10 حقیقت مهمی که باید درباره نگهبان سرخ (Red Guardian) رد گاردین فکت facts معرفی شخصیت کاراکتر تاریخچه قرمز الکسی شوستاکوف (Alexei Shostakov)

به مناسبت حضور این کاراکتر در فیلم اختصاصی بیوه سیاه، اسپایدی این مقاله را تقدیم به شما میکند.

مقدمه : شاید تا قبل از انتشار تریلر و تیزرهای فیلم بلک ویدو، کمتر کسی از وجود این کاراکتر باخبر بود. به همین دلیل نگهبان سرخ (red guardian) در دنیای کمیک بوک‌های مارول معمولاً دست کم گرفته می‌شود و کمتر مورد توجه است. اما با ورود وی بهmcu از طریق فیلم اختصاصی بیوه سیاه، دیگر توجهات نسبت به او بیشتر خواهند شد. شاید اینطور به نظر نرسد ولی نگهبان سرخ کاراکتری قدیمی برای مارول به حساب میاد و زندگی پیچیده‌ای داشته است. فیلم اختصاصی بیوه سیاه نگاه عمیق و دقیق‌تری درباره گذشته و تاریخچه ناتاشا رومانوف را به نمایش خواهد گذاشت. از جمله چهره‌های جدید این فیلم میتوان به یلنا بلووا و الکسی شوستاکوف (Alexei Shostakov) معروف به نگهبان سرخ اشاره کرد. او یه جورایی یک ابر سرباز و نسخه روسیه‌ای کاپیتان آمریکا است. به خاطر اینکه حضور او را در فیلم اختصاصی بیوه سیاه بهتر و عمیق‌تر درک کنید لازم است که نسبت به نسخه کمیک بوکی این شخصیت، آشنایی کلی داشته باشید. به همین دلیل اسپایدی در این مقاله به بیان حقایقی از زندگی او پرداخته است.

۱- نگهبان سرخ در یک نگاه

نگهبان سرخ در یک نگاه

نام کامل : الکسی الانویچ شوستاکوف (Alexei Alanovich Shostakov)

اولین حضور : شماره چهل و سه از جلد اول انتقام جویان (Avengers #43)

خالقان : روی توماس و جان بوسکیما (John Buscema)

نگهبان سرخ یا red guardian عنوان چندین کاراکتر در دنیای کمیک بوک های مارول است که معروف ترینشان الکسی شوستاکوف نام دارد که در سال ۱۹۶۷ قدم به دنیای وسیع کمیک بوک گذاشت و عنوان دومین نگهبان سرخ را از آن خود کرد. با اینکه او کاراکتری بسیار قدیمی برای مارول است ولی بها و توجهی که لایقش بوده را دریافت نکرده و در دنیای کمیک بوک داستان و سابقه آنچنانی ندارد و شاید حقایق زندگی او به همین ده مورد ختم شود. او یک خلبان آزمایشی کارکشته بود و مأموریت های خطرناکی برای شوروی انجام میداد که محبوبیت خاصی را برای او به ارمغان آورده بود. او نسخه روسیه‌ای و قرمز رنگ (!) کاپیتان آمریکا است که به طوز مخفیانه توسط سازمان امنیت و اطلاعات شوروی آموزش دید. تا پاسخی بر کاپیتان آمریکا باشد. او همچنین نقش اساسی در ارجین ناتاشا رومانوف ایفا میکند و ختی با وی ازدواج کرد. او همچنین در فیلم اختصاصی بیوه سیاه حضور دارد که نقشش را دوید هاربر (David Harbour) ایفا میکند.

۲- ازدواج با ناتاشا رومانوف

ازدواج با ناتاشا رومانوف

مهارت‌ها و توانایی ها الکسی در زمینه خلبانی باعث شد تا از او در پرژه های بسیار خطرناک و مخفی روسیه مورد استفاده قرار گیرد. به همین دلیل و البته با کمک تبلیغات رسانه‌های خبری او به چهره‌ای محبوب در بین مردم بدل گشت و به عنوان قهرمان شوروی شناخته شد. شاید جالب تر و عجیب تر این باشد که او در زندگی شخصی نیز بسیار موفق بود و توانست با ناتاشا که آن زمان یک رقاص باله (ballerina) معروف بود ازدواج کند. با این حال KGB (سازمان اطلاعاتی و امنیتی شوروی) برنامه‌هایی داشت تا الکسی و همسرش ناتاشا را به نیرو های ویژه خود تبدیل کند. البته این برنامه ها آنها را از هم جدا میکرد. به همین دلیل آنها مرگ الکسی را صحنه سازی کردند تا در خفا به او آموزش بدهند و او را به نسخه ای از کاپیتان آمریکا تبدیل کنند. آنها همچنین باعث شدند تا ناتاشا رومانوف به بلک ویدو تبدیل شود که در مورد بعدی به آن اشاره خواهد شد.

