رویدادهای داستان اتک آن تایتان همواره به لطف وجود تایتان‌ها کاتالیز شده‌اند که حضورشان به دو هزار سال پیش از وقایع داستان انیمه بازمی‌گردد.

انیمه اتک آن تایتان، اقتباس‌شده از مانگای هاجیمه ایسایاما با عنوانی مشابه، روی ارن یگر تمرکز دارد که پس‌ازآنکه مادرش به‌دست تایتان خندان کشته می‌شود به دسته ۱۰۴ ملحق می‌شود. همین مسئله باعث کشف توانایی‌های تایتانی نهفته در او می‌شود.

با اینکه اکثر تایتان ها شاخصه‌ها و نقاط ضعف مشترک دارند، اما تمامی آنها به یک اندازه خطرناک نیستند زیرا گونه‌های مختلف تایتان ها ویژگی‌های خاص خودشان را دارند.
در طول داستان اتک آن تایتان، مشخص می‌شود که تنها هدف یک تایتان پیدا کردن و خوردن انسان‌هاست، اما آنها این عمل را از روی حفظ بقا از طریق تغذیه از گوشت انسان‌ها انجام نمی‌دهند.

میزان تحمل درد در میان تایتان ها درجات مختلف دارد، اکثر این هیولاهای انسان‌نما به‌ندرت از خود رفتارهای هوشمندانه نشان می‌دهند همین مسئله آنها را به اهداف مناسبی برای فریب دادن تبدیل می‌کند.

هرچند استثنائاتی در قالب تایتان های غیرعادی انگشت‌شمار و نه تایتان بسیار توانمند وجود دارد که توانایی استراتژی کردن، تشخیص تله‌ها و تغییر وضعیت نبرد به سود خود را دارند.
علاوه بر این، تایتان ها در میزان واکنش به درد نیز متفاوت‌اند. بعضی تایتان ها کاملاً در برابر جراحات دردناک بی‌حس هستند درحالی‌که سایرین ممکن است فریاد بکشند یا از درد به خود بپیچند.

در این مقاله به بررسی دقیق یازده نوع تایتان داستان خواهیم پرداخت. نه تایتان هرکدام به‌صورت جداگانه بررسی می‌شوند زیرا هریک از این تایتان ها در اشکالی متفاوت از یکدیگر در جهان جنگ‌زده اتک آن تایتان ظاهر می‌شوند.

هشدار: خطر لوث شدن داستان

تایتان های عادی (خالص)

تایتان های عادی اندازه‌ای بین دو تا پانزده متر، ظاهری مشابه انسان‌ها دارند و در ابعاد و اشکال مختلف در طول داستان ظاهر می‌شوند.

اکثر تایتان هایی که در مانگا و انیمه رؤیت می‌شوند به این گروه تعلق دارند و شاخصه بارز آنها عدم توانایی‌شان در شکل دادن و درک افکار است.

به دلیل ماهیت بی‌فکرشان، تایتان های خالص انسان‌ها را بدون تفاوت قائل شدن دنبال می‌کنند و اکثر اوقات به دلیل تعداد زیادشان، قدرت قابل‌توجه و ابعاد بزرگشان خطرناک هستند.
تایتان های خالص به‌عنوان سلاح‌های جنگی از بدو شکل‌گیری‌شان استفاده‌شده‌اند. در آغاز توسط الدیا و در حال حاضر توسط مارلی و تنها راه کشتن آنها بریدن ناحیه پشت گردنشان توسط دو شمشیر است.

یکی از موارد شاخصی که از این دسته می‌توان نام برد، تایتان بین است که اولین بار در دروازه منطقه تراست که توسط تایتان غول‌آسا درهم‌شکسته شده بود ظاهر شد. ناحیه‌ای که ارن و سایر نیروهای انسانی موفق به بازپس گیری آن شدند.

بین یکی از دو تایتانی بود که برای انجام آزمایش‌های بیشتر به‌منظور درک بهتر ماهیت این هیولاها و نقطه‌ضعف‌هایشان به‌صورت زنده دستگیر شد.
سایر مثال‌ها در طول داستان شامل سانی، تایتان زل زن، واریس و دات پیکسیس می‌شوند.

