اژدهاها مدت‌هاست که تخیل انسان را تسخیر کرده‌اند و در افسانه‌ها و اساطیر در طول تاریخ ظاهر شده‌اند. آنها اغلب به عنوان موجودات قدرتمند و ترسناکی به تصویر کشیده می‌شوند که قادر به تنفس آتش و ایجاد ویرانی هستند. با این حال، آنها همچنین می‌توانند موجودات دوست داشتنی و نگهبان باشند. اژدهاها موضوعات محبوبی در فیلم‌ها هستند و بسیاری از فیلم‌ها با حضور این موجودات افسانه‌ای به عنوان شخصیت‌های اصلی هستند.از ماجراهای انیمیشن تا حماسه‌های زنده‌نما، چیزی در مورد این موجود افسانه‌ای وجود دارد که فقط تخیل مخاطبان را در سراسر جهان به خود جلب می‌کند. آنها موجودات جهان‌شمول هستند که مرزها و زبان‌ها را پشت سر می‌گذارند. ۱۰ فوریه ۲۰۲۴، سال نو چینی را آغاز خواهد کرد و سال اژدها را آغاز خواهد کرد، بنابراین به افتخار آن، در اینجا برخی از بهترین فیلم‌های مربوط به اژدها آورده شده است که ارزش بررسی دارند.

۱۰-Dragonslayer (1981)

با کارگردانی متیو روبینز، اژدهای شکارگر یک فیلم ترسناک فانتزی تاریک است که در یک پادشاهی قرون وسطایی جادویی قرار دارد که توسط Vermithrax، یک اژدهای ۴۰۰ ساله قدرتمند تهدید می شود. برای حفظ صلح در پادشاهی، پادشاه Casiodorus اجازه می دهد دختران باکره بر اساس قرعه کشی قربانی شوند. اما هنگامی که شاگرد ساحر متوجه می شود که قرعه کشی تقلب شده است و نام شاهزاده خانم و سایر اشراف ثروتمند حذف شده است، او خود را با وظیفه کشتن اژدها یک بار برای همیشه متعهد می کند.بیایید بپذیریم: اژدهای شکارگر در اوج فیلم های فانتزی مدرن به روی پرده نقره ای آمد. بنابراین، به طور طبیعی، این امر استانداردهای ممکن در زمینه جلوه های بصری موجودات و ساخت جهان را بالا برد. اما در مورد Vermithrax Pejorative، نام آن به اندازه کافی هولناک است که باعث می شود ساذجان و قدرتمندان برای نجات جان خود فرار کنند. با استفاده از ترکیبی از توقف حرکت و عروسک‌گردانی کنترل‌شده توسط رایانه، با استفاده از مدل‌های کوچک برای فیلمبرداری لحظات آن مانند دویدن و پرواز، این موجود توسط بسیاری از کارگردانان مشهور مانند جورج آر آر مارتین و گیلرمو دل تورو مورد تحسین قرار گرفته است. با این حال، در قلب فیلم روبینز، برخورد جذاب بین انسان و اژدها است که بسیار نفسگیر است.

۹-The Reign of Fire (2002)