۳- تاثیر مستقیم در سرگذشت ناتاشا

KGBمرگ الکسی را صحنه سازی کرد و با این کارش باعث جدایی الکسی و ناتاشا از یکدیگر شدند. آنها با آموزش الکسی او را به نگهبان سرخ تبدیل کردند و در همین حین آنها که واکنش ناتاشا به این واقعه را پیش‌بینی کرده بودند به او گفتند که همسرش شجاعانه هنگام انجام وظیفه در یکی از آزمایش‌ها کشته شده است. به همین دلیل ناتاشا به منظور حفظ یاد و میراث همسر قهرمانش به برنامه اتاق سرخ (red room) پیوست و در آنجا آموزش دید و تبدیل به بیوه سیاه (black widow) اول روسیه شد. بنابراین میتوان گفت که هم الکسی و هم KGB نقش بسیار مهم و حیاتی در زندگی ناتاشا داشتند و عامل اصلی تبدیل شدن او به بلک ویدو بودند. باید منتظر بمانیم و ببینیم در فیلم اختصاصی بیوه سیاه ارجین او چگونه مطرح خواهد شد و الکسی چه نقش در آن دارد.

۴- اخلاقیات و توانایی های نگهبان سرخ

بعد از اینکه الکسی توسط سازمان اطلاعاتی و امنیتی روسیه آموزش دید و تبدیل به نگهبان سرخ شد. اخلاقیات وی بسیار تغییر کرد. او دیگر همان کسی نبود که با ناتاشا ازدواج کرده بود. (البته همچنان او را دوست داشت) او تبدیل به فردی ظالم و بی رحم شده بود و همچنین به نظر میرسید که این باور که او پاسخ روسیه یه پروژه ابرسرباز و کاپیتان آمریکا است، در وی اثر کرده بود زیرا او می‌خواست که نسخه آمریکایی خود را در حالتی جوانمردانه و مبارزه عادلانه شکست بدهد.البته برای کاپیتان آمریکا بسیار احترام قائل بود. همچنین آموزش های سختی که دیده بود او را به یک ورزشکار با فیزیک بدنی آماده ولی نه در حد استیو راجرز تبدیل کرده بود. او در مبارزات تن به تن و فنون رزمی مهارت خاصی پیدا کرده بود و مهارت های آکروباتیک وی نیز در اوج خود بودند. او مثل کاپیتان آمریکا قدرت فرابشری نداشت و هیچ سرمی به وی تزریق نشده بود. چرا که روسیه به این سرم دسترسی نداشت.

۵- اولین رویارویی با ناتاشا بعد از مرگ ظاهری

رد گاردین

جمهوری خلق چین (People’s Republic of China) سلاحی به نام psychotron ساخت که می‌توانست توهمات جمعی ایجاد کند. این اتفاق به آنها سلاحی داد که ایلات متحده و شوروی دربرابرش دفاعی نداشتند.چینی‌ها با این سلاح بسیار قدرتمند شدند ولی به وسیله ای نیازمند بودند که این سلاح را به کشورها منتقل کند و همچنین برای نزدیک شدن به مرز های دریایی کشور ها نیاز به زیردریایی داشتند. به همین دلیل تصمیم گرفتند با شوروی متحد شوند و به همین دلیل شوروی را از وجود سلاح و نقشه‌هایشان برای تسخیر آمریکا، مطلع کنند. شوروی هم که از خدایش بود بی زحمت از شر رقیب دیرینه‌اش خلاص شود، نگهبان سرخ را به آنجا فرستاد. ولی ناتاشا رومانوف در جریان ماموریتی برای شیلد وارد آنجا شد و خیلی زود توسط الکسی اسیر شد. الکسی از شر هاکای و هرکول که دنبال ناتاشا آمده بودند خلاص شد. ناتاشا با نگاه به چهره او شک کرده بود که او آشنا به نظر میرسد به همین دلیل الکسی هویت خودش را برای ناتاشا فاش کرد و ناتاشا با دیدن اینکه شوهر مرده‌اش هنوز زنده است، شدیداً شوکه شد. ولی طولی نکشید که کاپیتان آمریکا و افرادش سر رسیدند…

۶- مرگی جوانمردانه

مرگ نگهبان سرخ

در ادامهٔ رویدادی که در مورد قبلی به آن اشاره شد، کاپیتان آمریکا و انتقام‌جویانش سر رسیدند و خلوت ناتاشا و الکسی را بر هم زدند. الکسی از خیلی وقت پیش انگیزه و شوق داشت تا با نسخه آمریکایی خودش رو در رو شود و او را شکست دهد. به همین دلیل آنها خیلی زود باهم درگیر شدند و به نظر میرسید کاپیتان در حال پیروزی است که یک دفعه سرهنگ چینی به اسم لینگ باعث بیهوشی کاپیتان آمریکا شد. در همین حال سرهنگ لینگ از چین که عملا مافق الکسی هم بود، میخواست ناتاشا را بکشد و اجازه ندهد که او دستگاه را نابود کند، ولی الکسی هنوز او را دوست داشت و میخواست که جان او را نجات دهد، ولی لینگ به الکسی شلیک کرد و بعدش به سمت کاپیتان آمریکا که هنوز بی هوش بود هدف گرفت. ولی الکسی مانع از کشته شدن یک انسان شریف شد و مسیر گلوله را منحرف کرد و در نتیجه گلوله به لوله‌های گاز برخورد کرد و باعث یک آتش‌سوزی شد و در نتیجه، لینگ و الکسی کشته شدن.

