در طول دهه ها، هالیوود فیلم های دادگاهی بی شماری را منتشر کرده است که با مضامین و داستان های جذاب خود مخاطبان را مجذوب و شگفت زده کرده است. از اقتباس های ادبی مهیج تا شخصیت های سینمایی نمادین، این ژانر محبوب تأثیر عمیقی بر صنعت سرگرمی گذاشته است و همچنان یک روش شناخته شده و اثبات شده برای فیلمسازی باقی مانده است.

فیلم های دادگاهی با ارائه داستان های پرتنش و پیچیده ای که به مسائل مهمی مانند عدالت، حقیقت و قدرت قانون می پردازند، تماشاگران را درگیر می کنند. آنها همچنین به بررسی جنبه های مختلف طبیعت انسانی می پردازند، از جاه طلبی و بی احتیاطی گرفته تا عدالت طلبی و فداکاری.ژانر فیلم های دادگاهی همچنان قوی و محبوب باقی مانده است، زیرا تماشاگران به داستان های جذاب و پرتنش که به مسائل مهمی می پردازند، جذب می شوند. این فیلم ها همچنین به دلیل توانایی خود در برانگیختن تفکر و بحث، ارزشمند هستند.
چند نفر می توانند بازی خیره کننده ای را که بازیگر افسانه ای پرده نقره ای Gregory Peck در نقش وکیل مقاوم Atticus Finch در فیلم موفق و تحسین شده To Kill a Mockingbird ارائه داد، فراموش کنند، درست همانطور که منتقدان و بینندگان فیلم کاملاً مجذوب وظیفه دشوار یک دوجین قاضی بودند. در کلاسیک محبوب ۱۲ Angry Men. حتی اسطوره ای Meryl Streep اولین اسکار خود را زمانی که به عنوان مادری که برای حضانت فرزندش با همسر سابق خود می جنگید در فیلم محبوب دهه ۷۰ Kramer vs. Kramer ظاهر شد، به دست آورد. خواه جواهرات کمتر شناخته شده باشند یا کلاسیک های معتبر، این بهترین درام های دادگاهی تمام دوران هستند.

۱۵-The Lincoln Lawyer (2011)

فیلم “وکیل مدافع لینکلن” داستان وکیل مدافع ماهر میک هالتر (Matthew McConaughey) را روایت می کند که عمدتاً در لیموزین لینکن خود وکالت می کند. علیرغم نگرانی های همسر سابقش، هالتر عمدتاً بر یک نوع خاص از مشتری تمرکز می کند که بیشتر به سابقه آزاده رویه او مناسب است. با این حال، زمانی که یک پرونده حمله خاطرات دردناک را برانگیخته می کند – و همچنین ارتباط با پرونده قبلی – هالتر به زودی متوجه می شود که این دو پرونده ممکن است بیش از چند شباهت مشترک داشته باشند.در این رمز و راز، Brad Furman کارگردانی را بر عهده دارد و به طور دقیق فضای دادگاه را افزایش می دهد. یک Matthew McConaughey کاریزماتیک داستان را به پیش می برد در حالی که Marisa Tomei عمق را به نقش خود می آورد. در کل، “وکیل مدافع لینکلن” به طور عمیق در ابهامات اخلاقی فرو می رود. تاکتیک های حقوقی مدرن به طور یکپارچه با بحث های ابدی عدالت ادغام می شوند، یک میدان جنگ حقوقی شهری شدید را می سازند که تماشاگران را حتی پس از پایان اعتبارات تکان می دهد.

۱۴-Philadelphia (1993)

فیلم “فیلادلفیا” داستانی پر احساس از Andrew Beckett (Tom Hanks)، یک وکیل مبتلا به HIV است که به دلیل وضعیت خود به ناحق از شغل خود اخراج می شود، که هسته اصلی این فیلم را تشکیل می دهد. بدون گزینه های زیادی برای وکیل، زیرا تعداد کمی حتی در نظر گرفتن این پرونده را در دادگاه خواهند داشت، Beckett به زودی خود را در کنار یک وکیل شخصی، Joe Miller (Denzel Washington) می بیند تا به دنبال نوعی آرامش باشد. در نتیجه، یک مبارزه حقوقی عظیم علیه تبعیض و تعصب آغاز می شود.فیلم “فیلادلفیا” که در دهه ۱۹۹۰ اکران شد، به عنوان یک موضع محکم علیه تبعیض HIV/ایدز ظاهر شد. این فیلم به طور بی باکی با تبعیض های اجتماعی روبرو می شود و صدای افرادی را که کنار گذاشته شده اند، تقویت می کند. Tom Hanks برای بازی فوق العاده احساسی خود برنده اسکار شد، و Denzel Washington، به عنوان یک وکیل قبلاً متعصب، به طور کامل در تضاد و تعادل داستان قرار می گیرد، که این فیلم را به یک نمایش دلگرم کننده برای تماشا تبدیل می کند.

