بازیگران سینما می توانند با ارائه اجراهای عالی خارج از نقش های معمول خود، مخاطبان را شگفت زده کنند. مارگو رابی از سابقه سریال های تلویزیونی خود فراتر رفت و با بازی درخشان خود در فیلم “من، تونیا” همه را تحت تاثیر قرار داد و اولین نامزدی اسکار خود را کسب کرد.

آدام سندلر در فیلم “سلطنت بر من” توانایی بازیگری خود را ثابت کرد و نقش یک شخصیت غم زده را بازی کرد و جنبه دیگری از استعداد خود را به نمایش گذاشت.

گاهی اوقات، یک بازیگر در فیلمی به گونه ای بازی می کند که دیدگاه مردم نسبت به او را کاملاً تغییر می دهد. خواه بازیگری که به طور سنتی برای نقش های کمدی شناخته شده است، اجرایی درخشان در یک درام داشته باشد یا یک ستاره تمیز و مرتب، تصویری تلخ از یک شخصیت شیطانی ارائه دهد، تاریخ سینما نمونه های بی شماری از این دست دارد. ممکن است تعجب کنید که چه تعداد از آنها وجود دارد.

تماشاگران فیلم می توانند به سرعت بازیگران را قضاوت کنند و تصور کنند که آنها تک بعدی هستند – به خصوص اگر نقش های آنها در واقع تا حدودی مشابه بوده باشد – اما مردم باید ذهن باز داشته باشند. اینکه یک بازیگر در یک قالب خاص قرار بگیرد، همیشه تقصیر بازیگر نیست. بدون شک فیلمسازان دوست دارند از نقاط قوت بازیگران استفاده کنند. به همین دلیل است که وقتی بازیگری فرصتی برای بازی در برابر نوع خود پیدا می کند و انتظارات منفی شکاکان خود را برآورده می کند، بسیار عالی است.

۱۰-Jim Carrey در The Truman Show (1998)

جیم کری حتی پس از وقفه بالقوه دائمی خود از بازیگری، بیشتر به خاطر بازی های عجیب و غریب خود در فیلم هایی مانند “ایس ونتورا: کارآگاه حیوانات خانگی”، “ماسک”، “احمق و احمق تر” و “چگونه گرینچ کریسمس را دزدید” شناخته می شود.این کمدین مهارتهای دراماتیک جدی داشت.

با این حال، در سال ۱۹۹۸، او به همه نشان داد که می تواند در کمدی-درام علمی تخیلی درخشان “نمایش ترومن” به طور جدی بازی کند. او نقش ترومن بربنک را بازی می‌کند، مردی که نمی‌داند کل زندگی‌اش موضوع یک برنامه تلویزیونی واقعیت‌گرا است. بله، فیلم عناصر خنده‌داری دارد، اما کری اجرایی ظریف، برانگیزاننده و دلسوزانه‌ای ارائه می‌دهد که باید نامزدی اسکار را برای او به ارمغان می‌آورد.

۹-Margot Robbie در I, Tonya (2017)

مارگو رابی بازیگر استرالیایی است که بیشتر به خاطر بازی در نقش های کمدی در سریال های تلویزیونی «خانه و دور» و «پادشاهان خیابان» شناخته می شود. با این حال، او در سال ۲۰۱۷ با بازی در نقش تونیا هاردینگ، اسکیت باز سابق آمریکایی در فیلم «من، تونیا» ثابت کرد که توانایی های بازیگری او فراتر از کمدی است.باور اینکه هیچ‌کس هرگز فکر نمی‌کرد مارگو رابی بازیگر بدی است، بعید است، اما قبل از فیلم «من، تونیا» در سال ۲۰۱۷، افراد کمی می‌دانستند که او چقدر فوق‌العاده است. رابی از دنیای سریال‌های صابونی استرالیا آمده بود و قبل از نقش اسکیت‌باز تونیا هاردینگ، عمدتاً به عنوان دکور در هالیوود مورد استفاده قرار می‌گرفت. با این حال، او با کنار گذاشتن جذابیت و پذیرفتن فرصت بازی در نقش اصلی دراماتیک، پتانسیل خود را به همه نشان داد. «من، تونیا»، فیلمی با قدرت احساسی است که با جنبه‌های تراژیک خود به طرز ظریف و در عین حال طنزآمیز برخورد می‌کند. رابی خود را به یک کلاس بازیگری جدید ارتقا داد و اولین نامزدی اسکار خود را برای بهترین بازیگر زن به دست آورد.

