فیلم تسخیر در ونیز یک فیلم هیجان انگیز معمایی است، اما فیلم های باکیفیت دیگری نیز در همین ژانر وجود دارند که از نویسندگانی مانند آرتور کانن دویل و آگاتا کریستی الهام گرفته شده اند.

معماهای مرموز معاصر به گونه ای تکامل یافته اند که شامل طرح های چالش برانگیز، ژانرهایی مانند وحشت و وسترن و موضوعاتی مانند سیاست، دولت های جهان، نژاد و سلامت روان می شوند.

فیلم هایی مانند «اجساد اجساد اجساد»، «ببین چگونه می دوند» و «بی خوابی» با استفاده از طرح های تعلیق آور، طنز و پیچش های روانشناختی، برداشت های جالبی از ژانر معمایی ارائه می دهند.

من شخصا فیلم های معمایی را دوست دارم، و فکر می کنم تکامل این ژانر برای انعکاس موضوعات و مسائل معاصر بسیار جالب است. فیلم های معمایی انسان را به فکر وا می دارد و چالش می کشد، و فکر می کنم فیلم های ذکر شده درپایین نمونه های خوبی از این نوع فیلم ها هستند.

۱۰-Bodies Bodies Bodies

کمدی ترسناک
فیلم Bodies Bodies Bodies محصول ۲۰۲۲ یکی از بهترین فیلم های ترسناک A24 است، اما این تمایز را فقط به دلیل ترسناک بودن به دست نیاورد. طنز تیز و نگاه انتقادی فیلم به فرهنگ نسل Z به تازگی فیلم کمک کرد، زیرا بیشتر بر روابط بین شخصیت ها تمرکز داشت تا رمز و راز. با این وجود، فیلم به دلیل طرح تعلیق آمیز در مورد قتل دختران پارتی بیست ساله، در ژانر معمایی قرار می گیرد. در حالی که فیلم تا حد زیادی از موضوعات آشنا معمایی پیروی می کند، پایان غافلگیرکننده تماشاگران را مجبور می کند تا موضع خود را در مورد بی اعتمادی و آسیب هایی که می تواند در بین دوستان ایجاد کند، ارزیابی مجدد کنند.

فیلم Bodies Bodies Bodies یک فیلم معمایی بسیار خوب است. پایان غافلگیرکننده فیلم و بررسی آن از موضوعات بی اعتمادی و آسیب‌هایی که می‌تواند در بین دوستان ایجاد کند، آن را به یک فیلم منحصر به فرد و قابل توجه تبدیل می‌کند. طنز تیز و نگاه انتقادی فیلم به فرهنگ نسل Z، آن را به یک فیلم سرگرم‌کننده و قابل تأمل تبدیل می‌کند.

در مجموع Bodies Bodies Bodies یک فیلم عالی است که ارزش دیدن را دارد، چه طرفدار فیلم‌های ترسناک باشید و چه نباشید.

۹-See How They Run

کمدی معمایی

فیلم See How They Run یکی از جالب‌ترین برداشت‌ها از ژانر معمایی است، زیرا به وضوح از آثار آگاتا کریستی تأثیر گرفته است. این فیلم این کار را با استفاده از بازیگران بریتانیایی و شخصیت‌های بریتانیاییِ کلیشه‌ای انجام می‌دهد که همه سعی دارند کشف کنند چه کسی بازیگر محبوب یک نمایشنامه بریتانیاییِ بسیار موردانتظار را کشته است. See How They Run با موفقیت متوسطی در گیشه مواجه شد و به طور کلی به دلیل ماهیت طنزآمیز خود مورد استقبال منتقدان قرار گرفت.

در حالی که این فیلم به اندازه کافی تعلیق دارد تا لحن آشنا خود را حفظ کند، این طنز است که باعث درخشش بازیگران می‌شود. بسیاری از ستارگان این فیلم به خاطر کارهای دراماتیک خود شناخته شده هستند، اما دیدن آن‌ها در حال ایفای نقش شخصیت‌های بریتانیاییِ اغراق‌شده و گفتن برخی از خنده‌دارترین دیالوگ‌ها در See How They Run تقریباً باعث می‌شود تماشاگران فراموش کنند که جرمی وجود دارد که باید حل شود. See How They Run یک افزودنی خوشایند به ژانر معمایی است که هم سرگرم‌کننده است و هم به اندازه کافی به ژانر وفادار است تا تماشاگران را در حالت تعلیق نگه دارد.
See How They Run یک فیلم معمایی بسیار خوب است. بازیگران عالی، طنز عالی و طرحی مرموز و جذاب دارد.همچنین ادای احترام فیلم به آثار آگاتا کریستی برای طرفداران ژانر معمایی لذت بخش خواهد بود.