۱۳-Primal Fear (1996)

در فیلم “ترس اولیه”، رسوایی تیره دادگاه را در بر می گیرد، زیرا یک پسر کشیش (Edward Norton) به دلیل جنایتی هولناک متهم شده است. مارتین ویل (Richard Gere)، یک وکیل جاه طلب، این پرونده را برای دفاع از این پسر می گیرد. با این حال، آنچه باید یک مورد معمولی از اشتباه هویت یا حبس اشتباه باشد، با افشای وحشتناکی خراب می شود: یک نفر سوم در زمان جنایت در اتاق بود.در این فیلم پیچ و تاب های زیادی وجود دارد که بسیاری را مجذوب خود می کند. با این حال، غیرقابل پیش بینی بودن این پیچ و تاب ها واقعاً هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. این فیلم فراتر از یک داستان حقوقی معمولی می رود و وقتی روایت آن به اوج خود می رسد، به یک پیچ و تاب روانشناختی جذاب تبدیل می شود. نقش Edward Norton، بدون شک یکی از کارهای تعریف کننده او، احساسات خام، نیرنگ و حیرت را آشکار می کند. نوسان بین شرارت و بی گناهی تماشاگران را بی وقفه به دام می اندازد.

۱۲-Michael Clayton (2007)

در عمق فیلم “مایکل کلایتون” یک تعارض اخلاقی در مورد “کسی که مشکلات را حل می کند” یک شرکت حقوقی سطح بالا وجود دارد. این fixer به نام مایکل کلایتون که توسط جرج کلونی بازی می شود، از یافتن راه حل های قانونی و استفاده از آنها برای نفع مشتریان خود امرار معاش می کند. با این حال، هنگامی که کلایتون برای کمک به یک غول شیمیایی در یک پرونده بزرگ شکایت به کار گرفته می شود، ممکن است خود را در چاهی که نمی تواند از آن بیرون بیاید، حفر کند.فیلم “مایکل کلایتون” که برای داستان های لایه ای اش مورد تحسین قرار گرفته است، داستانی را روایت می کند که هم جذاب و هم ناراحت کننده است. او نور را به سمت زیرزمین تاریک جهان شرکت ها می اندازد و هشدارهایی را درباره جاه طلبی بی حد و مرز و مصالحه های خاموش مطرح می کند. بازی جورج کلونی، که از ظرافت سرشار است، مردی را که در یک میدان مین اخلاقی حرکت می کند، به تصویر می کشد. به همان اندازه جذاب، Tilda Swinton نقش مشاور حقوقی سرسخت را بازی می کند و افراط های جهان شرکتی را برای بقای خود نشان می دهد. در نهایت، “مایکل کلایتون” جهان شرکتی مدرن را مورد انتقاد قرار می دهد و مخاطبان را به تأمل در قلمرو مصرف شده توسط ثروت و جستجوی قدرت فرا می خواند.

۱۱-The Rainmaker (1997)

