سینما امکان سفر به میلیون‌ها دنیای موازی را برای ما فراهم می‌کند  اما فقط بازیگران نیستند که ما را در این دنیای رنگارنگ و عجیب همراهی می‌کنند بلکه لباس‌ها، وسایل صحنه و لوکیشن های فیلم‌برداری همه و همه از عواملی هستند که نقش مهمی در یک سفر سینمایی دارند.

گاهی انتخاب هوشمندانه اکسسوری و لباس، یک فیلم معمولی را در گیشه به جایگاه یک بلاک باستر می‌رساند و گاهی هم کج‌سلیقگی طراح صحنه و لباس جذابیت‌های فیلم‌های خوب را کم می‌کند. در بسیاری از موارد وسایل صحنه پس از پایان فیلم‌برداری به حیاتشان ادامه می‌دهند و هویت مستقلی پیدا می‌کنند و مخاطبانی که حتی یک دقیقه از فیلم را هم تماشا نکردند آن‌ها را به خوبی می‌شناسند.

در ادامه نگاهی داریم به ۲۵ وسیله‌ی صحنه‌ی ماندگار در فیلم‌های سینمایی و البته محل نگهداری فعلی آن‌ها؛ بنابراین اگر هنوز هم «جعبه‌ی شکلات» فارست گامپ، «ستاره‌ی مرگ» جنگ ستارگان و «حلقه‌ی معروف» ارباب حلقه‌ها را به خاطر دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

۲۵- HAL-9000

HAL-9000
  • نام فیلم: ۲۰۰۱: ادیسه فضایی (۲۰۰۱: A Space Odyssey)
  • کارگردان: استنلی کوبریک
  • سال انتشار: ۱۹۶۸

۲۰۰۱: ادیسه فضایی از پیشروترین فیلم‌های علمی تخیلی دهه‌ی ۶۰ میلادی بود. البته در ابتدا با واکنش‌های عمدتا منفی مواجه شد اما کم‌کم طرفداران خاص خودش را پیدا کرد و یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما لقب گرفت. داستان فیلم در چهار پرده روایت می‌شود. در بخش سوم با یک کامپیوتر پیشرفته به نام  HAL-9000 آشنا می‌شویم که مدیریت یک سفینه‌ی فضایی را بر عهده دارد و تنها او است که زیر و بم ماموریت را می‌داند. این هوش مصنوعی کم‌کم خطرناک می‌شود، علیه خدمه