فیلم «بیوه‌ی سیاه» (Black Widow) با بازی اسکارلت جوهانسون مطابق انتظارات عملکرد بسیار عالی در گیشه داشته و با اقتدار صدر جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های آمریکا را از آن خود کرده است.

بیوه‌ی سیاه یکی از امیدهای اصلی سینماداران در سراسر جهان برای رونق دادن به چرخه‌ی اکران و سالن‌های سینما است. بیست‌و‌چهارمین فیلم از دنیای سینمایی مارول با بازی اسکارلت جوهانسون در نقش ناتاشا رومانوف/ بیوه‌ی سیاه، در کنار فلورنس پیو، دیوید هاربر، او.تی. فاگبنلی، اولگا کوریلنکو، ویلیام هرت، ری وینستون و ریچل وایس که در نخستین آخر هفته‌ی اکرانش در سراسر جهان ۱۵۸ میلیون دلار فروخته است. بیوه‌ی سیاه با این فروش رکورد بهترین شروع در گیشه از زمان دنیاگیری کروناویروس را به نام خود ثبت کرده است.

این فیلم طی ۳ روز گذشته به ترتیب در آمریکا و بازارهای بین‌المللی ۸۰ و ۷۸ میلیون دلار فروخته و باعث شده برای نخستین بار در ۱۸ ماه اخیر مجموع درآمد سالن‌ها با هفته‌های آغازین سال ۲۰۲۰، یعنی پیش از آغاز دنیاگیری کروناویروس و تعطیلی گسترده سینماها، برابری کند. داستان این فیلم در حد فاصل اتفاقات دو فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» و «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» رقم می‌خورد. به دنبال وقایع «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی»، ناتاشا رومانوف در پی نافرمانی از توافقنامه‌ی سوکوویا و کمک به استیو راجرز، تنها شده و تحت تعقیب دولت قرار گرفته است و به شهر بوداپست می‌رود و اتفاقات جدیدی انتظار او را می‌کشد. همچنین در قالب چند گذشته‌نمایی (فلاش‌بک) نکات جدیدی درباره‌ی ریشه‌ی روسی او و آموزش‌های نظامی‌اش در پایگاه اتاق سرخ نشان داده می‌شود.

تا به این ساعت در راتن‌تومیتوز، متاکریتیک و IMDb به ترتیب امتیاز ۸۱ از ۱۰۰، ۶۷ از ۱۰۰ و ۷۰ از ۱۰۰ برای ماجراجویی‌های تازه‌ی بیوه‌ی سیاه به ثبت رسیده که نشان می‌دهند با اثر ابرقهرمانی قابل قبولی مواجه هستیم. آن هورنادای منتقد واشنگتن در بخشی از یادداشت خود برای بیوه‌ی سیاه آورده است: «به خاطر ساخت فیلم اختصاصی بیوه‌ی سیاه خوشحالم؛ زیرا این شخصیت با بازی اسکارلت جوهانسون لیاقت یک فیلم مستقل را دارد. فیلم در کنار نقاط قوت‌اش، از جمله بازی خوب فلورنس پیو، از ضعف‌هایی هم رنج می‌برد.»

فیلم «سریع و خشمگین ۹» طی آخر هفته‌ی گذشته در آمریکا با نمایش در ۳۶۴۹ سالن ۱۰٫۸ میلیون دلار فروخته و در جایگاه دوم جدول باکس آفیس قرار گرفته است. باکس آفیس موجو رقم فروش بین‌المللی این فیلم را ۴۰۰٫۴ میلیون دلار اعلام کرده تا مجموع درآمد نسخه‌ی جدید سریع و خشمگین طی ۱۷ روز از ۵۴۱ میلیون دلار فراتر برود که با توجه به دنیاگیری کروناویروس بسیار چشمگیر است.

سریع و خشمگین 9 و فیلم بیوه سیاه

پایگاه‌های متاکریتیک، راتن‌تومیتوز و IMDb برای این فیلم به ترتیب امتیاز ۵۸ از ۱۰۰ و ۶۰ از ۱۰۰ و ۵۵ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است. در متاکریتیک در میان فیلم‌های این سری بالاترین و پایین امتیاز منتقدان را «سریع و خشمگین ۷» و «۲ سریع و ۲ خشمگین» در اختیار دارند. تیم گریسون منتقد اسکرین‌دیلی در بخشی از یادداشت خود برای سریع و خشمگین ۹ آورده است: «این فیلم دارای شکوهی مضحک و دقایقی احساسی است. سکانس‌های تعقیب و گریز عظیم و پرهزینه‌ای برای کسب رضایت طرفداران همیشگی این مجموعه در فیلم وجود دارد، اما در این دقایق هیچ مفهوم یا نکته‌ی جالب توجه‌ای به چشم نمی‌خورد.»

