفته را بازی می کند که از مشکلات روحی و روانی و حملات خوابگردی رنج می برد. به دلیل اسکیزوفرنی پارانویید، دانی شروع به دیدن توهمات یک خرگوش بزرگ و ترسناک به نام فرانک می کند که به دانی می گوید جهان در ۲۸ روز، شش ساعت، ۴۲ دقیقه و ۱۲ ثانیه به پایان می رسد. سپس فرانک دانی را به صورت هیپنوتیزمی وادار می کند تا مرتکب یک سری جنایات شود.

Donnie Darko یکی از فیلم‌های سورئالیستی برجسته دهه ۲۰۰۰ است. این فیلم مفاهیم جذاب مانند سفر در زمان و جهان های موازی را مطرح می کند. اگر از سینمای تفکر برانگیز لذت می برید، Donnie Darko فیلم مناسبی برای شماست.