۹-The Star Wars Franchise (1977-Present)

Star Wars یک فرنچایز عظیم علمی تخیلی است که توسط جورج لوکاس ساخته شده است. این شامل سه گانه اصلی و دو فیلم فرعی است و در مجموع ۱۱ فیلم Star Wars دارد. داستان آن زندگی شخصیت هایی را در کهکشانی دور، در گذر زمان، به تصویر می کشد، جایی که انسان ها و ربات ها در هماهنگی زندگی می کنند. همچنین افسانه Luke Skywalker را به تصویر می کشد که هم در گذشته و هم در آینده ادامه دارد زیرا Sith و Jedi در نبرد مداوم به سر می برند.

این فرنچایز به دلیل داستان سرایی جذاب، جلوه های ویژه خیره کننده و شخصیت های ماندگاری که ساخته است، مورد استقبال گسترده قرار گرفته است. Star Wars یکی از محبوب ترین و پردرآمدترین فرنچایزهای سینمایی جهان است و تاثیر قابل توجهی بر فرهنگ عامه داشته است.چه از دهه ۷۰ طرفدار آن باشید و چه فقط به دنبال لذت بردن از برخی از فیلم‌های جدیدتر هستید، دیزنی پلاس همه چیزهایی را که تا به حال بوده و هست، دارد. ممکن است همه داستان یکسان باشد، اما هر سه گانه طعم خود را دارد و دوره متفاوتی را در تاریخ جنگ ستارگان نشان می دهد. جورج لوکاس تحت تاثیر وسترن های قدیمی اسپاگتی و کاتالوگ عظیم فیلم های سامورایی آکیرا کوروساوا قرار گرفت. این دو را کنار هم قرار دهید و یک ماجراجویی علمی تخیلی و شمشیربازی در لبه‌های کهکشان به وقوع می‌پیوندد.

۸-Avatar (2009)

آواتار بر پیوند ظریف بین مردم پاندورا به نام ناوی و انسان ها متمرکز است. همه چیز از زمانی شروع می شود که انسان ها سیاره جدیدی را کشف می کنند و سعی می کنند آن را به زیستگاه جدید خود تبدیل کنند. با این حال، این سیاره قبلاً توسط ناوی اشغال شده است و در نتیجه، یک نبرد برای مالکیت آغاز می شود. جیک سالی یک نیروی دریایی سابق فلج است که وظیفه اکتشاف سیاره مورد نظر را به او محول شده است. در طول ماموریت خود، او عاشق یک زن ناوی می شود. اکنون، او باید راهی برای ایجاد یک پیمان صلح بین دو گونه پیدا کند.
برخی از بهترین فیلم های جیمز کامرون، آواتار و آواتار: راه آب، هر دو در دیزنی پلاس در دسترس هستند. کامرون همیشه مشهور به خلق پروژه های عظیم و جاه طلبانه ای بوده است که از زمین تا دریا را در بر می گیرند. حماسه آواتار به همان اندازه که روی صفحه نمایش است، در زندگی واقعی نیز یک داستان علمی تخیلی است. خود کامرون ده سال منتظر ماند تا فناوری با چشم انداز او از بازیگران کامپیوتری در نقش های اصلی هماهنگ شود. همراه با فرود در هفت مایلی درازگودال ماریانا، دو فناوری دوربین کاملاً جدید فقط برای فیلمبرداری فیلم او اختراع شد.

۷-Wall-E (2008)

WALL-E داستان یک ربات منزوی اختصاصی زباله را روایت می کند که در زمین رها شده است. هنگامی که سیاره به اندازه کافی زباله جمع می کند تا غیرقابل سکونت شود، انسان ها از این فرصت استفاده می کنند تا سیاره را به یک کروز فضایی ابدی ترک کنند. در پشت سر گذاشتن زمین، Wall-E روزها خود را صرف جمع آوری زباله و جستجوی موجودات زنده احتمالی می کند. روزی، او توسط EVE، یک ربات ظریف و پیشرفته ملاقات می کند که وظیفه ای برای یافتن موجودات زنده در زمین دارد. نخواست این را پشت سر بگذارد، Wall-E سوار شاتل EVE می شود و او را در یک ماجراجویی نجومی دنبال می کند.WALL-E پیامی قوی درباره اهمیت حفاظت از محیط زیست و ارزش عشق دارد. این فیلم نشان می دهد که حتی در بدترین شرایط، امید و تغییر ممکن است رخ دهد.این فیلم انیمیشنی کلاسیک پیکسار در همان سال جایزه اسکار بهترین فیلم انیمیشن بلند را دریافت کرد و عناوین آن با گذشت زمان بیشتر شده است. در سال ۲۰۲۱، WALL-E دومین فیلم پیکسار پس از Toy Story شد که برای حفظ توسط کتابخانه کنگره انتخاب شد. یک سال بعد، به مجموعه Criterion اضافه شد. بنابراین، روزی که زمین با زباله پوشانده شده باشد و ما به فضا عقب نشینی کرده باشیم، این فیلم ممکن است هنوز آنجا باشد، پنهان در یک گنجه دولتی در کنار Citizen Kane و The Breakfast Club.

