نگهبانان زمان بخش جدیدی از MCU هستند، اما طرفداران دنیای کمیک میدانند که قدمت آنها در عالم کمیک خیلی طولانی تر است. این ها حقایق مهمی هستند که باید درباره آنها بدانید.

مقدمه: در اولین اپیزود از سریال جدید لوکی با نگهبانان زمان آشنا شدیم. سه موجود قدرتمند که بر چیزی که “تایم لاین مقدس” نام دارد، نظارت میکنند. اگرچه این موجودات به تازگی وارد MCU شده اند، اما تقریبا چهل سال است که در کمیک های مارول حضور دارند. تا به اینجا، در سریال لوکی به نظر میرسد که نگهبانان زمان قدرت مطلق تمام هستی هستند (حداقل تا الان) اما در دنیای کمیک دقیقا به این صورت نیست. حالا وقت آن است که با این موجودات قدرتمند بیشتر آشنا شوید.

۱۰- قدرت ها و توانایی های آنها

قدرت ها و توانایی های آنها

نگهبانان زمان توانایی های گسترده ای در اختیار دارند به طوری که در لیست قدرتمند ترین شخصیت های کیهانی مارول قرار میگیرند. آنها نه تنها میتوانند در جریان زمان و در هر جهتی حرکت کنند، بلکه اساسا میتوانند زمان را کنترل کنند. آنها میتوانند سرعت زمان افزایش یا کاهش دهند‌، آنها میتوانند این کار را درون یک نفر انجام دهند(البته آزگاردی ها در این باره مصونیت دارند) و یا سرعت زمان کل جهان را سریع یا کند کنند. نگهبانان زمان برخلاف همتایان خود در MCU مشکلی با تایم لاین های موازی ندارند و میتوانند آزادانه از میان آنها حرکت کنند.

۹- نگهبانان زمان توسط «کسی که باقی میماند» خلق شدند

نگهبانان زمان توسط «کسی که باقی میماند» خلق شدند

اولین حضور نگهبانان زمان در دنیای کمیک مربوط به شماره ۲۸۲ از کمیک های ثور میشود. آنها در حقیقت مخلوقات یک شخصیت کیهانی قدرتمند دیگر هستند. کسی که باقی میماند (He Who Remains) یک موجود باستانی با منشا ناشناخته است که آخرین رئیس سازمان TVA می باشد. او در آخرالزمان و نقطه پایان زمان و در آخرین جهان باقی مانده مولتی ورس زندگی میکرد و بعد از یک آزمایش شکست خورده و فاجعه آمیز، نگهبانان زمان را به وجود آورد.

۸- گرداننده های زمان

گرداننده های زمان

در مورد قبل گفتیم که کسی که باقی میماند یک آزمایش شکست خورده انجام داد، این آزمایش «گرداننده های زمان» (Time Twisters) بود. کسی که باقی میماند آنها را خلق کرد تا جهانی را که بعد از نابودی آخرین یونیورس به وجود خواهد آمد، راهنمایی و هدایت کنند. ولی متاسفانه همه چیز طبق برنامه او پیش نرفت. گرداننده های زمان به گذشته رفتند و دست به نابودی زدند. آنها نه تنها گذشته، بلکه بی شمار جهان موازی را از بین بردند. سرانجام آنها با مداخله ثور متوقف شدند.

۷- تقسیم واقعیت

تقسیم واقعیت

تهدید گرداننده های زمان وقتی از بین رفت که ثور در زمان به عقب رفت و با کسی که باقی میماند رو به رو شد و به او درباره نابودی که گرداننده های زمان در آینده به وجود خواهند آورد هشدار داد. او با این کار ناخواسته واقعیت را به دو نیم تقسیم کرد. در یکی از آنها گرداننده های زمان زنده ماندند و در دیگری اصلا وجود نداشتند. در واقعیت دوم، کسی که باقی میماند به جای آنها، نگهبانان زمان را خلق کرد. متاسفانه جنگ های زیادی بین این دو واقعیت به وجود آمده است زیرا گرداننده های زمان هزاران بار تلاش کرده اند که واقعیت نگهبانان زمان را نابود کنند. ممکن است منظور Miss Minutes از جنگ مولتی ورس در سریال لوکی همین باشد.

۶- آنها سعی کردند انتقام جویان را نابود کنند

فانتوم فضایی

درسته که نگهبانان زمان نسبت به گرداننده های زمان موجودات خوب تری هستند، اما این بدین معنا نیست که هیچ عمل شرورانه ای انجام نداده اند. Space Phantom   بیگانه خبیثی بود که در شماره ۲ از کمیک های انتقام جویان با این گروه جنگید. بعد ها مشخص شد که او توسط نگهبانان زمان فرستاده شده بود. در واقع هدف نگهبانان زمان این بود که انتقام جویان و ثور را نابود کنند تا هرگز نتوانند موجودیت آنها را تهدید کنند.

