فیلم‌های زامبی قوانین سنتی را شکسته‌اند، برخی از آن‌ها خنده‌دارتر از ترسناک هستند و زامبی‌های سریع‌التحرکی را نشان می‌دهند که می‌توانند بدوند.

فیلم‌هایی مانند Dawn of the Dead و Fido به ترتیب، آثار کلاسیک را بازسازی کرده‌اند و دهه ۱۹۵۰ جایگزینی را به تصویر کشیده‌اند که در آن انسان‌ها زامبی‌ها را با قلاده‌های الکترونیکی کنترل می‌کنند.

Pontypool با گسترش ویروس از طریق زبان انگلیسی، پیچش منحصربه‌فردی را به نمایش می‌گذارد و Shaun of the Dead انتظارات را با قهرمان‌های قابل‌اعتماد نادیده می‌گیرد.

Pontypool با گسترش ویروس از طریق زبان انگلیسی، پیچش منحصربه‌فردی را به نمایش می‌گذارد و Shaun of the Dead انتظارات را با قهرمان‌های قابل‌اعتماد نادیده می‌گیرد.

ژانر فیلم زامبی برخی از نمادین ترین فیلم های ترسناک را تولید کرده است که اکثر آنها به مجموعه ای دقیق از دستورالعمل ها پایبند هستند، اما برخی از نمونه های اصلی نیز وجود دارند که بزرگترین این قوانین را شکسته اند. انتظارات اولیه برای این ژانر این است که فیلم ها ترسناک باشند، زامبی ها دشمن باشند و این موجودات گول های کندی باشند. با این حال، برخی از فیلم های زامبی در خلاف فرمول سنتی عمل می کنند و نتایج بسیار متفاوتی دارد.

اکنون فیلم‌های زامبی وجود دارند که بیشتر خنده‌دار هستند تا ترسناک، برخی از نمونه‌ها با قهرمانان مرده متحرک و برخی دیگر با زامبی‌هایی که می‌توانند بدوند. حتی تعدادی از بهترین فیلم های زامبی ترکیبی از شکستن قوانین را دنبال می کنند. اساساً، ژانر فیلم زامبی به یک منطقه آزاد بدون قانون تبدیل شده است که هر چیزی در آن مجاز است.

۱۰- ۲۸Days Later (2002)

قانون شکسته: زامبی ها باید حرکت آهسته داشته باشند

۲۸ روز بعد، فیلم ترسناک پسا آخرالزمانی درخشان دانی بویل، اولین فیلمی بود که زامبی‌های در حال دویدن را به تصویر کشید. این یک فیلم ترسناک است که در بریتانیا بزرگ اتفاق می‌افتد، جایی که یک شامپانزه آلوده به «ویروس خشم» توسط تروریست‌های زیست‌محیطی از یک آزمایشگاه در کمبریج آزاد می‌شود. سیلیان مورفی در نقش جیم، پیک دوچرخه‌ای بازی می‌کند که از کما بیدار می‌شود تا متوجه شود که دنیا به جهنم تبدیل شده است. بازیگران مکمل استثنایی شامل نعومی هریس، کریستوفر اکلستون، مگان برنز و برندان گلیسون هستند. این فیلم به عنوان یک تمثیل سیاسی هوشمندانه و بازتابی از خشم اجتماعی از ناکارآمدی مؤسسات جهان عمل می کند و نتیجه آن تجربه ای جهنمی از وحشت ناب است.

۹-Dawn Of The Dead (2004)

قوانین شکسته: زامبی ها باید حرکت آهسته داشته باشند؛ فیلم های کلاسیک را بازسازی نکنید

فیلم دیگری با زامبی‌های سریع‌التحرک، Dawn of the Dead ساخته زک اسنایدر، دوچندان قوانین را شکست زیرا از آن‌ها در بازسازی یک کلاسیک جورج آ. رومرو استفاده کرد. این ممکن است کفرآمیز به نظر برسد، اما در واقع، بازسازی Dawn of the Dead ممکن است بهتر از نسخه اصلی باشد. مانند نسخه ۱۹۷۸، این فیلم گروهی از بازماندگان را دنبال می‌کند که در حال جستجوی پناهگاه در یک مرکز خرید هستند و دارای چندین حضور کوتاه از نسخه اصلی و همچنین یک نوزاد زامبی فوق‌العاده به یاد ماندنی است.

۸-The Return Of The Living Dead (1985)

قوانین شکسته: زامبی ها باید حرکت آهسته داشته باشند؛ زامبی ها با تخریب مغز کشته می شوند.