در سلطنت آتش، تونل های زیرزمینی لندن غار خزندگانی را نشان می دهد که در خواب زمستانی هستند. اژدهایان آتشفشانی از زمین بیرون می آیند و در پشت خود ردی از ویرانی به جا می گذارند. وقتی یکی کشته می شود، بی شمار دیگری جایگزین آن می شود و آنها به سرعت سلطه خود را برقرار می کنند و بشریت را به لبه انقراض می کشند. وان زان (متیو مک کانهی) معرفی می شود، یک مرد سخت با ایده های بزرگ در مورد کشتن اژدها. او با کوئین (کریستین بیل) که در هنگام مبارزه با این موجودات جانب احتیاط را رعایت می کند، مخالف است. وان زان فرض می کند بهترین راه برای پایان دادن به تهدید اژدهاها چیست، و آنها راهی برای یافتن پادشاه اژدهاها آغاز می کنند.فیلم‌های اژدها هرگز واقعاً سینماها را تحت سلطه خود درآورده‌اند، اما وقتی به‌طور گاه‌به‌گاهی ظاهر می‌شوند، داستان اغلب در گذشته یا یک دنیای فانتزی قرون وسطایی روایت می‌شود. برای آنکه راب بومان آینده‌ای را تصور کند، سال ۲۰۲۰ (کم‌تر می‌دانست که نوع متفاوتی از رویداد آن سال را تغییر خواهد داد)، جایی که اژدهاها دوباره ظاهر می‌شوند و خرابی تازه‌ای به بار می‌آورند، هدف بلندی بود. خوشبختانه، فیلم اکشن‌های چشمگیر، اژدهایان واقع‌گرایانه و فضای پسا آخرالزمانی نفس‌گیر را ارائه کرد. علی‌رغم اینکه در زمان ورود به دلیل عدم انطباق با تریلر مورد غفلت قرار گرفت، زمان برای فیلم بخشنده بوده است و برای نمایش شکوهمند موجودات آتش‌فشان‌زای خود در ذهن بینندگان باقی مانده است.

۸-DragonHeart (1996)

شاهزاده آینون (دیوید تیولیس) در DragonHeart به دراکو اژدها (با صدای شون کانری) قول می دهد که رفتار او در ازای تکه ای از قلب این موجود برای نجات جان او از کد قدیمی پیروی خواهد کرد. اما آینون برخلاف قول خود به یک ستمگر بی رحم تبدیل می شود. بوون خشمگین (دنیس کواید)، یک شوالیه از کد قدیمی در قرون وسطی، رفتار آینون را به گردن اژدهاها می اندازد و به کشتار این موجودات می پردازد. با این حال، یک پیوند بین پادشاه و اژدها وجود دارد، به این معنی که اگر یکی از آنها بمیرد، دیگری نیز می میرد.در DragonHeart، دنیس کواید و شان کانری شیمی پاک نشدنی را در کاوش آنچه که انسان ها و اسطوره ها را به هم پیوند می دهد، یافتند. اشراف است؟ ظواهر؟ یا صرفا دوستی؟ این فیلم که از نظر CGI و جلوه‌های عملی جلوتر از زمان خود در نظر گرفته شد، در ساخت دراکو در تمام جنبه‌ها ارائه شد. نمای بیرونی پوسته پوسته، چشمان عمیق، وحشیگری آتشین و خرد بی نظیرش همه بیرون آمدند. این فیلم عالی تحت هدایت راب کوهن، ژانر لایو اکشن و انیمیشن را دوباره ابداع کرد. این فیلم همچنین راه را برای دو دنباله و یک بازی ویدیویی پس از اکران هموار کرد.

۷-The NeverEnding Story (1984)


تقریباً ۴۰ سال بعد، فیلم جادویی وولفگانگ پیترسن هنوز هم مورد علاقه کودکان و بزرگسالان است. باستیان یک پسر بچه خجالتی ۱۰ ساله است که اغلب توسط بچه های دیگر کنار گذاشته و مورد آزار و اذیت قرار می گیرد. او یک روز در یک کتابفروشی پناهگاهی امن پیدا می کند و بلافاصله جذب کتاب های جادویی موجود در آنجا می شود. پس از کشف یک کتاب غیرمعمول به نام “داستان بی پایان”، باستیان به دنیای فانتزی Fantasia کشیده می شود. ظاهراً آن جهان در حال فروپاشی و نابودی است و وظیفه باستیان است که دنیای تخیل خود را نجات دهد.از طریق چشمان پیترسن، رمان زیبا نوشته شده توسط مایکل اندو به زندگی پر جنب و جوش و پر از تخیل آورده شد. “داستان بی پایان” از بازی دلگرم کننده بارت اولیور به عنوان باستیان و جوان نوح هاثاوی به عنوان آترئو بهره می برد. اما فراتر از نبردهای حماسی و جلوه های شجاعانه، روح فیلم فالکور بود – اژدهای شانس که رفتار احمقانه اما عاقل او به آترئو آموخت که در تاریکی جادو را پیدا کند. او با تاج سفید مروارید، صورت شبیه لابرادور، گوش های آویزان و چشمان پر معنا ساخته شده بود که با استفاده از جلوه های عملی خیره کننده و بصری ایجاد شده بود، و اگرچه داستان کاملاً در مورد او نبود، فالکور نشان داد که اژدهایان نیز می توانند داستانی را درباره شجاعت و انسانیت لنگر بیندازند.

