بیایید تا با برترین و اصلی ترین دشمن لاکپشت های نینجا بیشتر آشنا شویم.

مقدمه: سری کمیک های “لاکپشت های نینجای نوجوان جهش یافته” (Teenage Mutant Ninja Turtles) یا به اختصار TMNT، که بیشتر با نام لاکپشت های نینجا شناخته میشوند، اولین بار در سال ۱۹۸۴ و به دست «پیتر لیرد» (Peter Laird) و کوین «ایستمن» (Kevin Eastman) خلق شدند. احتمالا به خاطر آثار زیاد سینمایی و انیمیشنی که بر اساس این سری کمیک ساخته شدند، با اون ها آشنایی دارید. دهه ۸۰ میلادی، پر شده از بزرگترین فرانچایز های انیمیشنی تاریخ. اولین اقتباس از سری کمیک های لاکپشت های نینجا هم در این دوره به وجود آمد که شهرت این چهار لاکپشت دوست داشتنی رو خیلی افزایش داد. به هر حال مطمئنم که همه متفق القول هستند که ویلین اصلی لاکپشت های نینجا «اوروکو ساکی» (Oroku Saki) ملقب به «شِرِدِر» (Shredder) هست و هیچ جوره نمیشه این حقیقت رو انکار کرد. او بیشتر به خاطر رهبری قبیله “فوت” (Foot) شناخته میشه. قبیله فوت مجموعه از نینجا های آموزش دیده است که هر کاری، از قاچاق مواد مخدر گرفته تا قتل و ترور، انجام میدهند. صرف نظر از کاستوم خیلی خفن و جذاب او، چیزی که شردر رو قریب به ۴۰ سال، به خطرناک ترین و مهم ترین ویلین TMNT تبدیل میکنه، اینه که او همیشه یک تهدید ثابته و از همون اوایل داستان عمیقا به قهرمانان گره خورده، به طوری که خیلی سخته که لاکپشت های نینجا رو بدون شردر تصور کرد. این شخصیت هم آموزگار اسپلینتر را کشت و هم مسئول مرگ خود اسپلینتر بود. در هر حال او همیشه بار بلایی سر TMNT می آورد که آنها را مجبور میکند که به انتقام از او و امپراطوری بزرگش، یعنی قبیله فوت، به پا خیزند.

۱۰- شردر در اولین حضورش در دنیای کمیک کشته شد

شردر در اولین حضورش در دنیای کمیک کشته شد

وقتی مردم به شردر فکر میکنند، شخصیتی رو تصور میکنند که وجودش در همه اقتباس ها ضروریه و بدون اون داستان های TMNT یه چیزی کم دارند. برای همین، فهمیدن این موضوع که شردر در اولین کمیک لاکپشت های نینجا (که اینجا ترجمه شده است) کشته شد، واقعا شوکه کننده است. در اولین کمیک TMNT «اسپلینتر» (Splinter)، پدر لاکپشت های نینجا، از آنها خواست که برای برقراری عدالت خون استادش شردر رو بکشند. سرانجام در یک نبرد خونین، آنها موفق شدند شردر را از پا در بیاورند. در نهایت وقتی شردر میخواست با یک نارنجک ترمیتی همه لاکپشت ها رو بکشه، آنها شردر رو از پشت بام به پایین پرت کردند و کشتند. البته در اون زمان کسی پیشبینی نمیکرد که این کمیک به موفقیت برسه، بنابراین بعدا نویسندگان شردر رو برگردوندند.

۹- قبیله فوت از شردر کلون ساخته است

 قبیله فوت از شردر کلون ساخته است

درسته که لاکپشت های نینجا از همون شماره اول از شر شردر خلاص شدند، ولی این بدان معنا نیست شردر هیچوقت برنمیگرده. قبیله فوت به خون خواهی از استاد خود برخواست، بنابراین یک شردر جدید رو به سراغ لاکپشت ها فرستاد. در حقیقت این شردر جدید، کلونی بود که توسط جادوگران فوت و در یک کُلُنی کرمی به وجود آمده بود. این نسخه جدید از شردر به تلاش برای شکار لاکپشت ها ادامه داد تا اینکه به همان سرنوشت شردر اصلی دچار شد.

