جان ویک ۴ شاهد حضور تعدادی از رزمی‌کاران ماهر از سراسر جهان خواهد بود. این فیلم که قرار است  ۲۷ مه ۲۰۲۲ به روی پرده سینماها برود، در مورد بازگشت ناخواسته جان ویک به دنیای قاتلان است که در آن قصد دارد انتقام خود را از شخص حاکم بگیرد. این اثر در ابتدا قرار بود در ۲۱ مه ۲۰۲۱ انتشار یابد اما به دلیل همه‌گیری کرونا با تاخیر یک ساله روبه‌رو شد اما به هر حال انتظارات از آن، به حق، بالاست.

دوران درخشش مجدد کیانو ریوزدر هالیوود با جان ویک ۱ آغاز شد و در حال حاضر، این مجموعه الگویی جدید و بسیار منحصر به فرد برای فیلم‌های اکشن است، تا جایی که بسیاری از فیلم‌های با مضمون کشت و کشتار را با جان ویک مقایسه می‌کنند (مانند بلوند اتمی و هیچکس).

سلاح‌های گرم و هنرهای رزمی از همان ابتدا جنبه‌های جدایی‌ناپذیر این مجموعه بوده‌اند و میزان استفاده از هنرهای رزمی در هر قسمت افزایش یافته است. جان ویک ۳ دارای ستارگانی مانند تایگر چان، مارک داکاسکوس و یان روهیان بود که تعدادی از آن‌ها را پیش‌تر در فیلم‌های تاخت و تاز دیده بودیم و در قسمت سوم جان ویک به عنوان دشمنان شخصیت اصلی ظاهر شدند و به نظر می‌رسد کارگردان فیلم، چاد استاهلسکی مصمم است که این ترفند را برای بار دوم اجرا کند.

در قسمت چهارم، این فیلم، چهار نام بزرگ دنیای هنرهای رزمی را به عنوان دشمنان یا متحدان جان ویک، وارد گروه بازیگران کرده است. نقش آن‌ها در داستان فیلم احتمالا تا زمان آمدن اولین تریلر تقریبا نامشخص خواهد بود و حالا طرفداران هنر‌های رزمی حتی نسبت به گذشته، انتظارات بیشتری از جان ویک ۴ دارند. حال باید دید که کدام ستارگان در قسمت چهارم در کنار جان ویک در این فیلم سراسر خشونت حضور خواهند داشت.

۱. دانی ین

دانی ین

دانی ین از اوایل دهه ۸۰ میلادی، هنرهای رزمی ترکیبی را وارد فیلم‌های اکشن هنگ‌کنگ کرد. این قهرمان ووشو، برای اولین بار در فیلم تای‌چی‌کار مست در سال ۱۹۸۴ حضور پیدا کرد و پس از آن در فیلم‌هایی مانند قفس ببر ۱ و ۲ و در خط وظیفه ۴ ظاهر شد. او در دهه ۹۰ و پس از آن با بازی در فیلم‌های روزی روزگاری در چین، میمون آهنی و قهرمان، نامی برای خود دست و پا کرد اما در اواسط دهه ابتدایی هزاره جدید بود که او بسیار بیشتر از قبل در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفت. پس از اینکه از هنرهای رزمی ترکیبی در فیلم‌های شاپو لنگ و فلش پوینت استفاده کرد، مشهورترین نقش خود را در فیلم ایپ‌من در سال ۲۰۰۸ ایفا نمود و همین نقش را در دنباله‌های بعدی فیلم در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۹ تکرار کرد.

ین هم‌چنین در دوران اوج و پیشرفت خود در چندین فیلم اکشن هالیوودی مانند کوه‌نشین: بازی پایانی، تیغه ۲ و شوالیه‌های شانگهای بازی کرد و بعدها به عنوان چیرات ایموه در فیلم یاغی: داستان جنگ ستارگان دیده شد و پس از آن در سال ۲۰۱۸ در فیلم بازگشت ژاندر کیج جانشین جت لی در نقش ژیانگ شد. ین اولین نفر در بین ستارگان هنر‌های رزمی بود که نامش برای حضور در جان ویک ۴ اعلام شد و شخصیت او به عنوان یک دوست قدیمی جان توصیف شد. با وجود این توصیف، با توجه به خصومتی که بین جان و سوفیا با بازی هیلی بری در جان ویک ۳ مشاهده شد، غیرممکن نیست که شخصیت ین، روند یکسانی با جان داشته باشد، زیرا این دو مجبور شده‌اند در برابر دشمنان خود با یک‌دیگر متحد شوند.