۸-Adam Sandler در Reign Over Me (2007)

برای اکثر مردم، فیلم Uncut Gems محصول ۲۰۱۹ اولین باری بود که آدام سندلر را در یک نقش دراماتیک دیده بودند، و اجرای او منجر به درخواست‌هایی برای نامزدی اسکار شد که به نتیجه نرسید. با این حال، در سال ۲۰۰۷، بیش از یک دهه قبل، او قبلاً به طور تأکیدی مهارت بازیگری خود را در فیلم درام رفاقتی Reign Over Me به نمایش گذاشته بود. او نقش چارلی فینمن را بازی می‌کند، مردی که همه چیز مهم زندگی خود، از جمله همسر و دخترش را در حملات ۱۱ سپتامبر از دست داد. او نقش یک مرد شکسته، آشفته و غم‌زده را به عهده می‌گیرد که دائماً از هدست استفاده می‌کند تا موسیقی هرگونه اشاره‌ای به فقدان او را خفه کند. این یک اجرای درخشان، لایه‌لایه و صمیمانه است که شایسته قدردانی بیشتر است

۷-Bill Murray In Lost در Translation (2003)

بیل موری همیشه به نظر می رسید که نقش خودش را در فیلم ها بازی می کند. چه Caddyshack، Stripes، Ghostbusters، Scrooged، Groundhog Day یا Kingpin باشد، او همیشه یک آدم همه چیزدان کنایه آمیز و بزرگتر از زندگی بود. سپس گمشده در ترجمه سوفیا کوپولا آمد. او نقش بازیگر قدیمی را بازی می کند که در بحران میانسالی برای فیلمبرداری تبلیغات ویسکی به ژاپن می رود. ظرافت آرام اجرای او، سرشار از ظرافت های پیچیده، همه را غافلگیر کرد. شیمی غیرمنتظره اما زیبای موری با اسکارلت جوهانسون فیلم را به یک شاهکار تبدیل می کند، اما او به صورت انفرادی برجسته است. او اولین و تا به امروز تنها نامزدی اسکار بهترین بازیگر مرد را برای این فیلم به دست آورد.

۶-Charlize Theron در Monster (2003)

شارلیز ترون یکی از زیباترین ستاره‌های جهان است و در حالی که هرگز در مورد توانایی او به عنوان یک بازیگر شک و تردیدی وجود نداشت، تحول و بازی او در فیلم «هیولا» در سال ۲۰۰۳ جهان را شوکه کرد. او قبل از این فیلم هرگز نامزد اسکار نشده بود. با این حال، بازی او در نقش آیلین وورنوس، یک قاتل زنجیره‌ای واقعی که در زمان کار به عنوان روسپیگری هفت نفر از مشتریان خود را به قتل رساند، استثنایی بود و جایزه بهترین بازیگر زن را برای او به ارمغان آورد. شاید شگفت‌انگیزترین جنبه عملکرد او ظاهر او بود. ترون با آرایش کاملاً غیرقابل تشخیص بود و از یک ملکه جذاب به یک مجرم فرسوده تبدیل شد. قابل توجه بود که او می‌توانست به طور قانع‌کننده‌ای او را بازی کند.

۵-Eddie Murphy در Dreamgirls (2006)

درام موزیکال “دختران رویایی” سرگذشت و تحول صحنه آر اند بی در آمریکا را در طول دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ از دیدگاه یک گروه دخترانه دیترویت روایت می کند. ادی مورفی نقش جیمی “رعد” ارلی، ترکیبی از ستاره هایی مانند جیمز براون و ماروین گی را بازی می کند و اجرای بهترین زندگی خود را ارائه می دهد. مورفی به خاطر کمدی خود به عنوان یک استندآپ کمدین و بازیگر شناخته شده است، با معروف ترین نقش های خود در فیلم هایی مانند “پلیس بورلی هیلز”، “آمدن به آمریکا” و “شرک”. با این حال، جنبه های دراماتیک و موسیقایی مورفی در “دختران رویایی” درخشید، و صحنه “رپ جیمی” به یکی از برجسته ترین لحظات حرفه ای او تبدیل شد. او بسیاری را شگفت زده کرد و قطعاً شایسته نامزدی اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل بود.

