زمان مطالعه: ۵ دقیقه

فلورانس زادگاه رنسانس ایتالیا، شهر «ژولیوس سزار» و «دانته»، «داوینچی» و «گالیله» و طراحان معروف «گوچی» و «روبرتو کاوالی،» شهر هنر و معماری و تندیس گری است. این شهر بی شک یکی از زیباترین شهرهای دنیاست. فلورانس همه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگران دنیا و پایتخت هنر ایتالیا است. شهر به لحاظ مساحت کوچک به نظر می‌رسد اما تاریخ، فرهنگ و هنری به غایت وسیع و شگفت انگیز و قدیمی دارد؛ همانند «رم» به یک موزه بی سقف دیدنی می‌ماند و جای جای شهر، شما را شگفت زده خواهد کرد. قرار گرفتن فلورانس در دره کوه و در کنار «رود آرنو» زیبایی‌هایش را صد چندان کرده است. مرکز شهر باستانی فلورانس که میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود، بسیار رؤیایی است. دور این قسمت از شهر، دیوارهایی قدیمی کشیده شده تا محافظ شاهکارهای هنر و معماری آن باشد. این بناها و مجسمه‌ها انگار هر لحظه داستان‌های هنر، جنگ و زندگی را برای گردشگران بی شمار این شهر تعریف می‌کنند.

بهترین زمان برای سفر
فلورانس بهار و پاییز بی‌نظیری دارد. زمستان‌هایش طاقت فرسا نیست، ولی تابستان، خصوصاً مرداد می‌تواند بسیار گرم و مرطوب باشد.

فلورانس را باید راه رفت
هتل در این شهر مانند دیگر شهرهای ایتالیاست. بین ۸۰ تا ۱۵۰ یورو برای یک اتاق دو نفره. شهر بزرگ نیست و به راحتی پیاده و با اتوبوس همه جای شهر را می‌توان زیر پا گذاشت و شهرگردی کرد. به همین دلیل مکان هتل نقش تعیین کننده‌ای ندارد. اگر وقتتان اجازه می‌داد باغ‌های تاریخی اطراف شهر را نیز حتماً ببینید. در نهایت فلورانس را باید راه رفت، باید پیمود، به تمام میادین و خیابان‌ها و پل‌هایش باید سر زد، از جلوی قصرها و گالری‌ها و موزه‌ها رد شد و روح شهر را همه جا تنفس کرد. فلورانس را باید از نزدیک لمس کرد.

از بهترین بستنی دنیا تا سیرابی و استیک
رستوران‌های فلورانس متنوع و جذاب‌اند. غذای بد در فلورانس پیدا نمی‌شود! فرقی هم نمی‌کند که چه قیمتی بپردازید، از مزه‌ی غذا همیشه راضی خواهید بود. بیشتر رستوران‌های خوب شهر در منطقه «سنتا کروچه» قرار دارند. از آنجایی که ایتالیا سرزمین پاستا و پیتزا و بستنی است، پیتزای ایتالیایی را همه جا می‌توانید پیدا کنید، از دکه‌ها گرفته تا رستوران‌ها. بستنی‌های فلورانس (جلاتو) نیز از بهترین‌های دنیاست. از دستش ندهید! رستوران‌های مرکز شهر طبیعتاً گران‌ترند، ولی هر کدام که علامت پریمو را پشت شیشه‌شان داشته باشند، پاستا و دیگر غذاهای ایتالیایی را با قیمت خوبی عرضه می‌کنند. قیمت غذا در رستوران‌های معمولی بسته به مکان و نوع رستوران می‌تواند بین ۶ تا ۲۰ یورو باشد. حواستان باشد در رستوران‌ها و کافه‌ها قیمت غذا و نوشیدنی، به‌صورت نشسته و ایستاده متفاوت است. اما غذای فلورانسی پرمایه و چرب است و بیشتر گوشت دارد تا مخلفات. سابق بر این، همه‌ی قسمت‌های بدن حیوان را هم می‌خوردند. خوراک سیرابی زمانی جزو غذاهای سنتی شهر بوده و هنوز هم توی برخی رستوران‌ها پیدا می‌شود. پیش‌غذا شامل نان تست «توسکانی» با پاته جگر مرغ و قطعات سالامی یا ژامبون است که اگر فصلش باشد، یک برش خربزه هم کنارش می‌گذارند.