فیلم ترسناک کمدی “بازگشت مردگان زنده” روایتگر چگونگی مبارزه یک صاحب انبار، دو کارمندش، یک متصدی کفن دفن و چند نوجوان پانک با ارتشی از زامبی های مغزخور در شهر خودشان است. این فیلم با داشتن ارواحی که می توانند سریعتر از یک پیاده روی تند حرکت کنند، قانون زامبی های کندرو را می شکند، اما شکستن قانون اصلی آن متفاوت است. در این فیلم، نابود کردن مغز یک زامبی آن را نمی کشد. بریدن یک زامبی حتی باعث می شود اعضای بدن آن به طور مستقل حرکت کنند. تنها راه برای نابودی آنها سوزاندن آنها به خاکستر است. این فیلم یک فیلم احمقانه اما بسیار سرگرم کننده است. قابل ذکر است که اولین فیلم زامبی بود که زامبی ها را در حال خوردن مغز نشان داد.

۷-Fido (2006)

قانون شکسته: فیلم‌های زامبی، به تصویر کشیدن آخرالزمانی گروه‌های زامبی هستند؛ فیلم‌های زامبی خنده‌دار نیستند
فیدو یک فیلم ترسناک کمدی است که در دهه ۱۹۵۰ جایگزین، پس از جنگ بین انسان ها و زامبی ها رخ می دهد. این فیلم به جای اینکه دنیایی را به تصویر بکشد که توسط این موجودات فراگرفته شده است، دنیایی را نشان می دهد که در آن انسان ها آخرین زامبی های باقی مانده را با قلاده های الکترونیکی کنترل کرده و آنها را به عنوان حیوانات خانگی یا خدمتکار نگه می دارند. در این فیلم، یک حیوان خانگی زامبی، فیدو، شل می شود و زمانی که قلاده او خراب می شود، باعث ایجاد هرج و مرج می شود. این یک فیلم خنده دار و تاثیرگذار است که از یک پیش فرض ساده نهایت استفاده را می کند، و برای طرفداران گور، خون و روده زیادی وجود دارد.

۶-Pontypool (2008)

قانون شکسته: زامبی ها ویروس را با گاز گرفتن قربانیان خود پخش می کنند

پونتیپول یک فیلم ترسناک کانادایی است که بر اساس رمان سال ۱۹۹۵ تونی برژس به نام Pontypool Changes Everything ساخته شده است. این فیلم شیوع یک ویروس زامبی کشنده را در شهر تیتولار از دیدگاه یک مجری رادیویی شوک جوک به تصویر می‌کشد. پیچش در این یکی این است که ویروس از طریق زبان انگلیسی گسترش می‌یابد، با کلمات مختلف آلوده شده و کلمات مختلف افراد مختلف را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این استعاره‌ای درخشان و هوشمندانه از قدرت کلمات است که به طرز ماهرانه‌ای نشان می‌دهد چگونه زبان در عصر مدرن به طرز غیرقابل کنترلی گسترش می‌یابد. در حالی که این فیلم کلاستروفوبیک و از نظر ذهنی ترسناک است، اما فوق‌العاده خنده‌دار و برای فیلمی با بودجه کم بسیار چشمگیر است.

۵-Colin (2008)

قانون شکسته: زامبی ها نمی توانند شخصیت اصلی باشند.
اولین قانون‌شکنی کالین در قالب بودجه‌اش است. فیلم زامبی بریتانیایی تنها ۴۵ پوند (تقریباً ۵۵ دلار) هزینه داشت، از بازیگران آماتور استفاده کرد، با یک دوربین فیلمبرداری پاناسونیک مینی DV با کیفیت استاندارد مدل دهه ۱۹۹۰ فیلمبرداری شد و با Adobe Premier 6 در یک کامپیوتر خانگی ویرایش شد. دیگر قانون شکنی عمده آن این است که شخصیت عنوانی آن، کالین، یک زامبی و قهرمان غیرمحتمل همدل فیلم است. این فیلم او را در حالی که در میان آخرالزمان در حومه شهر پرسه می زند دنبال می کند. کالین یک فیلم جذاب و مینیمالیستی و اولین کارگردانی چشمگیر برای کمدین و بازیگر مارک پرایس است. اتفاق زیادی نمی افتد، اما با توجه به بودجه تولید مضحکانه کم آن، تماشای آن جالب و بسیار روان است.