در فیلم “باران ساز” داستان یک وکیل جوان به طرز شجاعانه ای در برابر یک غول حقوقی سرسخت گسترش می یابد. Rudy Baylor (Matt Damon) با کمک یک کارمند پاره وقت نامطلوب به نام Deck Shifflet (Danny DeVito) با شور و حرارت از حقوق یک بیمار در برابر یک شرکت بیمه بی رحم که نقش آنتاگونیست شیطانی را بازی می کند، دفاع می کند. این فیلم به خاطر حضور Mickey Rourke و Danny Glover در بازیگرانش نیز قابل توجه است، و Teresa Wright آخرین اجرای خود را در اینجا نیز انجام می دهد.
در فیلم “باران ساز” داستان یک وکیل جوان به طرز شجاعانه ای در برابر یک غول حقوقی سرسخت گسترش می یابد. Rudy Baylor (Matt Damon) با کمک یک کارمند پاره وقت نامطلوب به نام Deck Shifflet (Danny DeVito) با شور و حرارت از حقوق یک بیمار در برابر یک شرکت بیمه بی رحم که نقش آنتاگونیست شیطانی را بازی می کند، دفاع می کند. این فیلم به خاطر حضور Mickey Rourke و Danny Glover در بازیگرانش نیز قابل توجه است، و Teresa Wright آخرین اجرای خود را در اینجا نیز انجام می دهد.فیلم “باران ساز” فراتر از رویارویی های دادگاهی می رود و به عمق ابهام های اخلاقی می پردازد. به کارگردانی فرانسیس فورد کاپولا، روایت داستان را با داستان های جذاب و شیوه های بدنام در سایه های دنیای بیمه درهم می آمیزد. کاپولا با دقت، داستانی جذاب و چالش برانگیز را پیچیده روایت می کند. بازی صادقانه وکیل Matt Damon مسحور کننده است، در حالی که Danny DeVito رئالیسم خشن را به تصویر می کشد. با هم، حضور آنها روی صفحه نمایش، پر از اخلاقیات متنوع، تماشاگران را با ظرافت های عاطفی غرق می کند. نه تنها یک داستان دادگاهی، “باران ساز” چارچوب بیمه آمریکا و صنعت خود را مورد انتقاد قرار می دهد. تمثیل سرسختانه بازنده در سراسر جهان طنین انداز می شود و مبارزه فرد عادی را علیه نهادهای عظیم و اغلب فاسد برجسته می کند.

۱۰-A Time to Kill (1996)

از رمانی به همین نام اثر جان گریشام اقتباس شده است، درام حقوقی ۱۹۹۶ “زمان کشتن” بازیگران درخشانی از بزرگان هالیوود را به خود اختصاص داده است، از جمله متیو مک کانهی، ساندرا بولاک و فوق العاده سموئل ال. جکسون. این فیلم داستان تکان دهنده یک پدر سیاه پوست ویرانگر را روایت می کند که عدالت را به دست خود می گیرد و دو مرد سفیدپوست مسئول حمله وحشیانه به دختر کوچکش را می کشد.پس از آنکه این انتقام سختگیرانه توجه رسانه های ملی را به خود جلب کرد، کارل لی هیالی (جکسون) به سراغ یک وکیل جوان شجاع (مک کانهی) می رود تا در دادگاه از او دفاع کند، و این دو در برابر شهر تبعیض آمیز میسیسیپی و کوکلوس کلان تهدید کننده قرار می گیرند.
اگرچه ممکن است کارگردان جوئل شومیکر برای برخی شخصیتی بحث برانگیز باشد، اما “زمان کشتن” یکی از بهترین فیلم های او است. بازیگران فوق العاده این درام دادگاهی نمادین را با ظرافت زیادی به نمایش می گذارند، به خصوص سموئل ال. جکسون که برخی از دیالوگ های بسیار به یاد ماندنی را به نمایش می گذارد. برای بازی گیرای او در نقش پدر غم زده، جکسون یک گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرد و نامزدی جایزه تصویر NAACP را کسب کرد.

۹-In Cold Blood (1967)

رمان جنایی واقعی پیشگامانه ترومن کاپوت با فیلم سینمایی پیشگامانه ۱۹۶۷ “در سرد خون” مورد درمان سینمایی قرار گرفت. این فیلم با بازآفرینی واقعی و تکان دهنده قتل های غم انگیز خانواده کلاتر در سال ۱۹۵۹، که طی آن چهار عضو خانواده برجسته کانزاس توسط دو مجری سابق، ریچارد هیکوک و پری اسمیت، کشته شدند، مخاطبان را شگفت زده کرد. مکان های فیلمبرداری مربوط به پرونده واقعی نیز در تولید آن مورد استفاده قرار گرفت.کارگردان ریچارد بروکس در مرحله توسعه تصویر با کاپوت همکاری نزدیکی داشت، و فیلمساز تصمیم گرفت بازیگران نسبتاً ناشناخته ای استخدام کند تا به درام حس مستند بدهد. رابرت بلکی و اسکات ویلسون در نهایت به عنوان جنایتکاران قاتل بازی کردند و بازی های آنها به فیلم یک حاشیه خوشایند داد. “در سرد خون” نامزد چهار جایزه اسکار شد، از جمله بهترین کارگردانی.
رمان جنایی واقعی پیشگامانه ترومن کاپوت با فیلم سینمایی پیشگامانه ۱۹۶۷ “در سرد خون” مورد درمان سینمایی قرار گرفت. این فیلم با بازآفرینی واقعی و تکان دهنده قتل های غم انگیز خانواده کلاتر در سال ۱۹۵۹، که طی آن چهار عضو خانواده برجسته کانزاس توسط دو مجری سابق، ریچارد هیکوک و پری اسمیت، کشته شدند، مخاطبان را شگفت زده کرد. مکان های فیلمبرداری مربوط به پرونده واقعی نیز در تولید آن مورد استفاده قرار گرفت.کارگردان ریچارد بروکس در مرحله توسعه تصویر با کاپوت همکاری نزدیکی داشت، و فیلمساز تصمیم گرفت بازیگران نسبتاً ناشناخته ای استخدام کند تا به درام حس مستند بدهد. رابرت بلکی و اسکات ویلسون در نهایت به عنوان جنایتکاران قاتل بازی کردند و بازی های آنها به فیلم یک حاشیه خوشایند داد. “در سرد خون” نامزد چهار جایزه اسکار شد، از جمله بهترین کارگردانی.