۲. هیرویوکی سانادا

هیرویوکی سانادا

هیرویوکی سانادا که در هنرهای رزمی مانند شورینجی کمپو و کیوکوشین کاراته، سرآمد بود، کار خود را به عنوان شاگرد سونی چیبا از در باشگاه ژاپنی رزمی چیبا آغاز کرد و در کودکی در سریال بازی شانس ظاهر شد. سانادا در حالی که به حرفه خود در ژاپن ادامه می‌داد، در فیلم‌های اکشن هنگ‌کنگی مانند نینجا در چادر اژدها و جنگجویان سلطنتی، در کنار میشل یوه ظاهر شد. در قرن ۲۱، سانادا با فیلم‌هایی مانند آخرین سامورایی، ساعت شلوغی ۳، ولورین، مسابقه سرعت و ۴۷ رونین به هالیوود راه یافت. سانادا هم‌چنین در سریال‌های تلویزیونی ژاپن و غرب به طور گسترده کار کرده است و در برنامه‌هایی مانند هیدیوشی در ژاپن و وست‌ورلد در ایالات متحده ظاهر شده است و هم‌چنین در اواخر قرن گذشته در سریال لیرشاه بازی کرد.

اخیرا سانادا در فیلم‌هایی مانند انتقام‌جویان: بازی پایانی، مورتال کمبت و ارتش مردگان زک اسنایدر، در نقش‌های مختلف دیده شده است. نقش سانادا در جان ویک ۴ نامعلوم است اما حضور او در این فیلم به او این شانس را می‌دهد تا دوباره فرصت پیدا کند در دنیای جان ویک ظاهر شود، چرا که او مجبور شد از بازی در نقش شخصیت منفی صفر در قسمت سوم کنار بکشد و مارک داکاسکوس این نقش را بر عهده بگیرد. علاوه بر پیوستن به جان ویک ۴ به کارگردانی چاد استاهلسکی، سانادا در سال ۲۰۲۲ نیز در فیلم اکشن قطار سریع‌السیر به کارگردانی دیوید لیچ ظاهر می‌شود.

۳. اسکات ادکینز

اسکات ادکینز

زمانی بود که فیلم‌های اکشن مستقیم ویدیویی به عنوان پایین‌ترین سطح این ژانر مورد توجه قرار می‌گرفتند و تعداد کمی از افراد به اندازه اسکات ادکینز به دلیل این که در دهه گذشته این تصور را به طور کامل رد کردند، شایسته احترام هستند. ادکینز که به طیف گسترده‌ای از هنرهای رزمی مسلط است، کار خود را در تلویزیون بریتانیا همراه با نقش‌های مکمل یا شرور در فیلم‌های هنگ‌کنگی مانند جاسوس تصادفی، ماسک سیاه و مدالیون آغاز کرد و پس از این موارد، یک همکاری مداوم را با کارگردان، آیزاک فلورانس، در سال ۲۰۰۳ در فیلم نیروهای ویژه آغاز نمود. پس از ایفای نقش‌های جزئی در فیلم‌هایی مانند گودال جنگنده و رها شده، او موفقیت بزرگی را در فیلم شکست‌ناپذیر ۲: آخرین پایمرد تجربه کرد. او در این همکاری مجدد با فلورانس، در مقابل مایکل جی‌وایت قرار گرفت که عملا یک حرکت ریسکی بود و این سری را از بوکس به هنرهای رزمی ترکیبی تبدیل کرد که به نوعی آغاز شکوفایی این مجموعه‌ بود و مردم تا به امروز، آن را به این نحو می‌شناسند و شخصیت یوری بویکا را به امضای ادکینز تبدیل کرد. او در دو دنباله‌ بعدی به نام‌های رستگاری و بویکا دوباره در این سری‌فیلم ظاهر شد.

