به بهانه حضور موثر شخصیت «بِلِید» در رویداد «تولد مجدد قهرمانان» این مقاله تقدیم به شما میشود.

۱- بلید  در یک نگاه

 بلید (Blade)

خلق شده توسط:  مارو ولف من، جین کولان

اولین حضور در عالم کمیک : شماره ۱۰  از کمیک The Tomb of Dracula (جولای ۱۹۷۳)

قدرت و توانایی: سرعت، چابکی و استقامت فوق بشری دارد،  استاد هنرهای رزمی است، در شمشیربازی تبحر دارد، حواس ارتقا یافته دارد، زخم هایش به سرعت بالا خوب میشوند، در مقابل گاز گرفتن ها یا هیپنوتیزم خون آشامان مصون است، دیر پیر میشود، در استفاده از چاقو مهارت دارد، میتواند حضور موجودات ماورالطبیعه را احساس کند.

«بلید» که نام واقعی اش «اریک بروکس» (Eric Brooks) است (و برخلاف اکثر ابرقهرمانان مارول که آمریکایی هستند اما اصلیتی انگلیسی دارد) ابتدا و به عنوان یک شخصیت مکمل در کمیک های “مقبره دراکولا”  خلق شد و بعدا وارد کمیک های اختصاصی خودش گردید. او موجودی نیمه انسان – نیمه خون آشام است که تمام نقاط قوت انسان ها و خون اشام ها را دارد ولی اثری از نقاط ضعف آنها در او مشاهده نمیشود. مادر بلید  توسط خون آشامی پلید به نام «دیکان فراست» (Deacon Frost) کشته شده و در نتیجه  بلید مبارزه با خون آشامان را وظیفه ابدی خود میداند. او با «هانیبال کینگ» ملاقات کرد . آنها با کمک یکدیگر موفق شدند فراست را شکست دهند. بلید در ضمن بارها سعی کرده دراکولا را نابود کند. ظاهرش هم با الان فرق داشت و لباسی سبز رنگ میپوشید و دشمن دراکولا بود:

کمیک بلید

  بلید بسیاری از قهرمانان دیگر مارول را یاری داده . به عبارتی دیگر معمولا اگر کسی در عالم مارول با تهدیدی مرتبط با خون آشام ها یا دیگر هیولاهای ماورالطبیعه روبرو شود ، بلید را خبر میکند! به علاوه، بلید عضو گروه هایی مثل MI: 13، Nightstalkers، Midnight sons و Mighty Avengers بوده است.  البته با وجود آنکه بلید نسبت به نور آفتاب و فلز نقره مصون است ولی نیاز دارد تا مثل خون اشام ها از خون تغذیه کند. بنابراین دیدن نبرد او با ذات درونی اش برای آنکه جلوی خون خوردن خودش را بگیرد از جذابیت های داستان های اوست. در واقع تقابل ویژگی های انسانی با خصوصیات خون اشامی بلید، از او کاراکتری جالب ساخته است.

۲- بلید بارها با دیگر ابرقهرمانان مارول تیم آپ کرده یا به تیم های ابرقهرمانی پیوسته

"پسران نیمه شب" (Midnight Sons)

بلید را باید سلطان تیم آپ در دنیای کمیک های مارول دانست زیرا بارها در عناوین اختصاصی دیگر شخصیت ها مثل مرد عنکبوتی، اکس من، گوست رایدر و .. حاضر بوده و باهاشون تیم آپ (همکاری دو نفره) کرده. او همچنین اخیرا از اعضای ثابت اونجرز بوده. ولی بیشتر او را به عنوان عضوی از گروه “پسران نیمه شب” (Midnight Sons) میشناسند.

این تیم در واقع توسط دنی کچ و جانی بلیز به عنوان گوست رایدر های اصلی مارول تاسیس شد تا به تهدیدی بزرگ از سوی «لیلیث» (مادر همه شیاطین) واکنش نشان دهد (لیلیث میخواست از فرزندان شیطانی خودش استفاده کنه تا دنیا را به تسخیر دربیاره و به مفیستو  هدیه بده!). “پسران نیمه شب” علاوه بر گوست رایدرها از شخصیت های ماورا الطبیعه مارول تشکیل شده بود، یعنی از گروه “تعقیب کنندگان شب” (Nightstalkers) با اعضایی همچون بلید، فرانک دریک و هانیبال کینگ به همراه “نگهبانان دارک هولد” که در اینجا درباره شون توضیح داده شده.

۳- بلید بارها با موربیوس جنگیده!

 بلید بارها با موربیوس جنگیده!

