رابرت داونی جونیور، ستاره فیلم مرد آهنی در سال ۲۰۰۸، فیلمی که دنیای سینمایی مارول را آغاز کرد، مستحق داشتن احساسی‌ترین لحظه در فیلم پایان بازی بود. در آن صحنه، تونی استارک سنگ‌های ابدیت را از تانوس گرفت و ارتش این تایتان دیوانه را با ضربه محکم انگشتانش از بین برد. متأسفانه این لحظه منجر به مرگ تونی شد که در طول فیلم، به آن اشاره شده بود.

در انتقام‌جویان: جنگ ابدیت، تانوس تمام سنگ‌های ابدیت را جمع‌آوری نمود و با ضربه محکم انگشتان خود نیمی از دنیا را حذف کرد. در فیلم بعدی، پایان بازی، قدرتمندترین قهرمانان زمین سعی کردند این آسیب را جبران کنند. با کمک تونی، انتقام‌جویان طرحی را برای سرقت زمان طراحی کردند و در طول زمان به عقب برگشتند تا سنگ‌ها را قبل از این‌که تانوس آن‌ها را به دست آورد، بدزدند. انتقام‌جویان به نحوی موفق به انجام این کار شدند اما این عملیات با تلفات همراه بود.

دکتر استرنج با بازی بندیکت کامبربچ در فیلم جنگ ابدیت توضیح می‌دهد که تنها یک راه برای شکست دادن تانوس وجود دارد. در جریان فیلم پایان بازی، مرد آهنی متوجه شد که این امر منجر به مرگ او می‌شود. با این حال، پیش از این هم تونی اشاره کرده بود که چنین اتفاقی خواهد افتاد. پس از آنکه انتقام‌جویان با موفقیت جلوی تانوس را گرفتند، این تایتان دیوانه در زمان سفر نمود و به ابرقهرمانان حمله کرد. پس از آن، کاپیتان آمریکا با بازی کریس ایوانز، مات و مبهوت روی زمین دراز کشیده بود و در فکر این بود که چه اتفاقی افتاده است. مرد آهنی پاسخ می‌دهد؛ شما با زمان در افتاده‌اید و زمان تمایل به بازگشت دارد و قطعا این اتفاق خواهد افتاد. به نظر می‌رسید لحن خاص تونی نشان می‌دهد که مرد آهنی تا حدی می‌دانست شکست دادن تانوس باعث مرگ او خواهد بود.

مرد آهنی

مرد آهنی از همان ابتدا آگاه بود که تغییر عملکرد تانوس می‌تواند به قیمت از دست رفتن همه چیز تمام شود. هنگامی که برای اولین بار ایده سفر در زمان برای به دست آوردن سنگ‌های ابدیت از سوی انتقام‌جویان مطرح شد، او گفت: «من معتقدم که محتمل‌ترین نتیجه، مرگ جمعی ما خواهد بود.» حتی پس از آشفتگی اوضاع، تونی با پپر با بازی گوئیت پالترو گفت‌وگویی داشت که در آن به نظر می‌رسید مرد آهنی از آینده شوم خود باخبر است. تونی و پپر یک دختر داشتند و اگر اتفاقات بدی پیش می‌آمد (که آمد)، این زوج متحمل غم بزرگی می‌شدند. اگرچه تونی به او گفت که نمی‌تواند به همه کمک کند اما قصد داشت با انتقام‌جویان همراه باشد و پپر به او گفت: «آیا قصد نداری استراحت کنی؟» پس از این گفت‌وگو، تونی برای سفر در زمان آماده شد. به نظر می‌رسد جمله او درباره‌ی تمایل زمان به بازگشتن، یادآور این است که او مایل بود در تمام طول عمر، خود را فدا کند.

با نگاهی به فیلم انتقام‌جویان: پایان بازی، چیزهای متعددی وجود دارند که مرگ مرد آهنی را پیش‌بینی می‌کنند. یکی از اولین صحنه‌های فیلم، حتی نیمی از کلاه مرد آهنی را نشان داد که به نوعی بیان‌کننده وضعیت تونی استارک بعد از استفاده از سنگ‌های ابدیت برای شکستن تانوس بود. گفت‌وگوی او با پپر تقریبا به معنای خداحافظی بود و تمام دیالوگ‌ها نشان از قصد و تمایل تونی برای فداکاری داشت. حتی به نوعی جمله معروف کاپیتان آمریکا قبل از اولین سفر گروهی که گفته بود هر چه بادا باد، وضعیت آینده تونی را مشخص می‌کرد.

منبع: Screenrant

منبع