به بهانه معرفی شخصیت «کانگ فاتح» (Kang The Conqueror) در سریال لوکی، این مقاله تقدیم به شما میشود.

مقدمه: شخصیت «کانگ» (Kang) نام های مختلفی در طول تاریخ داشته اما معمولا به عنوان «کانگ فاتح» (Kang the Conqueror) شناخته میشود. او اولین بار در کمیک های چهار شگفت انگیز خلق شد و دشمن این گروه به حساب می آمد اما رفته رفته به یکی از دشمنان اصلی انتقام جویان و یکی از بزرگترین ابر شرور های مارول تبدیل شد. تاریخچه غنی کانگ او را به شخصیتی نمادین تبدیل میکند که در سال ۱۹۶۳ پا به عرصه گذاشت و تا کنون بار ها و بار ها، با بسیاری از قهرمانان مارول درگیر شده است.

با وجود اینکه کانگ یکی از شخصیت های مهم مارول است، اما هنوز از او در هیچ فیلم سینمایی استفاده نشده است. اما طبق اطلاعات منتشر شده توسط مارول، میدانیم که آقای «جاناتان میجورز» (Jonathan Majors) قرار است نقش کانگ را در قسمت سوم مرد مورچه ای با عنوان “مرد مورچه ای و واسپ: کوانتومانیا” (Ant-Man and the Wasp: Quantumania) بازی کند. همچنین اخیرا با توجه به حضور او در اپیزود آخر از فصل اول سریال لوکی، به نظر میرسد که او نقش مهمی در آینده MCU دارد و الان بهترین موقع است تا با این شخصیت آشنا شوید.

۱۵- او یک مسافر زمان از قرن سی‌ام است

 او یک مسافر زمان از قرن سی‌ام است

کانگ در ابتدا نابغه ای با استعداد بود که در آینده و قرن سی‌ام زندگی میکرد. او برجسته ترین مسافر زمان مارول است و تنها هدف زندگی خود را فتح و نابودی بزرگترین جنگجویان و تمدن های بشر قرار داده است. توانایی اصلی او، سفر در زمان است زیرا به وسیله سفینه زمانی که دارد، میتواند به هر زمانی که میخواهد سفر کند. توانایی سفر در زمان کانگ، او را از بقیه شخصیت ها متمایز میکند و او را به یکی از جالب ترین ابر شروران مارول تبدیل میکند. البته کانگ میتواند با سفر در زمان به راحتی دشمنانش را شکست دهد اما به خاطر اصولی که به آنها پایبند است، ترجیح میدهد با استفاده از استراتژی پیروز شود.

۱۴- او از ارتش ها و سلاح های پیشرفته آینده استفاده میکند

او از ارتش ها و سلاح های پیشرفته آینده استفاده میکند

وسایل و تجهیزات کانگ فقط به سفینه زمان ختم نمیشوند، علاوه بر آن، کانگ انبوهی از ابزار ها و سلاح های فوق پیشرفته در اختیار دارد. اگرچه کانگ ذاتا هیچ توانایی فرابشری ندارد، اما زره اش به او قدرت و رفلکس فرا انسانی میدهد که او را قادر میسازد با قدرتمند ترین و سنگین وزن ترین شخصیت های مارول سرشاخ شود. یکی از مهم ترین و برجسته ترین سلاح های او، “اشعه نوترینویی” (neutrino-ray) است. شاید تصور کنید که این اسلحه ویرانگر، خیلی بزرگ و غول پیکر است، اما باید بگویم که به اندازه یک تفنگ دستی معمولی است.

کانگ همچنین ارتش هایی از تایم لاین های مختلف دارد. بسیاری از این سربازان متعلق به همان زمان کانگ در آینده هستند، بنابراین به زره ها و سلاح هایی مشابه خودش مجهز هستند. کانگ همچنین علاقه زیادی به استفاده از ربات ها دارد، مانند اندروید هایی به نام Growing Man که اگر به آنها ضربه بزنید بزرگتر میشوند. کانگ همچنین یک نابغه فوق العاده است و میتواند سلاح های خطرناک و مخربی بسازد.

۱۳- اولین عشق کانگ خودش را برای او فدا کرد

اولین عشق کانگ خودش را برای او فدا کرد

«راوُنا رِن اِسلِیِر» (Ravonna Renslayer) زنی اهل قرن چهلم بود. او از کانگ متنفر بود چون کانگ امپراطوری او را فتح کرده بود. بنابراین او دست به شورش زد اما موفق نشد. فرماندهان کانگ خواستار اعدام او شدند، اما کانگ به خاطر علاقه ای که به راونا داشت، نمیتوانست این کار را بکند. این باعث شد که فرماندهان کانگ علیه او قیام کنند و با انتقام جویان متحد شوند تا او سرنگون کنند. در نهایت وقتی که نزدیک بود یک انفجار کانگ را بکشد، راونا جلوی او پرید و جانش را برای نجات کانگ فدا کرد. راونا همچنین گفت که او هم عاشق کانگ بوده است. البته این پایان راه راونا نبود زیرا او بعد ها به عنوان «ترمیناتریکس» (Terminatrix) بازگشت.

