فیلم‌های انیمیشن دیزنی از محبوب‌ترین فیلم‌های انیمیشن در سراسر جهان هستند. برخی از فیلم‌ها مانند Frozen و Encanto، در میان دیگران، به عنوان بهترین‌ها شناخته می‌شوند.
امسال جشن صد سالگی دیزنی است. از زمان آغاز به کار، خانه موش برخی از محبوب‌ترین آثار کلاسیک انیمیشن را در تاریخ سینما تولید کرده است. انیمیشن‌های دیزنی، از کوتاه تا بلند، سیاه و سفید تا رنگی، و شامل طیف وسیعی از تکنیک‌های انیمیشن، به عنوان دروازه‌ای برای روایت بصری برای نسل‌های متوالی طرفداران بوده است.امروزه، دیزنی همچنان یکی از پیشگامان در زمینه انیمیشن است و به تولید فیلم‌های انیمیشن محبوب و تحسین‌شده در سراسر جهان ادامه می‌دهد.در سال ۲۰۱۰، دیزنی برای اولین بار به دنیای انیمیشن سه بعدی وارد شد و از آن زمان تاکنون تمام انیمیشن‌های اورجینال خود را با این فرمت تولید کرده است. با وجود سابقه طولانی این شرکت، همچنان توانسته فیلم‌هایی تولید کند که با مخاطبان و منتقدان ارتباط برقرار کند. یکی از راه‌های اندازه‌گیری موفقیت اخیر دیزنی، بررسی پذیرش منتقدان است و وب‌سایت Rotten Tomatoes معیار خوبی برای این مقایسه ارائه می‌کند.

۱۰-Wish

“Wish” تنها انیمیشن دیزنی در عصر مدرن است که نقدهای متفاوتی دریافت کرده است.Wish در پادشاهی Rosas اتفاق می‌افتد، جایی که حاکم آن، پادشاه خودشیفته Magnifico، این قدرت را دارد که هر آرزویی را که مردمش می‌خواهند برآورده کند. نکته مهم این است که بسیاری از آرزوهای پادشاهی هرگز برآورده نمی شوند، زیرا پادشاه فقط آنهایی را انتخاب می کند که فکر می کند مردم شایسته تحقق آنها هستند. این فیلم به پرنسس آشا می پردازد که پس از برآورده شدن آرزوی ستاره ای برای نجات پادشاهی اش به روشی که او انتظارش را نداشت، می پردازد.

Wish این تمایز تاسف بار را دارد که تنها انیمیشن پوسیده دیزنی در عصر مدرن است. اگرچه منتقدان هنوز فیلم را سرگرم کننده و موسیقی جذاب می دانستند، اما آنها با ماهیت بسیار تضعیف شده داستان و ارجاعات توخالی آن به گذشته دیزنی مخالفت کردند.”Wish” ممکن است بهترین فیلم دیزنی نباشد، اما هنوز هم یک فیلم سرگرم کننده و خانوادگی است که مطمئناً از آن لذت خواهید برد.

۹-Strange World

از تیم‌های خلاق استودیوی انیمیشن والت دیزنی، دنیای عجیب، یک فیلم ماجراجویی/کمدی درباره یک خانواده افسانه‌ای کاشفان به نام کلادز می‌آید که در جستجوی موجود کشف نشده‌ای هستند که به‌عنوان یک افسانه در نظر گرفته می‌شود. جیک جیلنهال در نقش سرچر کلاد، یک مرد خانواده‌دار بازی می‌کند که فاقد ویژگی‌های ماجراجویانه‌ای است که بقیه اعضای خانواده‌اش دارند و در مقایسه با پدرش، جگر (دنیس کواید) و پسرش، ایتان (جابوکی یانگ-وایت)، به طرز خطرناکی از عنصر خود خارج شده است. جستجوگران با همکاری دوست قدیمی‌شان مریدین و تازه وارد Callisto Mal، در کنار گروهی از افراد شرور و در حالی که با شکاف‌های نسلی که دائماً باعث درگیری آنها می‌شوند، در سرزمینی مرموز و خطرناک حرکت می‌کنند. Strange World در ۲۳ نوامبر ۲۰۲۲ در سینماها اکران می‌شود و پس از آن در Disney+ منتشر خواهد شد.این فیلم داستان خانواده‌ای از کاشفان را روایت می‌کند که به دنبال موجودی کشف نشده‌ای هستند که به‌عنوان یک افسانه در نظر گرفته می‌شود.جیک جیلنهال، دنیس کواید، جابوکی یانگ-وایت، لوسی لیو، آلن تودیک و گراهم نیلسون در این فیلم صداپیشگی می‌کنند.

