دقایقی قبل اصغر فرهادی و عوامل فیلم «قهرمان» روی فرش قرمز جشنواره‌ی کن حضور یافتند که با استقبال خوبی از جانب سینمادوستان و عکاسان مواجه شدند.

اصغر فرهادی با قهرمان چهارمین حضور خود در جشنواره‌ی کن را تجربه می‌کند و امیدوار است با فیلم جدیدش موفقیت‌های «فروشنده» را تکرار کند؛ فیلمی که همانند قهرمان برای نخستین بار در جشنواره‌ی کن نمایش داده شد و با دریافت جوایز مهم بهترین فیلم‌نامه و بهترین بازیگر مرد از این رویداد، مسیر موفقیت‌اش در فصل جوایز هموار شد. در جشنواره‌ی کن امسال امیر جدیدی، سارینا فرهادی، هائده صفی یاری و محمد یمینی، فرهادی را همراهی می‌کنند که در پایین می‌توانید تصاویر آن‌ها را روی فرش قرمز مشاهده کنید.

فرهادی در گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در جریان مراسم فرش قرمز فیلم قهرمان بیان کرد: «من تصور نمی‌کردم نحوه‌ی برگزاری جشنواره‌ی کن امسال به گونه‌ای باشد که این تعداد تماشاگر و علاقه‌مند به سینما فرصت حضور در این رویداد را پیدا کنند. با توجه به دنیاگیری کروناویروس کار دشواری‌ست، اما عوامل برگزاری جشنواره توانسته‌اند مشکلات را مدیریت کنند.» فرهادی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا در جهان سینمایی و فیلم‌های او شیوه روایی و دغدغه‌های اجتماعی مشابه‌ای وجود دارد، گفت: «هر فیلمی که یک کارگردان می‌سازد، اگرچه این آثار در یک مسیر مشابه هستند، اما هر فیلم به مثابه کشف یک دنیای تازه است و در آن به نکاتی پرداخته می‌شود که در آثار قبلی شاید حاشیه‌ای بودند.» اینطور که پیداست در قهرمان هم خط مشخصی میان خیر و شر وجود ندارد و با توجه به صحبت‌های فرهادی گاهی این دو در هم آمیخته می‌شوند. وی تاکید کرد: «نیت من همیشه این بوده قصه‌ای را که در ذهن دارم به خوبی روایت کنم تا مخاطب خسته نشود.»

علاوه بر این‌ها، ساعاتی قبل نخستین ویدیو رسمی از فیلم قهرمان نیز منتشر شد که در بالا می‌توانید آن را مشاهده کنید.

اصغر فرهادی پروسه‌ی ساخت و آماده‌سازی فیلم قهرمان را تقریبا در سکوت خبری و به دور از هیاهو پیش برد. تا ابتدای ماه جاری تقریبا هیچ اطلاعاتی از خط داستانی و شخصیت‌های این فیلم در دسترس نبود، تا اینکه بالاخره چند روز قبل کمپانی ممنتو فیلمز خط داستانی آن را با سینمادوستان به اشتراک گذاشته است. خلاصه داستان منتشر شده از سوی پخش کننده اروپایی قهرمان به این شرح است: «مرد جوانی به اسم «رحیم» به خاطر بدهی که نمی‌توانسته بپردازد، در زندان است. او طی دو روز مرخصی‌اش، تلاش می‌کند که طلبکار خود را قانع کند تا از شکایتش در ازای پرداخت مبلغ کمتری، صرف نظر کند. اما اوضاع آن‌طور که وی انتظار دارد پیش نمی‌رود…»

سینمای ایران امسال در کنار قهرمان به کارگردانی اصغر فرهادی، فیلم‌ها و هنرمندان دیگری هم در جشنواره‌ی کن دارد که از میان آن‌ها می‌توان به فیلم کوتاه «ارتودنسی» به کارگردانی محمدرضا میقانی و فیلم «جاده خاکی» به کارگردانی پناه پناهی اشاره کرد. اما بی‌تردید قهرمان مهم‌ترین فیلم ایرانی حاضر در این رویداد است و برخی سینمادوستان آن را از شانس‌های اصلی دریافت جوایز مهم می‌دانند.

منبع