۸-Judgment at Nuremberg (1961)

ستاره نقره ای افسانه ای اسپنسر تریسی در نقش یک رئیس قاضی محترم که وظیفه نظارت بر دادگاه چهار قاضی نازی را بر عهده دارد، در فیلم مورد تحسین سال ۱۹۶۱ “قضاوت در نورنبرگ” بر اساس نمایش تلویزیونی Abby Mann به همین نام ظاهر می شود. تریسی تصویری مقتدرانه از قاضی آمریکایی معتبر دان هیوود ارائه می دهد، که برای مدیریت فرآیند و شنیدن شواهد ارائه شده در مورد جنایات علیه بشریت توسط رژیم نازی آورده شده است.تنها ۱۵ سال پس از پایان دادگاه های نورنبرگ، “قضاوت در نورنبرگ” همچنان یک فیلم بسیار قدرتمند است که موضوع خود را با ظرافت و بلوغ برمی دارد. علاوه بر ارائه یک بازی چشمگیر از Judy Garland، که نامزدی بهترین بازیگر نقش مکمل زن را در جوایز اسکار کسب کرد، سخنرانی ۱۳ دقیقه ای اسپنسر تریسی در پایان فیلم که صحنه را می دزدد، یکی از برجسته ترین و احساسی ترین لحظات آن باقی مانده است.

۷-A Few Good Men (1992)

فیلم دادگاهی برنده جایزه اسکار ۱۹۹۲ به کارگردانی راب راینر “چند مرد خوب” به طور معروف با بازی تام کروز به عنوان یک وکیل مدافع نظامی استخدام شده برای دفاع از دو سرباز آمریکایی متهم به قتل، بازی می کند و استدلال می کند که آنها تحت دستور مستقیم عمل می کردند. این فیلم بر اساس یک نمایشنامه است که به طور اصلی توسط آرون سورکین نوشته شده است و همچنین در بازیگران گسترده خود شامل کوین بیکن، کوین پولاک، کوبا گودینگ جونیور و کیفر ساترلند است.نویسنده تحسین شده آرون سورکین فیلمنامه هیجان انگیز را نوشت، که از تجربه خواهرش برای رفتن به گوانتانامو بای برای تحقیق و دفاع از سربازان درگیر در یک حادثه خطرناک اذیت کردن الهام گرفت. با حضور استعدادهای اضافی جک نیکلسون و دمی مور، “چند مرد خوب” به دلیل کارگردانی، بازی‌ها و مضامین قدرتمند خود مورد تحسین قرار گرفت و به دلیل اعلامیه پرشور نیکلسون، “شما حقیقت را تحمل نمی‌کنید!” هنگامی که با شخصیت کروز روبرو می‌شود، به نماد تبدیل شده است.

۶-Kramer vs. Kramer (1979)