Strange World یک فیلم خانوادگی عالی است که مطمئناً از آن لذت خواهید برد. این فیلم به شما الهام می دهد که رویاهای خود را دنبال کنید و از سرزمین های ناشناخته نترسید.

این فیلم انیمیشن دیزنی که در سال ۲۰۲۲ منتشر شد، مورد توجه منتقدان و مخاطبان قرار گرفته است. در Rotten Tomatoes، امتیاز ۷۲٪ دریافت کرده است و در گیشه بیش از ۶۵ میلیون دلار درآمد داشته است.

منتقدان از انیمیشن خیره کننده، داستان سرگرم کننده و شخصیت های دوست داشتنی این فیلم تعریف کرده اند. آنها همچنین پیام مثبت فیلم را در مورد اهمیت خانواده، اکتشاف و پذیرش تفاوت ها تحسین کرده اند. این اولین فیلم انیمیشن دیزنی است که یک شخصیت اصلی سیاه‌پوست دارد.

«دنیای عجیب» یک فیلم ماجراجویی خانوادگی عالی است که مطمئناً از آن لذت خواهید برد. این فیلم به شما الهام می دهد که رویاهای خود را دنبال کنید و از سرزمین های ناشناخته نترسید.

۸-Wreck-it Ralph

بر اساس بازی آرکید کلاسیک Donkey Kong، Wreck-it Ralph داستان شخصیت اصلی خود را دنبال می‌کند که تصمیم می‌گیرد دیگر نقش شرور را بازی نکند و می‌خواهد دست‌های نسبتاً بزرگ خود را در تبدیل شدن به یک قهرمان امتحان کند. رالف بازی خود را رها می کند، آن را در معرض خطر قرار می دهد و در نهایت به Sugar Rush می رسد. در اینجا، او با Vanellope von Schweetz، یک مسابقه‌دهنده آرکید که دچار اختلال شده است، همکاری می‌کند.

Wreck-it Ralph نزدیک‌ترین انیمیشن دیزنی به تکرار برند خواهرش، Pixar بود. با استفاده از پیش فرض داستان Toy Story و اعمال آن بر بازی‌های ویدیویی، رالف داستانی را روایت می‌کند که به همان اندازه که خنده‌دار و پر از ارجاع است، آموزنده و دلنشین است. رالف با تبدیل شدن به اولین انیمیشن دیزنی در یک محیط مدرن، خود را از سایر انیمیشن‌های دیزنی متمایز می‌کند و آن را در مقایسه با آنچه قبلاً آمده بود، مانند یک نفس هوای تازه می‌کند.

Wreck-it Ralph به دلیل انیمیشن خیره کننده، داستان سرگرم کننده و شخصیت های دوست داشتنی مورد تحسین قرار گرفته است. این فیلم همچنین به دلیل ادای احترام به بازی های ویدیویی کلاسیک مورد ستایش قرار گرفته است.

Wreck-it Ralph 2: Ralph Breaks the Internet در سال ۲۰۱۸ اکران شد و یک دنباله موفق بود. با این حال، بسیاری از منتقدان و طرفداران معتقدند که فیلم اصلی بهتر است.Wreck-it Ralph یک فیلم کلاسیک است که مطمئناً سال ها مورد علاقه طرفداران بازی های ویدیویی خواهد بود. این فیلم یک داستان سرگرم کننده و الهام بخش است که به زیبایی دنیای بازی های ویدیویی را به تصویر می کشد.

۷-Tangled

اولین موفقیت دیزنی در زمینه انیمیشن سه بعدی، “Tangled”، ماجراجویی های راپانزل، یک شاهزاده خانم جوان با روحیه ای بلندپرواز و موهای جادویی را روایت می کند. راپانزل که توسط مادر گوتل شرور در یک برج زندانی شده است، آرزوی کاوش در جهان را دارد. هنگامی که فلین رایدر، دزد ولگرد، ناخواسته وارد زندان او می شود، راپانزل با کمک یک ماهیتابه او را متقاعد می کند که او را آزاد کند و راهنمای او باشد.

با اقتباس از یک افسانه کلاسیک، “Tangled” به طور کامل در مجموعه پرنسس های کلاسیک دیزنی قرار می گیرد و محبوب ترین تروپ های دیزنی را دارد. این فیلم با الهام گرفتن از نقاشی‌های روکوکو با روغن و بوم به زیبایی ساخته شده است و یک شاهکار فنی برای شبیه‌سازی هر رشته موی راپانزل به صورت جداگانه است. این فیلم روند رنسانس دیزنی را با حضور شاهزاده خانم‌های قوی و مستقل که کلیشه پریشان در مضیقه را رد می‌کنند، ادامه داد و به طور کامل نسل بعدی را آماده کرد.

