در سال ۲۰۰۱ و هنگام اکران شرک، دنیای فیلم‌های انیمیشن برای همیشه تغییر کرد. این انیمیشن تلفیقی هوشمندانه از کمدی بزرگسالانه و روایتی کودکانه بود که در قالب یک افسانه پر پیچ و تاب با شخصیت‌هایی هنجارشکن، موسیقی متن جذاب و پیام خودشناسی ارائه می‌شد.

پس از آن، شرک ۲ در سال ۲۰۰۲، شرک ۳ در سال ۲۰۰۷ و در آخر، شرک برای همیشه (Shrek Forever After) در سال ۲۰۱۰ اکران شد. در سال ۲۰۱۶ اعلام شد که شرک ۵ ساخته خواهد شد اما از آن زمان، اخبار کمی مربوط به توسعه جهان شرک، منتشر شده است.

در حال حاضر، قسمت پنجم این مجموعه محبوب، مراحل تولید سختی را پشت سر گذاشته است اما طرفداران با دانستن این موضوع که بالاخره اکران‌ خواهد شد، از همین الان، هیجان‌زده هستند. با وجود تغییراتی در جهت و خط داستانی، به نظر می‌رسد که این انیمیشن سرانجام در سال ۲۰۲۲ از برزخ تولید خود خارج شود. این فیلم پتانسیل این را دارد که جذاب‌ترین قسمت این مجموعه باشد.

اگرچه اخبار مربوط به این داستان محبوب، کم‌تر شده است اما هنوز امیدهای زیادی برای طرفدارانی وجود دارد که با صبر و حوصله منتظر انتشار فیلم جدید شرک در دهه گذشته بودند. شایعات پیرامون طرح داستان و هم‌چنین تاریخ اکران موقتا فیلم را با جدیت در اخبار و ذهن هواداران نگه داشته است، حتی اگر روند تولید، بیشتر از این طول بکشد. آیا داستان شرک ۵ وارد قلمرو جدیدی خواهد شد یا از همان فرمول قبلی پیروی می‌کند؟

۱۰. این فیلم می‌تواند یک داستان کاملا جدید داشته باشد

شرک

اگرچه شرک یکی از بهترین شخصیت‌های دریم ورکز است اما به هر حال او یک فرد بدخلق و عصبانی بود که ترجیح می‌داد در باتلاق خود زندگی کند و از تعاملات اجتماعی فرار کند تا این‌که یک خر سخنگو به میان آمد و تلاش شرک برای نجات یک شاهزاده خانم، برنامه‌های او برای مرگ در بدبختی و تنهایی را از بین برد. بعد از این‌که او با فیونا ازدواج کرد و آن‌ها خانواده خود را تشکیل دادند، مشخص شد که حتی غول‌ها نیز می‌توانند خوشبختانه زندگی کنند.

بنابراین چه چیزی می‌تواند در فیلم جدید شرک، آرامش مسالمت‌آمیز زندگی آن‌ها را متحول کند؟ نوجوانان. طبق گزارشات، شرک ۵ می‌تواند زندگی پر سر و صدای شرک و فیونا را نشان دهد که بر پرورش گروهی از نوجوانان، متمرکز است. اگر آن‌ها حتی به اندازه نصف پدر و مادر خود لجباز باشند، بدون شک داستان‌شان تبدیل به یک فیلم سرگرم‌کننده و جذاب خواهد شد.

۹. شرک ۵ می‌تواند مجموعه شرک را بازآفرینی کند

شرک

با وجود چهار فیلم قبلی، شایعه شده است که شرک ۵ ادامه داستان شرک ۴ نخواهد بود. در عوض، این فیلم می‌تواند یک ماجراجویی مستقل برای خودش باشد که به طور مماس به مجموعه شرک متصل می‌شود. مایکل مک کالرز، نویسنده فیلم، در مصاحبه‌ای با هالیوود ریپورتر توضیح داد که شرک ۵ یک بازآفرینی بسیار بزرگ دربر دارد که او نمی‌تواند آن را فاش کند اما به نظر می‌رسد که می‌تواند به بازسازی مجموعه ختم شود.

