فیلم «اولد» یا «پیری» (Old) به کارگردانی ام. نایت شیامالان در حضور فیلم‌های اکشنِ پرهزینه‌ای همچون «چشمان مار» و «بیوه سیاه» صدر جدول باکس آفیس این هفته را به دست آورده است.

این روزها فیلم‌های اکشن نبض سینماهای جهان را در اختیار دارند و تقریبا نیمی از آثار پرفروش در آمریکا مربوط به این ژانر است. دنباله‌ی فیلم «جی. آی. جو» با فروشی ۱۳ میلیون دلاری در جایگاه دوم جدول قرار گرفته و بیوه سیاه، پاکسازی ابدی و سریع خشمگین نیز در مجموع بیش از ۱۸.۶ میلیون دلار فروخته‌اند تا پس از حکمرانی فیلم‌های ترسناک بر گیشه، حالا نوبت آثار اکشن و پر زد و خورد باشد.

اولد، پانزدهمین ساخته‌ی ام. نایت شیامالان علی رغم اینکه در نظر منتقدان و سینمادوستان عملکردن چندان رضایت‌بخشی نداشته، اما در گیشه خوب ظاهر شده است. این فیلم تریلر طی آخر هفته‌ی گذشته در آمریکا و بازارهای بین‌المللی به ترتیب ۱۶.۸ . ۶.۷ میلیون دلار فروخته تا مجموع درآمد خود را در نخستین روزهای اکرانش به ۲۳.۵ میلیون دلار برساند. فیلم اولد با بازی الیزا اسکلن، توماسین مک کنزی، آرون پیر و ابی لی براساس رمان گرافیکی «قلعه شن» ساخته‌ی پیر اسکار لوی و فردریک پیترز ساخته شده‌ است. در خلاصه داستان رسمی فیلم آمده: «خانواده‌ای در یک روز گرم تابستانی برای استراحت به ساحل می‌روند، اما خیلی زود متوجه می‌شوند اتفاقات عجیبی در حال وقوع است و در آن ساحل، با گذشت یک ساعت، آن‌ها چند سال پیر می‌شوند!»

فیلم اولد

تا به این ساعت برای اولد در IMDb، راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب امتیاز ۶۱ از ۱۰۰، ۵۲ از ۱۰۰ و ۵۴ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌هد شیامالان بازهم هوادارانش را ناامید کرده است. کیفیت آثار این کارگردان نامزد جایزه‌ی اسکار که بارها با کارگردان‌های بزرگی هم چون استیون اسپیلبرگ و آلفرد هیچکاک مقایسه شده، طی سال‌های اخیر افت محسوسی داشته و انتظارات سینمادوستان را برآورده نکرده است. کریستوفر لوید، منتقد The Film Yap در بخشی از نقد خود برای اولد آورده: «با وجود اینکه شیامالان برای خلق صحنه‌های ترسناک تمام تلاش خود را به کار بسته و بعضی دقایق فیلم جالب توجه شده است، اما متاسفانه در بعضی سکانس‌ها با کمدی ناخواسته طرف هستیم و برخی اتفاقات به‌جای اینکه بیننده را بترسانند، او را به خنده وامی‌دارند!»

چشمان مار به کارگردانی روبرت شونتکه سومین قسمت از سری فیلم‌های جی. آی. جو بوده و براساس زندگی شخصیت اسنیک آیز ساخته شده است. چشمان مار در نخستین آخر هفته‌ی اکرانش در آمریکا و بازارهای بین‌المللی به ترتیب ۱۳.۳ و ۴ میلیون دلار فروخته تا بتوانیم عملکرد اثر جدید پارامونت پیکچرز در گیشه را پایین‌تر از انتظارات بخوانیم. تبلیغات ضعیف صورت گرفته برای این فیلم و فاصله‌ی زمانی زیاد اکران آن با «جی. آی. جو: تلافی» دلایل اصلی شکست فیلم اختصاصی اسنیک آیز هستند؛ از زمان نمایش نسخه‌ی دوم این مجموعه بیش از ۸ سال می‌گذرد و در ماه‌های اخیر هم پارامونت پیکچرز تلاش چندانی برای معرفی فیلم پرهزینه‌ی خود نکرده است.

