در حالی که تاریخچه فیلم های ترسناک کلاسیک به دهه ۱۹۲۰ و فیلم هایی مانند Frankenstein, Doctor Jekyll and Mr Hyde  و The Phanton of the Opera باز می گردد، فرمول جدید فیلم های ترسناک در دهه ۱۹۷۰ شکل نهایی خود را گرفت. فیلم های ترسناک اسلشری مانند Friday the 13th و A Nightmare on Elm Street و همچنین فیلم های ترسناکی مانند سری فیلم های Night of the Living Dead ساخته جرج رومرو به نمادهای فرهنگی تبدیل شده و دستورالعمل های مشخص و سختگیرانه ای را برای ساخت یک فیلم ترسناک قابل قبول بنیان نهادند.

در میان این کلیشه ها، مانند شکل گیری آرام داستان، یک خانه ترسناک و دیگر چیزهایی که دهه ها باعث شدند در هر اتاقی چراغ ها را روشن کنیم، کلیشه آخرین دختر و آخرین قهرمان نیز وجود داشت. اما همه فیلم های ترسناک دختر یا قهرمان آخر ندارند و هر از چند گاهی فیلمی ترسناک ساخته می شود که کلیشه های فیلم های قبلی را نادیده گرفته و تصمیم می گیرد هیچ کسی را در پایان زنده نگذارد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم ترسناکی آشنا کنیم که در پایان آن ها هیچ کسی زنده باقی نمی ماند.

هشدار اسپویل: در ادامه این مطلب به ناچار بخش هایی از داستان فیلم ها افشا می شود.

۱۰- Eden Lake

برای بسیاری از مخاطبان بین المللی و شاید برخی از کسانی که در بریتانیا این فیلم را تماشا کردند، فیلم Eden Lake یک فیلم متفاوت و ناآشنا باشد. علیرغم حضور بازیگرانی مانند جک اوکانل و توماس تورگوس و همچنین مایکل فاسبندر، این فیلم تنها حدود ۴ میلیون دلار فروش داشت. فیلم نقدهای مثبتیب دریافت کرده و جایزه بهترین فیلم بریتانیایی در جشنواره امپایر را دریافت کرد و بسیاری تصویری که این فیلم از دارودسته های خلافکار خارجی در بریتانیا به تصویر کشیده بود را مورد تحسین قرار دادند، موضوعی که در آن زمان بسیار داغ بود. همانطور که از عنوان این مطلب می توان انتظار داشت، این فیلم با پایان خوشی برای شخصیت های مثبت به پایان نرسید. داستان فیلم در مورد زن و شوهری است که توسط یک گروه جانی مورد شکنجه قرار می گیرند، در حالی که این شکنجه در ابتدا با یک شوخی ساده شروع می شود.

در حالی که در نیمه راه فیلم، شخصیت استیو با بازی فاسبندر به خاطر جراحاتی که دارد جان می دهد، همسر او، جنی، بسیار بیشتر زنده می ماند. او که انگار همان دختر قهرمان پایانی است نه تنها از شکنجه های بربری دار و دسته داستان فرار می کند بلکه برخی از آن ها را نیز به سزای اعمالشان می رساند. اما وقتی برای کمک به یک خانه وارد می شود، شانسش به پایان می رسد و سرنوشتی دیگر در انتظار اوست که بهتر است خودتان شاهد آن باشید.

۹- The Paranormal Activity

این یکی شاید به دو دلیل بحث برانگیزترین فیلم این فهرست باشد: در اینجا تنها از یک فیلم صحبت نمی کنیم و شخصیت های اصلی نیز به معنای واقعی کلمه نمی میرند. فیلم The Paranormal Activity به ژانر ویدیو پیدا شده یک سی پی آر به کمک ارواح می دهد و نتیجه فیلمی است که از ترس مخاطبان از چیزی که قرار است اتفاق بیفتد تغذیه می کند. این فیلم داستان زوج جوانی به نام های میکا و کیتی، اسم واقعی بازیگران، بازی می کند که برای ردگیری یک فعالیت ماوراء الطبیعی در حال ضبط کردن داستان واقعی شان هستند، واقعیتی ماوراءالطبیعه که تمام زندگی کیتی او را دنبال کرده است. دنباله ها نقبی عمیق تر به این ماجرا می زنند اما صادقانه بگوییم که بسیاری شان فیلم های افتضاحی هستند.

با این وجود تنها اشتراکی که تمام این فیلم ها دارند، پایانشان است: ماهیت ماوراء الطبیعه هر لحظه شرورتر شده و در نهایت اتفاق بسیار بدی رخ می دهد. در حالی که شخصیت میکا کشته می شود، کیتی که همسر و قاتل اوست به تسخیر روح خبیث درآمده و در تمام فیلم های دنباله نقش شخصیت شرور داستان را بازی می کند. در دنباله ها، این کیتی مسخ شده است که قتل ها را انجام می دهد و خانواده های بسیاری را به کام مرگ می فرستد.