۶-Raya and the Last Dragon (2021)

در دنیای اساطیری کوماندرا، جایی که مردم و اژدها در گذشته ای دور با هم در صلح زندگی می کردند، نیروهای شرور به نام دورون مرگ و نابودی را به سرزمین می آورند و تمام زندگی را به خاکستر و سنگ تبدیل می کنند. اژدهاها خود را برای نجات بشریت فدا می کنند و با استفاده از قدرت مشترک خود، دورون را نابود می کنند. تنها چیزی که باقی می ماند یک طلسم جادویی و افسانه آخرین اژدها است. هنگامی که شر دوباره به سرزمین باز می گردد، رایا (کیلی-ماری تران)، شاهزاده جنگجو، شش سال آینده را صرف جستجو برای اژدهای تنها افسانه ای می کند. پیروزی بر دورون، احیای سرزمین و نجات همه کسانی که به سنگ تبدیل شده بودند، نیازمند همکاری رایا، سیسو (اوکافینا)، آخرین اژدها و اعتماد و کار تیمی در میان بشریت است.والت دیزنی انیمیشن با این فیلم جدید پرشور، مرزهای خود را برای ماجراجویی، شور و احساس و بازنمایی اژدها به جلو رانده است. کلی ماری تران صداپیشگی شخصیت اصلی، رایا را بر عهده دارد که برای یافتن حقیقت در مورد سیسو به سرزمین های افسانه ای سفر می کند. در مورد سیسو صحبت کنید، انیمیشن روانی که با آن سیسو به زندگی آورده می شود شگفت انگیز و تازه کننده است. حرکات و ظاهر او در داخل و خارج از آب به طرز استادانه ای به تصویر کشیده شده است تا خنده و پیوند با او را ایجاد کند. بر خلاف بیشتر اژدهایان در این لیست که به تصویر کشیده شده اند در نقاشی های اروپایی اژدها، Raya and the Last Dragon به طور کامل از تأثیرات چینی استفاده می کند، جایی که اژدها نه تنها محافظ هستند بلکه دارای بال نیز نیستند.

۵-The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013)

Smaug اولین حضور خود را در فیلم “هابیت: سفر غیرمنتظره” تجربه می کند، جایی که قلعه تنها کوه را تصرف کرده و دورف ها را از پایتخت آنها بیرون می راند. با این حال، این در “هابیت: ویرانی Smaug” است که اژدهای وحشی، با صدای Benedict Cumberbatch، به خوبی به تصویر کشیده شده است، جایی که Thorin Oakenshield (Richard Armitage) Bilbo Baggins (Martin Freeman) را برای بازیابی Arkenstone از لانه اژدها به آرامی می فرستد اما Smaug را بیدار می کند، که شروع به وحشت کردن آنها می کند. نبرد حماسی بین دورف ها و Smaug رخ می دهد، که سپس به سمت شهر نزدیک به انتقام پرواز می کند.کارگردانی شده توسط پیتر جکسون، این فیلم شخصیت فراموش نشدنی Tolkien را به زندگی پر جنب و جوش آورد. از Cumberbatch که صدایی شبیه به گدازه مذاب را به خوبی ارائه می دهد تا حرکتی که فیلم های احتیاطی خود را جعل می کند، هر جنبه ای از فیلم به دلیل Smaug برجسته تر شد. غول پیکر او به زیبایی به تصویر کشیده شد زیرا، برخلاف سایر اژدهاها، این اژدهای نیمه مار، نیمه پلنگ هوش و شرارت را تابش می کرد. در طول نبرد نهایی، که همچنین به عنوان ماجراجویی طلایی شناخته می شود، ما شگفتی خشمگین را می بینیم که آتش را تنفس می کند و بشریت را مانند دیوانه می ترساند.