۱۲- او قبلا فرعونی به نام «راما-تات» بود

 او قبلا فرعونی به نام «راما-توت» بود

وقتی کانگ برای اولین بار میخواست در زمان سفر کند، تصمیم گرفت به مصر باستان برود. به محض رسیدن به این زمان، کانگ از سلاح ها و ربات های پیشرفته اش برای دستیابی به قدرت استفاده کرد. کانگ سپس خود را فرعون جدید مصریان، «راما-تات» (Rama-Tut) نامید و بر مصر حکمرانی کرد. البته او بیشتر وقتش صرف پیدا کردن «ان صباح نور» (En Sabah Nur) کرد. ان صباح نور کسی بود که بعد ها به یکی از خطرناک ترین دشمنان مردان ایکس، به نام «آپوکالیپس» (Apocalypse) تبدیل شد. آخرین اقدام راما-تات قرار دادن آپوکالپس جوان، به عنوان جانشین خود بود. بعد از آن، چهار شگفت انگیز آنها را پیدا کردند و حکومت مستبدانه آنها را سرنگون کردند.

۱۱- او چند نسخه تکراری از خود به وجود آورده است

او چند نسخه تکراری از خود به وجود آورده است

از آنجایی که کانگ اغلب در حال سفر در زمان است، او ناخواسته بی شمار نسخه تکراری از خود خلق کرده است. این کار منجر به داستان های پیچیده زیادی میشود که در آنها، جهان های موازی به وجود می آیند و تاریخ تغییر میکند. کانگ های تکراری به طور تصادفی و گاهی هم زمان ظاهر میشوند. در این زمان تقریبا غیر ممکن است که بفهمیم کانگ اصلی کدام است. همچنین هرگز نمیتوان فهمید که چند بار نسخه ای از کانگ کشته شده است و یا نسخه ای از او، توسط نسخه ای دیگر به قتل رسیده است.

۱۰- او “سپاه میان زمانی کانگ” را کاملا از بین برد

او "سپاه میان زمانی کانگ" را کاملا از بین برد

“سپاه میان زمانی کانگ” (Cross-Time Kang Corps) گروهی بود متشکل از افرادی از تایم لاین ها و ابعاد مختلف، که همه آنها نسخه ای از کانگ را کشته بودند و جای او را گرفته بودند. این گروه سعی داشت که “سلاح نهایی” (Ultimate Weapon) را پیدا کند، که بعد ها معلوم شد این سلاح، سلستیالی به نام “سلستیال مادونا” (Celestial Madonna) بوده است. این سپاه با کانگ اصلی دشمن بود، بنابراین کانگ هم با استفاده از هیولایی به نام «اِلایِث» (Alioth) که اهل برزخ بود، تمام این سپاه را با خاک یکسان کرد.

۹- او گروهی از جنگجویان زمان به نام “آناکروناتس” ایجاد کرد

او گروهی از جنگجویان زمان به نام "آناکروناتس" ایجاد کرد

کانگ همیشه به ارتش هایی که طی سال ها فتح و نابودی به دست آورده و یا قهرمانان و شروران که آواره زمان هستند، تکیه نمیکند. او گروهی از جنگجویان دارد که به «آناکروناتس» (Anachronauts) معروف هستند. این جنگجویان قدرتمند عبارتند از «دث هانت ۹۰۰۰« (Deathhunt 9000)، «آپوکریفوس» (Apocryphus)، «را» (Raa)، «جناب راستون» (Sir Raston)، «سیث» (Ssith)، «تیندار» (Tyndar) و «ویلدرام» ‌(Wildrun). همه آنها شکست ناپذیر بودند، تا اینکه با کانگ مواجه شدند. کانگ همه آنها را با یکدیگر متحد کرد و آنها را “آناکروناتس” (Anachronauts) نامید. او آناکروناتس را موظف کرد که از “کرونو پلیس” (Chronopolis) در برابر مهاجمان تاج و تختش محافظ کنند (کرونو پلیس شهر اصلی کانگ در آینده است که بر آن حکمرانی میکند).