مریل استریپ توانایی بازیگری استثنایی خود را زمانی که در کنار Dustin Hoffman در فیلم شگفت انگیز ۱۹۷۹، “Kramer vs. Kramer” ظاهر شد، به نمایش گذاشت. این فیلم داستان طلاق Ted Kramer، مدیر اجرایی کارaholic و همسرش Joanna را دنبال می‌کند، در حالی که تأثیر عمیقی که جدایی آنها بر پسر جوانشان و ایدئولوژی‌های آنها در مورد پدر و مادری مشترک دارد را بررسی می‌کند. این فیلم نبرد شدید حضانت بین Kramers جنگنده را شرح می‌دهد و ترور شخصیتی Ted و Joanna را که هر دو در طی این درگیری مورد اصابت قرار می‌گیرند، به تصویر می‌کشد.“Kramer vs. Kramer” یک فیلم درخشان است که به طور عمیقی به مسائل طلاق، پدر و مادری مشترک و تأثیرات آن بر کودکان می‌پردازد. بازی Streep و Hoffman در این فیلم فوق‌العاده است و فیلمنامه آن به طرز ماهرانه‌ای نوشته شده است. اگر به دنبال یک فیلم درام قدرتمند و احساسی هستید، “Kramer vs. Kramer” قطعاً ارزش دیدن دارد.تولید این فیلم به طور بدنام بحث برانگیز بود، زیرا Hoffman به دلیل رویکرد روش بازیگری خود متهم به آزار و اذیت Streep شد، که منجر به فضای بحث برانگیز در صحنه فیلمبرداری و تنش بین این دو شد. با این حال، هر دو ستاره بابت بازی های تکان دهنده خود اسکار دریافت کردند. خود فیلم نیز دو جایزه اسکار برای بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه اقتباسی دریافت کرد.

۵-The Verdict (1982)

بازیگر نقش اول مرد مورد احترام پل نیومن در درام ۱۹۸۲ “The Verdict” یک نیروی قابل توجه است، که در آن او نقش وکیل آمبولانس فرانک گالوین را بازی می کند، که تصمیم می گیرد یک پرونده پزشکی سهل انگاری عظیم را بر عهده بگیرد. او این کار را به امید بازیابی عزت نفس خود و بالاخره ایجاد تغییر در زمینه خود انجام می دهد.بازیگر نقش اول مرد مورد احترام پل نیومن در درام ۱۹۸۲ “The Verdict” یک نیروی قابل توجه است. این فیلم اقتباسی از رمانی به همین نام اثر بری رید است و به دلیل شخصیت اصلی قدرتمندش مورد توجه بسیاری در هالیوود قرار گرفت. بازیگرانی مانند کری گرانت، فرانک سیناترا و داستین هافمن نیز قبل از اینکه نیومن برای این نقش انتخاب شود، علاقه خود را به ایفای آن نشان داده بودند. “The Verdict” هم از نظر انتقادی و هم از نظر تجاری موفقیت‌آمیز بود و پنج نامزدی اسکار را از آن خود کرد، از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی، پیش از آنکه در لیست “۱۰۱ فیلمنامه‌ برتر نوشته شده در تاریخ” انجمن نویسندگان آمریکا قرار گیرد.

۴-Anatomy of a Murder (1959)


در درام جنایی هیجان‌انگیز “Anatomy of a Murder” محصول سال ۱۹۵۹، جیمز استیوارت عالی‌رتبه در نقش وکیل کوچک‌شهری ظاهر می‌شود که ماموریت آزادی موکل خود و کشف حقیقت را بر عهده دارد. این فیلم مهیج که با موسیقی درخشان دوک الینگتون همراه است، بر اساس رمانی به همین نام اثر رابرت ترافر و همچنین پرونده سال ۱۹۵۲ ساخته شده است که در آن دفاع از جنون، معروف به “impulse غیرقابل مقاومت،” توسط یک سرباز متهم به قتل استفاده شد. فیلم حول محور قتل صاحب یک مسافرخانه توسط یک ستوان ارتش ایالات متحده می‌چرخد که ادعا می‌کند این عمل را پس از تجاوز جنسی همسرش توسط آن مرد انجام داده است.”Anatomy of a Murder” مورد تحسین هم متخصصان آموزشی و حقوقی و هم منتقدان قرار گرفت و به دلیل داستان‌سرایی تنگاتنگ و اجراهای چندلایه‌ای آن مورد تقدیر قرار گرفت، به طوری که مجله “امپایر” اعلام کرد: “این بهترین فیلم دادگاهی است که تاکنون ساخته شده است.” ستایش فیلم همچنین به ابهام آن نیز گسترش می‌یابد، زیرا استفاده از زبانی که در آن زمان بحث‌برانگیز بود، طیف آنچه که فیلم می‌توانست انجام دهد را گسترش داد و راه را برای درام‌های دادگاهی آینده هموار کرد.