در مجموع‌See How They Run یک فیلم عالی است که ارزش دیدن را دارد، چه طرفدار ژانر معمایی باشید و چه نباشید.

۸-Insomnia

تریلر روانشناختی

Insomnia گاهی اوقات به عنوان یکی از بهترین فیلم های کریستوفر نولان در نظر گرفته می شود، اما در میان شناخته شده ترین آثار او نیست. با توجه به فیلم شناسی متشکل از آثار محبوبی مانند سه گانه شوالیه تاریکی، The Prestige و اخیراً Oppenheimer، درک دلیل آن دشوار نیست. با وجود بازی آل پاچینو و مرحوم رابین ویلیامز در کنار هم در این فیلم خوش ساخت، بازسازی آمریکایی فیلم نروژی ۱۹۹۷ در سال ۲۰۰۲ سر و صدای زیادی در بین منتقدان به پا نکرد.

Insomnia از سایر معمایی ها منحصر به فرد است زیرا یکی از داستان های مستقیم تر در این ژانر است. علاوه بر این، برخورد فیلم با گناه در بین بهترین هایی است که در سینما دیده می شود. در حالی که اکثر معمایی ها بر اساس توانایی خود برای درگیر نگه داشتن مخاطب با رمز و راز و طرح پیچیده خود هستند، Insomnia با ایجاد سوالاتی در مورد انگیزه های قهرمان خود، برتری می یابد. نولان با تبدیل قهرمان فیلم به یک بی خوابی که حافظه اش غیرقابل اعتماد است، به این هدف دست می یابد.

با بازی قوی پاچینو و توانایی ویلیامز برای به چالش کشیدن اخلاق دورمر، حیف است که Insomnia بیشتر شناخته شده نیست.Insomnia یک فیلم معمایی بسیار خوب است. بازی بازیگران عالی است، طرح آن جذاب و مرموز است و فیلم از نظر بصری زیبا است و تجزیه و تحلیل فیلم از گناه و ماهیت قهرمان بسیار جالب است.

در مجموع Insomnia یک فیلم عالی است که ارزش دیدن را دارد، چه طرفدار ژانر معمایی باشید و چه نباشید.

۷-Clue

کمدی معمایی سیاه

فیلم Clue که در سال ۱۹۸۵ منتشر شد، نه تنها یکی از شناخته‌شده‌ترین فیلم‌های معمایی ساخته شده تاکنون است، بلکه به لطف بازیگرانش که از بازیگران کلاسیک آموزش‌دیده تشکیل شده‌اند، یکی از خنده‌دارترین فیلم‌های این ژانر نیز محسوب می‌شود. این فیلم که بر اساس یک بازی تخته‌ای محبوب به همین نام ساخته شده است، داستان گروهی از شش غریبه با شخصیت‌های کاملاً متفاوت را روایت می‌کند که در یک شب طوفانی در عمارتی گیر می‌افتند و باید برای حل یک قتل با هم همکاری کنند.

با وجود طنز بالای فیلم، Clue یک فیلم هوشمندانه است، زیرا بخش عمده‌ای از آن به وضوح ماهیت اغلب بی‌معنای اکثر فیلم‌های معمایی را مسخره می‌کند. علاوه بر این، Clue به خاطر سه پایان متفاوت خود نیز شناخته شده است که هر کدام از آنها رویدادهای فیلم را به روش‌های منحصر به فرد و جالبی دوباره روایت می‌کنند. در حالی که این سه پایان در ابتدا هنگام انتشار فیلم به عنوان یک حقه ارزان در نظر گرفته می‌شدند، اما از آن زمان به بعد به عنوان پیشگام دیده شده‌اند، زیرا بسیاری از فیلم‌های این ژانر دارای چندین پایان در ویژگی‌های ویژه انتشار خانگی خود هستند.

