دنیای سینمایی مارول با پخش سریال‌های تلویزیونی جدید در دیزنی‌پلاس با سرعت خوبی در حال گسترش است. در ابتدا سریال‌های تلویزیونی توسط تلویزیون مارول تولید شده و فقط دارای ارتباطاتی با مجموعه‌‌ی ‌فیلم‌ها بودند. سریال‌های تلویزیونی جدید دیزنی‌پلاس متفاوت هستند و توسط خود استودیو مارول تولید شده‌اند و تاثیری مستقیم بر روایت اصلی فیلم‌های مارول دارند.

سریال شاهین و سرباز زمستان موجب راه‌اندازی کاپیتان آمریکا ۴ شد و سم ویلسون، نقش کاپیتان را بازی کرد و هم‌چنین در فصل اول سریال لوکی، جاناتان میجرز معرفی شد که در فیلم آینده مرد مورچه‌ای و زنبورک ایفای نقش خواهد کرد.

مارول پیش از هر چیز یک استودیوی فیلم‌سازی است و در نتیجه آن‌ها این مجموعه‌های تلویزیونی را به عنوان فیلم‌های شش ساعته تلقی می‌کنند. هر چند در روند سریال‌ها تعدادی اشتباه رخ داده اما آن‌ها هنوز با استقبال طرفداران و منتقدان روبرو می‌شوند. استودیوی مارول با سریال وانداویژن و کسب ۲۳ نامزدی جایزه امی در سال ۲۰۲۱، تاریخ‌ساز شد.

۳. شاهین و سرباز زمستان

وانداویژن
 • کارگردان: کاری اسکوگلند
 • بازیگران: سباستین استن، آنتونی مکی
 • سال انتشار: ۲۰۲۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۴ از ۱۰

شاهین و سرباز زمستان یک سریال با ایده و کیفیتی مطلوب است. این مجموعه با بازی سم ویلسون و سباستین استن در نقش سرباز زمستان، به بررسی عواقب ناشی از نبرد تانوس پرداخت و سرانجام، شاهین نقش خود را به عنوان کاپیتان آمریکای جدید قبول کرد. این درام جاسوسانه که از لحاظ سبک شبیه فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان است، شاهین را به یک ماجراجویی جهانی فرستاد، چرا که او و همراهانش تلاش کردند گروهی از تروریست‌ها را شکست دهند.

داستان سریال به واسطه چند‌طرحی بودن کمی تضعیف شد. پاور بروکر بیش از حد نشانه‌گذاری شده بود و اکثر بینندگان به محض ورود شارون کارتر به صحنه واقعیت را کشف کردند. پیام‌های سیاسی سریال خیلی خوب پرداخته نشده بود و بحث سر این بود که آیا تلاش برخی صحنه‌های سریال برای نشان دادن نژادپرستی سیستمی به هدف رسیده است یا خیر. گروه فلگ اسمشرز نیز خیلی کارایی  نداشتند. مارول در ابتدا آن‌ها را احساسی‌ نشان داد و سپس آن‌ها عملی شرورانه انجام دادند که به نوعی دور از شخصیت اولیه‌شان بود. هم‌چنین به نظر می‌رسید که کارلی مورگنتاو به دلیل این که مارول هیچ طرح و برنامه‌ای برای او نداشت، کشته شد.

با وجود تمام این انتقادات، شاهین و سرباز زمستان یک سریال فوق‌العاده است. عملکرد بازیگران و مخصوصا دو بازیگر اصلی عالی بود و با بازنگری سریال می‌بینیم که روایت‌ آن به اندازه کافی خوب است.

۲. لوکی

وانداویژن
 • کارگردان: کیت هرون
 • بازیگران: تام هیدلستون، سوفیا دی مارتیتو، اوون ویلسون
 • سال انتشار: ۲۰۲۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۸ از ۱۰

تام هیدلیستون پس از وقایع انتقام‌جویان: بازی پایانی به عنوان خدای شرارت برگشت. در آن‌جا، انتقام‌جویان ناخواسته یک شاخه از جدول زمانی ایجاد کرده بودند که در آن لوکی پس از نبرد نیویورک در سال ۲۰۱۲ فرار کرد و این نسخه از لوکی توسط سازمان واریانس زمانی دستگیر شد. مورد جالب این بود که هیدلستون با سیلوی همکاری کرد و سرانجام قدرت واقعی پشت تاج و تخت سازمان واریانس زمانی را کشف کردند و چندجهانی جدید مارول را راه‌اندازی نمودند.

سریال لوکی خالی از عیب نیست و دارای مشکلات چشم‌گیری است و برخی از عناصر طرح کاملا کارساز نیستند، از جمله این‌که چرا رابطه عاشقانه لوکی و سیلوی در قسمت ۴ باعث وقوع یک واقعه نکسوس در دنیایی شد که در شرف نابودی بود. متاسفانه در پایان سریال شاهد چیز جالبی از لحاظ طرح نیستیم و لوکی در سریالی که اساسا مختص به خودش است، با معرفی کنگ فاتح با بازی جاناتان میجرز، تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.

با این حال، لوکی فوق‌العاده لذت‌بخش است و به ویژه پویایی بین هیدلستون و دی‌مارتینو کاملا عالی است. این سریال واقعا مانند یک سفر به دنیای پر رمز و راز مارول با پیچ و خم‌های بی‌شمار است. این مجموعه پتانسیل ارائه ایده‌های زیادی را دارد که می‌تواند مارول را بیشتر از این توسعه دهد.

۱. وانداویژن

وانداویژن
 • کارگردان: مت شکمن
 • بازیگران: الیزابت اولسن، پل بتانی، کاترین هان
 • سال انتشار: ۲۰۲۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸ از ۱۰

این مجموعه با بازی الیزابت اولسن در نقش واندا مکسیموف و پل بتانی در نقش ویژن پخش شد. این سریال، تا به امروز، خلاقانه‌ترین سریال تلویزیونی مارول در دیزنی‌پلاس است، از این نظر که بیش از هر چیز دیگری یک کمدی ابرقهرمانی است. مفهوم اصلی به خوبی کنترل شده و بینندگان در ابتدا مانند واندا در مورد آن‌چه اتفاق می‌افتد. گیج می‌شوند و به تدریج واقعیت را می‌فهمند. تمام داستان اصلی واندا در واقع بازنگری می‌شود و او دوباره به عنوان جادوگری تعریف می‌شود که در آینده مارول، جایگاه خاص خودش را دارد. جدا از همه این‌ها، می‌توان گفت که سریال‌ دیالوگ‌های به جا و مناسب و تاثیرگذار و موسیقی متن فوق‌العاده‌ای دارد که نامزد دریافت جایزه امی شده است.

وانداویژن اولین تولید تلویزیونی استودیو مارول بود و این مسیر را آغاز کرد. تاکنون هیچ یک از مجموعه‌های تلویزیونی دیزنی‌پلاس به کیفیت آن نبوده‌اند اما واقعیت این است که تازه روزهای اول این ماجراجویی را آغاز کرده‌ایم و استودیو مارول از اشتباهات خود یاد می‌گیرد و این بدان معناست که سریال‌های تلویزیونی مارول در آینده حتی بهتر می‌شوند.

منبع: Screenrant

منبع