تصور بازسازی فیلم دشوار خواهد بود، به خصوص اگر بازیگران جدیدی برای به تصویر کشیدن شخصیت‌های محبوب قبلی، دور هم جمع شوند. اگر این اثر یک فیلم مستقل باشد که شخصیت‌های فیلم را حتی به صورت کوتاه در آن نمایش دهد و در عوض داستان دیگری را در پادشاهی دولاک روایت کند، ممکن است برای طرفداران طولانی‌مدت این مجموعه، قابل قبول‌تر باشد.

۸. شاید صداپیشگان اصلی در فیلم حضور داشته باشند

شرک

از زمان انتشار فیلم شرک برای همیشه در سال ۲۰۱۰، صداپیشگان اصلی، آماده و منتظر ادامه ماجراهای بعدی شرک، فیونا، خر و بقیه ساکنان رنگارنگ پادشاهی دولاک هستند.

مایک مایرز، ادی مورفی و کامرون دیاز اعلام کرده بودند که هر زمان، فیلم‌نامه‌ای بالاخره آماده شود، آن‌ها قطعا در پروژه حاضر خواهند شد. این یک تعهد چشم‌گیر برای بازیگرانی است که برای رسیدن به خواسته خود مجبور شده‌اند یک دهه صبر کنند. بازنشستگی دیاز از بازیگری به دلیل مسائل خانوادگی در سال ۲۰۱۴ که اخبارش بسیار گسترده بود، ممکن است به این معنی باشد که فیونا باید از داستان خارج شود.

۷. فیلم‌نامه سال‌هاست که آماده شده است

شرک

نویسنده کمدی‌های تحسین‌شده‌ای مانند بچه‌رئیس و سایر محصولات دریم ورکز در چند سال گذشته، فیلم‌نامه‌ای برای شرک ۵ آماده کرده است. اگرچه مایکل مک کالرز چندین بار در مصاحبه‌های خود از مجموعه شرک نام برده است اما او در مورد طرح واقعی داستان، اظهار نظر بسیار کمی کرده است.

در مصاحبه‌ای با هالیوود ریپورتر، وی توضیح داد که فیلم‌نامه، شخصی است و فاش نشدن آن برای او اهمیت دارد. با توجه به گذشت چند سال از نگاشته شدن، فیلم‌نامه به احتمال زیاد نیاز به بازنگری خواهد داشت، به خصوص این‌که بسیاری از اعضای تیم ایده‌پردازی احتمالا تغییر کرده‌اند.

۶. شرک ۵ قصد دارد مجموعه شرک را تقویت کند

شرک

شرک بیش از دو دهه پیش آغاز به کار کرد و  این گذشت زمان، نشان‌دهنده فرصتی برای احیای این مجموعه است. استودیوهای یونیورسال و دریم ورکز نیز احتمالا قصد دارند چنین کاری را در شرک ۵ انجام دهند.

یونیورسال، دریم ورکز را خرید و هنوز مشخص نیست که چه مقدار از عناصر دریم ورکز در فیلم جدید شرک، گنجانده خواهد شد. با این وجود احتمالا یونیورسال با همان روند پیش برود و هدف استودیو این است که طرفداران این مجموعه نوستالژیک را به وجد آورد و نسل جدیدی از مخاطبان را به خود جلب کند.

۵. در حال حاضر تولید متوقف شده است

شرک

مانند بسیاری از پروژه‌ها در هالیوود، همه‌گیری کرونا تولید شرک ۵ را متوقف کرد و اطلاعات مربوط به برنامه زمان‌بندی آن مبهم شد. قرار بود در سال ۲۰۲۰ و سپس در سال ۲۰۲۱ به مرحله تولید برسد اما با توجه به روند موجود ممکن است حتی تا سال ۲۰۲۲ نیز ساخته نشود.

استودیوها می‌توانند تولیدات برنامه‌ریزی‌شده خود را پیش ببرند به شرطی که بتوانند هزینه آزمایش کرونا را که روزانه روی عوامل انجام می‌شود، بپردازند. این موضوع موجب نگرانی استودیو یونیورسال است. مدت زمانی که در روند تولید وقفه افتاده است، می‌تواند تفاوت‌ها را در فیلم جدید رقم بزند، این که دنباله‌ای برای نمونه محبوب قبلی باشد یا یک بازسازی با سبک متفاوت از آن.

