فیلم‌ها می‌توانند احساسات مختلفی را در ما برانگیزند، از خنده و شادی گرفته تا ترس و اندوه. اما برخی از لحظات سینمایی وجود دارند که به قدری تکان‌دهنده و غافلگیرکننده هستند که باعث می‌شوند مردم در سینماها نفسشان بند بیاید.

به عنوان مثال، در فیلم انتقامجویان: پایان بازی، زمانی که کاپیتان آمریکا چکش ثور را در دست می‌گیرد، تماشاگران در سراسر جهان را شگفت زده کرد. نبرد حماسی نهایی با تانوس همه را در حیرت فرو برد.

پارک ژوراسیک: صحنه‌ای که تماشاگران برای اولین بار یک دایناسور را می‌بینند حماسی و نفس‌گیر است. این لحظه جادویی در تاریخ سینما است.
فیلم‌ها می‌توانند به طرق مختلف سرگرم‌کننده باشند، اما ایجاد صحنه‌ای منحصر به فرد که باعث شود تماشاگران در سینماها نفس خود را به خود ببندند، نیاز به هنر و مهارت خاصی دارد. از درام‌های کوچک‌مقیاس گرفته تا فیلم‌های پرفروش، بهترین فیلم‌های تاریخ سینما فیلم‌هایی هستند که تماشاگران می‌توانند واقعاً با آنها ارتباط برقرار کنند. دلایل مختلفی برای تأثیرگذاری قابل توجه یک صحنه فیلم وجود دارد، از نفس کشیدن در ترس تا انجام این کار از ترس شدید، اما بدون شک یکی از بهترین چیزها در مورد تجربه مشترک تماشای فیلم در سینما است.
مطمئناً شایسته است از تمام کارگردانان، نویسندگان، مدیران فیلمبرداری، بازیگران و سایر افراد درگیر در ساخت فیلمی که مشارکت آنها باعث واکنش شدید تماشاگران شده است، قدردانی شود. البته، برخی صحنه‌ها به وضوح برای ایجاد تأثیر فوری طراحی شده‌اند، مانند یک پیچ و تاب بزرگ طرح یا یک مرگ غافلگیرکننده. با این حال، برخی دیگر می‌توانند صرفاً به دلیل عالی بودنشان، تماشاگران را تحت تأثیر قرار دهند.

۱۰-The First Dinosaurs – Jurassic Park (1993)

پارک ژوراسیک نمونه بارز اصطلاح “بلوک‌باستر تابستانی” است و مملو از اکشن، انرژی، تصاویر خارق‌العاده و برخی از جالب‌ترین دایناسورهایی است که تا به حال در فیلم به تصویر کشیده شده‌اند. البته، این فیلم بر اساس رمان سال ۱۹۹۰ مایکل کریچتون درباره یک کارآفرین ثروتمند و گروهی از دانشمندان است که یک پارک موضوعی با دایناسورهای منقرض شده ایجاد می‌کنند. با این حال، دایناسورها وحشی می شوند و باعث هرج و مرج می شوند. صحنه ای که در آن مخاطبان و قهرمان فیلم برای اولین بار تجربه دیدن یک دایناسور را به اشتراک می گذارند، حماسی است و تقریباً نفس را به خود می بندد. این یکی از جادویی‌ترین لحظات تاریخ سینما است.

یکی از چیزهایی که پارک ژوراسیک را بسیار خاص می کند، این است که توانایی ایجاد احساس شگفتی و هیجان را در مخاطبان دارد. برای اولین بار، ما توانستیم دایناسورها را در اندازه واقعی خود ببینیم، و واقعاً خیره کننده بود. این فیلم به ما یادآوری کرد که جهان چقدر بزرگ و مرموز است، و اینکه هنوز چیزهای زیادی برای کشف وجود دارد.

پارک ژوراسیک یک فیلم کلاسیک است که همچنان مخاطبان را در سراسر جهان مجذوب خود می کند. این فیلم یک شاهکار سینمایی است که قدرت و زیبایی طبیعت را به تصویر می کشد.

Brachiosaurus در فیلم پارک ژوراسیک به شهرت رسید. صحنه‌ای که در آن گروهی از دانشمندان برای اولین بار Brachiosaurus را می‌بینند، یکی از نمادین‌ترین صحنه‌های تاریخ سینما است. این صحنه باعث شد که تماشاگران در سراسر جهان در هیبت Brachiosaurus نفس خود را به خود ببندند.

Brachiosaurus یک دایناسور شگفت‌انگیز است که هنوز هم ما را به تعجب وا می‌دارد. این دایناسور یادآور قدرت و زیبایی طبیعت است.Brachiosaurus یکی از محبوب‌ترین دایناسورها در میان مردم است. این دایناسور به دلیل اندازه و ظاهر شگفت‌انگیز خود مورد تحسین قرار می‌گیرد.

