در دنیایی که ستارگان پول‌سازی مانند وین دیزل، تام کروز و جانی دپ که بتوانند بار مجموعه ‌فیلم‌های خود را به دوش بکشند، کم هستند، دواین جانسون (راک) هنوز مورد اعتماد استودیوهای هالیوود است.

تا این‌جای کار، او عضو حداقل پنج مجموعه اصلی بوده که یا در حال ساخت هستند و یا برنامه‌های گسترده آن‌ها به پایان رسیده است و با توجه به رویکرد دیزنی، به نظر می‌رسد که گشت و گذار در جنگل نیز آغازگر یک مجموعه جدید خواهد بود.

تقریبا هر فیلمی که جانسون در آن بازی می‌کند به طور کلی دو چیز را هدف گرفته است: فروش بالا و در ادامه، ساخت دنباله یا در حالت بهتر، ساخت یک مجموعه‌ فیلم. همیشه این اتفاق نمی‌افتد، همان‌طور که سن‌آندرئاس ۲ اخیرا لغو شد اما باهوش بودن جانسون به عنوان تهیه‌کننده و محبوب بودن او بین مخاطبان، احتمال بازگشت بازیگران برای ساخت قسمت بعدی را افزایش می‌دهد. جانسون به طرز شگفت‌انگیزی در هالیوود به عنوان بازیگری برای مجموعه‌فیلم‌ها، جایگاهی برای خود دست و پا کرده است. به گونه‌ای که حتی وینس مک ماهون هنوز روی او حساب می‌کند و برای بازگشت راک به دنیای کشتی‌کج، با او تماس گرفته بود.

معمولا بازیگران فقط در یک مجموعه‌فیلم خاص بازی می‌کنند، مانند تام کروز در ماموریت غیرممکن اما جانسون در دوران پس از کشتی‌‌گیری خود، در چندین مجموعه تاثیر‌گذار بوده است. احتمالا گشت و گذار در جنگل و بلک آدام نیز در آینده به لیست مجموعه‌ فیلم‌های چند قسمتی دواین جانسون اضافه شوند.

۵. جی‌.آی‌.جو (G.I. Joe)

راک

در یک اتفاق عجیب، دواین جانسون تاکنون در سه دنباله ظاهر شده است که در ابتدا برندن فریزر در آن‌ها بازی می‌کرد. گویی هالیوود به نوعی او را تعقیب می‌کند. او در فیلم جی‌آی‌جو: تلافی جایگزین فریزر نشد اما حضور او باعث افزایش چشم‌گیر جذابیت فیلم گردید. چنینگ تیتوم در اواخر دنباله به شکل ناگهانی از مجموعه خارج شد و جانسون به عنوان یک تقویت‌کننده برای احیای جی‌آی‌جو، وارد میدان شد. منتقدان نظرات مختلفی در مورد فیلم داشتند. فیلم تلافی از ظهور کبرا بهتر بود اما فقط به عنوان یک اثر پول‌ساز شناخته می‌شود. اسپین‌آف چشمان مار، اکنون این مجموعه را مجددا راه‌اندازی کرده است اما گفته می‌شود جانسون به دنباله جی‌آی‌جو: همیشه بی‌صدا، پیوسته است که امید است وضعیت این مجموعه‌فیلم را بهبود بخشد. اگر فیلم‌سازان بتوانند از بخشی از محبوبیت راک به واسطه فیلم‌های سریع و خشمگین استفاده کنند، ممکن است شرایط کمی تغییر کند.

۴. سفر (Journey)

راک

این بار نیز جانسون جایگزین برندن فریزر می‌شود که در فیلم سفری به مرکز زمین حضور داشت و وظایف او را در نقش اصلی به عهده می‌گیرد. نقش او در این فیلم بیشتر شبیه نقش‌های بعدی او در جومانجی و گشت و گذار در جنگل است و حتی بازی او در سفر ۲، با بازی او در فیلم اول متفاوت است. این مجموعه‌فیلم تنها مجموعه او نیست اما در قسمت دوم به خوبی جای فریزر را پر می‌کند و اگر فیلم سفر ۳ کنسل نمی‌شد، احتمالا همین روند را در قسمت سوم نیز ادامه می‌داد. خود فیلم تا حد زیادی با منبع اصلی آن که داستان‌های ژول ورن است، تفاوت دارد اما اثری سرگرم‌کننده است و با وجود محدودیت‌هایش، احساس متمایز ماجراهای فانتزی دهه ۷۰ میلادی را تداعی می‌کند. حضور جانسون در این فیلم، بسیار تماشایی است اما آن عمقی را که باید داشته باشد، ندارد و بازی او در جومانجی به مراتب قوی‌تر است. به نوعی می‌توان گفت هیچ مزیتی در حضور او وجود ندارد و انگار که جانسون را آورده‌اند تا این نقش مشخص را ایفا کند و بیشتر شبیه این است که هرکسی می‌تواند این شخصیت را بازی کند.