تایتان های غیرعادی

تایتان های غیرعادی تایتان های خالصی هستند که از خود رفتارها عجیب نشان می‌دهند که به آنها اجازه می‌دهد در حین نبرد حرکات غیرقابل‌پیش‌بینی به نمایش بگذارند.
غیرعادی ها اکثر اوقات انسان‌های نزدیک خود را نادیده گرفته و به مکان‌های استراتژیک به‌منظور وارد کردن خسارت بیشتر حرکت می‌کنند. آنها قابلیت پریدن و جهش‌های بسیار بلند دارند، سرعت بالا در دویدن، راه رفتن و حتی در بعضی موارد توانایی صحبت کردن را نیز دارند.

توانایی یک تایتان غیرعادی در شکل دادن افکار و صحبت کردن در دست نوشته‌های ایلسه لاگنار، که با تایتانی مردد در طی یکی از مأموریت های لشکر پیشرو روبه‌رو می‌شود، ثبت‌شده است.

پس‌ازاینکه دفتر خاطرات او توسط هانجی زو و اعضای جوخه عملیات ویژه کشف می‌شود، مشخص می‌شود که این تایتان ایلسه را «بانو یمیر» خطاب می‌کرده و با او با نهایت احترام رفتار می‌کرده است.

سردرگم از احتمال آنکه یک تایتان بتواند احساساتی مشابه انسان‌ها داشته باشد، ایلسه به‌طور فزاینده‌ای در طی تلاش‌های خود در برقراری ارتباط کلامی با این تایتان با شکست مواجه می‌شود که درنهایت به مرگ او و به گریه افتادن تایتان که شروع به کوباندن سرش به درخت می‌کند منجر می‌شود.

وجود تایتان های غیرعادی انسان‌ها را مجبور می‌کند به این هیولاها با دیدگاهی پرفحواتر نگاه کنند زیرا تمامی تایتان ها قاتلانی بی‌فکر تنها باهدف خوردن گوشت انسان‌ها نیستند.
یکی دیگر از نمونه‌های تایتان های غیرعادی مادر کانی اسپرینگر است که در روستای راگاکو تبدیل به تایتان شد و کلمات فراموش‌نشدنی «به خونه خوش‌آمدی» را به زبان آورد.نُه تایتان

تایتان بخش‌هایی از قدرت‌های یمیر را جذب کردند و از زمان مرگ یمیر حدود دو هزار سال است که از یک الدیایی به الدیایی دیگر منتقل می‌شوند.

هر یک از این نه تایتان اسامی و توانایی‌ها مختص به خود را دارند اما همه آنها می‌توانند به‌صورت خودخواسته و بااراده خود تبدیل به تایتان شوند.

به همین دلیل، نه تایتان می‌توانند هوشمندی و افکار خود را حتی پس از تبدیل‌شدن حفظ کنند و حتی به توانایی‌های پیشرفته‌ای که شامل بازسازی بخش خاصی از بدن و ترمیم سریع دسترسی پیدا کنند.

سوای از این مورد، اندازه نه تایتان نیز در فرم تایتان با یکدیگر متفاوت است: به‌عنوان‌مثال، تایتان های ارابه و آرواره چهار و پنج متر طول دارند در حالی که تایتان غول‌آسا شصت متر است.
این ابعاد برای تمامی وارثان تایتان ها ثابت است حتی ا اگر یک وارث دو یا تعداد بیشتری تایتان به‌دست بیاورد.

یکی از بهترین مثال‌های این مورد، شخصیت اصلی داستان ارن است که وارث تایتان بنیان‌گذار ۱۳ متری و تایتان مبارز ۱۵ متری است اما تایتان او همواره قد ۱۵ متری دارد.


با بهترین انیمه‌ها از نگاه ویجیاتو آشنا شوید:


تایتان بنیان‌گذار

تایتان بنیان‌گذار که با نام تایتان مادر نیز شناخته می‌شود، اولین تایتان با قابلیت خلق و کنترل سایرین است. این تایتان همچنین توانایی تغییر حافظه و بدن مردم یمیر را دارد.
بااینکه تایتان بنیان‌گذار در حال حاضر در اختیار ارن است، قدرت آن تنها توسط اعضای خاندان سلطنتی قابل‌استفاده است.

این تایتان چندین قابلیت دارد، ازجمله خلق تایتان ها و کنترل آنها، تغییر حافظه و ارتباط تلپاتیک.
قدرت کنترل تایتان ها یک بار به‌صورت ناخودآگاه توسط ارن در تلاش برای حفظ جان میکاسا استفاده شد و تغییر آناتومی توسط یکی از پادشاهان الدیا درگذشته به‌کار برده شد تا مردم یمیر را از یک اپیدمی خطرناک مصون گرداند.