۸- او در نهایت به ارباب زمان تبدیل میشود

ایمورتوس

در اعماق آینده، کانگ به ارباب زمان، ملقب به «ایمورتوس» (Immortus) تبدیل خواهد شد. کانگ که از جنگیدن و از دست دادن عزیزانش، یکی پس از دیگری، در تایم لاین های مختلف خسته شده بود، تصمیم گرفت به زندگی اش به عنوان کانگ خاتمه دهد و به نگهبانان زمان خدمت کند. نگهبانان زمان هم ایمورتوس را به عنوان تجسم خود انتخاب کردند تا از تایم لاین ها در برابر دشمنان خطرناک، از جمله نسخه جوان تر خودش، محافظت کند. ایمورتوس معمولا دوش به دوش انتقام جویان و بقیه قهرمانان در حال مبارزه با خود جوان ترش، برای محافظت از تایم لاین است.

۷- نسخه جوان تر او یک قهرمان است

ایرون لد - پسر آهنی

«آیرون لَد» (Iron Lad) یکی از شخصیت های محبوب مارول است که عضو گروه “انتقام جویان جوان” (Young Avengers) می باشد. انتقام جویان جوان گروهی بود که اعضای آن را قهرمانان جوان و نوجوان تشکیل میدادند. این گروه را میتوان نسخه جوان تر انتقام جویان دانست. آیرون لد هم از اعضای بنیان گذار این گروه بود که ظاهرش یاد آور شخصیت آیرون من بود. اما نهایتا فاش شد که آیرون لد در واقع نسخه جوان تر کانگ است. این موضوع طرفداران (و هم تیمی های او) را خیلی متعجب کرد.

هنگامی که کانگ به گذشته سفر کرد تا آیرون لد را متقاعد کند که سرنوشت خود را بپذیرد، نقشه او نتیجه برعکس داد زیرا آیرون لد، کانگ را کشت و باعث ایجاد یک پارادوکس زمانی شد. این پارادوکس فقط زمانی حل میشد که آیرون لد به آینده میرفت و سرنوشتش را قبول میکرد. آیرون لد هم ناچار به آینده سفر کرد و به کانگ فاتح تبدیل شد.

۶- او فرزند بلک بولت را بزرگ کرد تا گذشته نا انسان ها را نابود کند

او فرزند بلک بولت را بزرگ کرد تا گذشته نا انسان ها را نابود کند

پادشاه نا انسان ها، «بلک بولت» (Black Bolt)، فرزندش را که «اهورا» (Ahura) نام داشت به همراه کانگ به گذشته فرستاد. هدف بلک بولت این بود که کاری کند که پسرش از برخورد هایی که در نهایت به رویداد “جنگ های پنهان”‌ (Secret Wars) منجر شدند، جان سالم به در ببرد. کانگ هم قبول کرد که اهورا را به گذشته ببرد و از او محافظت کند. اما کانگ خیلی آدم قابل اعتمادی نیست، او اهورا را بزرگ کرد و او فریب داد تا نا انسان ها را از گذشته پاک کند. حتی وقتی اهورا بزرگسال شد، کانگ او را وادار کرد که جای او را به عنوان کانگ بگیرد.

بنابراین نا انسان ها محبور شدند که اهورای بزرگسال را بکشند، اما خوشبختانه موفق شدند که نسخه جوان آن را از گذشته نجات دهند. این داستان که به انتقام جویان و چهار شگفت انگیز هم مربوط میشد، کانگ را به شکل تهدیدی بزرگتر به تصویر کشید و به خوبی نشان داد که کانگ فقط وقتی که پای منافع خودش وسط باشد، حاضر است به دیگران کمک کند.

۵- او جان ریک جونز را نجات داده است

او جان ریک جونز را نجات داده است

در داستان Avengers Forever دیدیم که انتقام جویان تلاش کردند تا تناقضات پیچیده زمانی تایم لاین مارول را پاک کنند، که بخشی از آنها گند های بود که کانگ در طول سال ها زده بود. به هر حال نتیجه آن، این بود که ایمورتوس تصمیم گرفت، متحد قدیمی انتقام جویان و رفیق صمیمی هالک، «ریک جونز» (Rick Jones) را بکشد. ایمورتوس نمیخواست ریک جونز زنده بماند زیرا ریک از “نیروی سرنوشت” (Destiny Force) که متعلق به آینده ای تاریک بود، نیرو میگرفت. آینده ای که ایمورتوس امیدوار بود بتواند از آن اجتناب کند. از شانس خوب ریک، کانگ برای محافظت از او سر رسید و او را نجات داد. سرانجام ریک جونز گروهی از انتقام جویان دوره های مختلف زمانی تشکیل داد تا در داستان “جنگ سرنوشت” (Destiny War) مبارزه کنند. این گروه در ابتدا در کنار کانگ و ایمورتوس، و سپس علیه آنها جنگیدند.

