در دهه ای که رقابت برای کسب عنوان بهترین فیلم تمام دوران بسیار شدید است، دهه ۲۰۰۰ فیلم هایی را تولید کرد که اگر مخاطبان عملاً ندیده باشند، بدون شک در مورد آنها شنیده اند. رتبه بندی معتبر IMDb یک مرجع معتبر برای سینما دوستان و عاشقان سینما است که در آن بحث و جدال برای بهترین فیلم های تاریخ آغاز می شود. برای تماشاگر معمولی، رتبه و رتبه بندی می تواند تعیین کند که آیا فیلمی ارزش تماشای طولانی در شنبه شب را دارد یا خیر، زمانی که گزینه ها به معنای واقعی کلمه بی حد و حصر هستند.۲۵۰ فیلم برتر IMDB در طول تاریخ سینما، بر اساس رای کاربران IMDB رتبه بندی شده است. این فیلم‌ها شامل آثار کلاسیک، پرفروش‌ها و فیلم‌های مستقل از تمام دهه‌ها هستند، بنابراین قرار گرفتن در صدر لیست برای یک دهه خاص کار آسانی نیست. این فیلم‌ها به گفته طرفداران در IMDB، بهترین فیلم‌های دهه ۲۰۰۰ هستند که به لطف تأثیرگذاری آنها در فرهنگ عامه و کیفیت کلی بالای آنها، رتبه‌های بالایی کسب کرده‌اند.

۱۲-‘WALL-E’ (2008)

IMDb Rating: 8.4/10

فیلم WALL-E داستان هیجان‌انگیز و دلگرم‌کننده ربات اصلی داستان (بن برت)، آخرین ربات روی زمین پر از زباله را روایت می‌کند. با تنها یک روال معمول و یک سوسک دوستانه که روزهایش را سرگرم می‌کند، او به طور قابل‌درکی تنها است، حتی اگر لزوماً آرزوی همراهی نداشته باشد. یک روز، همه چیز با ورود یک ربات براق به نام EVE (Elissa Knight) تغییر می کند و به زودی، این دو وارد یک ماجراجویی در فضا می شوند.

WALL-E با انیمیشن زیبا و نوشته شده فوق العاده با تمرکز بر محیط زیست، به راحتی یکی از بهترین، پیچیده ترین و لایه لایه ترین پیروزی های پیکسار است. ربات دوست داشتنی غیرممکن است که از او حمایت نکنید، به خصوص که ماموریت او به نظر می رسد از آنچه انتظار می رفت، اهمیت بیشتری دارد.

۱۱-‘Memento’ (2000)

IMDb Rating: 8.4/10

یکی از غیر قابل درک ترین فیلم های کریستوفر نولان، همچنین یکی از بزرگترین شاهکارهای اوست. Memento داستان لئونارد (گای پیرس)، مردی که با فراموشی گذشته ای زندگی می کند و سعی می کند مردی را که همسرش را کشته است پیدا کند، دنبال می کند. او باید با یادآوری واقعیت ها و پیگیری تحقیقات خود خلاق باشد، که او را به نتیجه گیری های تکان دهنده ای سوق می دهد.

Memento به روشی گیج کننده ارائه می شود، زیرا نولان برای غوطه ور کردن بینندگان در دیدگاه منحصر به فرد لئونارد از یک روایت غیر خطی استفاده می کند. این به طور موثر کل فیلم را هیجان انگیزتر و غیرقابل پیش بینی می کند زیرا مخاطبان آنچه را که در کنار قهرمان داستان اتفاق افتاده را جمع آوری می کنند. درخشان، پرتنش و چالش برانگیز، Memento آغاز کار پیروزمندانه نولان در قرن بیست و یکم را رقم زد و امروزه همچنان مورد توجه قرار می گیرد.