جان سینا در فیلم سریع و خشمگین ۹ نقش جیکوب تورتو، برادر دومنیک (وین دیزل) و میا تورتو (جوردانا بوروستر) را ایفا می‌کند. پس از اتفاقات «سرنوشت خشمگین»، اکنون دومنیک تورتو به همراه گروه‌اش باید با برادر کوچک‌تر لو که یک قاتل حرفه‌ای و در حال همکاری با سایفر است، رو‌به‌رو شوند. طی نسخه‌های اخیر سری سریع و خشمگین همواره شارلیز ترون شخصیت منفی بوده است، اما این‌طور که پیداست در دهمین قسمت از این مجموعه، سینا رهبری تیم آدم‌های شرور قصه را بر عهده خواهد داشت و چند ماه قبل در «برنامه‌ی امشب با اجرای جیمی فلن» بیان کرده بود: «فیلم سریع و خشمگین ۹ چیزی شبیه به یک جمع‌بندی برای فیلم‌های قبلی خواهد بود و داستان قسمت‌های پیشین را به یکدیگر پیوند و به برخی از سؤالات طرفداران پاسخ می‌دهد و در کنار آن پرسش‌های جدیدی هم ایجاد می‌کند.»

انیمیشن «بچه رییس ۲» طی آخر هفته‌ی گذشته توانسته ۸٫۷ میلیون دلار بفروشد و در رتبه‌ی سوم جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های آمریکا قرار بگیرد. اکران جدیدترین ساخته‌ی دریم‌ورکس در اروپا هم به صورت محدود آغاز شده و این انیمیشن ۱٫۷ میلیون دلار هم از گیشه‌ی بین‌المللی کسب کرده است. اما انتظار داریم این رقم با آغاز اکران گسترده‌ی بچه رییس ۲ در آسیا و اروپا طی هفته‌ی آینده از مرز ۱۰ میلیون دلار عبور کند.

یونیورسال پیکچرز پیش از این قصد داشت در شهریورماه انیمشین بچه رییس ۲ با اسم کامل «بچه رییس: کسب‌وکار خانوادگی» را تنها در سینماها نمایش دهد، اما این‌طور که پیداست میزان فروش و عملکرد پویانمایی‌های در حال اکران این کمپانی را از تصمیم خود منصرف کرده است. داستان بچه رییس ۲ درباره‌ی بچه کوچک تیمی، برادر بچه رییس است که از شرکت بچه‌ها آمده و مأمور است تا نابغه‌ی شرور را متوقف کند. او تیمی و تدی (بچه رییس) را دوباره به دوران بچگی بازمی‌گرداند و با کمک همدیگر به جنگ دکتر آرترمستانگ می‌روند تا از بی‌ادب شدن بچه‌ها جلوگیری کنند.

آخرین و جدیدترین نسخه از سری فیلم‌های اکشن و ترسناک «پاکسازی» با اسم «پاکسازی ابدی» این هفته توانسته با کسب ۶٫۷ میلیون دلار از گیشه‌ی آمریکا در جایگاه چهارم باکس آفیس قرار بگیرد. پاکسازی ابدی در آمریکا و بازارهای بین‌المللی پس از ۱۰ روز اکران به ترتیب ۲۷٫۴ و ۷٫۴ میلیون دلار فروخته است. در خلاصه داستان رسمی این فیلم آمده: «عده‌ای از غارتگران غیرقانونی تصمیم می‌گیرند که پاکسازی سالانه با طلوع آفتاب متوقف نشود و افراد مسلح تا ابد به پاکسازی ادامه دهند و تمام قوانین مدنی را زیر پا بگذارند.»

