مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران از پذیرش جشنواره فیلم کوتاه تهران به عنوان یکی از دروازه‌های ورود به آکادمی اسکار خبر داد.

به گزارش سینماسینما، سیدصادق موسوی در نشستی که صبح شنبه، ۱۲ تیرماه به صورت مجازی برگزار شد، بیان کرد که اخیرا اعلام شده جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از این پس به عنوان یکی از جشنواره‌های فیلم کوتاهی خواهد بود که شرایط حضور در اسکار را برای برگزیدگانش به همراه دارد و به اصطلاح Oscar Qualified شده است.

اوبا اشاره به اینکه سی‌وهشتمین دوره جشنواره بین‌الملی فیلم کوتاه تهران اواخر مهرماه امسال برگزار خواهد شد، افزود: در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار فستیوال در حوزه صنعت تصویر در دنیا برگزار می‌شوند که البته بسیاری از آن‌ها معتبر نیستند و در این بین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران جایگاه معتبری دارد، اما آن طور که باید شناخته شده نیست. هرچند تا امروز هم آن را می‌توان مهم‌ترین جشنواره فیلم کوتاه غرب آسیا دانست.

وی بیان کرد:‌ اواخر هفته گذشته اعلام شد که جشنواره فیلم کوتاه تهران یکی از دروازه‌های ورود به اسکار شده، این در حالی است که در آسیا جشنواره‌های کمی چنین افتخاری دارند و مثلا در شمال آفریقا فقط مصر و در آسیا ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور و هند از جمله‌های کشورهایی با جشنواره‌های واجد شرایط اسکار هستند.

موسوی با بیان اینکه جشنواره فیلم کوتاه تهران تنها فستیوال رایگان است، گفت:‌ با برطرف شدن مشکلات پرداخت هزینه، ما نیز ثبت نام رایگان را برای متقاضیان خارجی کنار خواهیم گذاشت و مثل تمام فستیوال‌ها هزینه ثبت نام دریافت می‌کنیم که از آن طریق هزینه‌های جشنواره هم تامین خواهد شد.

وی یادآور شد: در دنیا  ۱۲۷ جشنواره واجد این شرایط ورود به اسکار هستند و جشنواره فیلم کوتاه تهران تنها فستیوالی است که با قواعد خودش کار کرده و این امتیاز را بدست اورده است. در حال حاضر تمام قواعد برای ما ارسال شده و مثلا هر فیلمی که جایزه بزرگ را بگیرد با معرفی‌نامه جشنواره مستقیم وارد لیست اسکار می‌شود. براین اساس در بازه زمانی اول تا ۱۵ اکتبر باید اسامی برگزیدگان را به آکادمی اعلام کنیم.

به گفته موسوی جشنواره امسال فیلم کوتاه تهران تا ۱۵ مرداد همچنان در بخش ملی ثبت نام می‌پذیرد و تاکنون بیش از ۲۷۲ فیلم ایرانی ثبت نام کرده‌اند.

منبع