۶-Big Hero 6 (2014)

در فیلم شش قهرمان بزرگ، دیزنی شما را به شهر آینده‌گرای آمریکایی-آسیایی سان فرانسوکیو می‌برد، جایی که جوان هیرو ربات‌های کوچکی را برای رقابت در مسابقات رباتیک زیرزمینی می‌سازد. علیرغم استعداد واضح او در رباتیک، هیرو از پیروی از footsteps برادر بزرگتر خود و تحصیل در دانشگاه برای استفاده اخلاقی از مواهب خود خودداری می کند. پس از یک تصادف وحشتناک که جان برادرش را گرفت، هیرو فقط با ربات مراقبت از سلامتی قابل نوازش که برادرش ساخته است و یک سرنخ کوچک که این تصادف ممکن است آنطور که به نظر می رسد تصادفی نباشد، تنها می ماند.در این فیلم جذاب و برنده جایزه اسکار، که در تقاطع سایبرپانک، ابرقهرمانان و سرگرمی خانوادگی قرار دارد، یک داستان گرم و مهربانانه به نمایش در می آید که شما را به گریه و تشویق وا می دارد. Big Hero 6 بسیار متفاوت از کمیک است، اما هنوز می توانید یک پیرمرد در عکس را ببینید که شباهت مشکوکی به استن لی دارد. پدر مارول حتی در صحنه بعد از اعتبارات یک حضور کوتاه واقعی دارد و خود را یک ابرقهرمان نشان می دهد. بنابراین می توانید استدلال کنید که Big Hero 6 در MCU است – اما این یک تنش است.

۵-Flubber (1997)

روب ​​ویلیامز در فیلم Flubber نقش دکتر فیلیپ برینارد را بازی می‌کند، یک استاد حواس‌پرت که قبلاً دو بار مراسم ازدواج خود را از دست داده است. اما او نمی داند که او در آستانه کشف چیزی است که برای نجات کالج و بازگرداندن عشقش به دست می آورد. برای موفقیت در این طرح، پروفسور برینارد نوعی لاستیک پرنده (Flubber) ایجاد می کند که با انعطاف پذیری باورنکردنی فشرده می شود و حرکت می کند و به نظر می رسد ذهن خودش را دارد. او از این ماده جهنده برای دادن تیم بسکتبال Medfield یک تیم ستاره ای استفاده می کند. اما رقیب دیرینه برینارد به دنبال دزدیدن این کشف شگفت انگیز برای خودش است.Flubber یکی از کمدی‌های کلاسیک روب ​​ویلیامز بود و به عنوان یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های خانوادگی دهه ۱۹۹۰ شناخته شد. آیا پروفسور برینارد می‌تواند از رقیب حریص خود دفاع کند، کالج مدفیلد را نجات دهد و نامزدش را قبل از پایان ترم پس بگیرد؟ این فیلم روب ​​ویلیامز برای تمام خانواده سرگرم کننده است و پر از Flubber سبز احمقانه است که می داند تمام شب جشن بگیرد.

۴-Lilo & Stitch (2002)

Lilo & Stitch داستان یک دختر جوان، خواهر بزرگش و یک موجود کوچک آبی به نام استیچ را روایت می کند. پس از درگذشت والدینش، نانی باید از خواهر کوچکش، لیلو، مراقبت کند. برای خوشحال کردن او و دادن یک همراه به او، نانی موافقت می کند که به لیلو اجازه داشتن یک حیوان خانگی را بدهد. ناشناخته برای لیلو و خواهرش، حیوان خانگی جدید او، Stitch در واقع مورد آزمایش مورد علاقه کهکشان است. در حالی که او در ابتدا تهاجمی است، لیلو به او گرما و معنای خانواده را می آموزد، چیزی که استیچ قبلاً هرگز نمی دانست. اکنون، آنها باید با هم متحد شوند تا تمام بیگانگانی را که برای گرفتن او می آیند شکست دهند.این داستان دلگرم کننده به راحتی یکی از دلپذیرترین فیلم های کودکانه ساخته شده است و تا به امروز یکی از ستون های پیکسار است. اکنون Disney+ همه نوع محتوای Lilo & Stitch دارد. هنگامی که توسعه دهندگان در حال انیمیشن سازی Lilo & Stitch بودند، برای تحقیق در مورد مکان به هاوایی رفتند. راهنمای تور آنها را در اطراف جزیره هدایت کرد و در این بین، نویسندگان و انیماتورها به نظر می رسید که او تقریباً همه را می شناسد. راهنمای تور توضیح داد که همه این افراد خانواده او بودند و اینکه یک نفر لزوماً نباید از نظر خونی به خانواده مرتبط باشد. این مفهوم کاملاً برای فیلمسازان بیگانه بود، اما پس از این تور، این بنیاد فیلم شد.