ازنظر اندازه، تایتان بنیان‌گذار ۱۳ متر طول دارد اما پتانسیل آن را دارد که در صورت دسترسی به توانایی‌ها کامل آن قد بیشتری پیدا کند.

تایتان زرهی

در حال حاضر، تایتان زرهی راینر براون ۱۵ متر است و شباهتی نزدیک به فرم انسانی راینر دارد.
ازنظر ظاهری، تایتان زرهی صفحات ضخیم و سخت شده در سرتاسر بدن خود دارد که به‌عنوان یک دفاع طبیعی در برابر حملات خارجی مانند توپ، شمشیر و سایر سلاح‌ها عمل می‌کنند.

علاوه بر این، تایتان زرهی می‌تواند دستان و پاهایش را سخت کند و از این طریق پنجه‌های تیزی را شکل دهد.

تنها نقطه‌ضعف این تایتان به نظر می‌رسد پشت مفاصل آن است که فاقد صفحات محافظ هستند و این زره توانایی مقاومت درباره سلاح‌های قدرتمند نظامی مانند توپ‌های نیروهای متحد خاورمیانه را ندارد.

تایتان مبارز

تایتان مبارز که در اختیار ارن قرار دارد می‌تواند خاطرات وارثان گذشته و آینده را دریافت کند که زیک آن را به «قدرت فرا رفتن از زمان» توصیف کرده است.
ازاین‌رو، این خاطرات به‌عنوان یک کاتالیزگر برای تایتان مبارز عمل می‌کند تا برای آزادی بجنگد و به جلو حرکت کند.

بااینکه این خاطرات چشمه‌ای به آینده و زندگی آنهایی که تایتان را به ارث می‌برند نشان می‌دهد، اغلب اوقات این خاطرات ناقص هستند و به وارث تایتان اجازه نمی‌دهند تصویر بزرگتر و کلی را درک کند یا ببیند.

ازنظر ظاهری تایتان مبارز ۱۵ متر است و شاخصه آن بدن عضلانی و آرواره‌های بدون پوست و گوشت آن است.تایتان جانور

تایتان جانور که ظاهری شبیه حیوانات می‌گیرد کمی بزرگ‌تر از سایر تایتان هاست و مشخصات جانوری از خود بروز می‌دهد که به استفاده‌کننده آن بستگی دارد.

تایتان جانور توانایی‌هایی از خود نشان داده که در گوزن‌های شمالی، پرندگان، گاومیش‌ها و گرگ‌ها و سایر جانوران دیده می‌شود. اما تایتان زیک یگر شکلی شبیه میمون به خود گرفت.
جالب آن است که مایع نخاعی زیک برای تبدیل فالکو به یک تایتان مورداستفاده قرار گرفت که بعد از به ارث بردن تایتان آرواره به او ظاهر و توانایی‌های شاهین مانندی مشابه تایتان جانور داد.

علاوه بر این، تایتان جانور زیک قابلیت شاخص پرتاب اشیا با دقت بالا و قدرت تخریب قابل‌توجه را دارد. این مهارت را به‌خصوص می‌توان در نبرد شیگانشینا مشاهده کرد که تقریباً تمامی نیروهای لشکر پیشرو توسط سنگ‌های پرتاب‌شده توسط زیک کشته می‌شوند.
همچنین به دلیل خون اشرافی خود، تایتان زیک توانایی تبدیل مردم یمیر به تایتان ها را دارد.

تایتان ارابه

تایتان ارابه در میان نه تایتان از بالاترین سطح استقامت برخوردار است. این تایتان می‌تواند در مأموریت های طولانی بدون وقفه و استراحت حضور پیدا کند.

استحکام این تایتان به آن اجازه می‌دهد فرم خود را برای مدت طولانی حفظ کند و جنگ‌افزارهایی چون زره جنگی، تیربار و بار بر پشت خود حمل کند.

برخلاف اکثر تایتان های دوپا، تایتان ارابه چهارپاست که در بعضی مواقع پس از خروج از تایتان کاربر آن با راه رفتن بر روی دو پا با دشواری روبه‌رو می‌شود. از لحاظ نقاط ضعف، کاربر تایتان ارابه دفاع کمتر و قدرت بازسازی کندتری دارد درنتیجه احتمال کشته شدن توسط ضربات مهلک بیشتر از سایر تایتان هاست.