فیلم بیوه سیاه به‌عنوان بیست‌و‌چهارمین فیلم از دنیای سینمایی مارول با بازی اسکارلت جوهانسون در نقش ناتاشا رومانوف/ بیوه‌ی‌ی سیاه، در کنار فلورنس پیو، دیوید هاربر، او.تی. فاگبنلی، اولگا کوریلنکو، ویلیام هرت، ری وینستون و ریچل وایس از ۱۷ روز پیش روی پرده رفت و طی آخر هفته گذشته در آمریکا ۱۱.۶ میلیون دلار فروخته و جایگاه سوم جدول باکس آفیس را به خود اختصاص داده است. داستان این فیلم در حد فاصل اتفاقات دو فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» و «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» رقم می‌خورد. به دنبال وقایع «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی»، ناتاشا رومانوف در پی نافرمانی از توافقنامه‌ی سوکوویا و کمک به استیو راجرز، تنها شده و تحت تعقیب دولت قرار گرفته است و به شهر بوداپست می‌رود و اتفاقات جدیدی انتظار او را می‌کشد. همچنین در قالب چند گذشته‌نمایی (فلاش‌بک) نکات جدیدی درباره‌ی ریشه‌ی روسی او و آموزش‌های نظامی‌اش در پایگاه اتاق سرخ نشان داده می‌شود.

باکس آفیس موجو مجموع فروش بیوه سیاه در آمریکا و بازارهای بین‌المللی را پس از ۱۷ روز اکران ۱۵۴ و ۱۶۰ میلیون دلار اعلام کرده است. این فیلم هم‌اکنون علاوه‌بر نمایش در سالن‌های سینما از طریق سرویس آنلاین دیزنی پلاس نیز قابل مشاهده است و اگر چنین نبود، احتمالا فروش بیوه سیاه در سه هفته‌ی نخست اکرانش از مرز ۵۰۰ میلیون دلار عبور می‌کرد.

تا به این ساعت در راتن‌تومیتوز، متاکریتیک و IMDb به ترتیب امتیاز ۸۱ از ۱۰۰، ۶۷ از ۱۰۰ و ۶۹ از ۱۰۰ برای ماجراجویی‌های تازه‌ی بیوه‌ی سیاه به ثبت رسیده که نشان می‌دهند با اثر ابرقهرمانی قابل قبولی مواجه هستیم. آن هورنادای منتقد واشنگتن در بخشی از یادداشت خود برای بیوه‌ی سیاه آورده است: «به خاطر ساخت فیلم اختصاصی بیوه‌ی سیاه خوشحالم؛ زیرا این شخصیت با بازی اسکارلت جوهانسون لیاقت یک فیلم مستقل را دارد. فیلم در کنار نقاط قوت‌اش، از جمله بازی خوب فلورنس پیو، از ضعف‌هایی هم رنج می‌برد.»

فیلم «هرج‌ومرج فضایی ۲» که در هفته‌ی اول اکرانش با عملکردی فراتر از انتظار جایگاه نخست جدول پرفروش‌ترین فیلم‌ها را از آن خود کرده بود، این هفته با فروشی ۹.۵ میلیون دلاری به مکان چهارم رضایت داده است. هرج‌ومرج فضایی ۲ طی ۱۰ روز گذشته در آمریکا ۵۱.۳ میلیون دلار از گیشه کسب کرده و در بازارهای بین‌المللی هم عملکرد خوبی داشته و ۴۲.۶ میلیون دلار فروخته تا رقم کلی درآمد خود را ۹۳.۹ به میلیون دلار برساند.

در خلاصه داستان رسمی فیلم آمده: «پسر یک بازیکن مشهور بسکتبال (لبرون جیمز) ربوده می‌شود و او برای نجات پسرش حاضر است دست به هرکاری بزند. این بازیکن می‌بایست در یک مسابقه‌ی بستکبال تحت هر شرایطی پیروز شود تا پسرش سالم بماند.»

تا به این ساعت برای فیلم هرج‌ومرج فضایی ۲ در متاکریتیک و راتن‌تومیتوز بر اساس ۴۰ و ۱۴۸ بررسی امتیاز ۳۶ از ۱۰۰ و ۳۲ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که به‌خوبی نشان می‌دهند اثر جدید مالکوم دی. لی به هیچ‌وجه در کسب رضایت منتقدان موفق نبوده است. ریچارد روپر، منتقد شیکاگو سان-تایمز در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده: «من هرگز چیزی شبیه به این [منظور پایان‌بندی فیلم و بازی لبران جیمز است] ندیده بودم و امیدوارم از این پس هم شاهد چنین تجربه‌ای نباشم و آرزو می‌کنم کاش فیلم هرج‌ومرج فضایی ۲ را هرگز ندیده بودم.»