بلید به عنوان  شکارچی خون آشامان طبیعیه که با شخصیتی به نام «موربیوس» (Morbius) درگیر شده باشه (برای آشنایی با موربیوس، این مقاله را بخوانید).  اولین بار در شماره ۲۴ از کمیک Adventure into Fear شاهد رو در رو شدن آنها بودیم و از آن موقع تا به حال بارها با هم سرشاخ شده اند. در شماره ۱۲ از کمیک “موربیوس: خون اشام زنده” که سال ۱۹۹۳ منتشر شد، بلید در حالی که توسط یک موجود شیطانی به تسخیر درآمده بود و اسمش هم به Switchblade تغییر کرده بوده چیزی نمانده بود که موفق به کشتن موربیوس بشود:

بلید موربیوس
بلید موربیوس نبرد

۴- لقب بلید، «دی واکر» است

بلید دی واکر

بزرگترین نقطه ضعف یک خون آشام، نور خورشید است و به همین دلیل آنها در طول روز میخوابند و شبها بیرون می آیند. ولی به بلید لقب «دِی واکر» (Daywalker) داده اند زیرا میتواند در طول روز هم بیرون بیاید. در فیلم های بلید این ویژگی را به خاطر اینکه نیمه انسان است نسبت دادند ولی در دنیای کمیک این موضوع به موربیوس ربط داده شده! یعنی وقتی یک بار بلید داشت با او میجنگید، موربیوس او را گاز گرفت. از آنجائیکه موربیوس یک شبه خون آشام است و به دلایل علمی خون آشام شده و البته به خاطر ژن انسانی در وجود بلید، آنزیم های بدن او طور متفاوتی نسبت به این قضیه واکنش نشان دادند و در نتیجه بلید به قابلیت های بیشتری دست یافت و نسبت به نور خورشید ایمن شد.

۵- بلید به اشعه های خورشید قرمز نقطه ضعف دارد

 بلید (اشعه های خورشید قرمز)

گفتیم که بلید، شکارچی خون آشام است که یک Dhampir یا Daywalker محسوب میشود. یعنی چون نیمی انسان – نیمی خون آشام است بسیاری از نقاط ضعف خون آشامان را ندارد و   مثلا مشکلی با سیر، نور آفتاب یا صلیب ندارد. ولی اخیرا در شماره ۲۷ از سری جدید کمیک های Avengers شاهد بودیم که بلید وقتی در سفینه اونجرز و در یک ماجراجویی بین کهکشانی به سر میبرد بسیار نسبت به تاثیرات اشعه هایی که از یک خورشید قرمز رنگ ساطع میشدند حساسیت و ضعف از خودش نشان داد!

 6- بلید از مرد عنکبوتی خوشش نمیاد!

بِلِید (Blade)

ارتباط بلید و مرد عنکبوتی شباهت زیادی با ارتباط مرد عنکبوتی و پانیشر داره و به همون دلایل هم این دوتا باهم نمی سازند. تنها فرقش اینه که پانیشر میره سراغ تبهکار ها و مثل آب خوردن اونارو میکشه اما بلید میره سراغ خون آشام ها! از اونجایی هم که مرد عنکبوتی به دادن شانسی دوباره به ابرخبیث ها اعتقاد داره، با شیوه ای که هر دوی این ها در پیش گرفتند مشکل داره و با هیچ کدومشون کنار نمیاد. مثلا بلید تا حالا چندین بار میخواسته “موربیوس خون آشام زنده” رو بکشه و شرش رو از سر پیتر کم بکنه، اما پیتر همیشه معتقد بوده که موربیوس میتونه به شخصیت خوبی تبدیل بشه و فقط باید بهش فرصت داد. بعد هم برای مدتی فکر کشتن موربیوس از سر بلید میفته و فرصتی برای پیتر به وجود میاد تا به موربیوس کمک بکنه که به شخصیت بهتری تبدیل بشه. از این رو، در کمال تعجب به موربیوس -دشمن تشنه به خون خودش- توی صنایع پارکر  (Parker Industries)یه کار میده! اینطوری هم برای مدتی سرگرم میشه و هم فرصتی براش به وجود میاد که به شخصیت خوبی تبدیل بشه.

 7- اولین فیلم موفق مارول از روی بلید ساخته شد!

