فیلم «هرج‌ومرج فضایی ۲» (Space Jam: A New Legacy) با کنار زدن «بیوه‌ی سیاه» و «سریع و خشمگین ۹» با اقتدار در صدر جدول باکس آفیس این هفته قرار گرفته است.

فیلم خانوادگی، ورزشی و کمدی «هرج‌ومرج فضایی» یا «مخمصه‌ی فضایی» با بازی مایکل جردن در سال ۱۹۹۶ با استقبال خوبی از جانب سینمادوستان و منتقدان مواجه شد. این فیلم توانست با بودجه‌ای ۸۰ میلیون دلاری به فروشی بالغ بر ۲۳۰ میلیون دلار دست پیدا کند. حالا برادران وارنر پس از گذشت نزدیک به ۲۵ سال نسخه‌ی دوم این فیلم را با بازی لبران جیمز روی پرده برده است.

فیلم هرج‌ومرج فضایی ۲ با عملکردی فراتر از انتظار طی آخر هفته‌ی گذشته در آمریکا با نمایش در ۳۹۶۵ سالن ۳۱٫۰۵ میلیون دلار فروخته و جایگاه نخست جدول پرفروش‌ترین فیلم‌ها را در اختیار گرفته است. هرج‌ومرج فضایی ۲ در بازارهای بین‌المللی هم عملکرد خوبی داشته و طی ۳ روز گذشته در استرالیا، انگلستان، آلمان، برزیل و چند کشور دیگر ۲۲٫۱ میلیون دلار فروخته تا رقم کلی درآمد خود را در نخستین آخر هفته‌ی اکرانش به ۵۳٫۱ میلیون دلار برساند.

در خلاصه داستان رسمی فیلم آمده: «پسر یک بازیکن مشهور بسکتبال (لبرون جیمز) ربوده می‌شود و او برای نجات پسرش حاضر است دست به هرکاری بزند. این بازیکن می‌بایست در یک مسابقه‌ی بستکبال تحت هر شرایطی پیروز شود تا پسرش سالم بماند.»

تا به این ساعت برای فیلم هرج‌ومرج فضایی ۲ در متاکریتیک و راتن‌تومیتوز بر اساس ۴۰ و ۱۴۸ بررسی امتیاز ۳۶ از ۱۰۰ و ۳۲ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که به‌خوبی نشان می‌دهند اثر جدید مالکوم دی. لی به هیچ‌وجه در کسب رضایت منتقدان موفق نبوده است. ریچارد روپر، منتقد شیکاگو سان-تایمز در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده: «من هرگز چیزی شبیه به این [منظور پایان‌بندی فیلم و بازی لبران جیمز است] ندیده بودم و امیدوارم از این پس هم شاهد چنین تجربه‌ای نباشم و آرزو می‌کنم کاش فیلم هرج‌ومرج فضایی ۲ را هرگز ندیده بودم.»

فیلم بیوه‌ی سیاه به‌عنوان بیست‌و‌چهارمین فیلم از دنیای سینمایی مارول با بازی اسکارلت جوهانسون در نقش ناتاشا رومانوف/ بیوه‌ی‌ی سیاه، در کنار فلورنس پیو، دیوید هاربر، او.تی. فاگبنلی، اولگا کوریلنکو، ویلیام هرت، ری وینستون و ریچل وایس از ۱۰ روز پیش روی پرده رفت و طی آخر هفته گذشته در آمریکا ۲۵٫۸ میلیون دلار فروخته و جایگاه دوم جدول باکس آفیس را به خود اختصاص داده است. داستان این فیلم در حد فاصل اتفاقات دو فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» و «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» رقم می‌خورد. به دنبال وقایع «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی»، ناتاشا رومانوف در پی نافرمانی از توافقنامه‌ی سوکوویا و کمک به استیو راجرز، تنها شده و تحت تعقیب دولت قرار گرفته است و به شهر بوداپست می‌رود و اتفاقات جدیدی انتظار او را می‌کشد. همچنین در قالب چند گذشته‌نمایی (فلاش‌بک) نکات جدیدی درباره‌ی ریشه‌ی روسی او و آموزش‌های نظامی‌اش در پایگاه اتاق سرخ نشان داده می‌شود.

