فکر می کنید برای کارتون تماشا کردن دیگر خیلی پیر شده اید؟ بهتر است در این تفکر تجدیدنظر کنید. برخی از خنده دارترین سریال های تاریخ تلویزیون انیمیشنی بوده اند که اغلب در ظاهر مخاطبان جوان تر را نشان گرفته در حالی که جوهره اصلی شان برای مخاطبان بالغ بوده است. در ادامه این مطلب می خواهم شما را با ۱۰ کارتون آشنا کنیم که خنده دارترین کارتون های تاریخ تلویزیون هستند.

۱۰- The Bugs Bunny Show (1960)

نفرت انگیز نبود؟ بله نفرت انگیز و به شدت خنده دار. سریال کارتونی The Bugs Bunny Show که انتشارش در سال ۱۹۶۰ آغاز شد و در دهه های بعدی به اشکال مختلف ادامه پیدا کرد، بسیار بامزه تر و خنده دارتر از کارتون هایی بود که قبل از آن ساخته شده بودند. از همان زمان آغاز، این کارتون شخصیت های ماندگاری را معرفی کرد اما این شخصیت باگز بود که جذابیت اصلی سریال به شمار می آمد. چه گول زدن شکارچی المر فاد برای تیراندازی مجدد به خود و چه نشان دادن خود در قالب زن های زیبا و مسحور کننده ای مانند مریلین مونرو یا هر ظاهر و نقش دیگری بود، باگز به شکلی از این همه خرابکاری لحظاتی بامزه و خنده دار را برای مخاطب رقم می زد که در هیچ سریال کارتونی دیگری دیده نشده بود.

۹- Inspector Gadget (1983)

شاید بتوان گفت که Inspector Gadget همزمان یکی از بامزه ترین سریال های انیمیشنی تاریخ تلویزیون و بزرگ ترین اشتباه دوران کاری متیو برودریک است. تنها اسپین آفی که در این فهرست خواهید دید، کارآگاه گجت با خواهرزاده باهوشش پنی یک افسر پلیس سایبرگی نادان است که مانند مامور ۸۶ قبل از خود، از طریق ترکیبی از خوش شانسی های احمقانه و کمک شخصیت های کمکی می تواند ماموریت های خود را با موفقیت به پایان برساند. او شخصیتی نیمه رباتیک است که با ابزارهایی که دارد در نهایت بر موانع پیروز شده و به شکلی دردسرساز از شرایط دشوار خارج می شود. مهم ترین ابزار کارآگاه گجت در سرگرم کردن مخاطب را باید زمان بندی کمیک بی نقص دان آدامز دانست. کمتر بازیگر توانسته به خوبی آدامز نقش این شخصیت احمق را بازی کند با آن صورت سرد و رفتارهای ناشی از دست و پا چلفتی بودن که در آواتار انیمه سازی شده اش به وضوح دیده می شود.

۸- The Simpsons (1989)

زمانی که پخش سریال کارتونی The Simpsons در ۱۷ دسامبر ۱۹۸۹ از شبکه تنها سه ساله FOX منتشر شد، جرج اچ دبلیو بوش در اولین سال حضورش در کاخ سفید بود، تنها یک ماه پیش دیوار برلین فرو ریخته و اینترنت وجود نداشت. سی و دو سال و ۷۰۰ اپیزود بعدتر، خانواده زرد پوست مت گرونینگ اکنون طولانی ترین سریال تلویزیونی در تاریخ آمریکا به شمار می آید. اگر چه با استانداردهای خشن امروزی سریال The Simpsons خیلی رام و معمولی به نظر می رسد، در اولین روزهای انتشارش به شکلی باورنکردنی تابوشکن و جنجالی بود. کودکان همه جا ادای شخصیت کارتونی با ظاهر بالغ این سریال که بارت نام داشت را تقلید می کردند. تقریباً یک شبه، تی شرت هایی با ژست های مشهور بارت در مدارس سراسر ایالات متحده ممنوع شدند. اما The Simpsons نیازی به جنجال نداشت زیرا از همان ابتدا و هنوز هم به معنای کامل بامزه و خنده دار است.

۷- Ren & Stimpy (1991)

وقتی به گذشته نگاه می کنیم بسیار باورنکردنی است که ماجراجویی های مضحک چیهواهوای خشمگین و دوست گربه ای بی خیال و نادانش یک کارتون کودکانه بود که صبح روزهای یکشنبه منتشر می شد، آن هم از شبکه بسیار کودکانه Nickelodeon .  از لحاظ سبک کاری خود، Ren & Stimpy همواره بین دنیایی که ظاهراً توسط یک انسان نشئه بعد از مستی خلق شده و دنیایی که توسط همان فرد بعد از پیدا کردن یک مشت قارچ جادویی تصور شده در نوسان است. اکشن بامزه و خنده دار این کارتون در شرایطی خلق می شود که شخصیت سگ آنقدر عصبانی است که مغزش در حال انفجار است و شخصیت گربه در واقع مغزی ندارد که منفجر شود.

۶- Beavis & Butthead (1993)

سریال Beavis & Butthead نه تنها برای شبکه MTV  یک موفقیت بسیار بزرگ بود بلکه از طریق آن هم موزیک ویدیوها پرطرفدار شده و هم برخی هنرمندان خاص مانند متالیکا توانستند برخی از به یاد ماندنی ترین تولیدات خود را داشته باشند. این کارتون به حدی احمقانه و خنده دار است که می توان نبوغ موجود در ساخت آن را دید. دو نوجوان ۱۴ ساله بیرحم و پست هر کاری که فکرش را بکنید انجام می دهند، از فرو کردن خودکار در چشم یکدیگر در سر کلاس تا منفجر کردن قورباغه ها به هولناک ترین شکل ممکن. کارتون Beavis & Butthead در قلب خود یک جزء ساینفلدی دارد تا جایی که ماجراجویی های خنده دار دو شخصیت اصلی تقریباً هیچ نتیجه مثبتی نداشته و بدون هیچ هدف خاصی انجام می شوند. داستان تنها در مورد دو ضد قهرمان بازنده است که در همه چیز ناموفق و شکست خورده هستند و همین نقطه قوت خنده دار این کارتون است.

