: «تیتان» به کارگردانی ژولیا دوکورنو بعد از «پیانو» ساخته جین کمپیون، دومین فیلم به کارگردانی یک زن است که جایزه اصلی جشنواره فیلم کن را از آن خود می‌کند. مراسم اختتامیه هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن شنبه‌شب برگزار شد و داوران بخش مسابقه اصلی به ریاست اسپایک لی کارگردان آمریکایی جایزه نخل طلای این دوره جشنواره را به «تیتان» به کارگردانی ژولیا دوکورنو کارگردان و فیلمنامه‌نویس فرانسوی اعطاء‌ کردند.

بازگشت ناگهانی پسری جوان که تصور می‌شد یک دهه قبل ناپدید شده است، هرچند پایان یک کابوس، اما آغازین کابوس دیگری است. هم‌زمان با پیوستن او به پدرش، مجموعه‌ای از قتل‌های وحشتناک ازجمله در یک نمایشگاه اتومبیل، همه چیز را پیچیده می‌کند و…

«تیتان» برنده جایزه نخل طلایی شد

دوکورنو ۳۷ ساله که متولد پاریس است، برای اولین بار در بخش مسابقه اصلی جشنواره کن رقابت کرد. «خام» (۲۰۱۶) اولین فیلم بلند داستانی او که در بخش جنبی هفته منتقدان کن روی پرده رفت، امواج زیادی در محافل فیلم‌های ترسناک مستقل ایجاد کرد و به خاطر نوع نگاه او به مفهوم آدم‌خواری، با تحسین برخی روبرو شد. اریک کان نویسنده ایندی‌وایر درباره «تیتان» نوشت: «دوکورنو با استفاده از لنزهای سورئال متمایز، وحشت بدن را با کاوش دقیق و هوشمندانه هویتِ غیرعادی تلفیق می‌کند.»

«تیتان» بعد از «پیانو» (۱۹۹۳) ساخته جین کمپیون، دومین فیلم به کارگردانی یک زن است که جایزه اصلی جشنواره فیلم کن را از آن خود می‌کند.

جایزه بزرگ یا جایزه دوم جشنواره به‌طور مشترک به «قهرمان» به کارگردانی اصغر فرهادی از ایران و «کوپه شماره ۶» به کارگردانی یوهو کوسمانن تولید مشترک روسیه و فنلاند رسید. جایزه بهترین کارگردان نیز به «آنت» به کارگردانی لئوس کاراکس کارگردان فرانسوی اعطاء شد.

«قهرمان» جایزه بزرگ جشنواره کن را دریافت کرد

امسال ۲۴ فیلم در بخش مسابقه اصلی شانس دریافت جوایز این بخش را داشتند. ماتی دیوپ کارگردان و بازیگر سنگالی-فرانسوی، جسیکا هاوسنر کارگردان و فیلمنامه‌نویس اتریشی، سونگ کانگ هو بازیگر کره‌ای، ملانی لوران بازیگر و کارگردان فرانسوی، طاهر رحیم بازیگر فرانسوی، کلبر مندونسا فیلیو کارگردان، برنامه‌ریز فیلم و منتقد برزیلی و میلن فارمر خواننده و ترانه‌سرای کانادایی، همکاران اسپایک لی در هیئت داوران بخش مسابقه اصلی بودند. نکته عجیب در مراسم اختتامیه این بود که لی در همان ابتدای مراسم و در‌حالی‌که هنوز اسامی دیگر برندگان بخش مسابقه اصلی اعلام نشده بود، به‌‌طور تصادفی نام «تیتان» را به‌عنوان برنده جایزه نخل طلایی اعلام کرد!

همچنین در مراسم اختتامیه، مارکو بلوکیو کارگردان و فیلمنامه‌نویس کهنه‌‌کار ایتالیایی جایزه نخل طلای افتخاری جشنواره کن ۲۰۲۱ را دریافت کرد. بلوکیو با اولین فیلم خود «مشت‌ها در جیب» (۱۹۶۵) درباره زندگی پرتنش خانواده‌ای ایتالیایی، خود را به‌عنوان یکی از کارگردانان شاخص سینمای ایتالیا مطرح کرد. او در مقام کارگردان حدود ۵۰ فیلم بلند، کوتاه، مستند و تلویزیونی در کارنامه دارد. «چین نزدیک است» (۱۹۶۷)، «به نام پدر» (۱۹۷۱)، «پرش در تاریکی» (۱۹۸۰)، «شاهزاده هامبورگ» (۱۹۹۷)، «صبح‌به‌خیر، شب» (۲۰۰۳) و این اواخر «خائن» (۲۰۱۹)، از فیلم‌های مطرح بلوکیو ۸۱ ساله است.

هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن ۶ تا ۱۷ ژوئیه (۱۵ تا ۲۶ تیر) برگزار شد.

فهرست برندگان جوایز بخش مسابقه اصلی به شرح زیر است:

جایزه نخل طلا: «تیتان» (Titane) به کارگردانی ژولیا دوکورنو (بلژیک/فرانسه)

جایزه بزرگ: «قهرمان» (A Hero) به کارگردانی اصغر فرهادی (ایران) و «کوپه شماره ۶» (۶Compartment No.) به کارگردانی یوهو کوسمانن (روسیه/فنلاند) – مشترک

جایزه بهترین کارگردان: «آنت» (Annette) – لئوس کاراکس (فرانسه/آلمان/بلژیک)

جایزه بهترین بازیگر مرد: کیلب لندری جونز برای «نیترام» (Nitram) به کارگردانی جاستین کرزل (استرالیا/بریتانیا)

جایزه بهترین بازیگر زن: رناته راینس‌وه برای «بدترین فرد جهان» (The Worst Person In The World) به کارگردانی یواکیم تریر (نروژ/سوئد/فرانسه)

جایزه هیئت داوران: «زانوی احد» (Ahed’s Knee) به کارگردانی ناداو لاپید (اسرائیل/فرانسه) و «خاطره» (Memoria») به کارگردانی آپیچاتپونگ ویراستاکول (کلمبیا، فرانسه، آلمان، مکزیک، تایلند، بریتانیا) – مشترک

جایزه بهترین فیلمنامه: ریوسوکه هاماگوچی و تاکاماسا او برای «ماشین من را بران» (Drive My Car) به کارگردانی ریوسوکه هاماگوچی (ژاپن)

جایزه دوربین طلایی بهترین فیلم بلند اول: «مورینا» (Murina) به کارگردانی آنتونتا آلامات کوسیانوویچ (کرواسی/آمریکا/برزیل)

نخل طلای بهترین فیلم کوتاه: «همه کلاغ‌های دنیا» (All the Crows in the World) به کارگردانی تانگ یی (هنگ کنگ)

تقدیر: «آسمان اوت» (August Sky) به کارگردانی ژازمین تنوسی (برزیل/ایسلند)

منبع