فیلم هرج‌ومرج فضایی 2 و بیوه سیاه

تا به این ساعت در راتن‌تومیتوز، متاکریتیک و IMDb به ترتیب امتیاز ۸۱ از ۱۰۰، ۶۷ از ۱۰۰ و ۶۹ از ۱۰۰ برای ماجراجویی‌های تازه‌ی بیوه‌ی سیاه به ثبت رسیده که نشان می‌دهند با اثر ابرقهرمانی قابل قبولی مواجه هستیم. آن هورنادای منتقد واشنگتن در بخشی از یادداشت خود برای بیوه‌ی سیاه آورده است: «به خاطر ساخت فیلم اختصاصی بیوه‌ی سیاه خوشحالم؛ زیرا این شخصیت با بازی اسکارلت جوهانسون لیاقت یک فیلم مستقل را دارد. فیلم در کنار نقاط قوت‌اش، از جمله بازی خوب فلورنس پیو، از ضعف‌هایی هم رنج می‌برد.»

دنباله‌ی فیلم هیجان‌انگیز روان‌شناختی «اتاق فرار» با اسم «اتاق فرار: تورنمنت قهرمانان» (Escape Room: Tournament of Champions) در نخستین روزهای اکرانش عملکردی قابل قبول داشته و طی آخر هفته‌ی گذشته ۸٫۸ میلیون دلار فروخته و رتبه‌ی سوم باکس آفیس را از آن خود کرده است. وظیفه‌ی کارگردانی «اتاق فرار ۲» بر عهده‌ی آدام روبیتل، کارگردان فیلم قبلی بوده که بیشتر به خاطر «توطئه‌آمیز: آخرین کلید» شناخته می‌شود. از میان بازیگران اتاق «فرار: تورنمنت قهرمانان» هم می‌توان به تیلور راسل، لوگان میلر، ایزابل فورمن، توماس کوکرل، هالند رودن، کارلیتو الیوررو و ایندیا مور اشاره کرد.

برخی منتقدان اعتقاد دارند خلاقیت فیلم‌نامه‌ی اتاق فرار ۲ کمتر از نسخه‌ی قبلی‌ است، به همین خاطر مخاطب چندان با شخصیت‌ها همراه نمی‌شود و چالش‌هایی که پیش پای آن‌ها قرار می‌گیرد، جالب توجه نیستند. برای این فیلم در متاکریتیک و راتن‌تومیتوز بر اساس ۱۶ و ۵۳ بررسی امتیاز ۴۸ از ۱۰۰ و ۴۳ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که به‌خوبی بیانگر افت کیفی اتاق فرار ۲ در قیاس با فیلم نخست هستند.

فیلم سریع و خشمگین ۹ طی آخر هفته‌ی گذشته در آمریکا با نمایش در ۳۳۶۸ سالن ۷٫۶ میلیون دلار فروخته و در جایگاه چهارم جدول باکس آفیس قرار گرفته است. باکس آفیس موجو رقم فروش بین‌المللی این فیلم را ۴۳۶ میلیون دلار اعلام کرده تا مجموع درآمد نسخه‌ی جدید سریع و خشمگین طی ۲۴ روز از ۵۹۱٫۷ میلیون دلار فراتر برود که با توجه به دنیاگیری کروناویروس بسیار چشمگیر است.

پایگاه‌های متاکریتیک، راتن‌تومیتوز و IMDb برای این فیلم به ترتیب امتیاز ۵۸ از ۱۰۰ و ۶۰ از ۱۰۰ و ۵۵ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است. در متاکریتیک در میان فیلم‌های این سری بالاترین و پایین امتیاز منتقدان را «سریع و خشمگین ۷» و «۲ سریع و ۲ خشمگین» در اختیار دارند. تیم گریسون منتقد اسکرین‌دیلی در بخشی از یادداشت خود برای سریع و خشمگین ۹ آورده است: «این فیلم دارای شکوهی مضحک و دقایقی احساسی است. سکانس‌های تعقیب و گریز عظیم و پرهزینه‌ای برای کسب رضایت طرفداران همیشگی این مجموعه در فیلم وجود دارد، اما در این دقایق هیچ مفهوم یا نکته‌ی جالب توجه‌ای به چشم نمی‌خورد.»