۸- Cabin Fever

در حالی که برخی منتقدان فیلم Cabin Fever را به عنوان یک فیلم ترسناک کلیشه ای که بیشتر بر شوخی متمرکز است در نظر می گیرند، شایستگی آن را دارد که به عنوان یک ادای احترام کمیک تاریک به فیلم های ترسناک با بودجه اندک و مملو از خشونتی که قبل از آن ساخته شده بودند، مورد احترام قرار گیرد. وقتی فیلمی از الی راث سازنده Hostel را می بینید می دانید که خیلی زود با اتفاقات ترسناک و خونریزی های هولناک روبرو خواهید شد. این فیلم داستان گروهی جوان همکلاسی را روایت می کند که از استرس زندگی دانشجویی فرار کرده و تعطیلات تابستانشان را در یک کلبه در دل جنگل می گذرانند. در همان روزهای اول یک بیماری مسری توسط یک منبع آب آلوده به ساکنان محلی منتقل شده و سپس به شخصیت های داستان سرایت می کند.

یک یک این شخصیت ها در اثر ویروسی که ظاهراً از طریق تماس جنسی منتقل می شود قربانی می شوند. در نهایت تنها جف ترسو باقی می ماند که در بخش زیادی از فیلم پنهان شده و مشغول میگساری بوده است. مرگ او اما راضی کننده ترین مرگ داستان است که توسط کلانتر فاسد انجام می شود. در نهایت نیز منبع آب آلوده به نقاط دیگر منتقل می شود و ما با خود فکر می کنیم که مبتلایان بعدی به این ویروس مرگبار چه کسانی خواهند بود.

۷- The Final Destination

بله این یکی نیز یک سری فیلم است که انتخاب یک عنوان از آن برای این فهرست دشوار است. با این وجود فیلم های اول و دوم این فرانچایز را نمی توان در این فهرست قرار داد زیرا در پایان داستان هنوز بازماندگانی هستند که ضربه روحی شدیدی خورده اند. این فیلم ها اما رویکرد دقیق یک داستان سه بخشی را دنبال می کنند: شخصیت اصلی رویایی می بیند، این رویا باعث نجات برخی می شود و مرگ از این اتفاق ناراحت است. اما هر یک از این شخصیت های نجات یافته یک به یک به شکلی طبیعی می میرند، مانند تصادف خودرو، جراحی ناموفق و یا هر اتفاق تصادفی دیگر. اما نکته خنده دار در مورد داستان هر یک از این فیلم ها این است که هر بار که بازماندگان فکر می کنند مرگ را قال گذاشته اند، عکس این موضوع به آن ها ثابت می شود. هیچ کس نمی تواند مرگ را گول بزند.

۶- Quarantine

فیلم Quarantine و پدر اسپانیایی اش، REC ، در واقع یک فیلم با دو زبان متفاوت هستند. به همین خاطر فیلم اسپانیایی که اول ساخته شده فیلم بهتر و باکیفیت تری است. اما برای کسانی که می خواهند یک فیلم ترسناک بدون نیاز به ترجمه و زیرنویس ببینند، فیلم Quarantine معادل انگلیسی فیلم قبلی است. هر دو فیلم هایی ترسناک در ژانر ویدیو پیدا شده هستند که لحظه به لحظه ترسناک تر می شوند اما برتری Quarantine در این است که بر خلاف فیلم اورجینال، کسی را زنده نمی گذارد. هر دو فیلم یک گروه فیلمبرداری و سوژه شان را دنبال می کند، یک ایستگاه آتش نشانی، که برای یک عملیات نجات به یک آپارتمان فرا خوانده می شوند اما وقتی به آنجا می روند، قبل از اتمام کار، درها به رویشان بسته می شود.

اینجاست که با ساکنین بیمار و آدمخواری مواجه می شوند که می خواهند هر کسی را بر سر راه خود بیمار کرده و بکشند. این اولین فیلم زامبی محور است که تاکنون در این فهرست به آن اشاره می شود اما آخرین آن ها نخواهد بود. یک به یک تمامی اعضای گروه و ساکنان آپارتمان کشته می شوند در حالی که آنجلا و فیملبردارش در نهایت وحشت مشغول فیلمبرداری هستند. در نهایت آن ها نیز در یک پنتهاوس گرفتار می شوند و یک موجود ترسناک، فیملبردار را سلاخی می کند و در آخرین سکانس، آنجلا در حالی که گریه می کند، توسط آن موجود به سمت مرگ کشیده می شود.

منبع