فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ هنوز شروع نشده اما ما داریم کم کم خودمان را برای وداع احتمالی با چندتا از سریال‌های مورد علاقه‌مان آماده می‌کنیم. بالاخره هر چه که باشد هیچ چیز تا ابد ادامه پیدا نمی‌کند، هرچند که ما دلمان بخواهد برخی شخصیت‌ها را تا سال‌ها بعد از بازنشستگی‌شان هم دنبال کنیم. اگرچه خداحافظی تلخ است ولی خبر خوب این که امروزه اسپین آف‌ها به‌شدت محبوب شده‌اند و ما هم بدمان نمی‌آید درباره‌ی ادامه داستان برخی از این سریال‌ها با یکی از شخصیت‌ها ایده‌پردازی کنیم.

۱- لیست سیاه (The Blacklist)

با توجه به این که این سریال از ابتدا درباره‌ی دو شخصیت ریموند ردینگتون (جیمز اسپیدر) و الیزابت کین (مگان بون) بوده و یکی از این دو یعنی الیزابت دیگر حضور ندارد، شاید وقتش رسیده باشد که این سریال پایان پیدا کند. اما نیازی نیست که داستان ردینگتون پایان بیابد. می‌شود داستانی داشت با محوریت شخصیت اسپیدر و برخی دیگر از شخصیت‌ها.

۲- خون های آبی (Blue Bloods)

حالا که تعداد فصل‌های سریال دورقمی شده، می‌شود گمان برد که به پایان سریال نزدیک شده‌ایم. مشکل اینجاست که خانواده ریگان آنقدر در تار و پود اثر تنیده شده که تصور داشتن یک اسپین آف برای این سریال که همه‌ی شخصیت‌ها را به نوعی با هم دنبال می‌کنیم، دشوار است. مگر این که تمرکز داستان روی تنها یکی از شخصیت‌های سریال گذاشته شود و نه همه‌شان.

نسل جدید، از جمله پسرهای دنی (دانی والبرگ) و دختر اِرین (بریجت مویناهان) تنها در صورتی قابلیت به کار گیری در داستان جدید را خواهند داشت که در زمان به جلو برویم و برسیم به فارغ التحصیلی‌شان از دانشگاه و یا مشغول به کار شدن‌شان. جو هیل (ویل هاکمن) به نظر می‌رسد که برای حضور دائمی در زندگی خانواده‌اش آماده باشد. پس با این حساب شاید بشود او را دنبال کرد در حالی که همچنان به فعالیت در ATF ادامه می‌دهد و حالا دیگر خود را به عنوان یک عضو خانواده ریگان پذیرفته است.

۳- فلش (The Flash)

پس از پایان سریال Arrow بعد از فصل هشتم به نظر می‌رسد که سریال «فلش» هم در همین عدد به کار خود پایان دهد. ولی یک سریال بالقوه در این داستان سریال تنیده شده: نسل بعدی. (متاسفانه این ایده برای Green Arrow and the Canaries جواب نداد.) همین حالا هم فرزندان آینده‌ی بَری (گرنت گاستین) و آیریس (کندیس پتن)، نورا (جسیکا پارکر کندی) و بارت (جوردن فیشر) را ملاقات کرده و آینده‌شان را دیده‌ایم.

۴- دکتر خوب (The Good Doctor)

پنج سال دستیاری به عنوان رزیدنت، پنج فصل سریال درام پزشکی. اسپین آف سریال «دکتر خوب» می‌تواند همچنان دکتر شان مورفی (فردی هایمور) را دنبال کند اما این بار به عنوان راهنما و مربی یک شخصیت اصلی جدید. یا شاید بشود تمرکز را از جراحی برداشت چرا که دکتر مورگان رزنیک (فیونا گوبلمن) نیز به خاطر روماتیسم مفصلی به ناچار همین کار را کرده است.

۵- آناتومی گری (Grey’s Anatomy)

به محض این که الن پومپئو سریال را ترک کند، این درام پزشکی به آخر خواهد رسید. (نمی‌توانید بدون یک عضو خانواده گری، «آناتومی گری» داشته باشید و نیازی به حضور ناگهانیِ یک خواهر دیگر هم نیست.) می‌شود تمرکز داستان را روی یک یا چند دکتر باقیمانده در بیمارستانی دیگر گذاشت، درست مثل اتفاقی که برای ادیسون مونتگومری با بازی کیت والش در سریال «درمانگاه خصوصی» افتاد.

۶- ان سی آی اس (NCIS)

با نزدیک شدن فصل ۱۹ سریال، و آینده‌ی مبهم مارک هارمون، باید خودمان را برای پایان این سری از این فرنچایز آماده کنیم. قبل‌تر اسپین آف‌های موفق (و ناموفقی) از این سریال که خودش هم در اصل اسپین آف سریال JAG است را شاهد بوده‌ایم. می‌شود داستان اسپین آف جدید را به اصل و ریشه‌اش نزدیک‌تر کرد. هر چه باشد تیم گیبز تنها گروهی نیست که خارج از Navy Yard کار می‌کند. حتی می‌شود فصل بعدی حوادث را برای کسی (مثلا شخصیت مک‌گی با بازی شان مورای) دنبال کرد.

۷- ان سی آی اس: لس آنجلس (NCIS: Los Angeles)

این سریال یک اسپین آف را امتحان کرد که نتیجه‌ی خوبی نگرفت. اما شاید یک اسپین آف دیگر در داستان شخصیت سم (ال ال کول جی) تنیده شده باشد چرا که در جایی می‌گوید که مایل است مامورهای جوان‌تری را برای آینده اداره تربیت کند. می‌شود گروهی از این ماموران جوان را یا در OSP و یا در FLETC دنبال کرد. یا حتی می‌شود JAG را بعد از تجدید دیدار شخصیت مک (کاترین بل) و هارم (دیوید جیمز الیوت) دنبال کرد تا به نوعی اسپین آف خود JAG ساخته شود.

منبع