Clue یکی از فیلم‌های ضروری در ژانر معمایی است و فیلمی معمایی عالی برای مخاطبانی است که می‌خواهند یک خنده خوب نیز داشته باشند.

Clue یک فیلم معمایی بسیار خوب است. بازیگران عالی هستند، طرح آن هوشمندانه و در عین حال خنده‌دار است و فیلم از نظر بصری زیبا است. همچنین سه پایان متفاوت فیلم بسیار جالب هستند و به فیلم عمق بیشتری می‌بخشند.

در مجموع،Clue یک فیلم عالی است که ارزش دیدن را دارد، چه طرفدار ژانر معمایی باشید و چه نباشید.

۶-Death on the Nile (1978)

معمایی و رازآلود
اقتباس جان گیلرمین از رمان کریستی در سال ۱۹۳۷، که نباید با اقتباس ۲۰۲۲ اشتباه گرفته شود، یکی از بهترین اقتباس‌های آثار این نویسنده محسوب می‌شود. این فیلم که بازیگران محبوب بریتانیایی دیگری را در خود جای داده است، داستان هرکول پوآروت باهوش و تیزبین را روایت می‌کند که در حال حل یک قتل در یک قایق بخار در حال حرکت در مصر است. این فیلم دارای برخی از بهترین بازی‌ها در یک فیلم معمایی است و همچنین به دلیل مدت زمان طولانی خود (۱۴۰ دقیقه) قابل توجه است.

در حالی که منتقدان در ابتدا با طول فیلم مخالفت کردند، اما از آن زمان به بعد توسط مخاطبان مدرن به عنوان یک امر ضروری در بیان داستان ارزیابی شده است. بسیاری از فیلم‌های پلیسی دیگر در دام حل سریع جرم توسط کارآگاه خود می‌افتند و به این ترتیب تأثیر زیادی از بین می‌رود. انتخاب Death on the Nile برای یک مدت زمان طولانی‌تر منطقی‌تر است، زیرا اغلب برای کارآگاهان مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا جرم‌های واقعی را حل کنند. با وجود اینکه در زمان انتشار مورد استقبال قرار نگرفت، مدت زمان Death on the Nile به طور چشمگیری در تبدیل کردن این فیلم به گوهر امروزی آن کمک کرده است.

Death on the Nile یک فیلم معمایی بسیار خوب است. بازی بازیگران عالی است، طرح آن پیچیده و جذاب است و فیلم از نظر بصری زیبا است. همچنین مدت زمان طولانی فیلم به آن کمک می‌کند تا داستان را با جزئیات کامل روایت کند و مخاطب را درگیر کند.

در مجموع Death on the Nile یک فیلم عالی است که ارزش دیدن را دارد، چه طرفدار ژانر معمایی باشید و چه نباشید.

۵-Cure

وحشت روانشناختی

فیلم ترسناک روانشناختی Cure محصول ۱۹۹۷ ساخته کیوشی کوروساوا، داستان یک کارآگاه پلیس ژاپنی و یک روانشناس قانونی را روایت می‌کند که در حال تحقیق در مورد مجموعه‌ای از قتل‌های خشونت‌آمیز و فجیع هستند که در سراسر شهرهای بزرگ ژاپن رخ می‌دهد. این فیلم به خاطر به تصویر کشیدن دقیق کار پلیس تحقیقاتی و همچنین نحوه برخورد با موضوع اختلالات روانی مختلف، به ویژه اسکیزوفرنی، مورد تحسین جهانی قرار گرفته است. علاوه بر این، استفاده فیلم از فراموشی زمانی که برخی از شخصیت‌های کلیدی در حال بررسی جرایم شروع به تردید و سوء ظن به یکدیگر می‌کنند، اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند.

در حالی که این فیلم از نظر نامگذاری شناخته شده ترین فیلم نیست، اما در طول سال ها گروه وفاداری از طرفداران را برای خود به دست آورده است. علاوه بر این، فیلمساز کره جنوبی بونگ جون-هو به دلیل مضامین و فیلمسازی استادانه، آن را یکی از بزرگترین فیلم‌های تمام دوران می‌داند. Cure به عنوان یک فیلم معمایی عالی عمل می‌کند زیرا مخاطبان خود را به این فکر می‌اندازد که شخصیت‌های یک بار قابل اعتمادش ممکن است چیزی شوم را زیر سطح پنهان کنند.