فیلم «سریع و خشمگین ۹» طی آخر هفته‌ی گذشته در آمریکا با نمایش در ۲۸۵۰ سالن ۴.۷ میلیون دلار فروخته و در جایگاه پنجم جدول باکس آفیس قرار گرفته است. باکس آفیس موجو رقم فروش بین‌المللی این فیلم را ۴۳۶.۸ میلیون دلار اعلام کرده تا مجموع درآمد نسخه‌ی جدید سریع و خشمگین طی ۳۱ روز از ۶۰۰ میلیون دلار فراتر برود که با توجه به دنیاگیری کروناویروس بسیار چشمگیر است.

فیلم اولد و سریع و خشمگین 9

پایگاه‌های متاکریتیک، راتن‌تومیتوز و IMDb برای این فیلم به ترتیب امتیاز ۵۸ از ۱۰۰ و ۶۰ از ۱۰۰ و ۵۵ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است. در متاکریتیک در میان فیلم‌های این سری بالاترین و پایین امتیاز منتقدان را «سریع و خشمگین ۷» و «۲ سریع و ۲ خشمگین» در اختیار دارند. تیم گریسون منتقد اسکرین‌دیلی در بخشی از یادداشت خود برای سریع و خشمگین ۹ آورده است: «این فیلم دارای شکوهی مضحک و دقایقی احساسی است. سکانس‌های تعقیب و گریز عظیم و پرهزینه‌ای برای کسب رضایت طرفداران همیشگی این مجموعه در فیلم وجود دارد، اما در این دقایق هیچ مفهوم یا نکته‌ی جالب توجه‌ای به چشم نمی‌خورد.»

جان سینا در فیلم سریع و خشمگین ۹ نقش جیکوب تورتو، برادر دومنیک (وین دیزل) و میا تورتو (جوردانا بوروستر) را ایفا می‌کند. پس از اتفاقات «سرنوشت خشمگین»، اکنون دومنیک تورتو به همراه گروه‌اش باید با برادر کوچک‌تر لو که یک قاتل حرفه‌ای و در حال همکاری با سایفر است، رو‌به‌رو شوند. طی نسخه‌های اخیر سری سریع و خشمگین همواره شارلیز ترون شخصیت منفی بوده است، اما این‌طور که پیداست در دهمین قسمت از این مجموعه، سینا رهبری تیم آدم‌های شرور قصه را بر عهده خواهد داشت و چند ماه قبل در «برنامه‌ی امشب با اجرای جیمی فلن» بیان کرده بود: «فیلم سریع و خشمگین ۹ چیزی شبیه به یک جمع‌بندی برای فیلم‌های قبلی خواهد بود و داستان قسمت‌های پیشین را به یکدیگر پیوند و به برخی از سؤالات طرفداران پاسخ می‌دهد و در کنار آن پرسش‌های جدیدی هم ایجاد می‌کند.»

دنباله‌ی فیلم هیجان‌انگیز روان‌شناختی «اتاق فرار» با اسم «اتاق فرار: تورنمنت قهرمانان» (Escape Room: Tournament of Champions) در دومین هفته‌ی اکرانش عملکردی قابل قبول داشته و طی روزهای گذشته ۸٫۸ میلیون دلار فروخته و رتبه‌ی سوم باکس آفیس را از آن خود کرده است. وظیفه‌ی کارگردانی «اتاق فرار ۲» بر عهده‌ی آدام روبیتل، کارگردان فیلم قبلی بوده که بیشتر به خاطر «توطئه‌آمیز: آخرین کلید» شناخته می‌شود. از میان بازیگران اتاق «فرار: تورنمنت قهرمانان» هم می‌توان به تیلور راسل، لوگان میلر، ایزابل فورمن، توماس کوکرل، هالند رودن، کارلیتو الیوررو و ایندیا مور اشاره کرد.