۳. مومیایی (The Mummy)

راک

فیلم‌های مومیایی با حضور برندن فریزر در بیشتر موارد عالی هستند و در واقع این آثار ماجراجویی و خانوادگی، بدون این که جنبه سرگرمی خود را از دست بدهند، می‌توانند ترسناک باشند. نقش دواین جانسون در فیلم مومیایی بازمی‌گردد، یک نقطه تاریک در این مجموعه است و حتی با حضور در اسپین‌آف پادشاه عقرب نیز نتوانست آن را جبران کند. علاوه بر این، خود فیلم دارای نقاط ضعفی مانند جلوه‌های ویژه ضعیف، دیالوگ‌های آبکی  و یک داستان خانوادگی بی‌سروته است و این عوامل مزید بر علت شده است تا راک نتواند از جذابیت خود در فیلم بهره ببرد. چند سال طول می‌کشد تا هالیوود واقعا متوجه شود که کلید موفقیت این مجموعه، برقراری تعادل بین قدرت بدنی و جذابیت راک و افزودن کمی احساسات در داستان بود و در این سری فیلم، فقدان این موارد به خوبی احساس می‌شود.

۲. جومانجی (Jumanji)

راک

در زمان انتخاب دواین جانسون برای دنباله جومانجی، جایگاه او به عنوان یک ستاره سینما تضمین شده بود و در تبلیغات فیلم به خوبی بر روی حضور او مانور داده شد و قطعا استفاده از چهره او در تبلیغات و تریلرها به معنای حضور قطعی او در این مجموعه بود. عوامل، وعده گسترش دنیای جومانجی را بدون خدشه وارد کردن بر فیلم کلاسیک اصلی با حضور رابین ویلیامز داده بودند و به این قول خود عمل کردند. جومانجی: به جنگل خوش آمدید، جایگزین اثر اصلی نیست اما در واقع ادای احترامی ظریف و احساسی به روح رابین ویلیامز است. فیلم دارای بازیگرانی بزرگ است و حال و هوای دوران طلایی فیلم‌های ماجراجویی و مخصوصا ایندیانا جونز را دارد و پر از شوخی‌های گاه و بیگاه است که نشان می‌دهد قطعا پتانسیل دنباله‌دار بودن را دارد. در حال حاضر، یک دنباله در حال ساخت است و قرار است به زودی شاهد قسمت بعدی فیلم باشیم.

۱. حماسه سریع (The Fast Saga)

راک

جانسون در جومانجی بیشتر از لحاظ روحی، تاثیر‌گذار است اما در مجموعه سریع و خشمگین بیشتر شاهد روحیه خشن و جذاب راک هستیم که قبلا در مسابقات کشتی‌کج دیده بودیم. شاید رابطه او در اوایل کار با وین دیزل زیاد جالب نبود اما حضور او در قسمت پنجم، یکی از عناصر کلیدی در تبدیل این مجموعه به یک سری میلیارد دلاری بود (به غیر از سریع و خشمگین ۹ که فروشش تحت تاثیر همه‌گیری کرونا قرار گرفت). حتی بدون او، این مجموعه، پتانسیل لازم را برای شکوفا شدن داشت اما حضور راک، چیز دیگری به فیلم اضافه کرد. اگرچه او دیگر در فیلم‌های اصلی سریع و خشن حضور ندارد اما رابطه جانسون با جیسون استاتهام، مخصوصا در هابز و شاو و دنباله‌های آن، بسیار جذاب بود. مطمئنا او و دیزل می‌توانند مانند فیلم بازی پایانی، سرانجامی جالب در پایان این مجموعه داشته باشند. قطعا حضور او باعث جذابیت بیشتر این سری می‌شود و پول زیادی را به جیب مجموعه واریز خواهد کرد.

منبع: Screenrant

منبع