ادکینز در حرفه خود در نقش کیسی بومن در فیلم‌های نینجا به کارگردانی فلورانس و هم‌چنین در فیلم‌های دیگری مانند محدوده نزدیک، هدف سخت، حذف‌کنندگان و سرباز جهانی: روز قضاوت حضور داشته است. ادکینز طی سالیان متمادی بر شهرت عمومی خود افزوده است و در آثاری دیگری مانند بی‌مصرف‌ها، دکتر استرنج و فیلم چینی جنگجوی گرگ به کارگردانی وو جینگ ظاهر شده است. او هم‌چنین به طور گسترده با جسی جانسون (یکی از بدلکاران و کارگردانان فیلم‌های اکشن) در فیلم‌هایی مانند سگ وحشی، مرد تصادفی، تحصیلدار و انتقام‌جو همکاری کرده است و آخرین کار مشترکش با جانسون، دنباله رزمی بی‌مصرف‌ها به نام تهدید سه‌گانه بود. هم‌چنین در قسمت پایانی و چهارم سری ایپ‌من با دانی ین همراه شد. اگرچه نقش ادکینز در جان ویک ۴ هنوز مشخص نشده است اما او و ین می‌توانند برای یک رویارویی مجدد آماده شوند. طرفداران ادکینز منتظر فیلم‌های آینده او به نام‌های قلعه سقوط می‌کند و یک شلیک هستند و در کنار این موارد، او یک مجموعه تلویزیونی برای یوتیوب به نام هنر‌های اکشن در دست ساخت دارد.

۴. مارکو زارور

مارکو زارور

مارکو زارور که اهل شیلی است، کار خود را در صنعت فیلم‌سازی در نقش‌های جزئی در فیلم‌هایی مانند خوان کامانی و آکاپولکو و هارد آغاز کرد و در سال ۲۰۰۳ بدلکار دواین جانسون در فیلم اکشن از پا افتاده‌ بود. این به خودی خود یکی از ویژگی‌های تعیین‌کننده‌ای است که زارور در طول زندگی حرفه‌ای خود نشان داده است، یعنی علاوه بر مهارت زیاد در رشته‌های متعدد هنرهای رزمی، زارور هم‌چنین می‌تواند ضربات و تکنیک‌های هوایی را که به ندرت در افراد مشابه خود دیده می‌شود، اجرا کند. زارور توانایی خود را برای این کار در فیلم‌های اکشن شیلیایی‌ مانند کیلترو، چینانگو، میراگمن و مندریل نشان داد و بعدها در شکست‌ناپذیر ۳: رستگاری نقشی را بازی کرد که او را در مقابل اسکات ادکینز در نقش بویکا قرار داد.

زارور در فیلم ماچته می‌کشد، با نام اصلی خودش بازی کرد و پس از آن، نقش اصلی یک فیلم شیلیایی به نام ریدیمر را برعهده داشت که در مورد یک قاتل اصلاح‌شده کارتل بود. او هم‌چنین در فیلم سلطان در بالیوود به عنوان حریف شخصیت اصلی با بازی سلمان خان دیده شد و پس از بازی در فیلم شکست‌ناپذیر، بار دیگر با ادکینز در سگ وحشی به کارگردانی جسی جانسون مبارزه کرد. علاوه بر این، زارور در سریال‌هایی مانند از غروب تا طلوع و مدافعان (محصول مشترک نتفلیکس و مارول) حضور داشته است و در فیلم آلبرتا: فرشته جنگ به عنوان آجاکوتی دیده شد و مهمان قسمت اول سری هنر‌های اکشن با حضور اسکات ادکینز بود. گفته می‌شود که زارور در جان ویک ۴ یکی از دشمنان اصلی جان خواهد بود و با مهارت خاصی که در هنرهای رزمی دارد می‌تواند یک نوع شرور کاملا جدید را به تصویر بکشد.

فیلم‌های جان ویک در یک روند، رفته‌رفته از نظر داستان و سکانس‌های اکشن، بزرگ‌تر و خشن‌تر شده‌اند و رو به جلو حرکت کرده‌اند.  در حال حاضر نمی‌توان به این سوال فکر کرد که چه کسی در قسمت پنج جان ویک حضور خواهد داشت که قرار است بلافاصله بعد از قسمت چهارم فیلم‌برداری شود اما در حال حاضر، دانی ین، هیرویوکی سانادا، اسکات ادکینز و مارکو زارور برای جان ویک ۴ به این تیم ملحق شده‌اند و همین اسامی به اندازه کافی هیجان‌انگیز است تا فعلا توجهات بر این قسمت متمرکز شود.

منبع: Screenrant

منبع