برخی منتقدان اعتقاد دارند خلاقیت فیلم‌نامه‌ی اتاق فرار ۲ کمتر از نسخه‌ی قبلی‌ است، به همین خاطر مخاطب چندان با شخصیت‌ها همراه نمی‌شود و چالش‌هایی که پیش پای آن‌ها قرار می‌گیرد، جالب توجه نیستند. برای این فیلم در متاکریتیک و راتن‌تومیتوز بر اساس ۱۶ و ۵۳ بررسی امتیاز ۴۸ از ۱۰۰ و ۴۳ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که به‌خوبی بیانگر افت کیفی اتاق فرار ۲ در قیاس با فیلم نخست هستند.

انیمیشن «بچه رییس ۲» طی آخر هفته‌ی گذشته توانسته ۲.۷ میلیون دلار بفروشد و در رتبه‌ی هفتم جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های آمریکا قرار بگیرد. اکران جدیدترین ساخته‌ی دریم‌ورکس در اروپا هم به صورت محدود آغاز شده و این انیمیشن ۳.۶ میلیون دلار هم از گیشه‌ی بین‌المللی کسب کرده است. اما انتظار داریم این رقم با آغاز اکران گسترده‌ی بچه رییس ۲ در آسیا و اروپا طی هفته‌ی آینده از مرز ۱۰ میلیون دلار عبور کند.

یونیورسال پیکچرز پیش از این قصد داشت در شهریورماه انیمشین بچه رییس ۲ با اسم کامل «بچه رییس: کسب‌وکار خانوادگی» را تنها در سینماها نمایش دهد، اما این‌طور که پیداست میزان فروش و عملکرد پویانمایی‌های در حال اکران این کمپانی را از تصمیم خود منصرف کرده است. داستان بچه رییس ۲ درباره‌ی بچه کوچک تیمی، برادر بچه رییس است که از شرکت بچه‌ها آمده و مأمور است تا نابغه‌ی شرور را متوقف کند. او تیمی و تدی (بچه رییس) را دوباره به دوران بچگی بازمی‌گرداند و با کمک همدیگر به جنگ دکتر آرترمستانگ می‌روند تا از بی‌ادب شدن بچه‌ها جلوگیری کنند.

آخرین و جدیدترین نسخه از سری فیلم‌های اکشن و ترسناک «پاکسازی» با اسم «پاکسازی ابدی» این هفته توانسته با کسب ۲.۳ میلیون دلار از گیشه‌ی آمریکا و سقوطی دو پله‌ای نسبت به هفته‌ی گذشته در جایگاه هشتم باکس آفیس قرار بگیرد. پاکسازی ابدی در آمریکا و بازارهای بین‌المللی پس از ۲۴ روز اکران به ترتیب ۴۰ و ۱۴.۷ میلیون دلار فروخته است. در خلاصه داستان رسمی این فیلم آمده: «عده‌ای از غارتگران غیرقانونی تصمیم می‌گیرند که پاکسازی سالانه با طلوع آفتاب متوقف نشود و افراد مسلح تا ابد به پاکسازی ادامه دهند و تمام قوانین مدنی را زیر پا بگذارند.»

تا به امروز در راتن‌تومیتوز، متاکریتیک و IMDb برای پاکسازی ابدی به ترتیب امتیاز ۴۶ از ۱۰۰، ۵۴ از ۱۰۰ و ۶۱ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌دهد قسمت آخر این مجموعه‌ی محبوب با بازی آنا د لا رگه‌را، راجاش لوکاس و کسیدی فریمن در نظر سینمادوستان و منتقدان چندان جالب توجه نبوده است. جانی اولکسینسکی منتقد نیویورک پست در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده است: «ایده‌ی محوری سری فیلم‌های پاکسازی برای یک فیلم یا نهایتا دو فیلم جذاب بود، اما در پنجمین نسخه از این مجموعه با فرمولی کلیشه‌ای و روایتی قابل پیش‌بینی مواجه هستیم»

فیلم «یک مکان ساکت ۲» در آخر هفته‌ی منتهی به ۲۵ جولای (۴ مرداد) توانسته با نمایش در ۱۳۹۷ سالن ۱.۲ میلیون دلار بفروشد و با دو پله تنزل در قیاس با هفته‌ی گذشته به جایگاه نهم پرفروش‌ترین فیلم‌های در حال اکران آمریکا بسنده کند. باکس آفیس موجو رقم فروش فیلم یک مکان ساکت ۲ در بازارهای بین‌المللی و آمریکا را پس از ۵۹ روز نمایش ۱۳۳ و ۱۵۷.۵ میلیون دلار اعلام کرده است.