هرچند مشابه تایتان آرواره، تایتان ارابه از سرعت بالایی برخوردار است مانند وقتی‌که زیک و راینر شکست‌خورده و مجروح را نجات می‌دهد و لیوای و هانجی را غافل‌گیر می‌کند.

تایتان غول‌آسا

کاربران تایتان غول‌آسا می‌توانند انرژی تولیدشده طی تبدیلشان را برای ایجاد اثرات مختلف کنترل کنند. مانند وقتی‌که برتولت به منطقه تراست حمله می‌کند و تبدیل او یک تندباد قدرتمند ایجاد می‌کند.

تایتان غول‌آسا می‌تواند ابر قارچی اتمی متشکل از خاک و آوار شکل دهد که منجر به مرگ بسیاری از اعضای لشکر پیشرو در نبرد منطقه شیگانشینا شد. علاوه بر این همان‌طور که از نامش پیداست تایتان غول‌آسا به‌اندازه عظیم‌الجثه و قدرت فیزیکی خود شناخته می‌شود زیرا توانایی آن را دارد که دروازه بیرونی دیوار ماریا را با یک لگد در هم بکوبد.

تایتان غول‌آسا همچنین توانایی منحصربه‌فرد کنترل بخار ساتع شده از بدنش را دارد که می‌تواند حملات نزدیک به خود را بسوزاند و دفع کند.

تایتان مؤنث

مانند تایتان بنیان‌گذار و تایتان جانور زیک، تایتان مؤنث از طریق قدرتی جیغ مانند تا حدی بر روی تایتان های خالص کنترل دارد.

تایتان مؤنث می‌تواند تایتان های خالص را به سمت خود جذب کند. آنی لئونهارت در سقوط دیوار ماریا در جزیره پارادیس از این توانایی استفاده کرد.

اما این توانایی فراخوان نقاط ضعف خودش را دارد: هنگامی تایتان ها به تایتان مؤنث می‌رسند آنها به او حمله کرده و بدنش را از هم می‌درند که در پی آن کاربر تایتان می‌تواند با استفاده از ابزار تحرک همه‌جانبه از خطر دوری کند.

این تایتان همچنین به مقاومت و تحرک بالایش شناخته می‌شود و می‌تواند با سخت کردن پوستش حملات خارجی را به خوبی دفع کند. آنی پس از فرار ناکام از منطقه استوهس از ناحیه پشت گردن تایتان خارج شد و خود را در کریستالی سخت شده محصور کرد تا از خودش محافظت کند.تایتان آرواره

همان‌طور که از نامش پیداست، تایتان آرواره، آرواره‌هایی قدرتمند دارد که می‌تواند تقریباً هر چیزی را به‌آسانی از هم بدرد.

این تایتان که اکنون در دست فالکو قرار دارد می‌تواند به‌اندازه‌ای سریع حرکت کند که سایر تایتان های هوشمند را غافلگیر کند و دشمنان زرهی را با به دندان کشیدن آنها تکه‌تکه کند.

بااین‌حال، آرواره در شکل‌های متفاوت ظاهر با توجه به کاربرانش ظاهر می‌شود مانند یمیر که تنها دندان‌های برنده داشت در حالی که فالکو و مارسل ماسک‌های سخت شده زرهی بر روی صورتشان داشتند که تقریباً ضدگلوله بودند.

علاوه بر این، تایتان آرواره فالکو توانایی بال و دم درآوردن دارد که به آن اجازه پرواز و حمل افراد در پشت خود را می‌دهد.

تایتان چکش جنگ

تایتان چکش جنگ که در حال حاضر در اختیار ارن قرار دارد می‌تواند ساختارهایی را تولید و شکل دهد که از پوست سخت شده تایتان ساخته می‌شوند و در عوض آنها را به‌صورت سلاح مانند خار، شلاق و تیرکمان استفاده کند.

تئو ماگاث در بخشی از داستان می‌گوید که تایتان چکش جنگ مهره‌ای توانمند است اما توانایی ساخت و شکل‌دهی اشیای آن باید با اعتدال استفاده شود زیرا استفاده مداوم می‌تواند بنیه کاربر را تضعیف کند که پس از تبدیل‌شدن به تایتان هوشیاری خود را حفظ می‌کند.

برخلاف تایتان های هوشمند دیگر، چکش جنگ می‌تواند مرکز کنترل خود را از پشت گردن خارج کرده و تایتان و میزبان را توسط یک کابل از راه دور به هم متصل کند.

منبع