۸- صداپیشه شردر در انیمیشن خیزش TMNT همان صداپیشه اسپلینتر در انیمیشن سال ۲۰۱۲ بود

صداپیشه شردر در انیمیشن خیزش TMNT همان صداپیشه اسپلینتر در انیمیشن سال 2012 بود

انیمیشن های زیادی بر اساس لاکپشت های نینجا ساخته شده اند، بنابراین افراد مختلفی وظیفه صداپیشگی شخصیت شردر رو به عهده داشته اند. یکی از دشواری های کار اون ها این بود که باید تعادل رو حفظ میکردند، یعنی باید از صدایی مخوف و وحشتناک برای شردر استفاده میکردند و در عین حال حواسشونم می بود که بیش از حد اغراق آمیز و غیر طبیعی جلوه نکنه. شردر در اولین انیمیشن TMNT که در ‌سال ۱۹۸۷ شروع به پخش شد، توسط «جیمز آوری» ‌(James Avery) صداگذاری شد. در نسخه سال ۲۰۰۳ هم «اسکاتی ری» (Scottie Ray) وظیفه صداگذاری بر روی شردر را داشت. در انیمیشن سال ۲۰۱۲ هم «کوین مایکل ریچاردسون» (Kevin Michael Richardson) به جای شردر حرف زد. البته آقای ریچاردسون سابقه صداپیشگی «ترایگان» (Trigon) در انیمیشن “تایتان های نوجوان” (Teen Titans) و همچنین شخصیت «مارشن منهانتر» (Martian Manhunter) در انیمیشن “یانگ جاستیس” (Young Justice) هم داشته. اما نکته جالب اینجاست که در جدید ترین انیمیشن TMNT به نام “خیزش لاکپشت های نینجای نوجوان جهش یافته” (Rise Of The Teenage Mutant Ninja Turtles) آقای «هون لی» (Hoon Lee) صداپیشه شخصیت شردر است که قبلا در انیمیشن سال ۲۰۱۲ وظیفه تامین صدای شخصیت اسپلینتر رو به عهده داشت.

۷- «کوین نَش» نقش سوپر شردر را بازی کرده بود

«کوین نَش» نقش سوپر شردر را بازی کرده بود

فیلم “لاکپشت های نینجای نوجوان جهش یافته ۲” (Teenage Mutant Ninja Turtles II) فیلمی بود که میشه در یک جمله خلاصه اش کرد. محصولی که بیش از حد تحت تاثیر فرهنگ دهه ۹۰ میلادی قرار گرفته بود. این فیلم پر بود از رقص و تبلیغ محصولات شرکت های دیگر. داستان کلی فیلم هم درباره لاکپشت ها بود که کشف کردند که چه کسی مسئول تولید ماده “اوز” (ooze) است. اوز ماده جهش زایی بود که باعث تغییر شکل لاکپشت ها شده بود. اگرچه بیشتر زمان فیلم به تلاش های لاکپشت ها برای مخفی نگه داشتن اوز باقی مانده از دست شردر سپری شد، اما در نهایت شردر در معرض اوز قرار گرفت و به موجودی غول پیکر به نام سوپر شردر تبدیل شد. این نسخه از شردر توسط «کوین نش» (Kevin Nash)، کشتی گیر سابق WWF/WCW و قهرمان NWO بازی شد. آقای نش نقش های دیگر کمیک بوکی هم بازی کرده (این مقاله را بخوانید).

۶- شردر انیمیشن سال ۲۰۰۳ یک اوترام بود

شردر انیمیشن سال 2003 یک اوترام بود

در انیمیشن “لاکپشت های نینجای نوجوان جهش یافته” محصول سال ۲۰۰۳، اریجین شردر به کلی تغییر کرد. در این انیمیشن به جای اینکه شردر به «هاماتو یوشی» (Hamato Yoshi) ، استاد و آموزگار اسپلینتر، مرتبط شود، یک بیگانه فضایی از نژاد «اوترام» (Utrom) معرفی شد. در داستان این انیمیشن، اوترام ها موجودات فضایی صلح طلبی بودند که در یک سیاره دیگر زندگی میکردند. اما یکی از اوترام ها به نام «چِرِل» (Ch’rell) یک جنایتکار جنگ طلب بود که از تکنولوژی اوترام ها برای سفر در کهکشان و فتح و نابودی سیارات استفاده کرد. او پس از سال ها توسط اوترام ها دستگیر شد تا محاکمه بشه اما در نهایت موفق به فرار شد و در سیاره زمین گیر افتاد. سپس یک بدن رباتیک ساخت تا با نام مستعار اوروکو ساکی، یا همون شردر به جرم و جنایت در زمین بپردازه.