۴-Robin Williams در One Hour Photo (2002)

مرحوم رابین ویلیامز یک کمدین فوق العاده و بازیگر درخشان بود. حتی در نقش های دراماتیک تر او، مانند انجمن شاعران مرده (۱۹۸۹) و ویل هانتیگ خوب (۱۹۹۷)، معمولاً عنصر طنز وجود داشت. با این حال، در فیلم “یک ساعت عکس” (۲۰۰۲)، او به همه نشان داد که می تواند شرور و احمقانه باشد. او در نقش سیمور “سی” پریش، تکنسین عکس ظاهر می شود که گذشته آشفته او منجر به وسواس ناسالم با خانواده ای می شود که سال ها مشتری او بوده اند. در این فیلم، او ترسناک و ترسناک است، که هیچ کس در ذهن سالم خود فکر نمی کرد در مورد چنین بازیگر دوست داشتنی ممکن باشد.

۳-Anthony Perkins در Psycho (1960)

همه کسانی که آنتونی پرکینز را قبل از بازی در نقش نورمن بیتس در Psycho می شناختند، می دانستند که او بازیگر خوبی است. او در برادوی بازی کرده بود و اجراهای دراماتیک فوق العاده ای در فیلم هایی مانند “اقناع دوستانه” و “ستاره حلبی” ارائه داده بود، اما تصویر او در قالب جیمز دین، پاکیزه، خوش تیپ و حساس بود. Psycho همه چیز را تغییر داد، زیرا مشخص شد که رفتار دوستانه بیتس مخفی کننده یک دیوانه قاتل است. پرکینز از یکی از جذاب ترین ستاره های هالیوود در تمام دوران به یکی از تأثیرگذارترین چهره های تاریخ فیلم های ترسناک تبدیل شد. این که یک فیلم بتواند تصویر یک مرد را تا این حد به طور چشمگیری تغییر دهد، گواهی بر اجرای فوق العاده تاریک اوست.

۲-Mo’Nique در Precious (2009)

Mo’Nique یک کمدین استندآپ درخشان است که زمانی بیشتر به خاطر نقش خود در سریال کمدی The Parkers شناخته می شد. با این حال، در درام Precious 2009، او کاملاً خلاف نقش خود بازی می کند و فوق العاده است. مونیک نقش مری لی جانستون، مادر بد زبان، بیکار و تنبل شخصیت اصلی را بازی می کند که به طور قابل توجهی در مشکلات دخترش نقش دارد. اجرای او به هیچ وجه خنده دار نیست، زیرا او به عنوان یک فرد نفرت انگیز کاملاً متقاعد کننده است. عملکرد برجسته او باعث شد تا او در فصل جوایز بعدی جوایز زیادی را به خود اختصاص دهد، از جمله جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن که شایسته آن بود. این به طور قاطع او را به عنوان یک بازیگر جدی تثبیت کرد و ایده اینکه او فقط در خنداندن خوب بود را دور انداخت.

۱-Heath Ledger در The Dark Knight (2008)

Heath Ledger فقید در سن ۲۸ سالگی درگذشت. او در بیشتر دوران حرفه ای خود به عنوان یک بازیگر جوان پسندیده شده بود، ابتدا در اپراهای صابونی استرالیایی بازی می کرد و سپس به فیلم های نوجوانانه مانند “۱۰ Things I Hate About You” نقل مکان کرد. او در فیلم Brokeback Mountain در سال ۲۰۰۵ خود را به عنوان یک بازیگر جدی معرفی کرد، زمانی که بازی او در نقش انیس دل مار باعث شد تا نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد اسکار شود. با این حال، فیلم The Dark Knight در سال ۲۰۰۸ شهرت او را به اوج رساند. بازی تاریک، پیچیده و ظریف او در نقش جوکر همه را شوکه کرد، به خصوص کسانی که به انتخاب او واکنش منفی نشان دادند. او پس از مرگ خود جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد اسکار را دریافت کرد و برای همیشه یاد و خاطره خود را تغییر داد.