جان سینا در فیلم سریع و خشمگین ۹ نقش جیکوب تورتو، برادر دومنیک (وین دیزل) و میا تورتو (جوردانا بوروستر) را ایفا می‌کند. پس از اتفاقات «سرنوشت خشمگین»، اکنون دومنیک تورتو به همراه گروه‌اش باید با برادر کوچک‌تر لو که یک قاتل حرفه‌ای و در حال همکاری با سایفر است، رو‌به‌رو شوند. طی نسخه‌های اخیر سری سریع و خشمگین همواره شارلیز ترون شخصیت منفی بوده است، اما این‌طور که پیداست در دهمین قسمت از این مجموعه، سینا رهبری تیم آدم‌های شرور قصه را بر عهده خواهد داشت و چند ماه قبل در «برنامه‌ی امشب با اجرای جیمی فلن» بیان کرده بود: «فیلم سریع و خشمگین ۹ چیزی شبیه به یک جمع‌بندی برای فیلم‌های قبلی خواهد بود و داستان قسمت‌های پیشین را به یکدیگر پیوند و به برخی از سؤالات طرفداران پاسخ می‌دهد و در کنار آن پرسش‌های جدیدی هم ایجاد می‌کند.»

انیمیشن «بچه رییس ۲» طی آخر هفته‌ی گذشته توانست ۴٫۷ میلیون دلار بفروشد و در رتبه‌ی پنجم جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های آمریکا قرار بگیرد. اکران جدیدترین ساخته‌ی دریم‌ورکس در اروپا هم به صورت محدود آغاز شده و این انیمیشن ۳٫۶ میلیون دلار هم از گیشه‌ی بین‌المللی کسب کرده است. اما انتظار داریم این رقم با آغاز اکران گسترده‌ی بچه رییس ۲ در آسیا و اروپا طی هفته‌ی آینده از مرز ۱۰ میلیون دلار عبور کند.

یونیورسال پیکچرز پیش از این قصد داشت در شهریورماه انیمشین بچه رییس ۲ با اسم کامل «بچه رییس: کسب‌وکار خانوادگی» را تنها در سینماها نمایش دهد، اما این‌طور که پیداست میزان فروش و عملکرد پویانمایی‌های در حال اکران این کمپانی را از تصمیم خود منصرف کرده است. داستان بچه رییس ۲ درباره‌ی بچه کوچک تیمی، برادر بچه رییس است که از شرکت بچه‌ها آمده و مأمور است تا نابغه‌ی شرور را متوقف کند. او تیمی و تدی (بچه رییس) را دوباره به دوران بچگی بازمی‌گرداند و با کمک همدیگر به جنگ دکتر آرترمستانگ می‌روند تا از بی‌ادب شدن بچه‌ها جلوگیری کنند.

فیلم هرج‌ومرج فضایی 2 و پاکسازی ابدی

آخرین و جدیدترین نسخه از سری فیلم‌های اکشن و ترسناک «پاکسازی» با اسم «پاکسازی ابدی» این هفته توانسته با کسب ۴٫۱ میلیون دلار از گیشه‌ی آمریکا و سقوطی دو پله‌ای نسبت به هفته‌ی گذشته در جایگاه ششم باکس آفیس قرار بگیرد. پاکسازی ابدی در آمریکا و بازارهای بین‌المللی پس از ۱۷ روز اکران به ترتیب ۳۵٫۸ و ۱۲٫۸ میلیون دلار فروخته است. در خلاصه داستان رسمی این فیلم آمده: «عده‌ای از غارتگران غیرقانونی تصمیم می‌گیرند که پاکسازی سالانه با طلوع آفتاب متوقف نشود و افراد مسلح تا ابد به پاکسازی ادامه دهند و تمام قوانین مدنی را زیر پا بگذارند.»