۹-Captain America Wields Mjolnir – Avengers: Endgame (2019)

زمانی که کاپیتان آمریکا در «انتقام‌جویان: عصر اولترون» محصول سال ۲۰۱۵، میولنیر را کمی تکان داد، طرفداران MCU با اشتیاق منتظر لحظه‌ای بودند که او بتواند آن را به درستی در دست بگیرد. این لحظه در فیلم «انتقام‌جویان: پایان بازی» محصول سال ۲۰۱۹ رخ داد و باعث شد تماشاگران در سراسر جهان در حیرت و حیرت فرو بروند.این اتفاق در طول نبرد حماسی نهایی با تانوس رخ داد. تایتان دیوانه ثور را در دست دارد و در حال آماده شدن برای زدن ضربه مرگبار با استفاده از استورmbreaker، خدای رعد و برق است تا اینکه میولنیر از جایی بیرون ظاهر می شود و به او ضربه می زند. در آن لحظه، چکش به سمت صاحبش برمی گردد، کسی جز کاپیتان آمریکا نیست. این فوق العاده است، همانطور که ضرب و شتم بعدی که Cap به Thanos می دهد، هرچند برای مدت طولانی نیست.این صحنه یکی از نمادین‌ترین لحظات تاریخ سینما است و باعث شد که طرفداران MCU در سراسر جهان نفس خود را به خود ببندند.

۸-Costigan’s Death – The Departed (2006)

فیلم “مرحوم” مارتین اسکورسیزی عمدتاً درباره لئوناردو دی کاپریو در نقش بیلی کاستیگان، یک افسر پلیس که به عنوان یک مأمور مخفی در مافیای نفوذ کرده است، و مت دیمون در نقش کالین سالیوان، جاسوسی مافیایی که به عنوان یک مأمور مخفی در پلیس کار می کند، دنبال می کند. هنگامی که وضعیت در اوج فیلم به سر می رسد، کاستیگان سالیوان را در نوک اسلحه نگه می دارد و قول می دهد او را افشا کند و زندگی اش را نابود کند. هنگامی که این دو نفر از آسانسور خارج می شوند، کاستیگان توسط جیمز بج دال، باریگان، همکار پلیس کشته می شود، که خود را دوست سالیوان و یکی دیگر از خبرچین های مافیا در پلیس معرفی می کند. این لحظه ای نفس گیر است که با یک فاش شدن به همان اندازه شوکه کننده دنبال می شود.

۷-Annie Beheads Herself – Hereditary (2018)

فیلم «ارثی» ساخته آری استر یکی از ترسناک‌ترین فیلم‌های ساخته شده تاکنون است. حس وحشت در این فیلم هرگز از بین نمی‌رود، زیرا یک خانواده پس از مرگ مادربزرگ مرموزشان، توسط یک موجود شیطانی به طور بی‌وقفه مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. در سکانس‌های پایانی فیلم، مادر خانواده، انی گراهام با بازی تونی کالته، تسخیر می‌شود و با استفاده از یک تکه سیم پیانو، به آرامی و به طرز وحشتناکی سر خود را می‌برد. پس از شنیدن صدای نفس‌های حیرت زده تماشاگران در سراسر جهان از دیدن این صحنه وحشتناک احساس تهوع کردند. نفس بعدی زمانی کشیده شد که کالته در لیست نامزدهای جایزه اسکار بهترین بازیگر زن برای بازی در این فیلم قرار نگرفت.

۶-Darth Vader Appears – Rogue One (2016)

فیلم Rogue One درست قبل از رویدادهای جنگ ستارگان اتفاق می افتد، جایی که قهرمانان فیلم موفق می شوند نقشه های ستاره مرگ را به قیمت جان خود به کشتی فرماندهی شورشیان منتقل کنند. به نظر می رسد پایانی غم انگیز اما قهرمانانه است. با این حال، این پایان همه چیز نیست. یک استاردیسترویر ناوگان شورشی را رهگیری می‌کند و یک شخصیت مرموز سوار کشتی فرماندهی شورشی می‌شود. تنفس آشنا شنیده می شود و یک چراغ قرمزی لایتسبر фигури را در تاریکی نشان می دهد: دارث ویدر. طرفداران جنگ ستارگان مطمئناً به طور دسته جمعی نفس خود را حبس کردند زیرا Vader بدون زحمت به کشتن گروهی از سربازان بی نام و نشان ادامه داد.