۵- نگهبانان زمان سازمان “رسیدگی به تناقضات زمانی” را اداره نمی کنند

نگهبانان زمان سازمان "رسیدگی به تناقضات زمانی" را اداره نمی کنند

سازمان” رسیدگی به تناقضات زمانی” (Time Variance Authority) اندکی بعد از نگهبانان زمان وارد دنیای کمیک شد. این سازمان نقش بسیار مهمی در سریال لوکی دارد، اما تفاوت هایی بین این سازمان در دنیای کمیک و MCU وجود دارد. مهم ترین تفاوت این است که این سازمان برخلاف نسخه ای که در سریال لوکی دیدیم، بر کل مولتی ورس نظارت میکند و تابع نگهبانان زمان نیست.

۴- استخدام ایمورتوس

 استخدام ایمورتوس

«ایمورتوس»  (Immortus)یکی از شخصیت های خبیث مارول است. نگهبانان زمان او را استخدام کردند تا بازه تاریخی ۴۰۰۰ تا ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد را تماشا کند. آنها این کار را کردند زیرا زمان به دلیل سفر های زمانی دائمی و پی در پی آنها مغشوش شده بود. جالب است بدانید نام واقعی ایمورتوس، ناتانیل ریچاردز است. او از نوادگان رید و سوزان ریچاردز است که در قرن ۳۰ ام متولد شد.

۳- رابطه نگهبانان زمان با کنگ فاتح

رابطه نگهبانان زمان با کنگ فاتح

نکته جالب درباره ایمورتوس این است که او یکی از هویت های دشمن بزرگ انتقام جویان، کنگ فاتح است. کنگ فاتح شناخته شده ترین ابرشرور مربوط به سفر های زمانی است، پس دور از باور نیست که موضوعاتی بین او و نگهبانان زمان وجود داشته باشد. گرداننده های زمان، او را استخدام کردند تا بی شمار تایم لاین موازی را نابود کند. اما نگهبانان زمان واقعی نقشه گرداننده های زمان را فهمیدند و در نهایت آنها را شکست دادند، و سپس آنها را در زمان عقب بردند تا به نقطه خلقت خود برسند. نگهبانان زمان آنها را در پیله های اولیه خود اسیر کردند تا مجبور شوند تا ابد همه چیز را تماشا کنند.

۲- موجودات نکسوسی

موجودات نکسوسی

وقتی گرداننده های زمان کنگ را استخدام کردند، او از قدرت موجود نکسوسی دنیای شماره ۶۱۶، یعنی اسکارلت ویچ، برای پیش بردن اهداف گرداننده های زمان استفاده کرد. موجودات نکسوسی موجودات خاص و منحصر به فردی هستند. آنها میتوانند بر احتمالات تاثیر بگذارند و بدین ترتیب آینده را دستکاری کنند. آنها انقدر قدرتمند هستند که در هر جهان موازی تنها یک موجود نکسوسی وجود دارد. همانطور که گفته شد، اسکارلت ویچ موجود نکسوسی جهان شماره ۶۱۶ است و کنگ فاتح هم موجود نکسوسی جهان اصلی خود بود. با توجه به بینهایت بودن تعداد جهان های موازی مارول، به نظر میرسد بی شمار موجود نکسوسی وجود دارد. اودین دنیای ۹۲۶۰، فرانکلین ریچاردز دنیای ۷۷۲ ، ویژن دنیای ۹۰۱۱۰ و جین گری دنیای ۹۲۵۰ نمونه هایی از موجودات نکسوسی عالم مارول هستند.

۱- اسکارلت ویچ مهم ترین موجود نکسوسی مارول است

اسکارلت ویچ مهم ترین موجود نکسوسی مارول است

طرفداران دنیای کمیک از قدرت بسیار زیاد اسکارلت ویچ آگاه هستند و همچنین به نظر میرسد MCU در تلاش است تا پتانسیل واقعی او را به نمایش بگذارند. به دلیل ذات نکسوسی واندا، گرداننده های زمان او را برای نابودی، هدف قرار دادند. فقط وقتی که کنگ، مرگ بقیه موجودات نکسوسی را دید، از آسیب رساندن به واندا دست کشید. احتمالش زیاد است که واندا همان موجود نکسوسی باشد که در اپیزود اول سریال لوکی به آن اشاره شد.

منبع