تا به امروز در راتن‌تومیتوز، متاکریتیک و IMDb برای پاکسازی ابدی به ترتیب امتیاز ۴۶ از ۱۰۰، ۵۴ از ۱۰۰ و ۶۱ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌دهد قسمت آخر این مجموعه‌ی محبوب با بازی آنا د لا رگه‌را، راجاش لوکاس و کسیدی فریمن در نظر سینمادوستان و منتقدان چندان جالب توجه نبوده است. جانی اولکسینسکی منتقد نیویورک پست در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده است: «ایده‌ی محوری سری فیلم‌های پاکسازی برای یک فیلم یا نهایتا دو فیلم جذاب بود، اما در پنجمین نسخه از این مجموعه با فرمولی کلیشه‌ای و روایتی قابل پیش‌بینی مواجه هستیم»

فیلم «یک مکان ساکت ۲» در آخر هفته‌ی منتهی به ۱۸ جولای (۲۸ خرداد) توانسته با نمایش در ۱۹۹۵ سالن ۲٫۲ میلیون دلار بفروشد و با دو پله تنزل در قیاس با هفته‌ی گذشته به جایگاه هفتم پرفروش‌ترین فیلم‌های در حال اکران آمریکا بسنده کند. باکس آفیس موجو رقم فروش فیلم یک مکان ساکت ۲ در بازارهای بین‌المللی و آمریکا را پس از ۵۲ روز نمایش ۱۳۰ و ۱۵۴ میلیون دلار اعلام کرده است.

داستان فیلم یک مکان ساکت ۲ کمی پس از اتفاقات فیلم نخست رقم می‌خورد و طی آن اِوِلین و لی به همراه فرزندانشان باید با وحشت دنیای بیرون روبه‌رو شوند و در سکوت برای بقا بجنگند. آن‌ها پا به دنیای ناشناخته‌ها می‌گذارند و خیلی زود می‌فهمند موجوداتی که با صوت شکار خود را می‌یابند، تنها تهدید پیش رویشان نیستند. همچنین در بخش‌هایی از فیلم هم نگاهی به روزهای آغازین تسخیر کره‌ی زمین توسط هیولاهای وحشتناک حاضر در اثر و چگونگی نخستین برخورد انسان‌ها با این موجودات ترسناک انداخته می‌شود.

در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب بر اساس ۷۱ و ۲۸ بررسی امتیاز ۹۳ از ۱۰۰ و ۷۳ از ۱۰۰ برای این فیلم ثبت شده است که نشان می‌دهد با فیلم ترسناک قابل تأملی مواجه هستیم. ریچارد اسکات لارسون منتقد اسلنت در بخشی از نقد خود برای یک مکان ساکت ۲ آورده است: «وقتی اهمیت خانواده و میراث باعث ایجاد تنش در فیلم می‌شود، کرازینسکی در منطقه امن خود قرار می‌گیرد. در فیلم توجه ویژه‌ای به کودکان خانواده شده است و در چند صحنه با گرفتار شدن آن‌ها با پویایی و هوشمندی تعلیق و هیجان ایجاد می‌شود. برخلاف بسیاری از فیلم‌های ترسناک که در اغلب دقایق به طور آشکار دشمن اصلی و پلید داستان را به ما نشان می‌دهند، در یک مکان ساکت ۲ در برخی سکانس‌ها نشانه‌ی واضحی از هیولاهای فیلم به چشم نمی‌خورد و همین باعث می‌شود بیننده مدام به دنبال نشانه بصری یا صوتی از آن‌ها بگردد و ترسی عمیق وجود او را فرا بگیرد.»

فیلم ماجراجویی و جنایی «کروئلا» به کارگردانی کریگ گیلسپی که بر اساس انیمیشن محبوب «۱۰۱ سگ خالدار» ساخته شده طی آخر هفته‌ی گذشته ۱٫۱ میلیون دلار فروخته تا جایگاه نهم جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های آمریکا را به دست بیاورد. این فیلم پس از ۵۲ روز نمایش در آمریکا و سایر کشورهای جهان به ترتیب ۸۳ و ۱۳۶٫۱ میلیون دلار فروخته است.