نان مخصوص توسکانی که نمک ندارد و با خمیرمایه طبیعی پخته می‌شود، اغلب کنار غذاها سرو می‌شود؛ مخصوصاً کنار سوپ‌های معروف شهر «ریبولیتا» (سوپ سبزیجات) و «پاپا آل پومودورو» (پوره گوجه فرنگی.) در سالاد تابستانی «پانتسانلا» که مخلوطی از سبزیجات تازه است هم از این نان می‌ریزند. مهم‌ترین غذاهای اصلی هم انواع «استیک» هستند که با روغن زیتون محلی سرو می‌شوند: محصولی که شهرت جهانی دارد.

به بهشت گردشگران خوش آمدید! فلورانس «بهشت گردشگران» نامیده می‌شود چرا که مملو از جاذبه‌های گردشگری رایگان و بدون نیاز به ورودی است.

کلیسای سنتا ماریا دل فیوره
کلیسای جامع «فلورانس» (دوئمو) نماد زیبای شهر است. نام دیگری هم دارد: «کلیسای سنتا ماریا دل فیوره.» گنبد آجریرنگ و بزرگ کلیسا اولین چیزی است که به چشم می‌آید. وارد کلیسا که می‌شوید ۴۶۴ پله‌ی عجیب و باریک را باید طی کنید تا به بالای گنبد برسید. منظره شهر از بالای آن به قدری زیباست که به بالا رفتن از آن‌همه پله می‌ارزد. کنار کلیسا هم برج ناقوس (کامپانیله دی جوتو) واقع شده است. ورود به معروف‌ترین کلیسای فلورانس رایگان است، ولی اگر بخواهید از پله‌ها بالا رفته و وارد گنبد کلیسا شوید یا تا بالای برج زنگ کلیسا بروید، باید هزینه بپردازید.

گالری اوفیتزی
فلورانس شهر موزه‌ها، آثار هنری و گالری‌های نقاشی است. یکی از موزه‌هایی که دیدنش همیشه توصیه می‌شود، «گالری اوفیتزی» است که از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین موزه‌های نقاشی دنیاست. تعداد آثار و تنوع سبک‌های نقاشی موزه گیج کننده است و ساختمان بسیار زیبایی دارد. «موزه آکادمیا»، خانه مجسمه معروف داوود، شاهکار میکل آنژ است. تندیس مرمری داوود از شاهکارهای هنری عصر رنسانس محسوب می‌شود و آن‌قدر بی نظیر است که گردشگران زیادی را به «گالری آکادمیا» می‌کشاند. دو بدل از این مجسمه در دو جای دیگر شهر نیز وجود دارد: بالای «تپه میکل آنژ» (که دیدن شهر از بالای آن بسیار رویاییست) و «میدان سینیوریتا.»

میدان سینیوریتا
فلورانس میدان‌های زیبا (پیاتزا) و قصرهای رنسانس دیدنی (پالاتزی) متعددی دارد. همراه با صدها کلیسا و موزه و گالری و آتلیه. «میدان سینیوریتا» در مرکز شهر قدیمی، معروف‌ترین میدان شهر است و نمایشگاه روبازی است از مجسمه‌ها و تندیس‌ها. قرار گرفتن «قصر وکیو»، سالن قدیمی شهرداری در میدان نیز، ضیافتی ساخته از هنر و تاریخ که نوای موسیقی، صدای همیشگی  این منطقه، این ضیافت را پرشکوه‌تر کرده است.

