فیلم «همه چیز خوب پیش رفت» (Everything Went Fine) ساخته‌ی فرانسوا اوزون در بخش مسابقه‌ی اصلی جشنواره‌ی کن ۲۰۲۱ نمایش داده شد و حالا نخستین بررسی‌های این فیلم درام منتشر شده که نشان می‌دهند منتقدان به طور کلی اثر جدید اوزون را دوست داشته‌اند.

فیلم‌های فرانسوا اوزون همواره به خاطر درونمایه‌ی انسان‌دوستانه و دیدگاه آزادانه نسبت به جنسیت تحسین شده‌اند. او در فیلم‌های ممتازش کیفیت روابط انسانی را به حدی از پیچیدگی رسانده که پیش از این در سینما کمتر دیده‌ایم. اوزون دنیایی شبیه به راینر ورنر فاسبیندر، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس آوانگارد آلمانی دارد؛ اما اگر آدم‌های عجیب‌و‌غریب سینمای فاسبیندر در دنیایی آمیخته به رگه‌هایی از ابزوردیسم سیر می‌کردند، قصه‌های ازون با پرداختی ناتورالیستی و به‌شدت بی‌پرده روایت می‌شوند و همین کیفیت صریح و گزنده، آن‌ها را برای سینمادوستان ملموس و رعب‌آور می‌کند.

هنر ازون در ترسیم کنش‌ها و واکنش‌هایی است که در عین دراماتیک بودن، غافل‌گیرکننده، بدیع و برخلاف عُرف جامعه‌اند. او با فیلم جدید خود هم به سراغ چنین سوژه‌ای رفته و در فیلم همه چیز خوب پیش رفت داستان پدری را روایت می‌کند که دچار سکته می‌شود و برای اتانازی از دخترش کمک می‌جوید.

تا به این ساعت در پایگاه راتن‌تومیتوز بر اساس ۱۳ بررسی امتیاز قابل توجه ۹۲ از ۱۰۰ برای این فیلم به ثبت رسیده و در جدول ستاره‌های منتقدان کنِ ۲۰۲۱ هم با دریافت ۲٫۱ ستاره از ۴ ستاره در مجموع، راضی کننده عمل کرده است.

منتقدان درباره‌ی فیلم همه چیز خوب پیش رفت چه می‌گویند؟

تیم گریسون از اسکرین

  • نظر کلی: مثبت

همه چیز خوب پیش رفت از فوران احساسات به نفع لحظه‌های کوچک و زیبا خودداری می‌کند، امانوئل در حالی که پدرش به‌دنبال اتانازی و مادرش در وضعیت وخیمی است، خود را وقف رسیدگی به درخواست نامتعارف پدر می‌کند و عشق واقعی را در این راه نشان می‌هد. این فیلم لطیف با یک مرگ به انتها می‌رسد، اما داستان آن باعث می‌شود بسیاری از بینندگان بهتر به زندگی و شرایط‌شان فکر کنند.

بن کنیگسببرگ از راجر ایبرت

  • نظر کلی: مثبت

همه چیز خوب پیش رفت با تمام ضعف‌هایش پایاپ‌بندی مناسب و خوبی دارد. در مسیر داستان برخی نکات به‌درستی تشریح نمی‌شوند، مثلا نمی‌فهمیم ارتباط خانواده‌ی حاضر در فیلم با هلوکاست چگونه ممکن است بر تصمیم پدر برای مردن یا زنده ماندن تأثیرگذار باشد، اما نباید از یاد برد همین قصه با پایانی ساده، ولی ویرانگر خاتمه می‌یابد.

تاد مک کارتی از ددلاین

  • نظر کلی: مثبت

اگرچه به طور معمول فیلم‌هایی با موضوع اتانازی اوقات خوبی را برای سینمادوستان رقم نمی‌زنند، اما فرانسوا اوزون، کارگردان سرشناس فرانسوی با کمک مجموعه‌ای از بازیگران باتجربه و جذاب، فیلم قابل تأمل و خوبی ساخته است.

دیوید رونی از هالیوود ریپورتر

  • نظر کلی: مثبت

با توجه به موضوع بحث فیلم، همه چیز خوب پیش رفت تأثیرگذارترین درامی نیست که در این باره دیده‌ایم، اما صداقت و هوشیاری جاری در اثر شما را برای تماشای کامل آن مجاب می‌کنند.

فیلم همه چیز خوب پیش رفت

منبع: RottenTomatoes

منبع