Tangled یک فیلم انیمیشنی موزیکال است که به دلیل انیمیشن خیره کننده، داستان سرگرم کننده و شخصیت های دوست داشتنی مورد تحسین قرار گرفته است. این فیلم همچنین به دلیل ادای احترام به داستان های کلاسیک پری دریایی مورد ستایش قرار گرفته است.

Tangled شروع دوران مدرن دیزنی را با پیروزی آغاز کرد. این فیلم نشان داد که دیزنی هنوز هم می تواند فیلم های انیمیشنی کلاسیک و سرگرم کننده بسازد که مورد توجه مخاطبان قرار می گیرند.

۶-Big Hero

با اقتباس آزاد از کمیک مارول با همین نام، «Big Hero 6» داستان هیرو هامادا، یک نابغه جوان در زمینه رباتیک را دنبال می‌کند که با ربات مراقبت‌های بهداشتی بادی برادرش، Baymax، یک تیم ابرقهرمانی غیرمنتظره تشکیل می‌دهد. آن‌ها به همراه دوستانشان، برای محافظت از شهر آینده‌نگر سان فرانسوکیو در برابر یک ابرشرور نقاب‌دار و ارتش میکروبات‌های کنترل‌شده توسط ذهن او، با هم متحد می‌شوند.

«Big Hero 6» از رونق ابرقهرمانی پس از «انتقام‌جویان» استفاده کرد تا یک داستان تیمی را روایت کند که واقعاً خود را از بقیه متمایز می‌کند. هم طراحی و هم مفهوم ربات مراقبت‌های بهداشتی بادی Baymax به فیلم رویکردی متفاوت از اکثر هم‌عصرهای ژانری آن می‌دهد. ظاهر گرد و نرم Baymax بیشتر برای در آغوش گرفتن مناسب است تا مبارزه، و «Big Hero 6» از آن استفاده می‌کند تا رویکرد بسیار صمیمانه‌تری به یک فیلم ابرقهرمانی داشته باشد.

Big Hero 6 یک فیلم انیمیشنی اکشن/کمدی است که به دلیل انیمیشن خیره کننده، داستان سرگرم کننده و شخصیت های دوست داشتنی مورد تحسین قرار گرفته است. این فیلم همچنین به دلیل ادای احترام به فرهنگ ژاپنی مورد ستایش قرار گرفته است.

Big Hero 6 موج هیجان فیلم‌های ابرقهرمانی را به انیمیشن می‌آورد. این فیلم نشان داد که انیمیشن می‌تواند فیلم‌های ابرقهرمانی موفقی بسازد که هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان جذاب باشند.

۵-Frozen

Frozen اولین فیلم پرنسس دیزنی است که نه تنها حول محور یک، بلکه دو پرنسس، آنا و خواهر بزرگترش السا می چرخد. پس از اینکه السا در جوانی به طور تصادفی آنا را با جادوی خود مجروح می کند و والدینشان در دریا گم می شوند، تصمیم می گیرد تا روز تاجگذاری خود در انزوا بماند. هنگامی که اوضاع به هم می ریزد، السا بدون اطلاع، پادشاهی آرندل را در یک زمستان ابدی فرو می برد. از آنجا، آنا وظیفه دارد آرندل را از جادوی خواهرش رها کند.

Frozen کاملاً معنای پرنسس دیزنی را بازتعریف کرد. با تکیه بر عشق خانوادگی بین خواهران به جای عشق رمانتیک بین یک پرنسس و کسی که تازه ملاقات کرده است، و مقاومت در برابر انتخاب برای تبدیل ساده السا به ملکه برفی شرور، Frozen خود را به عنوان کودک پوستر نسل جدید دیزنی معرفی می کند. و پر از آهنگ های عالی است.

Frozen یک فیلم انیمیشنی موزیکال است که به دلیل انیمیشن خیره کننده، داستان سرگرم کننده و شخصیت های دوست داشتنی مورد تحسین قرار گرفته است. این فیلم همچنین به دلیل پیام های مثبتی که در مورد پذیرش خود و قدرت زنانه ارائه می دهد، مورد ستایش قرار گرفته است.

Frozen تعریف شاهزاده خانم دیزنی را تغییر می دهد. این فیلم نشان می دهد که شاهزاده خانم ها لزوماً باید نجات دهنده باشند. آنها می توانند قوی، مستقل و قدرتمند باشند.