Cure یک فیلم بسیار خوب است. بازیگری عالی است، طرح آن پیچیده و جذاب است و فیلم از نظر بصری زیبا است. همچنین فیلم به شیوه‌ای بسیار هوشمندانه و حساس به موضوعات سلامت روان می‌پردازد.

در مجموع Cure یک فیلم عالی است که ارزش دیدن را دارد، چه طرفدار ژانر وحشت روانشناختی باشید و چه نباشید.

۴-The Hateful Eight

تریلر معمایی غربی

فیلم وسترن The Hateful Eight کوئنتین تارانتینو در سال ۲۰۱۵ داستان گروهی از هشت شخصیت را روایت می‌کند که در یک طوفان برف شدید به یک مغازه خیاطی پناه می‌برند و در عین حال به هویت واقعی و انگیزه‌های یکدیگر مشکوک هستند. این فیلم با یادآوری فیلم اول تارانتینو، Reservoir Dogs و فیلم The Thing ساخته جان کارپنتر، از دیالوگ استثنایی و داستان‌سرایی خارج از ترتیب استفاده می‌کند تا مخاطب را به عمد گیج و گمراه‌کننده کند. علاوه بر این، با توجه به اینکه تقریباً همه شخصیت‌های فیلم دارای شهرت بد هستند، به ندرت لحظه‌ای قبل از افشای بزرگ وجود دارد که بتوان به حرف کسی توجه کرد.این فیلم به خاطر دیالوگ های هوشمندانه، شخصیت های پیچیده و طرح معمایی خود مورد تحسین قرار گرفته است. همچنین تارانتینو به خاطر استفاده از فناوری فیلمبرداری ۷۰ میلی متری و موسیقی متن انیو موریکونه مورد تحسین قرار گرفت.در مجموع، The Hateful Eight یک فیلم وسترن معمایی عالی است که ارزش دیدن را دارد.شاید هشت نفرت انگیز به عنوان یکی از معروف ترین آثار تارانتینو در تاریخ ثبت نشود، اما می توان گفت یکی از بهترین آثار اوست.

۳-Shutter Island

تریلر روانشناختی نئو نوآر

تریلر روانشناختی نئو-نوآر Shutter Island ساخته مارتین اسکورسیزی در سال ۲۰۱۰، با توجه به تمایل این فیلمساز به ساخت فیلم‌های دوره‌ای و فیلم‌هایی با پس‌زمینه گانگستری، پس از اعلام ساخت آن، ابروها را بالا برد. این فیلم با بازی بازیگر همیشگی اسکورسیزی، لئوناردو دی‌کاپریو، داستان مارشال آمریکایی ادوارد «تدی» دنیلز را روایت می‌کند که در حال تحقیق در مورد یک سری اتفاقات عجیب و غریب در یک جزیره منزوی است. هر چه فیلم عمیق‌تر می‌شود، چیزها ناراحت‌کننده‌تر و پیچیده‌تر می‌شوند و در نتیجه تدی و مخاطب را مجبور می‌کنند به این فکر کنند که چه مقدار از آنچه می‌بینند واقعی است.

در حالی که پایان‌بندی غافلگیرکننده Shutter Island در حال حاضر به خوبی شناخته شده است، این فیلم همچنان به دلیل سرنخ‌های آشکار و واضح زیادی که اسکورسیزی برای مخاطبان خود به جا می‌گذارد، لذت‌بخش است. حتی اگر پایان‌بندی Shutter Island همچنان موضوعی داغ برای بحث در میان بینندگان باشد، یکی از به یاد ماندنی ترین پایان‌بندی‌ها باقی می‌ماند، زیرا مخاطب را به زیر سوال بردن اخلاق برخورد با افراد مبتلا به اختلالات روانی وادار می‌کند. این که کسی از پایان‌بندی متنفر باشد یا دوستش داشته باشد، Shutter Island توسط بسیاری از افراد به عنوان یکی از بهترین‌های اسکورسیزی و همچنین یک پیروزی برای فیلم‌های معمایی محسوب می‌شود.

Shutter Island یک فیلم بسیار خوب است. بازیگری عالی است، طرح آن پیچیده و جذاب است و فیلم از نظر بصری زیبا است. همچنین فیلم به شیوه‌ای بسیار هوشمندانه و حساس به موضوعات سلامت روان می‌پردازد.