۴-Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves (2023)

این فیلم بر یک گروه از دزدان تمرکز دارد که شامل یک بربط (Chris Pine)، یک بربر (Michelle Rodriguez)، یک جادوگر (Justice Smith) و یک درویلف دروید (Sophia Lillis) است که برای بازیابی یک شی جادویی راهی سفر می شوند تا بتوانند با دختر خود که توسط دوست سابقش اکنون دشمن گرفته شده است، دوباره دیدار کند. (Hugh Grant). یکی از وظایف آنها را با یک شوالیه (Regé-Jean Page) همراه می کند که در آن آنها با یک اژدها، Themberchaud روبرو می شوند.برخلاف اژدهایان قدرتمند و خطرناکی که در فیلم هایی مانند “هابیت: ویرانی Smaug” دیده می شوند، اژدهایی که در “Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves” وجود دارد برای اثر کمدی بازی می شود. اگرچه هنوز بسیار بزرگ و خطرناک است، اما یک اژدهای پگی است که به دلیل اندازه بزرگ خود می غلتد. او بیشتر از یک کگ بزرگ شبیه یک اژدهای غول پیکر آتشین است. این با لحن طنز فیلم مطابقت دارد و این سرزمین رمز و راز را در مقایسه با اکثر داستان های فانتزی متمایز می کند.

۳-Pete’s Dragon (2016)

در فیلم “Pete’s Dragon” یک پسر جوان به نام پیت (لویی الکساندر) در صندلی عقب اتومبیل در تعطیلات خانوادگی خود سوار می شود، زمانی که والدینش برای جلوگیری از برخورد با یک گوزن منحرف می شوند. آنها در تصادف می میرند، اما پیت زنده می ماند. الیور (اژدهایی که توسط جان کاسیسر صداپیشگی شده است) پیت را از گرگ ها نجات می دهد و فرزند او را در حالی که با هم در جنگل زندگی می کنند بزرگ می کند. آقای میچم (رابرت ردفورد) یک نقاش چوبکار است که کودکان را با داستان های یک اژدهایی که در جنگل زندگی می کند، سرگرم می کند. دختر او گریس (بریس دالاس هاوارد) وقتی با پیت (اوکز فیگلی) مواجه می شود، داستان ها را واقعی می کند، که فاش می کند که او در جنگل با یک اژدهای غول پیکر و دوستانه زندگی می کند. جنگلبانان تهدیدی برای وحشیگری هستند و پیت باید به کمک الیور بازگردد، حتی اگر به معنای ترک خانواده جدید او باشد.بازآفرینی دیزنی از نسخه اصلی سال ۱۹۷۷، “Pete’s Dragon” در به تصویر کشیدن دوستی های غیرمنتظره و جادوی پنهان در موجودات شگفت انگیز برجسته است. با همان انرژی و احساسی که توسط دان چفی و دان بلوث منتقل شده است، این فیلم قلب خود را در شیمی عمیق بین پیت و الیور می یابد. به طور کلی شاد اما کاملاً خالی از لحظات غمگین نیست، این ماجراجویی به ما چیزهای زیادی درباره خانواده پیدا شده آموزش می دهد و به بازسازی نه تنها به روز رسانی مورد نیاز بلکه بهبود یافته را نیز می دهد. علاوه بر این، الیور از طریق CGI و حرکت برای اطمینان از اینکه چشم انداز دیوید لووری تأسیس شده است، به زندگی دلگرم کننده زنده می شود تا یک اژدهای شیرین و دوست داشتنی ایجاد کند که هر کودکی دوست دارد آن را به عنوان دوست داشته باشد.