تا به امروز در راتن‌تومیتوز، متاکریتیک و IMDb برای پاکسازی ابدی به ترتیب امتیاز ۴۶ از ۱۰۰، ۵۴ از ۱۰۰ و ۶۱ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌دهد قسمت آخر این مجموعه‌ی محبوب با بازی آنا د لا رگه‌را، راجاش لوکاس و کسیدی فریمن در نظر سینمادوستان و منتقدان چندان جالب توجه نبوده است. جانی اولکسینسکی منتقد نیویورک پست در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده است: «ایده‌ی محوری سری فیلم‌های پاکسازی برای یک فیلم یا نهایتا دو فیلم جذاب بود، اما در پنجمین نسخه از این مجموعه با فرمولی کلیشه‌ای و روایتی قابل پیش‌بینی مواجه هستیم»

فیلم «یک مکان ساکت ۲» در آخر هفته‌ی منتهی به ۱۱ جولای (۲۱ خرداد) توانسته با نمایش در ۲۸۲۶ سالن ۳ میلیون دلار بفروشد و با یک پله تنزل در قیاس با هفته‌ی گذشته به جایگاه پنجم پرفروش‌ترین فیلم‌های در حال اکران آمریکا بسنده کند. باکس آفیس موجو رقم فروش فیلم یک مکان ساکت ۲ در بازارهای بین‌المللی و آمریکا را پس از ۴۵ روز نمایش ۱۲۸ و ۱۵۰ میلیون دلار اعلام کرده است.

یک مکان ساکت 2 و فیلم بیوه سیاه

داستان فیلم یک مکان ساکت ۲ کمی پس از اتفاقات فیلم نخست رقم می‌خورد و طی آن اِوِلین و لی به همراه فرزندانشان باید با وحشت دنیای بیرون روبه‌رو شوند و در سکوت برای بقا بجنگند. آن‌ها پا به دنیای ناشناخته‌ها می‌گذارند و خیلی زود می‌فهمند موجوداتی که با صوت شکار خود را می‌یابند، تنها تهدید پیش رویشان نیستند. همچنین در بخش‌هایی از فیلم هم نگاهی به روزهای آغازین تسخیر کره‌ی زمین توسط هیولاهای وحشتناک حاضر در اثر و چگونگی نخستین برخورد انسان‌ها با این موجودات ترسناک انداخته می‌شود.

تا به این ساعت در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب بر اساس ۷۱ و ۲۸ بررسی امتیاز ۹۳ از ۱۰۰ و ۷۳ از ۱۰۰ برای این فیلم ثبت شده است که نشان می‌دهد با فیلم ترسناک قابل تأملی مواجه هستیم. ریچارد اسکات لارسون منتقد اسلنت در بخشی از نقد خود برای یک مکان ساکت ۲ آورده است: «وقتی اهمیت خانواده و میراث باعث ایجاد تنش در فیلم می‌شود، کرازینسکی در منطقه امن خود قرار می‌گیرد. در فیلم توجه ویژه‌ای به کودکان خانواده شده است و در چند صحنه با گرفتار شدن آن‌ها با پویایی و هوشمندی تعلیق و هیجان ایجاد می‌شود. برخلاف بسیاری از فیلم‌های ترسناک که در اغلب دقایق به طور آشکار دشمن اصلی و پلید داستان را به ما نشان می‌دهند، در یک مکان ساکت ۲ در برخی سکانس‌ها نشانه‌ی واضحی از هیولاهای فیلم به چشم نمی‌خورد و همین باعث می‌شود بیننده مدام به دنبال نشانه بصری یا صوتی از آن‌ها بگردد و ترسی عمیق وجود او را فرا بگیرد.»

فیلم ماجراجویی و جنایی «کروئلا» به کارگردانی کریگ گیلسپی که بر اساس انیمیشن محبوب «۱۰۱ سگ خالدار» ساخته شده طی آخر هفته‌ی گذشته ۲٫۲ میلیون دلار فروخته تا جایگاه ششم جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های آمریکا را به دست بیاورد. این فیلم پس از ۴۵ روز نمایش در آمریکا و سایر کشورهای جهان به ترتیب ۸۰ و ۱۳۶ میلیون دلار فروخته است.