۳-Witness for the Prosecution (1957)

Marlene Dietrich به عنوان همسر سرد و بی‌رحم مردی که به قتل متهم شده است، در فیلم هیجان‌انگیز “Witness for the Prosecution” محصول سال ۱۹۵۷ که بر اساس رمان کلاسیک آگاتا کریستی ساخته شده است، بسیار دسیسه‌گر و حیله‌گر است. این فیلم داستان لنیارد ووله ی مهربان را دنبال می‌کند که به دلیل قتل یک اجتماعی برجسته متهم می‌شود و باید به شهادت همسر بی‌رحمش کریستین برای اثبات بی‌گناهی خود تکیه کند. وقتی کریستین به یک راه حل می‌رسد، او تصمیم می‌گیرد علیه شوهرش شهادت دهد، که منجر به یک نمایش شوکه کننده بین این زوج می‌شود.
پایان غیرمنتظره این درام هیجان‌انگیز در زمان انتشارش پنهان نگه داشته شد، و یک صدای پس‌زمینه در طول تیتراژ از بینندگان فیلم می‌خواست تا نتیجه را برای کسانی که هنوز آن را ندیده‌اند، مخفی نگه دارند. حتی کارگردان فیلم، بیلی وایلدر، بازیگران را در تاریکی درباره‌ی نحوه‌ی پایان “Witness for the Prosecution” نگه داشت و منتظر روز فیلمبرداری بود تا این موضوع را فاش کند. در زیر این نوآوری، یک درام دادگاهی واقعاً جذاب وجود دارد، و Marlene Dietrich یک نقطه‌ی اوج واقعی است.

۲۱۲ Angry Men (1957)

به طور گسترده‌ای به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ساخته شده در تمام دوران شناخته شده است، درام دادگاهی جذاب “۱۲ مرد خشمگین” محصول سال ۱۹۵۷، تلاش‌ها و کشمکش‌های هیئت منصفه شهر نیویورک را دنبال می‌کند که باید تصمیم بگیرند آیا یک پسر ۱۸ ساله فقیر در مرگ پدر آزاردهنده خود مقصر است. هنری فندا به عنوان داور همدل دیویس فوق‌العاده است، که در ابتدا تنها کسی است که به “گناه‌نکردن” رای می‌دهد و اصالت مدارک ارائه شده در طول محاکمه را زیر سوال می‌برد. عدم قضاوت سریع دیویس باعث می‌شود مردان دیگر به‌طور دقیق‌تر به حقایق و پیش‌داوری‌های خود نگاه کنند.”۱۲ Angry Men” در بسیاری از نظرات به عنوان یک کلاسیک سینمایی مورد ستایش قرار گرفته است، در حالی که همچنین به دلیل تأثیر آن بر هر دو ژانر حقوقی و داستان‌سرایی به طور کلی مورد احترام قرار گرفته است. تحسین آن تقریباً جهانی است، و فیلم در حال حاضر دارای امتیاز ۱۰۰٪ در Rotten Tomatoes است. محبوبیت آن باعث شده است که چندین تقلید و اقتباس در انواع رسانه‌ها از آن ساخته شود، و قسمت‌هایی از سریال‌های کمدی مانند “Family Guy” و “King of the Hill” طرح فیلم را به یک قسمت تلویزیونی ۲۲ دقیقه‌ای فشرده کرده‌اند.

۱-To Kill a Mockingbird (1962)

مطمئناً، بازی گریگوری پک در نقش آتیکس فینچی در فیلم “کشتن مرغ مقلد” محصول ۱۹۶۲ همچنان یکی از نمادین ترین و مورد تحسین ترین اجراهای تاریخ سینما باقی مانده است. تصویرگری ظریف و پر از احساس پک از وکیل اخلاقی درستکار، که به طور خستگی ناپذیر یک مرد سیاه پوست بی گناه را در برابر اتهامات نادرست دفاع می کند، با مخاطبان جهانی طنین انداز شد و جایگاه او را به عنوان یک افسانه هالیوود تثبیت کرد. بازی او جایزه معتبر اسکار بهترین بازیگر مرد را برای او به ارمغان آورد و جایگاه او را به عنوان یکی از بزرگترین بازیگران تمام دوران ها تثبیت کرد.فیلم “کشتن مرغ مقلد” بر اساس رمان برنده جایزه پولیتزر هارپر لی ساخته شده است و مورد استقبال منتقدان و مخاطبان قرار گرفت و در گیشه شش برابر بودجه خود را به دست آورد و سه جایزه اسکار را کسب کرد. بازی مقتدرانه پک در نقش شخصیت ادبی افسانه ای فینچی بدون شک یکی از بهترین ها در تمام دوران است، و بازیگر با این نقش همزاد شده است.