۴-Encanto

فیلم Encanto در سال ۲۰۲۱ اکران شد و به سرعت مورد تحسین منتقدان و مخاطبان قرار گرفت. این فیلم داستان خانواده مادریگال را روایت می‌کند که هر یک از اعضای آن دارای قدرت جادویی هستند. اما وقتی قدرت میرابل، یکی از اعضای خانواده، ناپدید می‌شود، خانواده در خطر قرار می‌گیرد.

انکانتو در یک شهر خیالی کلمبیایی اتفاق می افتد و حول محور کاسیتا، خانه چند نسلی خانواده مادریگال می چرخد. هر فردی از خانواده دارای قدرت جادویی است که می تواند از آن برای کمک به جامعه روستایی خود استفاده کند، به جز میرابل. نوجوان دست و پا چلفتی که عینک می زند، اغلب به دلیل نداشتن توانایی های جادویی مورد آزار و اذیت قرار می گیرد، اما زمانی که متوجه ترک هایی در کاسیتا و شمع جادویی آنها می شود، این وظیفه او و عموی خود برونو است که در مورد او صحبت نمی شود، علت را پیدا کنند و جادو را بازگردانند.

با مشارکت لین-مانوئل میراندا، پدیده برادوی، انکانتو فیلمی پر از آهنگ‌های گوش‌نواز و اشعار جذاب است. فضای انکانتو پر از جزئیات فرهنگی خاص است که آن را روی پرده زنده می کند. از همه مهمتر، پیام انکانتو که برای خاص بودن نیازی به جادو نیست، با تصویر فراگیر دیزنی مدرن مطابقت دارد که سعی در ایجاد آن برای خود دارد.

Encanto یک فیلم انیمیشنی موزیکال است که به دلیل انیمیشن خیره کننده، داستان سرگرم کننده و شخصیت های دوست داشتنی مورد تحسین قرار گرفته است. این فیلم همچنین به دلیل پیام های مثبتی که در مورد خانواده و پذیرش خود ارائه می دهد، مورد ستایش قرار گرفته است.

Encanto ثابت می‌کند که قهرمانان دیزنی نیازی به جادو ندارند. این فیلم نشان می‌دهد که قهرمانی می‌تواند در هر کسی باشد، صرف نظر از اینکه قدرت جادویی داشته باشد یا نه.

Encanto یک فیلم کلاسیک است که مطمئناً سال ها مورد علاقه طرفداران دیزنی خواهد بود. این فیلم یک داستان سرگرم کننده و الهام بخش است که به زیبایی مفاهیمی مانند خانواده، پذیرش خود و قهرمانی را به تصویر می کشد.

۳-Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon در سرزمین فانتزی با الهام از شرق، Kumandr قرار دارد، جایی که گروه‌های مختلف درگیر جنگ ابدی هستند. Raya، یک شاهزاده خانم جنگجوی تنها، برای یافتن Sisu، آخرین اژدها، در سرزمین سفر کرده است تا از او در مبارزه با The Druun کمک بگیرد. جستجوی Raya او را به تمام گوشه و کنار Kumandr می کشاند، از چشم‌اندازهای زیبا عبور می‌کند و در صحنه‌های اکشن نفس‌گیر شرکت می‌کند.جدیدترین گام در مسیر دیزنی برای فراگیرسازی فرهنگی، دنیای Raya and the Last Dragon از همه کسانی که قبل از آن آمده بودند، هم از نظر مقیاس و هم از نظر زیبایی، کوتاهی می کند. خود Raya یک شاهزاده خانم جنگجوی واقعی است، گام منطقی بعدی پس از Mulan، و این فیلم ترکیبی عالی از فانتزی بالا و فرمول پرنسس دیزنی است.فیلم Raya and the Last Dragon در سال ۲۰۲۱ اکران شد و به سرعت مورد تحسین منتقدان و مخاطبان قرار گرفت.

Raya and the Last Dragon یک فیلم انیمیشنی اکشن/ماجراجویی است که به دلیل انیمیشن خیره کننده، داستان سرگرم کننده و شخصیت های دوست داشتنی مورد تحسین قرار گرفته است. این فیلم همچنین به دلیل پیام های مثبتی که در مورد امید، اتحاد و قدرت زنان ارائه می دهد، مورد ستایش قرار گرفته است.

Raya and the Last Dragon نشان می دهد که فیلم های مدرن دیزنی چقدر قدرتمند هستند. این فیلم یک داستان سرگرم کننده و الهام بخش است که مفاهیمی مانند امید، اتحاد و قدرت زنان را به زیبایی به تصویر می کشد.