۱۰-‘The Prestige’ (2006)

IMDb Rating: 8.5/10

مخاطبان عاشق یک فیلم دوره‌ای خوب با بازیگران بی‌عیب و نقص هستند – The Prestige در همه جبهه‌ها موفق شد و آن را به یکی از ده فیلم برتر دهه ۲۰۰۰ تبدیل کرد. در نبردی برای خلق توهم بهتر، دو شعبده‌باز صحنه (کریستین بیل و هیو جکمن) همدیگر را در تلاش برای پیشی گرفتن از دیگری در لندن دهه ۱۸۹۰ تحت فشار قرار می‌دهند.

یک فیلم درخشان درباره خطرات وسواس، The Prestige یک فیلم هیجان‌انگیز پیچیده است که توسط بازیگران برجسته، ارزش‌های تولید سرسبز و موسیقی متن فوق‌العاده تقویت می‌شود. کریستوفر نولان، کارگردان، مخاطبان را در حدس و گمان نگه می‌دارد و توهم خود را بر روی تماشاگران و منتقدان می‌اندازد. دشوار است که با درخشندگی فیلم‌های نولان مخالفت کرد و The Prestige گواهی بر توانایی منحصر به فرد او در هیجان‌انگیز و مسحور کردن است.

۹-The Departed’ (2006)

IMDb Rating: 8.5/10

ترکیب بی نقص بازیگری و قدرت کارگردانی، The Departed یک درام جنایی درجه یک است. در حالی که بیلی (لئوناردو دی کاپریو)، مأمور پلیس مخفی ساوث بوستون، به گروه گانگستر بدنام فرانک کاستلو (جک نیکلسون) نفوذ می‌کند، کالین (مت دیمون) جنایتکار باتجربه با سازمان پلیس ادغام می‌شود و باعث می‌شود هر دو عملیات برای پاکسازی جاسوسان قبل از اینکه دیگری گرفتار شود، اقدام کنند.

به کارگردانی مارتین اسکورسیزی نمادین، The Departed داستان گربه و موش صحرایی کاملی است که همچنان به هیجان مخاطبان ادامه می‌دهد. این برنده بهترین فیلم علی‌رغم اینکه یک اقتباس/بازسازی است (بسته به اینکه از چه کسی بپرسید)، بارها و بارها در تجزیه و تحلیل فیلم‌های جنایی و مافیایی مدرن مورد اشاره قرار می‌گیرد. The Departed اوج مارتین اسکورسیزی است، فیلمی بی‌رحمانه و بی‌امان که بینش ارزشمندی در مورد سؤالات مربوط به وفاداری، اخلاق و گناه ارائه می‌دهد.

۸-‘Gladiator’ (2000)

IMDb Rating: 8.5/10

یکی از نمادین ترین نقل قول های فیلمی تمام دوران از این ساخته ریدلی اسکات به دست آمد – “آیا سرگرم نمی شوید؟” پس از سقوط از لطف امپراتوری روم و از دست دادن خانواده اش، ژنرال سابق ماکسیموس (راسل کرو) راه خود را به داخل کولوسئوم باز می کند، حریفان را می کشد و چالش هایی را می پذیرد تا زمانی که بتواند از امپراتور جدید دسیسه گر و بزدل، Commodus (خواکین فینیکس) انتقام بگیرد.

Gladiator پنج جایزه اسکار، از جمله بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اول مرد برای کرو را به دست آورد. این داستان انتقام‌جویانه بی‌رحمانه به تماشاگران اجازه می‌داد تا حس نوستالژی را برای نبردهای شمشیر فیلم‌های نمادین ژانر هالیوود قدیمی احساس کنند. Gladiator پیشگام بلاک‌باستر مدرن است، هیجان‌های مورد انتظار از ژانر اکشن را ارائه می‌دهد و در عین حال هسته عاطفی را که بهترین فیلم‌ها را تقویت می‌کند، حفظ می‌کند.

۷-‘The Pianist’ (2002)

IMDb Rating: 8.5/10

بر اساس اتوبیوگرافی The Pianist: The Extraordinary True Story of One Man’s Survival in Warsaw, 1939–۱۹۴۵، The Pianist با بازی آدریان برودی در نقش یک موسیقیدان لهستانی-یهودی واقعی به نام Wladyslaw Szpilman بازی می کند. Szpilman، یک پیانیست ایستگاه رادیویی، شاهد فروپاشی شهر خود در آغاز جنگ جهانی دوم است و مجبور می شود به گتو ورشو برود، جایی که بعداً برای جلوگیری از اردوگاه های کار اجباری در بین شکاف های ویران شهر پنهان می شود.