۳-Treasure Planet (2002)

Treasure Planet داستان جیم هاوکینز را روایت می کند که با مادرش در یک مسافرخانه کوچک زندگی و کار می کند. او وقت خود را صرف به دردسر افتادن و فرار با قایق خورشیدی خود می کند. هنگامی که یک فضاپیما در نزدیکی مسافرخانه سقوط می کند، جیم یک گوی کوچک دریافت می کند که حاوی نقشه ستاره ای به یک گنج افسانه ای است که او از کودکی در مورد آن خوانده است. هنگامی که دزدان دریایی حمله می کنند، مسافرخانه ویران می شود و جیم و دوست دانشگاهی خانواده او یک کشتی را اجاره می کنند و به ماجراجویی می پردازند.، این فیلم علمی تخیلی انیمیشن به طور قابل توجهی موفق می شود روح رمان قرن نوزدهم را که بر اساس آن ساخته شده است، به خوبی به تصویر بکشد. اگرچه آقای استیونسون هیچ سفینه فضایی، بیگانه یا نقشه ستاره ای را شامل نمی شد، اما او داستان زیبایی را درباره پسری روایت کرد که برای یافتن گنج باورنکردنی به ماجراجویی می پردازد. در هر دو داستان، آن گنج استعاره ای از بلوغ است، اما بسیار دست کم گرفته شده است Treasure Planet شاید بیشتر درباره پسری باشد که به دنبال پدرش می‌گردد.Treasure Planet موفق می‌شود داستان را با افزودن عناصر علمی تخیلی به جذابیت بیشتری برساند، اما همچنان وفادار به قلب داستان اصلی باقی می‌ماند. این فیلم به زیبایی نشان می‌دهد که حتی در میان ماجراجویی‌ها و خطرات، عشق و خانواده اهمیت بیشتری دارند.

۲۰,۰۰۰ Leagues Under the Sea (1954)

براساس داستان حماسی ژول ورن، ۲۰،۰۰۰ لیگ زیر دریا داستان کاپیتان مرموز Nemo را روایت می کند که دنیای زمین را رها کرده است تا در زیر امواج اقیانوس زندگی کند. پروفسور آروناکس، همراه با همراهش کنسل و یک شکارچی شمشیر تندخو به نام Ned Land، به همراه نیروی دریایی فرستاده می شود تا شایعاتی مبنی بر وجود هیولای دریایی را که غرق کشتی ها می کند، کشف کند. هنگامی که آنها واقعاً هیولا را پیدا می کنند، سه مرد از کشتی پرتاب می شوند و کشف می کنند که این هیولا اصلاً یک هیولا نیست، بلکه یک شاهکار تکنولوژی است. فیلم ۲۰،۰۰۰ لیگ زیر دریا یک ماجراجویی علمی تخیلی کلاسیک است که داستانی مهیج و تخیلی را روایت می کند. این فیلم به خوبی از عناصر علمی تخیلی استفاده می کند تا داستان را جذاب تر کند، اما همچنان وفادار به قلب داستان اصلی رمان ژول Verne باقی می ماند. این فیلم به زیبایی نشان می دهد که چگونه انسان می تواند با طبیعت ارتباط برقرار کند و مرزهای جهان را گسترش دهد.با دو جایزه اسکار در کارگردانی هنری و جلوه های ویژه، این فیلم ۱۹۵۴ کاری شگفت انگیز در به تصویر کشیدن صحنه های از رمان انجام می دهد. این فیلم اغلب به خاطر خلق یک مبارزه جسورانه با یک اژدهای دریایی غول پیکر به یاد می آید، صحنه ای به قدری پیچیده و پیچیده که این فیلم را یکی از گرانترین فیلم های هالیوود در آن زمان کرد. این طراحی هنری نوآورانه همچنین به عنوان پیشگام سبک steampunk اعتبار داده شده است. داستان پردازی به رمان وفادار می ماند، اما از این نظر که ناو زیردریایی Nemo، Nautilus، در این بازگویی هسته ای است – یک نشانه بارز عصر اتمی که فیلم ساخته شد.

۱-Tron (1982)

Tron در سال ۱۹۸۲ اکران شد و به عنوان یک تصور آینده نگرانه از دنیای درون یک کامپیوتر آغاز شد، جایی که همه چیز تا حدودی مشابه یک بازی ویدیویی بود. در داخل، برنامه ها به عنوان افراد واقعی شخصی شده بودند که در یک جامعه فاشیستی تحت کنترل Master Control Program زندگی می کردند. هنگامی که Kevin Flynn (یک جف بریجز جوان) دیجیتالی شد و در سیستم آپلود شد، او باید در سری بازی های گلادیاتوری برای فرار رقابت کند.Tron ممکن است یکی از طولانی‌ترین علایق فیلم‌های علمی تخیلی فرقه‌ای باشد. پیروان فرقه‌ای که Tron را زنده نگه داشتند، مجذوب نوعی جدید از علمی تخیلی شدند که آنها را در دنیای رایانه‌ها و بازی‌های ویدیویی قرار داد. با گذشت زمان، رایانه‌ها تغییر کردند و سالن‌های بازی به نماد واقعی فرهنگ دهه ۸۰ تبدیل شدند، اما این سبک فقط به حفظ این علاقه کمک کرد، تبدیل Tron از یک داستان آینده نگرانه به یک داستان قدیمی.