۴. تاریخ انتشار شرک ۵ دوباره به تعویق افتاده است

شرک

در ابتدا تاریخ انتشار شرک ۵ برای اواخر سال ۲۰۲۰ بود اما پس از شروع نشدن مراحل تولید آن، احتمال می‌رفت که در سال ۲۰۲۱ اکران شود. از آن‌جا که تولید به دلیل اقدامات احتیاطی پیرامون کرونا هنوز آغاز نشده است، تاریخ انتشار دوباره به عقب افتاد تا حداقل به امید یک برنامه قوی منتظر بمانیم.

بیش از هر زمان دیگر به نظر می‌رسد که اگر فیلم جدید شرک تا سال ۲۰۲۱ تولید خود را شروع نکند، اکران آن در اواخر سال ۲۰۲۲ اتفاق می‌افتد. لوپر گزارش داد که این انیمیشن در ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲ روی پرده سینماها می‌رود و پس از آن در ماه نوامبر روی باقی پلتفرم‌ها پخش می‌شود. در اوج محبوبیت این مجموعه، هر ۳ سال، یک فیلم جدید شرک اکران می‌شد. گفتن این‌که با تغییر تاریخ اکران جدید، علاقه‌مندان هم‌چنان مشتاق دیدن آن باشند، دشوار است.

۳. شرک ۵ قرار بود یک اثر لایواکشن باشد

شرک

چندین سال پیش شایعاتی پیرامون شرک ۵ منتشر شد، مبنی بر این‌که این انیمیشن قرار است به صورت یک فیلم لایواکشن ساخته شود که بخشی از آن به دلیل موفقیت دیزنی در ساخت بازسازی‌های لایواکشن از فیلم‌های انیمیشن محبوب خود بود. در نهایت این ایده پیش نرفت و طرفداران می‌توانند از آن خوشحال شوند.

با توجه به استقبال فاجعه‌بار از فیلمی مانند گربه‌ها که در آن گربه‌های انسان‌نما بینندگان را آشفته کردند، واضح است که هیچ‌کس دوست نداشت یک فیلم شرک لایو‌اکشن را با نسخه ترکیب‌شده و گرافیکی خر و ادی مورفی تماشا کند.

۲. شرک ۵ در آستانه لغو قرار داشت

شرک

با بحث در مورد این‌که قسمت پنجم این مجموعه باید یک بازسازی، دنباله یا فیلم لایواکشن باشد، نزدیک بود که شرک ۵ به طور کامل لغو شود. خوشبختانه سازندگان آن به اندازه کافی دارای خطوط داستانی و شخصیت‌های رنگارنگ بودند تا بخواهند این اثر را کامل کنند.

با این حال، از آن‌جا که هنوز در مورد موضوع فیلم جدید شرک و نحوه ارائه آن اجماع حاصل نشده است، ممکن است خطر لغو (به شرط این که روند تولید معلق باقی نماند) از بین نرفته باشد.

۱. هنوز اطلاعات زیادی در مورد شرک ۵ در دسترس نیست

شرک

اگرچه طی چند سال گذشته، اطلاعاتی جالب توجه به اندازه کافی در مورد فیلم، آشکار شده و شایعاتی پیرامون آن منتشر شده است اما باز هم موارد زیادی درباره شرک ۵ وجود دارد که مشخص نیست. از طرف دیگر، این می‌تواند به دلیل تحولات داخلی تیم سازنده باشد و هیچ چیز مشخصی آشکار نشود.

برای ایجاد علاقه کافی بین مردم، نیاز است تا اخبار بیشتری منتشر شود تا این مجموعه از حالت راکد خارج شود. یک بازاریابی نادرست، ریسک موفقیت فیلم را افزایش می‌دهد و می‌تواند منجر به این شود که یک مجموعه‌فیلم دوست‌داشتنی با شروعی فوق‌العاده، پایانی نافرجام داشته باشد.

منبع: Screenrant

منبع