۵- South Park (1997)

نیم قرن پیش، تری پارکر و مت استون یک کارتون بسیار زمخت را در یک شبکه کابلی کمتر شناخته شده به نام Comedy Central ساختند که سختی ها و مشکلات چهار پسربچه ۸ ساله در یک شهر کوهستانی را نشان می داد. در اپیزود آزمایشی این سریال با عنوانی که بسیار مضحک و ترسناک است، شخصیت اریک کارتمن توسط موجودات فضایی ربوده می شود و این تنها سرآغاز اپیزودهای بحث برانگیز این سریال بود. سریال کارتونی South Park به دو دلیل بی نقص و خنده دار است که اولین آن به خاطر شخصیت های اصلی اش است که هر یک به تنهایی چیزهای خنده دار خاصی برای عرضه دارند. شخصیت های مهمان نیز به همان اندازه خنده دار هستند. South Park وقتی از کارتون به عنوان محملی کودکانه برای تمسخر و نقد خنده دار جامعه استفاده می کند در بهترین کیفیت خود قرار دارد.

۴- Family Guy (1999)

خانواده گریفین کاری را انجام داد که کمتر سریال دیگری توانسته بود انجام دهد: این سریال از چندین بار کنسل شدن به یک موفقیت طولانی دست یافتند. سه فصل اول Family Guy بسیار باکیفیت بود. همانند بسیاری از کارتون های معاصرش، Family Guy با کمدی که باعث کنسل شدن سریال های با بازیگران انسانی می شد به مسیر خود ادامه می داد. جوک های نژادپرستانه و جنسیتی و شخصیت های بسیار خنده دار از نقاط قوت این سریال بوده است. در این میان اما دو شاخصه این سریال بسیار برجسته تر از دیگران هستند. اول اینکه سریال مخاطب خود را شناخته و به او متعهد است که همان مردان جوان و میانسال هستند و دوم اینکه شخصیت کودک این سریال که استیوی نام دارد را می توان بامزه ترین شخصیت کارتونی تمام دوران دانست.

۳- The Ricky Gervais Show (2010)

ریکی گرویس چقدر بااستعداد است؟ او کاری را انجام نداد که هرگز قرار نبود یک سریال کارتونی باشد که در نهایت به یکی از خنده دارترین کارتون های تمام دوران تبدیل شد. در سال ۱۹۹۸، گرویس و دوست کمدینش استفان مرچنت یک سریال رادیویی را آغاز کردن که در آن داستان های مضحک و خنده دار تعریف می کردند. این سریال چند ماه پخش شده و در نهایت به پایان رسید تا این دو بتوانند در پروژه ای که به یک سریال تلویزیونی افسانه ای تبدیل شد با هم همکاری کنند: سریال The Office. سریال رادیویی در سال ۲۰۱۱ با تهیه کننده ای به نام کارل پیلکینگتون بازگشت و بدین ترتیب یک همکاری بی نقص در دنیای کمدی شکل گرفت/ کامنت های کارل چنان عجیب و غریب و پاسخ هایش به سوال های فرضیه ای استاندارد چنان به شکل خنده داری تصویری و روشن بود که نتیجه تنها انیمه سازی یک برنامه رادیویی از قبل آماده شده و ضبط شده بود که سوال و جوابهای خنده دار مطرح شده در آن بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

۲- Rick & Morty (2013)

سریال کارتونی Rick & Morty ماجراجویی های بی محدودیت و بین سیاره ای یک پیرمرد مبتلا به بیماری خود بزرگ پنداری و نوه نوجوان بی مزه اش را روایت می کند. مجهز به یک سلاح سفر در زمان و زرادخانه ای بی پایان از گجت های پیشرفته، سلاح ها و داستان ها، ریک سانچز دستیار مردد خود مورتی را به ماموریت های بامزه نیم ساعته می برد که از نابودی زمین تا یک عاشقانه بی پایان با عشق قدیمی شبه خدایش متفاوت است. این سریال یک مزیت و برتری واضح نسبت به دیگر کارتون ها دارد: دنیایی تقریباً بی پایان که می توان از طریق آن کمدی حال بهم زن، عجیب و غریب و خلاقانه ساخت. در یکی از اپیزودها، ریک و مورتی در زمان سفر کرده و به سال ۱۹۹۸ می روند تنها با هدف بدست آوردن سسی کوتاه عمر که مک دونالد برای تبلیغ یک فیلم دیزنی ساخته بود. این اپیزود چنان مشهور  و پرطرفدار شد که مک دونالد برای مدت کوتاهی آن سس مخصوص را دوباره به بازار معرفی کرد.

۱- Son of Zorn (2016)

جدیدترین و کوتاه عمرترین کارتون این فهرست کارتون Son of Zorn است. این کارتون یک جنگجوی وحشی بربری انیمه را در دنیای مدرن و در یک جامعه لایو اکشنی می اندازد و در ادامه همسر سابق و پسرش را نیز در این داستان وارد می کند. شوربختانه سریال Son of Zorn هیچگاه مخاطب خود را پیدا نکرد و تنها پس از یک فصل کنسل شد اما بسیاری امیدوارند که سرویس های استریمینگ بتوانند آن را خریداری کرده و ادامه دهند.

منبع