۲-Knives Out

معمایی

فیلم معمایی Knives Out ساخته ریان جانسون در سال ۲۰۱۹ به موفقیت فوری دست یافت و با بودجه‌ای تنها ۴۰ میلیون دلار، بیش از ۳۱۰ میلیون دلار فروش داشت و مورد ستایش تقریباً همه منتقدان قرار گرفت. در یکی از معدود نقش‌های تمام‌عیار آمریکایی دنیل کریگ، بازیگر انگلیسی-آمریکایی، او به خوبی در کنار بسیاری از بازیگران محبوب هالیوود، چه جدید و چه قدیمی، بازی می‌کند. علاوه بر این، بخشی از دلیل موفقیت Knives Out پس از انتشار را می‌توان به نحوه مدرن‌سازی جانسون از whodunit نسبت داد، در حالی که به بسیاری از ویژگی‌های اصلی آن وفادار ماند.

Knives Out همچنین به دلیل اینکه دائماً مخاطبان خود را در حال حدس و گمان نگه می‌داشت، بسیار مورد استقبال قرار گرفت. در حالی که این انتظار از هر whodunit خوب می‌رود، اما در این فیلم به خصوص خوب عمل می‌کند، زیرا بسیاری از پیچش‌ها غیرمنتظره بودند. علاوه بر این، قدرت ستاره‌های فیلم، جدا کردن تصورات قبلی مخاطبان از برخی از استعدادها را دشوار می‌کرد، و به همین دلیل بسیاری از افشاگری‌های فیلم بسیار تاثیرگذارتر بود. اگرچه دنباله فیلم نتوانست به همان سطح موفقیت دست یابد، Knives Out همچنان یکی از هوشمندانه‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین ورودی‌ها در ژانر whodunit است.

Knives Out یک فیلم بسیار خوب است. بازیگری عالی است، طرح آن پیچیده و جذاب است و فیلم از نظر بصری زیبا است. همچنین فیلم به شیوه‌ای بسیار هوشمندانه و سرگرم‌کننده به ژانر whodunit می‌پردازد.

در مجموع Knives Out یک فیلم عالی است که ارزش دیدن را دارد، چه طرفدار فیلم‌های معمایی باشید و چه نباشید.

۱-Memories of Murder

تریلر جنایی

Memories of Murder، فیلم ساخته شده در سال ۲۰۰۳ توسط جون-هو، که اغلب به عنوان بهترین فیلم این فیلمساز کره جنوبی بیست سال پس از انتشارش شناخته می شود، شاید یکی از بزرگترین تریلرهای جنایی تمام دوران باشد. Memories of Murder علاوه بر اینکه داستان عالی و جذابی را برای مخاطبان خود تعریف می کند، تا حدی بر اساس یک سری قتل واقعی که در دهه ۸۰ رخ داد، ساخته شده است و گزارش هایی حاکی از آن است که قاتل واقعی این فیلم را پس از انتشار سینمایی آن دیده است. Memories of Murder به دلیل توجه به جزئیات و اجراهای درخشان بازیگرانش، فیلمی تاثیرگذار است.

در حالی که اکثر whodunits سرنخ ها و نشانه هایی را در مورد اینکه قاتل کیست می اندازند، پلیس کره جنوبی در آن زمان هویت قاتل واقعی را نمی دانست. جون-هو با ایجاد تئوری ای که در آن قاتل فردی به خصوص جالب یا جذابی نیست، بلکه شهروندی عادی است، با این موضوع برخورد کرد. قهرمان داستان در حالی که در مورد این نظریه تفکر می کند، مستقیماً به مخاطب نگاه می کند، بدین ترتیب نظریه شهروند عادی را بیشتر تقویت می کند و Memories of Murder را به بهترین فیلمی مانند A Haunting in Venice تبدیل می کند.Memories of Murder یک فیلم بسیار خوب است. بازیگری عالی است، طرح آن پیچیده و جذاب است و فیلم از نظر بصری زیبا است.همچنین فیلم به شیوه‌ای بسیار هوشمندانه و واقع بینانه به موضوع قاتل زنجیره‌ای می‌پردازد.

در مجموع Memories of Murder یک فیلم عالی است که ارزش دیدن را دارد، چه طرفدار فیلم‌های جنایی باشید و چه نباشید.