۵- در دنیای کمیک، شردر اسپلینتر و لاکپشت ها را به قتل رساند

 در دنیای کمیک، شردر اسپلینتر و لاکپشت ها را به قتل رساند

اریجین شردر در دنیای کمیک نسبت به چیزی که طرفداران در دنیای سینما و انیمیشن به اون عادت کردند ،تفاوت داره. شردر صد ها سال پیش توانست هاماتو یوشی را به قتل برساند. اما در دنیای کمیک گذشته یوشی به نمایش در آمد، به صورتی که فهمیدیم او با «تانگ شن» (Tang Shen) ازدواج کرده بود و به همراه چهار پسر خود‌، یک خانواده خوب و خوشحال تشکیل داده بود. اما شردر همه آنها را به خاطر زیر سوال بردن رهبریتش بر قبیله فوت، به قتل رساند. نکته جالب اینجاست که اسپلینتر و چهار لاکپشت نینجا در واقع تناسخ هایی از روح یوشی و چهار پسرش هستند که پس از صد ها سال بازگشته اند تا به خصومتشان با شردر، پایان دهند.

۴- شردر موفق شد که لئوناردو را به متحد خودش تبدیل کند

شردر موفق شد که لئوناردو را به متحد خودش تبدیل کند

در سری های مختلف TMNT شردر سابقه داشته که لئوناردو رو متحد خود کنه، حداقل موقتا. در سری ۲۰۰۳ شردر تونست لئو را متقاعد کنه، که برای شکست دادن یک شیطان قدرتمند با او متحد بشه. در دنیای کمیک هم شردر، لئو رو شستشوی مغزی داد تا به عضویت فوت در بیاید. چیزی که خوشبختانه زیاد دوام نداشت.

۳- او بعد از مرگ دوباره احیا شد

 او بعد از مرگ دوباره احیا شد

در عالم کمیک اسپلینتر، اوروکو ساکی رو در یکی از آیین های قبیله فوت به چالش کشید. در این آیین که به آیین “دستکش” (gauntlet) معروفه، دو طرف بهترین مبارزان خود رو انتخاب میکنند تا به مصاف هم بروند، و به این شکل کینه های بین خود رو حل و فصل میکنند. در نهایت، اوروکو ساکی شکست خورد و کشته شد، اما به این راحتی ها نمیشه از دست شردر خلاص شد. بعد ها، در بحبوحه جنگی که کل نیویورک رو در بر گرفته بود، به لطف دسیسه های «کیتسونه» (Kitsune)، همسر اوروکو ساکی، شردر احیا شد و به زندگی بازگشت. البته بعد از بازگشت شردر از مرگ، بخش زیادی از نفرت و خشم او از بین رفت و جای اون رو، امید به ایجاد نقشه ای موفق و برگه برنده ای جدید، گرفت.

۲- افراد  دیگری نیز سعی کرده اند شردر باشند

 افراد زیاد دیگری سعی کرده اند شردر باشند

اوروکو ساکی تنها شردر تاریخ نبوده است. افراد دیگری هم بوده اند و تلاش کرده اند لقب شردر رو به دست بیاورند. در کمیک های اریجینال TMNT رافائل مدتی با تغییر ظاهر، خودش رو شبیه به شردر کرد و مدتی به رهبر یکی از جناح های فوت تبدیل شد. «کارای» (Karai)، دختر شردر، بار ها در نبود پدرش جانشین او شده تا مانع ایجاد اختلاف بین جناح های فوت شود. این نقش کارای در مجموعه سال ۲۰۰۳ هم استفاده شد.

۱- شردر نزدیک بود تمام موجودات عالم را از بین ببرد

شردر نزدیک بود تمام موجودات عالم را از بین ببرد

شردر در انیمیشن سال ۲۰۰۳ یک شخصیت بسیار تهدید آمیز و مخوف بود. بعد از اینکه چرل، به کمک نسخه ای از خود که متعلق به انیمیشن سال ۱۹۸۷ بود از تبعید آزاد شد، نقشه ای برای فتح دوباره قلمرو ها کشید. اما او متوجه شد که اگر از دست لاکپشت ها خلاص شود، میتواند کل مولتی ورس را فتح کند. بنابراین به سمت جهان اولیه لاکپشت ها رفت تا برای همیشه همه لاکپشت های نینجا را بکشد. اما فقط یک مشکل وجود داشت، با انجام این کار تمام موجودات عالم نابود میشدند. نفرت شردر از دشمنانش به حدی زیاد بود که حاضر شد این ریسک را بپذیرد. خطر او به حدی بالا بود که لاکپشت های سال ۱۹۸۷ با شردر همان زمان متحد شدند تا با کمک لاکپشت های سال ۲۰۰۳ شردر را سرنگون کنند.

منبع