بلید (Blade)

شاید خیلی از علاقمندان به آثار کمیک بوکی سینما خبر نداشته باشند که اولین فیلم واقعاً موفق ساخته شده از روی شخصیت های مارول، “بلید” است که سال ۱۹۹۸ اکران شد. در واقع این فیلم دو سال قبل از “مردان ایکس” و ۴ سال قبل از “مرد عنکبوتی” به بازار آمد و اثر در خور و شایسته ای بود (برای آشنایی با شخصیت بلید این مقاله را بخوانید).  در این مقاله از نقش آفرینی «استیون دُرف» در این فیلم به عنوان یکی از ترسناک ترین ها یاد کردیم. این فیلم صحنه های اکشن بسیار خوبی داره و وزلی اسنایپس نقش آفرینی قابل قبولی در این فیلم به عنوان یک اکشن استار ارائه میده. “بلید” فیلم خشنی بود که درجه R داشت و در برخی کشورها مثل مالزی توقیف شد. اون سکانس ابتدایی فیلم که در یک کازینوی زیرزمینی رخ میدهد و  ناگهان از سقف خون به زمین میبارد (مثل یک دوش بزرگ حمام) از همان اول نشون میده چه فیلم خفن و ترسناکیه! و اما شخصیت «دیکن فراست» با بازی به یاد ماندنی استیون درف معنای واقعی شرور بودن رو در فیلم نمایش داد: خوش آشامی ترسناک و نیرومند که حتی در میان خون آشام های دیگر هم منفور بود و اونقدر جاه طلب بود که بقیه هم نوعانش ازش میترسیدن! ضمنا لازمه این مقاله را بخونید تا درباره یک سکانس حذف شده مهم در این فیلم اطلاعات کسب کنید.

۸- سریالی که هیچ کس یادش نمیاد!

سریال تلویزیونی بلید blade

سال ۲۰۰۶، سریال تلویزیونی “بلید” ساخته شد. تایم لاین این سریال براساس فیلم های سینمایی بلید بود و آقای «دیوید اس گویر» به عنوان مغز متفکر فیلم های بلید روی این سریال هم نظارت داشت . جالبه که بدونید «جف جانز» به عنوان یکی از نویسندگان برتر دی سی و کسی که الان مدیر بخش سینمایی دی سی/وارنر شده به همراه اقای گویر فیلمنامه این سریال رو نوشت! در هر حال سریال از شبکه تازه تاسیس Spike TV پخش شد. به جای آقای  «وزلی اسنایپس» (که هنرپیشه نقش بلید در سه گانه سینمایی بود) ، «کرک جونز» (که یک رپر معروف است!) نقش بلید رو در این سریال ایفا کرد. متاسفانه بعد از فقط ۱۳ قسمت این سریال کنسل شد  در حالی که استقبال نسبتا خوبی هم ازش شده بود . یه جورایی هم انگار از زمان خودش جلوتر بود.

۹- بلید سری انیمه داره!

 انیمه مارول (Marvel Anime)

در سال ۲۰۱۰ مارول با غول بزرگ انیمه سازی ژاپن یعنی شرکت Madhouse قرارداد بست تا یک سری انیمه ۱۲ قسمتی براساس ایرون من، ولورین ، بلید و ایکس من بسازه. قرار بود بخش های مختلف این سری ارتباطات داستانی هم با هم داشته باشند. میگن که نویسنده معروف دنیای کمیک یعنی «وارن الیس» هم خط کلی داستان های این سری رو نوشت.  ضمن اینکه محیط و حال و هوای داستان ها هم کاملا ژاپنی بود. در هر حال این انیمه ها ابتدا از شبکه Animax و پس از یک سال از شبکه G4  در آمریکا پخش شدند. در آیرون من، تونی استارک به ژاپن سفر کرد تا با “زودیاک” بجنگه. در ایکس من هم میوتانت ها با U-Men و گروه Hellfire Clubمیجنگیدند. در بلید هم او با دشمن اصلی خود «دیکان فراست» (Deacon Frost) و دیگر خون آشام ها مبارزه میکرد. و بلاخره در ولورین شاهد بودیم که او چطور با دشمن کلاسیک خود یعنی Shingen روبرو میشود. در کل از این سری استقبال چندانی نشد . مخصوصا از انیمه ولورین که واقعا مسخره بود. در این بین شاید انیمه ایکس من سرش به تنش می ارزید! شما میتونید تیتراژ آغازین این انیمه ها را اینجا تماشا کنید.

۱۰- «ماهرشالا علی» قرار است نقش بلید را در دنیای سینمایی مارول بازی کند

بلید ماهرشالا علی

یکی از اتفاقات غیرمنتظره‌ای که در پانل مارول در کمیک کان ۲۰۱۹ افتاد، معرفی فیلم اختصاصی «بلید» با بازی بازیگر اسکار گرفته ، «ماهرشالا علی»، بود. در ماه فوریه ۲۰۲۱، مارول استودیوز خانم «استیسی اوسی کوفور» را به عنوان نویسنده فیلمنامه این فیلم مشخص کرد. همچنین گفته میشه فیلم بلید به سریال مون نایت ربط داره و همچنین شایعه شده که مارول میخواهد در نهایت فیلمی از روی کمیک های “پسران نیمه شب” با حضور بلید، مون نایت، گوست رایدر، دکتر استرنج و اسکارلت ویچ بسازد!

منبع