کروئلا و فیلم هرج‌ومرج فضایی 2

«مالیفیسنت» ثابت کرد پرداختن از سویه‌ای جدید به انیمیشن‌های قدیمی و به‌خصوص شخصیت‌های منفی آن‌ها جذابیت بسیار زیادی دارد و می‌تواند برای اکثر فیلم‌بین‌ها جالب توجه باشد؛ زیرا واکاوی ذات و زندگی شخصیت‌های شرور دنیای دیزنی به سینمادوستان فرصت می‌دهد که ضمن مرور خاطرات خوش دوران کودکی خود، از دریچه‌ای تازه به اتفاقات داستان نگاه کرده و شخصیت‌ها برایشان عمق بیشتری پیدا کنند. به همین خاطر در کروئلا هم شاهد چنین رویه‌ای هستیم و دیزنی به سراغ زندگی کروئلا دِویل، دشمن اصلی ۱۰۱ سگ خالدار رفته است. این شخصیت خبیث توله سگ‌ها را می‌دزد تا از پوست آن‌ها برای خز لباس‌هایش استفاده کند!

تا به امروز برای کروئلا در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب بر اساس ۱۸۸ و ۴۶ بررسی امتیاز ۷۴ از ۱۰۰ و ۶۱ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است. پیتر دبروژ از ورایتی در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده است: «کریگ گیلسپی که چند سال قبل با فیلم «من تونیا هستم» خوش درخشید، شخصیت کروئلا را از آن حالت قابل پیش‌بینی در داستان ۱۰۱ سگ خالدار نجات داده و با خلق اثری متمایز یکی از شرورترین شخصیت‌های دنیای دیزنی را با الگویی دور از انتظار و بدیع دوباره متولد کرده است.»

فیلم درام «خوک» به کارگردانی مایکل سارنوسکی و با بازی نیکلاس کیج، الکس وولف، آدام آرکین و گرچن کوربت در نخستین هفته‌ی اکرانش در ۵۵۲ سالن روی پرده رفته و ۹۷۰ هزار دلار فروخته است. داستان فیلم خوک، درباره‌ی یک سر آشپز است که به نحوی از زندگی قبلی خود فاصله گرفته است و تنها در جنگل‌های اورگان زندگی می‌کند. وقتی که خوک دوست‌داشتنی‌اش دزدیده می‌شود، او مجبور می‌شود برای نجات دادن حیوانش، با گذشته‌ی خود روبه‌رو شود.

برای خوک در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک بر اساس ۱۰۶ و ۲۹ بررسی امتیاز ۹۷ از ۱۰۰ و ۸۲ از ۱۰۰ به ثبت رسیده و برخی منتقدان نقش‌آفرینی نیکلاس کیج در این فیلم را بهترین بازی او طی سال‌ها اخیر می‌دانند.

نام فیلمهفته اکرانفروش آخر هفتهفروش کلی
 هرج‌ومرج فضایی ۲
Space Jam: A New Legacy
۱۳۱٫۰۵۳۱٫۰۵
بیوه سیاه
Black Widow
۲۲۵٫۸۱۳۱٫۶
اتاق فرار: تورنمنت قهرمانان
Escape Room: Tournament of Champions
۱۸٫۸۸٫۸
سریع و خشمگین ۹
F9: The Fast Saga
۴۷٫۶۱۵۴٫۸
بچه رییس: کسب‌وکار خانوادگی
The Boss Baby: Family Business
۳۴٫۷۴۴٫۶
پاکسازی ابدی
The Forever Purge
۳۴٫۱۳۵٫۸
یک مکان ساکت ۲
A Quiet Place Part II
۸۲٫۲۱۵۴٫۹
رودرانر: فیلمی درباره‌ی آنتونی بوردین
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain
۱۱٫۹۱٫۹
کروئلا
Cruella
۵۰٫۶۲۸٫۳
خوک
Pig
۲۰٫۶۳٫۵

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است.

منبع: BoxOfficeMojo

منبع