این فیلم که نامزد هفت جایزه اسکار شد و سه جایزه را به دست آورد، اهمیت هنر را در یکی از تاریک‌ترین زمان‌های بشر نشان می‌دهد. به دور از تروپ‌های قهرمانانه معمولی ژانر فیلم‌های جنگی، این اقتباس بر بیگانگی و تنهایی ناشی از مقاومت اجباری تمرکز می‌کند و یک اجرای برنده بهترین بازیگر را توسط برودی به نمایش می‌گذارد.

۶-‘Spirited Away’ (2001)

IMDb Rating: 8.6/10

Spirited Away نه تنها یک فیلم اصلی نمادین در آرشیو استودیو Ghibli است، بلکه یک دستاورد سینمایی برجسته در دهه ۲۰۰۰ نیز به شمار می رود. این داستان انیمیشن به کارگردانی Hayao Miyazaki، داستان دختر جوانی است که به دنیای مرموزی برخورد می کند که در آن جادوگران، خدایان و ارواح حاکم هستند. پس از اینکه والدینش به هیولا تبدیل می شوند، او باید هر کاری که می تواند انجام دهد تا آنها را برگرداند.

Spirited Away، یک شاهکار انیمیشن قدرتمند و بصری خیره کننده، در سال ۲۰۰۳ جایزه اسکار بهترین فیلم انیمیشن را دریافت کرد. مخاطبان – چه طرفداران انیمه و چه تماشاگران یکباره – از این موفقیت به دلیل توانایی فوق العاده آن در کشاندن بینندگان به یک ماجراجویی افسانه ای که هرگز انتظارش را نداشتند، قدردانی می کنند. Spirited Away که به طور قطع دستاورد تاج Studio Ghibli است، منحصر به فرد، جذاب و جاودانه است.

۵-‘City of God’ (2002)

IMDb Rating: 8.6/10

فیلمی که برای ناراحت کردن مخاطبان طراحی شده است، شهر خدا سینمای برزیل را روی نقشه قرار داد. این فیلم سؤالات اخلاقی در مورد ارزش زندگی و خشونت جوانان را مطرح کرد که هنوز هم سینماگران امروز قادر به پاسخگویی به آنها نیستند. فرناندو مایریلس و کتیا لوند، کارگردانان، داستان جوانانی را از زاغه‌های ریودوژانیرو در دهه ۱۹۷۰ ارائه می‌کنند که دو مسیر متفاوت را انتخاب می‌کنند که در نهایت در خشونت محله به هم می‌پیوندند.

این فیلم نامزد اسکار برای افراد ضعیف نیست، زیرا خشونت ضبط شده روی صفحه نمایش در فقیرترین محله‌های ریو فیلمبرداری شده است. شهر خدا یک تصویر وحشیانه، ظالمانه و بی رحمانه از فقر و جوانی است که توسط بازیگران برجسته ای که کارشان به اندازه تأثیرگذار بودن دلهره آور است، ارتقا یافته است. با توجه به اینکه مخاطبان مدرن به دنبال فیلم‌های غیر انگلیسی هستند، شهر خدا برای کسانی که ممکن است آن را نادیده گرفته باشند، ارزش بازدید دارد.

۴-‘The Lord of the Rings: The Two Towers’ (2002)

IMDb Rating: 8.8/10

شکستن طلسمی که معمولاً دنباله آن بدتر از اولی است، ارباب حلقه‌ها: دو برج همچنان یک کلاس استاد در تجربه تماشای فیلم است. این حماسه سه ساعته، فرودو (الیجاه وود) و سم (شان آستین) را در سفر خود به موردور با کمک گولوم (اندی سرکیس) می بیند، در حالی که انجمن تقسیم شده علیه سارومان (کریستوفر لی) و لشکرش اقدام می کند.