۴-Wasting Away (2007)

قانون شکسته: زامبی ها نمی توانند قهرمان باشند

کمدی “Wasting Away” – با نام مستعار “Ahhh! Zombies!!”) – یک چرخش درخشان در قوانین فیلم های زامبی ارائه می دهد. زمانی که گروهی از دوستان پس از خوردن بستنی آلوده به سرم نظامی آزمایشی به زامبی تبدیل می شوند، متوجه نمی شوند چه اتفاقی افتاده است و هنوز خود را انسان های معمولی می دانند و انسان ها را به عنوان زامبی می بینند. سپس فیلم از دیدگاه آنها اتفاق می افتد و گهگاه به سیاه و سفید تغییر می کند تا نشان دهد که انسان ها چگونه آنها را به عنوان هیولا می بینند. این یک ترفند فوق العاده هوشمندانه و خلاقانه است و شوخ طبعی درخشان “Wasting Away” آن را به یک کلاسیک مدرن کالت تبدیل کرده است که هر طرفدار ژانر باید آن را ببیند.

۳-Anna And The Apocalypse (2017)

قانون شکسته: فیلم‌های زامبی فیلم‌های تعطیلات نیستند؛ فیلم‌های زامبی فیلم‌های موزیکال نیستند


دو ژانری که معمولاً با فیلم‌های زامبی مرتبط نیستند، فیلم‌های تعطیلات و موزیکال هستند. Anna and the Apocalypse کتاب قوانین را دور انداخته و آن را آتش می‌زند، زیرا یک فیلم موزیکال زامبی با تم کریسمس است. این فیلم بر اساس فیلم کوتاه Zombie Musical اثر Ryan McHenry در سال ۲۰۱۰ ساخته شده است و شیوع یک ویروس زامبی را در شهر کوچک و آرام Little Haven در اسکاتلند به تصویر می‌کشد که گروهی از جوانان را برمی‌انگیزد تا برای رسیدن به عزیزان خود با آن مبارزه کنند. Anna and the Apocalypse یک فیلم هوشمندانه با قلبی بزرگ، شخصیت‌های دوست‌داشتنی، آهنگ‌های جذاب و ترکیبی نابغه از ژانرهایی است که نباید کار کنند اما کار می‌کنند.

۲-Warm Bodies (2013)

قانون شکسته: زامبی ها نمی توانند قهرمان باشند؛ فیلم های زامبی خنده دار نیستند

فیلم Warm Bodies یک ژانر غیرممکن دیگر را با زامبی ها ترکیب می کند: کمدی رمانتیک. بله درسته، یک zom-rom-com است. این فیلم بر اساس رمان عاشقانه YA آیزاک ماریون به همین نام در سال ۲۰۱۰ ساخته شده است که خود به طور آزاد بر اساس رومئو و ژولیت ویلیام شکسپیر ساخته شده است. این فیلم هشت سال پس از یک آخرالزمان زامبی اتفاق می افتد و بر روی رابطه بین یک زامبی مرد و یک دختر انسانی تمرکز می کند. عاشقانه در حال توسعه آنها باعث می شود زامبی به تدریج به شکل انسانی برگردد. با نیکلاس هولت و ترزا پالمر در نقش های اصلی و بازیگران توانمندی مانند دیو فرانکو و جان مالکوویچ در نقش های مکمل، این فیلم به طرز استثنایی خوبی بازی شده است. Warm Bodies شیرین، جذاب، خنده دار و خوش بینانه تا حد مریضی است.

۱-Shaun Of The Dead (2004)

قوانین شکسته: فیلم‌های زامبی خنده‌دار نیستند؛ قهرمانان نباید قابل ارتباط یا ناتوان در مبارزه باشند


Shaun of the Dead یک فیلم کمدی بریتانیایی در مورد یک کارمند فروشگاه لوازم الکترونیکی و دوستانش است که در آخرالزمان زامبی گرفتار می شوند. در کنار جنبه کمدی، این فیلم قوانین فیلم های زامبی را با ساختن شخصیت های اصلی قابل ارتباطی که به طور معمول قادر به مبارزه با گروه های زامبی نیستند، می شکند. سایمون پگ و نیک فراست مانند همیشه در نقش های اصلی درخشان هستند. Shaun of the Dead خنده دار، طنزآمیز، ماهرانه طنز است و تمام خونریزی را دارد که طرفداران وحشت سرسخت می توانند نیاز داشته باشند. این فیلم زامبی فوق العاده بدون شک یکی از بهترین فیلم های کمدی ترسناک تا به حال است.