«مالیفیسنت» ثابت کرد پرداختن از سویه‌ای جدید به انیمیشن‌های قدیمی و به‌خصوص شخصیت‌های منفی آن‌ها جذابیت بسیار زیادی دارد و می‌تواند برای اکثر فیلم‌بین‌ها جالب توجه باشد؛ زیرا واکاوی ذات و زندگی شخصیت‌های شرور دنیای دیزنی به سینمادوستان فرصت می‌دهد که ضمن مرور خاطرات خوش دوران کودکی خود، از دریچه‌ای تازه به اتفاقات داستان نگاه کرده و شخصیت‌ها برایشان عمق بیشتری پیدا کنند. به همین خاطر در کروئلا هم شاهد چنین رویه‌ای هستیم و دیزنی به سراغ زندگی کروئلا دِویل، دشمن اصلی ۱۰۱ سگ خالدار رفته است. این شخصیت خبیث توله سگ‌ها را می‌دزد تا از پوست آن‌ها برای خز لباس‌هایش استفاده کند!

تا به این ساعت برای کروئلا در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب بر اساس ۱۸۸ و ۴۶ بررسی امتیاز ۷۴ از ۱۰۰ و ۶۱ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است. پیتر دبروژ از ورایتی در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده است: «کریگ گیلسپی که چند سال قبل با فیلم «من تونیا هستم» خوش درخشید، شخصیت کروئلا را از آن حالت قابل پیش‌بینی در داستان ۱۰۱ سگ خالدار نجات داده و با خلق اثری متمایز یکی از شرورترین شخصیت‌های دنیای دیزنی را با الگویی دور از انتظار و بدیع دوباره متولد کرده است.»

این هفته فروش فیلم «محافظ همسر هیتمن» نسبت به هفته‌ی گذشته ۴۶ درصد کاهش یافته و با ۱٫۶ میلیون دلار فروش به جایگاه هفتم رضایت داده است. داستان این فیلم چهار سال بعد از اتفاقات فیلم قبلی رقم می‌خورد و در آن مایکل برایس هنوز با داریوس کینکید دوست است و حالا همراه با هم برای نجات سونیا، همسر داریوس، تلاش می‌کنند. تا به این ساعت در IMDB، راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب امتیاز ۶۵ از ۱۰۰، ۲۵ از ۱۰۰ و ۴۷ از ۱۰۰ برای محافظ همسر هیتمن به ثبت رسیده است. برایان ترویت، منتقد یواس‌ای تودی در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده است: «رابطه‌ی دو شخصیت اصلی فیلم دوست‌داشتنی است و با بازی‌های خوبی مواجه هستیم، اما محافظ همسر هیتمن روایت و فیلم‌نامه‌ای فرمولی دارد و اغلب اتفاقات و کنش‌های داستانی آن را در سایر فیلم‌های اکشن هم دیده‌ایم.»

فیلم اکشن کمدی محافظ همسر هیتمن با بازی رایان رینولدز، ساموئل ال. جکسون، سلما هایک و مورگان فریمن دنباله‌ی فیلم موفق «محافظ مزدور» است که با بودجه‌ای ۳۰ میلیون دلاری توانست به فروشی بالغ بر ۱۷۶ میلیون دلار در سراسر جهان دست پیدا کند.

«پیتر خرگوشه ۲: فراری» (Peter Rabbit 2: The Runaway) در پنجمین هفته‌ی نمایش‌اش ۱٫۲ میلیون دلار فروخته و در جایگاه هشتم قرار گرفته است. این فیلم دنباله‌ای برای «پیتر خرگوشه» به شمار می‌رود که در سال ۲۰۱۸ با بودجه‌ای ۵۰ میلیون دلاری به فروشی بالغ بر ۲۲۰ میلیون دلار دست یافت. اکران پیتر خرگوشه ۲: فراری در کشورهای اروپایی و آسیایی از چند هفته‌ی قبل آغاز شده و این فیلم کمدی و ماجراجویی به کارگردانی ویل گلوک تا به این ساعت در بازارهای بین‌المللی ۱۰۱ میلیون دلار فروخته که بیش از نیمی از آن مربوط به چین، استرالیا و انگلستان است.

در دنباله‌ی پیتر خرگوشه توماس و بیا ازدواج کرده‌اند و همراه با پیتر و خانواده‌ی خرگوشی‌اش زندگی می‌کنند. پیتر که از زندگی در باغ خسته شده، به یک شهر بزرگ می‌رود تا تجربه‌های جدیدی کسب کند، اما در این راه او با شخصیت‌های شرور داستان برخورد می‌کند و تمام خانواده را به میان یک ماجرای نفسگیر باز می‌کشاند.