۴- او شهر واشنگتن دی سی را با خاک یکسان کرد

او شهر واشنگتن دی سی را با خاک یکسان کرد

در داستان “خاندان کانگ” (The Kang Dynasty) یکی از بزرگترین تصرفات تاریخ مارول را شاهد بودیم. در این داستان کانگ به همراه پسرش، «مارکوس» (Marcus)، موفق شدند که دولت های جهان را سرنگون کنند. این داستان لحظات فراموش نشدنی زیادی داشت که نابود شدن کامل واشنگتن دی سی به همراه کل جمعیتش یکی از آنهاست. کانگ این شهر را فقط برای نمایش اقتدارش از بین برد. اگرچه انتقام جویان توانستند جلوی کانگ را بگیرند و او را شکست دهند، اما خساراتی که کانگ بر جای گذاشته بود جبران ناپذیر بودند.

۳- او دوقلوهای آپوکالیپس را بزرگ کرد و سعی کرد جهش یافته ها را نابود کند

https://pastishow.ir/wp-content/uploads/2021/07/20210718002039875512.jpg

«یوریل ورثینگتون» (Uriel Worthington) و «ایمین ورثینگتون» (Eimin Worthington) معروف به دوقلوهای آپوکالیپس، فرزندان «آرکانجل» (Archangel) و یکی از سوارکاران اپوکالیپس به نام «ایچیسومی» (Ichisumi) هستند. کانگ فهمید که آنها در آینده رهبران نژاد جهش یافته خواهند شد و تهدید هایی برای حکومتش محسوب میشوند. بنابراین او اقدامات پیشگیرانه ای انجام داد و دوقلوها را وقتی کودک بودند دزدید تا آنها را با روش های بیرحمانه اش بزرگ کند.

وقتی که دوقلوها نوجوان بودند، از دست پدر خوانده خود فرار کردند و فعالیت های خود را علیه کانگ شروع کردند تا حکومت خود را به وجود بیاورند. در نهایت معلوم شد که همه دسیسه های کانگ در واقع نقشه ای بود که او برای ریشه کن کردن نژاد جهش یافته کشیده بود، زیرا او جهش یافته ها را تهدیدی همه جانبه برای آینده خود میدانست. خوشبختانه به لطف تلاش های گروه “انتقام جویان غیرعادی” (Uncanny Avengers) نقشه های او ناکام ماندند.

۲- او ارتشی از شخصیت های دوره های مختلف زمانی به نام “سپاه کرونوس” ایجاد کرد

او ارتشی از شخصیت های دوره های مختلف زمانی به نام "سپاه کرونوس" ایجاد کرد

همانطور که گفته شد، ریک جونز در داستان “جنگ سرنوشت” گروهی از انتقام جویان تشکیل داد که اعضایش را قهرمانان دوره های مختلف زمانی تشکیل میدادند. کانگ هم از این ایده چند بار استفاده کرده است. مثل وقتی که در Next Avengers در زمان آینده وارد یک جنگ نابرابر با اولتران شد و نهایتا تایم لاین شکسته شد. بنابراین انتقام جویان مجبور شدند که به گذشته بروند و اولتران را متقاعد کنند که در این نبرد شکست بخورد و تایم لاین را نجات دهد.

همچنین وقتی که نقشه دوقلوهای آپوکالیپس منجر به نابودی زمین و ایجاد یک سیاره جدید برای جهش یافته ها شد، کانگ گروهی از شخصیت های زمان های مختلف را گرد هم آورد که عبارتند از «استرایف» (Stryfe)، «ونوم دنیای ایکس» (Earth-X’s Venom)، «دکتر دووم «۲۰۹۹ (Doctor Doom 2099)، «آیرون من ۲۰۲۰» (Iron Man 2020)، «مگیستریت برداک» (Magistrate Braddock)، «آهاب روز های گذشته آینده» (Days of Future Past’s Ahab)، «ابامینیشن/ دث لاک» (Abomination/Deathlok) و یک نسخه جوان از ثور. کانگ نام این گروه را “سپاه کرونوس” گذاشت تا به او و انتقام جویان غیر عادی کمک کنند تا دوقلوهای آپوکالپیس را شکست دهند.

۱- او ممکن است از نوادگان آقای شگفت انگیز یا دکتر دووم باشد

ناتالین ریچاردز

شاید بتوان گفت جالب ترین نکته درباره کانگ نام واقعی اوست، «ناتانیل ریچاردز» (Nathaniel Richards). با اینکه هرگز به صراحت گفته نشد، اما احتمال آن بالاست که کانگ از نوادگان رید ریچاردز، ملقب به آقای شگفت انگیز باشد. البته کانگ مدتی تصور میکرد که دکتر دووم جد اوست. نویسندگان مختلف این موضوع را به شیوه های متفاوتی به تصویر کشیده اند، بنابراین هنوز نمیتوانیم با قاطعیت بگوییم که اجداد کانگ چه کسانی هستند. برخی عقیده دارند که این نظریه پیچیده و بحث برانگیز، باعث میشود که اسرار ریشه اجدادی این شخصیت، همچنان جذاب بماند.

منبع