فیلم اولد و یک مکان ساکت 2

داستان فیلم یک مکان ساکت ۲ کمی پس از اتفاقات فیلم نخست رقم می‌خورد و طی آن اِوِلین و لی به همراه فرزندانشان باید با وحشت دنیای بیرون روبه‌رو شوند و در سکوت برای بقا بجنگند. آن‌ها پا به دنیای ناشناخته‌ها می‌گذارند و خیلی زود می‌فهمند موجوداتی که با صوت شکار خود را می‌یابند، تنها تهدید پیش رویشان نیستند. همچنین در بخش‌هایی از فیلم هم نگاهی به روزهای آغازین تسخیر کره‌ی زمین توسط هیولاهای وحشتناک حاضر در اثر و چگونگی نخستین برخورد انسان‌ها با این موجودات ترسناک انداخته می‌شود.

در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب بر اساس ۷۱ و ۲۸ بررسی امتیاز ۹۳ از ۱۰۰ و ۷۳ از ۱۰۰ برای این فیلم ثبت شده است که نشان می‌دهد با فیلم ترسناک قابل تأملی مواجه هستیم. ریچارد اسکات لارسون منتقد اسلنت در بخشی از نقد خود برای یک مکان ساکت ۲ آورده است: «وقتی اهمیت خانواده و میراث باعث ایجاد تنش در فیلم می‌شود، کرازینسکی در منطقه امن خود قرار می‌گیرد. در فیلم توجه ویژه‌ای به کودکان خانواده شده است و در چند صحنه با گرفتار شدن آن‌ها با پویایی و هوشمندی تعلیق و هیجان ایجاد می‌شود. برخلاف بسیاری از فیلم‌های ترسناک که در اغلب دقایق به طور آشکار دشمن اصلی و پلید داستان را به ما نشان می‌دهند، در یک مکان ساکت ۲ در برخی سکانس‌ها نشانه‌ی واضحی از هیولاهای فیلم به چشم نمی‌خورد و همین باعث می‌شود بیننده مدام به دنبال نشانه بصری یا صوتی از آن‌ها بگردد و ترسی عمیق وجود او را فرا بگیرد.»

«رودرانر: فیلمی درباره‌ی آنتونی بوردین» این هفته نیز با ۸۳۰ هزار دلار فروش خود را در میان ۱۰ فیلم پرفروش حفظ کرده است. این مستند هنوز در بازارهای بین‌المللی اکران نشده و در آمریکا پس از ۱۰ روز نمایش در تقریبا ۹۰۰ سالن ۳.۷ میلیون دلار فروخته است. «رودرانر: فیلمی درباره‌ی آنتونی بوردین» به زندگی سرآشپز، نویسنده و مجری مشهور آمریکایی آنتونی بوردین می‌پردازد که به دلیل رویکرد خاص خود به غذا، فرهنگ و سفر مشهور است.

نام فیلمهفته اکرانفروش آخر هفتهفروش کلی
اولد (پیری)
Old
۱۱۶.۵۱۶.۵
چشمان مار
Snake Eyes
۱۱۳.۳۱۳.۳
بیوه سیاه
Black Widow
۳۱۱.۶۱۵۴.۸
 هرج‌ومرج فضایی ۲
Space Jam: A New Legacy
۲۹.۵۵۱.۳
سریع و خشمگین ۹
F9: The Fast Saga
۵۴.۷۱۶۳.۳
اتاق فرار: تورنمنت قهرمانان
Escape Room: Tournament of Champions
۲۳.۴۱۶.۰۴
بچه رییس: کسب‌وکار خانوادگی
The Boss Baby: Family Business
۴۲.۷۵۰.۱
پاکسازی ابدی
The Forever Purge
۴۲.۳۴۰.۳
یک مکان ساکت ۲
A Quiet Place Part II
۹۱.۲۱۵۷.۵
رودرانر: فیلمی درباره‌ی آنتونی بوردین
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain
۲۰.۸۳.۷

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است.

منبع: BoxOfficeMojo

منبع