برای پیتر خرگوشه ۲: فراری در متاکریتیک، IMDB و راتن‌تومیتوز به ترتیب امتیاز ۴۴ از ۱۰۰، ۶۳ از ۱۰۰ و ۶۶ از ۱۰۰ ثبت شده که نشان می‌دهد فیلم جدید ویل گلوک در نظر سینمادوستان و منتقدان از کیفیتی نزدیک به فیلم قبلی برخوردار است. ایان فریر از مجله‌ی امپایر در یادداشت خود برای این فیلم آورده: «اثر جدید ویل گلوک به‌ خوبی پدینگتون ۲ نیست، اما پیتر خرگوشه ۲ به لطف شوخ طبعی‌هایش در نیمه‌ی دومش قابل قبول ظاهر می‌شود. یک بار دیگر شاهد تصویرگری داستان محبوب بیترکس پاتر در سینما هستیم.»

این هفته فیلم «در هایتس» به کارگردانی جان ام. چو با بازی کوری هاکینز، لسلی گریس و دافنه رابین-وگا با نمایش در ۷۸۸ سالن در آمریکا فقط ۶۳۰ هزار دلار فروخته و در مکان نهم ایستاده است. داستان این فیلم طی سه روز در محله‌ی لاتین واشینگتن هایتس در نیویورک رخ می‌دهد و به زندگی صاحب یک خواربارفروشی می‌پردازد که درباره‌ی بستن مغازه‌اش و بازنشسته‌شدن در جمهوری دومینیکن بعد از به ارث رسیدن مبلغ قابل توجهی به او، احساسات متناقضی دارد.

در هایتس و فیلم بیوه سیاه

تا به این ساعت در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب بر اساس ۲۳۱ و ۵۰ بررسی امتیاز ۹۷ از ۱۰۰ و ۸۵ از ۱۰۰ برای در هایتس به ثبت رسیده است. برایان لوری منتقد CNN در بخشی از نوشته‌ی خود درباره‌ی این فیلم آورده است: «بزرگ و پرجنب‌وجوش، در هایتس تمام ویژگی‌های یک فیلم مفرح تابستانی را دارد و در آن حساسیت‌های لین-منوئل میرندا و صحنه‌های پرزرق و برق کارگردان آسیایی‌های خرپول به چشم می‌خورد.»

کمپانی A24 کمدی سیاه زولا را از ۱۰ روز قبل در آمریکا اکران کرده که با استقبال مناسبی از سوی سینمادوستان مواجه شده است. این فیلم درباره‌ی استریپری به نام زولاست که سفر جاده‌ای عجیب و غریبی را به سمت ایالت فلوریدا آغاز می‌کند.

اغلب منتقدان از تماشای زولا راضی بوده‌اند و در متاکریتیک بر اساس ۳۵ بررسی امتیاز قابل قبول ۷۵ از ۱۰۰ برای آن به ثبت رسیده است. زولا با بازی رایلی کیو، نیکولاس براون و کولمن دومینگو تا به امروز تنها در آمریکا روی پرده رفته و توانسته طی آخر هفته‌ی گذشته ۶۲۰ هزار دلار بفروشد تا مجموع درآمد خود را به ۳٫۵ میلیون دلار برساند.

نام فیلمهفته اکرانفروش آخر هفتهفروش کلی
بیوه‌ی سیاه
Black Widow
۱۸۰۸۰
سریع و خشمگین ۹
F9: The Fast Saga
۳۱۰٫۸۱۴۱٫۳
بچه رییس: کسب‌وکار خانوادگی
The Boss Baby: Family Business
۲۸٫۷۳۴٫۷
پاکسازی ابدی
The Forever Purge
۲۶٫۷۲۷٫۴
یک مکان ساکت ۲
A Quiet Place Part II
۷۳۱۵۰٫۷
کروئلا
Cruella
۷۲٫۲۸۰٫۷
محافظ همسر هیتمن
The Hitman’s Wife’s Bodyguard
۴۱٫۶۳۵٫۰۱
پیتر خرگوشه ۲: فراری
Peter Rabbit 2: The Runaway
۵۱٫۲۳۷٫۷
در هایتس
In the Heights
۵۰٫۶۲۸٫۳
زولا
Zola
۲۰٫۶۳٫۵

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است.

منبع: Box Office Mojo

منبع