۵-The Chestburster – Alien (1979)

فیلم ترسناک علمی-تخیلی بیگانه توسط ریدلی اسکات مخاطبان را با Xenomorph وحشتناک، یک فرازمینی تهاجمی و مرگبار آشنا کرد. در فیلم، خدمه یدک کش فضایی Nostromo خود را در برابر این موجود می بینند و به تکان دهنده ترین شکل از حضور آن آگاه می شوند. پس از مواجهه با فیس هاگر، کین جان هرت ناخودآگاه با یک زنومورف نوزاد آغشته می شود. در حالی که خدمه کشتی در حال خوردن شام هستند قبل از اینکه برای بازگشت به زمین به حالت سکون بروند، کین شروع به تشنج و جیغ کشیدن از عذاب می کند، که به اوج آن می رسد که یک زنومورف به شدت از سینه اش می ترکد و خون به همه جا می ریزد و این صحنه ای وحشتناک و نفس گیر است.

۴-Norman Bates Was The Killer – Psycho (1960)

بر اساس رمان سال ۱۹۵۹ رابرت بلاک، فیلم هیجان‌انگیز روان‌شناختی نمادین Psycho حول نورمن بیتس با بازی آنتونی پرکینز، صاحب خجالتی یک متل می‌چرخد که پنهانی به‌عنوان مادرش که مرده است، وانمود می‌کند تا مردم را بکشد. در طول فیلم، اینطور القا می‌شود که مادر نورمن هنوز زنده است و او کسی است که قتل‌ها را انجام می‌دهد، اما آشکار شدن حقیقت لحظه‌ای است که باعث می‌شود تماشاگران نفس خود را حبس کنند. نورمن ظاهر می‌شود، وانمود می‌کند که مادرش است، و به لیلا کرین با بازی ورا مایلز حمله می‌کند قبل از اینکه توسط سم لومیس با بازی جان گاوین مهار شود.

۳-Quint’s Graphic Death – Jaws (1975)

آرواره ها فیلم درخشانی است که اساساً بر تعلیق متکی است، اما این تعلیق منجر به صحنه های واقعاً ترسناکی می شود – چیزی بیشتر از مرگ کوینت رابرت شاو. کوینت، شکارچی کوسه باتجربه و گریزلی است و مطمئن‌ترین فرد در مورد کشتن موفق کوسه فیلم است. با این حال، او اولین کسی است که می میرد، و این وحشیانه است. در حالی که قایقش نیمه غوطه ور است، کوسه به سمت عقب می پرد و کوئینت به آرامی به سمت آن می لغزد. او به دهانش ختم می‌شود و نیش ناخوشایند تنه‌اش باعث می‌شود خون از دهانش بجوشد. سپس او بلعیده می شود. این یکی از تکان دهنده ترین مرگ ها در تاریخ سینما و یک محرک واقعی است.

۲-Those Aren’t Mountains – Interstellar (2014)

فیلم “بین‌ستاره‌ای” ساخته کریستوفر نولان، داستان گروهی از فضانوردان را روایت می‌کند که در جستجوی خانه‌ای جدید برای بشریت پس از وقوع فاجعه زیست‌محیطی که منجر به قحطی جهانی در زمین شده است، به فضا سفر می‌کنند. اولین سیاره‌ای که آنها به آن می‌رسند، یک سیاره اقیانوسی است و یکی از سه سیاره‌ای که در مدار غول پیکر، یک سیاهچاله عظیم می‌چرخند. پس از ورود آنها، به سمت چیزی که آنها فکر می کنند کوه هستند، حرکت می کنند. با این حال، جوزف کوپر، با بازی متیو مک‌کانهی، حدس می‌زند که آنها کوه نیستند – آنها امواج ناشی از کشش گرانشی سیاهچاله هستند. این ادراک شوکه کننده است، زیرا امواج مورد نظر آسمان خراش‌ها را مانند لانه‌های سگ نشان می‌دهند و هر کسی که بین‌ستاره‌ای را تماشا می‌کند، از وضعیت بغرنج فضانوردان ابراز ناراحتی می‌کند.

۱-Buffalo Bill’s Basement – The Silence Of The Lambs (1991)

ر اساس رمان سال ۱۹۸۸ توماس هریس، فیلم هیجان انگیز ترسناک روانشناختی “سکوت بره‌ها” تلاش‌های کارآموز مأمور FBI، کلاریس استارلینگ، برای دستگیری قاتل زنجیره‌ای “بوفالو بیل” را روایت می‌کند. او با کمک روانپزشک درخشان هانیبال لکتر – خود یک قاتل زنجیره‌ای آدمخوار – خانه بیل را پیدا می‌کند. در آنجا، صحنه‌ای به شدت تعلیقی رخ می‌دهد. کلاریس در زیرزمین بیل گیر می‌افتد، جایی که او چراغ‌ها را خاموش می‌کند و او را به طور بی‌صدا تعقیب می‌کند. وقتی او برای لمس کردن او دراز می‌کند، تماشاگران دست او را از طریق عینک دید در شب او می‌بینند و مطمئناً از ترس نفس نفس می‌کشند. البته، کشیدن ماشه تپانچه به استارلینگ اجازه می‌دهد او را پیدا کند و به او شلیک کند، اما نه قبل از ایجاد تنش شدید.