پل قدیمی پونته وچیو
فلورانس زیباست و سوژه‌های خوبی نیز برای عکاسان دارد. یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای عکاسی، «پونته وکیو» یا «پل کهن» است؛ قدیمی‌ترین و معروف‌ترین پل «رودخانه آرنو.» «پل وکیو» همیشه مملو از توریست است و پر از مغازه‌های زیورآلات. از کنار «پل وکیو» می‌توانید به «باغ دی بوبولی» و «قصر پیتی» نیز سری بزنید: باغی بزرگ و پرنشاط  و قصری معروف و عظیم پر از گالری‌های مختلف نقاشی، جواهر و لباس‌های سلطنتی.

قصر پلازو پیتی
«پلازو پیتی» یکی از زیباترین مناطق گردشگری کشور ایتالیا است. این ساختمان در شهر فلورانس واقع شده است. این مکان مملو از معماری‌های باقی مانده از سال‌ها و قرن‌ها پیش است. مردم از نقاط مختلف جهان به شهر فلورانس سفر می‌کنند تا از ساختمان «پلازو پیتی» دیدن کنند.

تعمیدگاه سن جان
معماری، زیبایی محیط اطراف و اعتقادات قومی و اجدادی «تعمیدگاه سن جان»، آن را به مکانی دیدنی در شهر فلورانس و کشور ایتالیا تبدیل کرده است. این تعمیدگاه از جمله جاذبه‌های گردشگری شهر فلورانس است و سالانه افراد بسیاری از آن بازدید می‌کنند. معماری فوق العاده زیبای این تعمیدگاه با توجه به سال تأسیس آن، الهام بخش ساخت ساختمان‌های متعددی در سراسر اروپا در سال‌های بعد از آن شده است.

قصر و موزه ملی بارجلو
از جمله بهترین نمونه‌های معماری گوتیک در شهر فلورانس، قصر و موزه‌ی ملی «بارجلو» است. این مکان جزو پربازدیدکننده ترین جاذبه‌های این شهر به شمار می‌رود و سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا برای بازدید از آن به ایتالیا سفر می‌کنند. «موزه‌ی بارجلو» برای سکه‌ها، جواهرات، عاج‌های قیمتی مجسمه‌ها و طراحی‌اش شهرت دارد.

خرید اجناس تقلبی با بهایی سنگین
فلورانس شهر امنی است ولی حضور جیب‌برها را در منطقه‌ی ایستگاه قطار و «پل وکیو» نمی‌توان نادیده گرفت. دست فروش‌ها در فلورانس نیز مانند دیگر شهرهای ایتالیا همه جا بساط پهن کرده‌اند ولی خرید اجناس تقلبی مارک‌های معروف جریمه سنگین دارد. برای مثال کیف‌های تقلبی «لویی ویتون» و «ورساچه،» اگرچه قیمت وسوسه کننده‌ای دارند، ولی خریدشان می‌تواند به بهای جریمه‌ای حدود ۱۰ هزار یورو تمام شود.

چرم؛ سوغاتی فلورانس با اعتباری جهانی
ایتالیا مهد طراحی، مد و خرید است و ویترین گردی و خرید، از تفریحات همه شهرهای ایتالیایی محسوب می‌شود. خرید جواهر، چرم و کارهای هنری در فلورانس وسوسه کننده است به ویژه چرم‌های فلورانسی که اعتبار خاصی در دنیا دارند. میدان «سن لورنزو» و «مارکتو نوئ و» از بهترین مکان‌ها برای خرید در فلورانس است. مغازه‌های سوغاتی فروشی در همه جای شهر پراکنده‌اند و نمونه‌های کوچک تابلوهای معروف و آثار مهم نقاشی و مجسمه سازی این شهر را دارند. نمونه‌هایی که یادگاری‌های بسیار خوبی از پایتخت هنر ایتالیا است. وجود بازارهای روباز، غذا و لباس و عتیقه نیز در فلورانس بسیار باب است و بسیار دیدنی.

این مطلب اولین بار در دو ماهنامه تشریفات منتشر شده است.