Raya and the Last Dragon یک فیلم کلاسیک است که مطمئناً سال ها مورد علاقه طرفداران دیزنی خواهد بود. این فیلم یک داستان سرگرم کننده و الهام بخش است که به زیبایی مفاهیمی مانند امید، اتحاد و قدرت زنان را به تصویر می کشد.

۲-Moana

فیلم موآنا در سال ۲۰۱۶ اکران شد و به سرعت مورد تحسین منتقدان و مخاطبان قرار گرفت. این فیلم داستان موآنا، یک دختر جوان را روایت می کند که برای نجات مردم خود از یک نفرین، به دنبال نیمه گمشده پدرش می رود.

موآنا یک فیلم انیمیشنی موزیکال است که به دلیل انیمیشن خیره کننده، داستان سرگرم کننده و شخصیت های دوست داشتنی مورد تحسین قرار گرفته است. این فیلم همچنین به دلیل پیام های مثبتی که در مورد اعتماد به نفس، مسئولیت پذیری و حفاظت از محیط زیست ارائه می دهد، مورد ستایش قرار گرفته است.

موآنا شاهزاده خانم دیزنی را به مکان های جدید می برد. این فیلم یک شاهزاده خانم را نشان می دهد که مستقل، قوی و با اعتماد به نفس است. موآنا به دنبال نجات مردم خود است، نه برای ازدواج با شاهزاده ای.

این فیلم که به خوبی تحقیق شده است، از فرهنگ پلینزی در تمام بخش های طراحی و موسیقی خود الهام گرفته است. ممکن است موانا اولین پرنسس دیزنی باشد که ادعا می کند یک شخصیت سه بعدی کاملاً توسعه یافته است. مبارزه او بین وفاداری و وظیفه نسبت به مردم و ترس‌ها و اضطراب‌های خودش، او را به یک شخصیت سینمایی واقعاً پیچیده و جذاب تبدیل می‌کند.موآنا یک فیلم کلاسیک است که مطمئناً سال ها مورد علاقه طرفداران دیزنی خواهد بود. این فیلم یک داستان سرگرم کننده و الهام بخش است که مفاهیمی مانند اعتماد به نفس، مسئولیت پذیری و حفاظت از محیط زیست را به زیبایی به تصویر می کشد.

۱-Zootopia 

فیلم زوتوپیا در سال ۲۰۱۶ اکران شد و به سرعت مورد تحسین منتقدان و مخاطبان قرار گرفت.در دنیایی که حیوانات انسان‌نما برای اداره جامعه تکامل یافته‌اند، Zootropolis به‌عنوان یک کمدی کلاسیک پلیس دوستانه عمل می‌کند. جودی هاپس اولین خرگوشی است که به نیروی پلیس زوتوپیا ملحق می شود. او باید با دشمن طبیعی خود، نیک وید، روباه کلاهبردار، همکاری کند تا توطئه ای را کشف کند که همه شکارچیان را بدوی می کند. زوتوپیا فیلمی پر از طنز و جذابیت است و هرگز فرصتی را برای پیدا کردن یک جوک در مفهوم عجیب و غریب خود از دست نمی دهد.

دقت و تیزی فیلمنامه زوتوپیا به کمدی آن محدود می شود. ایده کلی زندگی مشترک گونه‌های مختلف و اینکه برخی در مشاغل مختلف بهتر دیده می‌شوند، تمثیل فیلم را پشتیبانی می‌کند. تنبل‌هایی که DMV را اداره می‌کنند، بیش از یک شوخی عالی هستند، بلکه بخشی از ایده اصلی فیلم نیز هستند. زوتوپیا واقعاً باهوش، خوش‌ذوق، تند و تیز است و پر از عناصری است که چیزی برای همه ارائه می‌کند.

وتوپیا یک فیلم انیمیشنی اکشن/کمدی است که به دلیل انیمیشن خیره کننده، داستان سرگرم کننده و پیام های مثبتی که در مورد پذیرش و نابرابری ارائه می دهد، مورد تحسین قرار گرفته است.

زوتوپیا یک انیمیشن دیزنی مورد علاقه منتقدان است. این فیلم یک داستان سرگرم کننده و الهام بخش است که مفاهیمی مانند پذیرش و نابرابری را به زیبایی به تصویر می کشد.

زوتوپیا یک فیلم کلاسیک است که مطمئناً سال ها مورد علاقه طرفداران دیزنی خواهد بود. این فیلم یک داستان سرگرم کننده و الهام بخش است که مفاهیمی مانند پذیرش و نابرابری را به زیبایی به تصویر می کشد.