دو برج اغلب در هنگام بحث در مورد سه گانه نادیده گرفته می شود – حتی اسکار فقط شش نامزدی و دو جایزه به آن اعطا کرد. با این حال، این فیلم یک فصل میانی جذاب است که با موفقیت داستان را ادامه می دهد و در عین حال افسانه ای را که پیتر جکسون به طور تخصصی در نسخه قبلی خود معرفی کرد، گسترش می دهد. ارباب حلقه‌ها: دو برج یک بلاک‌باستر دیدنی و خیره‌کننده است که به راحتی اکشن را با یک روایت پیچیده و قدرتمند ترکیب می‌کند که صحنه را برای یک پایان حماسی آماده می‌کند.

۳-‘The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring’ (2001)

IMDb Rating: 8.8/10

اولین فیلم از سه گانه، ارباب حلقه ها: یاران حلقه، مخاطبان را با شخصیت های دوست داشتنی آشنا کرد که الهام بخش سینمایی بنیادی برای ویژگی های فانتزی آینده خواهند بود. این فیلم فرودو را دنبال می کند که او و رفقای او از شایر برای نابودی حلقه یگانه و نجات جهان خود از ارباب تاریک سائورون برمی خیزند.

با ۱۳ نامزدی اسکار، این قسمت از ارباب حلقه ها چهار جایزه را در رده های فنی به خانه برد. یاران حلقه ژانر فانتزی را احیا کرد و تعریف جدیدی از آنچه که می توانست به دست آورد ارائه داد و موج جدیدی از فیلم ها را در سال های بعد به راه انداخت. با جلوه های بصری خیره کننده برای زمان خود – که هنوز هم امروزه به قوت خود باقی است – این فرنچایز با پیتر جکسون در رأس خود برای موفقیت آماده شد.

۲-‘The Lord of the Rings: The Return of the King’ (2003)

IMDb Rating: – 9.0/10

با ذخیره بهترین چیز برای آخر و فیلم شماره دو دهه طبق نظر رای دهندگان IMDb، ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه نتیجه‌ای حماسی را به مدت سه ساعت ارائه کرد. در حالی که گندالف (ایان مک‌کلن) و آراگورن (ویگو مورتنسن) رهبری حمله علیه سائورون را بر عهده دارند، فرودو و سم با آخرین مرحله سفر خود به کوه نابودی می‌جنگند.

در یک دوره تاریخی اسکار، سومین قسمت از ۱۱ نامزدی خود، از جمله بهترین فیلم، هر یک را به دست آورد. با این حال، میراث غنی ارباب حلقه ها فراتر از مجسمه ها گسترش می یابد و به یکی از موفق ترین فرنچایزهای تاریخ سینما تبدیل می شود و شخصیت های آن را به نمادهای فرهنگی تبدیل می کند. بازگشت پادشاه اوج سه گانه است، فیلمی هیجان انگیز که ترکیبی بی عیب و نقص از هنر سینمایی و سرگرمی جریان اصلی را ارائه می دهد.

۱-‘The Dark Knight’ (2008)

IMDb Rating: 9.0/10

شوالیه تاریکی به سادگی یکی از بهترین فیلم های تمام دوران است. در دومین قسمت از سه گانه بتمن کریستوفر نولان، زندگی بروس وین (کریستین بیل) به عنوان بتمن توسط جوکر (هیت لجر)، یک آنارشیست دیوانه که آشفتگی روانی را در گاتهام سیتی ایجاد می کند، تهدید می شود.

شوالیه تاریکی که شایسته رتبه سومین فیلم برتر تمام دوران و رتبه اول در بین همه فیلم‌های دهه ۲۰۰۰ است، همچنان اوج سرگرمی ابرقهرمانی باقی مانده است. مرحوم هیت لجر با بازی درخشان خود در نقش جوکر به یک نماد سینمایی تبدیل شد و پس از مرگ، جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرد. هوشمندانه، پرتنش و قابل تماشا در بی نهایت بار، شوالیه تاریکی یک فیلم تقریباً بی عیب و نقص با یک میراث درخشان و بی نظیر در میان اقتباس های کمیک بوک است.