۲-Spirited Away (2001)

فیلم “Spirited Away” مشهورترین فیلم استودیوی GHIBLI از Hayao Miyazaki، داستان Chihiro ده ساله را همراه با خانواده اش دنبال می کند، که به یک پارک تفریحی مرموز و متروکه پر از ارواح می رسند. اما وقتی والدینش توسط جادوگر شیطانی Yubaba به خوک تبدیل می شوند، Chihiro وظیفه آزادی آنها و بازگشت به خانه را بر عهده می گیرد. Chihiro ابتدا با پسری به نام Haku ملاقات می کند که او را به سمت حمام بزرگ متعلق به Yubaba راهنمایی می کند و به او شغلی می دهد. همانطور که او کنار هاکوی آرام کار می کند، Chihiro رازهای تاریک را می آموزد و کارهای دشواری را انجام می دهد.مناسب است که فیلم Hayao Miyazaki داستان های اژدها را به سطوح جدیدی برساند. برای بیشتر فیلم، هاکو یک دزد باقی می ماند که به یوبابا کمک می کند زیرا او به او پیوند خورده است. در نهایت، او به شکل اژدها در می آید و خود را به عنوان یک خدای قدرتمند رودخانه نشان می دهد. او با آرامش و وقار ماجراجویی Chihiro را لنگر می اندازد. قوس رستگاری او شامل سرکوب شدن توسط جادوگر است که هویت او را به همان روشی که برای Chihiro انجام می دهد، پنهان می کند، که فقط باعث مهربانی و تمایل او به محافظت از او می شود. Spirited Away یک شاهکار ماندگار است که واقعیت جادویی هاکو و روایت عاطفی Chihiro حتی پس از گذشت این همه سال توانسته مخاطب را مجذوب خود کند.

۱-How to Train Your Dragon (2010)

در “مربی اژدها” بر روی جزیره بِرک، جایی که مبارزه با اژدها بخشی از زندگی است، روایت می شود. هیچکاپ (جی باروچل) به مدرسه آموزش مبارزه با اژدها فرستاده می شود، جایی که او باید یک اژدها را بکشد تا ثابت کند مهارت های لازم را کسب کرده است. او یک اژدهای ترسناک را مجروح می کند، اما به جای نابودی آن، با آن دوست می شود و از آن مراقبت می کند. هیچکاپ نام اژدهای جوان را “Toothless” (دندان‌ها) می گذارد. این دوستی هیچکاپ را به این درک می رساند که ممکن است چیزهای بیشتری در مورد اژدها وجود داشته باشد که او به آن ایمان داشته است. همکاری با این جانوران به این معناست که برای مردم برک فرصت های جدیدی وجود دارد.تنها اژدهای دوست داشتنی که تا به حال در فیلم دیده شده است، Toothless، با چشمان پر روح و لبخند میلیون دلاری خود قلب ما را ربود. شاهکار ۲۰۱۰ Dreamworks عمدتاً ارتباط عمیق بین Night Fury و وایکینگ جوان ناسازگار را بررسی می کند. همانطور که آنها پتانسیل یکدیگر را باز می کنند، مشخص است که درک بیشتری در میان مردم او پدیدار خواهد شد. با این که کارگردانی Dean DeBlois چشم انداز پر از طنز خود را به نمایش گذاشت و جی باروچل صدای پویا خود را به هیچکاپ داد، فیلم خنده های زیادی را برانگیخت. Toothless’ تعجب و وحشیگری و پرواز روان او، صفحه نمایش را پر کرد و به ما یک ماجراجویی بسیار غنی داد که هنوز هم مورد قدردانی است. این فیلم واقعاً The Dragon franchise است، زیرا دو دنباله موفق، سریال های تلویزیونی اسپین آف مختلف و یک فیلم لایو اکشن را راه اندازی کرده است که اکنون در راه است. هنگامی که مردم به “فیلم های اژدها” فکر می کنند، آنها به “مربی اژدها” فکر می کنند.