۷- رونین (Ronin)

رد گاردین مارول

الکسی در بازه ای از زمان به رونین در دنیای مارول تبدیل شد. در واقع، وقتی ناتاشا از ارتباط مرموز بین مرگ یک مامور ژاپنی شیلد و قتل عام کارآموزان KGB با خبر شد، به همراه چند تن از دوستانش از جمله هاکای و ماکینگ‌برد متحد شد تا از این جریان سر در بیاورند. آنها خیلی زود فهمیدند که انجمن اقیانوس تاریک (the Dark Ocean Society) به رهبری نینجای رونین مسئول این اتفاق بوده اند و همینطور ماکینگ‌برد و ناتاشا را نیز تحت نظر دارند. در یک رویا رویی آنها هویت رونین را کشف میکنند و میفهمند که او همان الکسی شوستاکوف است. این نسخه از الکسی در واقع یک روبات مدل زنده (Life Model Decoy) یا به طور مخفف LMD بود. که هدفش ایجاد جنگی ببن روسیه و ژاپن بود که میخواست روسیه را به شکوه سابقش برگرداند. البته نقشه های او به سر انجام نرسید زیرا ناتشا و دوستان جلویش را گرفتند.

۸- تا به حال نسخه های مختلفی از نگهبان سرخ وجود داشته است

نسخه های مختلف رد گاردین

نگهبان سرخ عنوانی است که در طول سالها چندین نفر یدک کشیده اند که تا به الان تعدادشان به هفت نفر میرسد. معروف ترین آنها آلکسی شوستاکوف بود که به عنوان نگهبان سرخ دوم شناخته میشود. در واقع برای مدت ها فکر میکردیم که او اولین نگهبان سرخ است که بعد ها گفته شد شخصی به اسم الکسی لبدف (Aleksey Lebedev) اولین نگهبان سرخ بوده است که در جریان جنگ جهانی دوم حتی درکنار کاپیتان راجرز جنگید و بعداً به دلیل مخالفت با روسیه کشته شد. بعد از او و الکسی شوستاکوف پنج نسخه دیگر از نگهبان سرخ حضور داشتند که در طول سالها یا کشته شده‌اند یا هویت دیگری برای خود برگزیده اند. نگهبانان سرخ به صورت یک قهرمان و سمبلی برای روسیه به تصویر کشیده شده‌اند که حتی در مواقعی مانند خود کاپیتان آمریکا در راه خوبی، با کشور خود نیز مخالفت کرده اند.

۹- نگهبانان سرخی که قدرت فوق بشری داشتند

نگهبانان سرخی که قدرت فوق بشری داشتند

طبق مطالب بالا بدیهی است که نگهبانان سرخ هیچ گونه قدرت فرابشری ندارند و بیشتر به توان جسمی و آموزش های خود تکیه میکنند. اما در این بین دو استثنا وجود دارد. اولین نگهبان سرخی که دارای قدرت فرا بشری شد، دکتر تانیا بلینسکی (Tania Belinsky) نام داشت که از طریق تشعشعات کبالت (cobalt از عناصر) دارای قدرت های متنوعی شد. او میتواند انرژی هسته‌ای را تولید و از خودش ساطع کند و همینطور با سرعت مافوق صوت پرواز کند. تا یادم نرفته این را هم بگویم که او زمانی با هویت Starlight شناخته میشد و یک دکتر و جراح برجسته است. و همینطور آخرین نگهبان سرخ نیکولای کریلنکو (Nikolai Krylenko) هستش که یک جهش یافته (mutant) و دارای یک میدان انرژی است که میتواند نیروی الکترومغناطیسی، جنبشی و جاذبه رو دفع کنه. او با عنوان Vanguard نیز شناخته میشود و همچنین رهبر تیم گارد زمستان که در مورد بعدی به آن اشاره میشود نیز است.

۱۰- گارد زمستان (Winter Guard)

گارد زمستان (Winter Guard)

بعد از فروپاشی شوروی، دولت نوپای روسیه به این فکر افتاد برای اینکه از رقیب همیشگی اش آمریکا عقب نماند به یک تیم ابرقهرمانی کامل نیاز دارد. به همین دلیل آنها تیم گارد زمستان را به عنوان پاسخی برای انتقام جویان آمریکا، خلق کردند و جوزف پتکوس (Josef Petkus) که نگهبان سرخ بود به عنوان رهبرشان انتخاب شد. این را هم بدانید که جوزف پتکوس الان با عنوان نگهبان فولادی (Steel Guardian) شناخته میشود. اعضای گارد زمستان معمولاً ابرسرباز ها و ابرانسان های روسیه تشکیل میداند. معمولاً یک نگهبان سرخ در این تیم حضور دارد و از بین نگهبانان سرخ، پتکوس و آنتون (Anton نگهبان سرخ ششم) سابقه حضور در این تیم را دارند. و همانطور که در مورد بالا اشاره شد اخرین نگهبان سرخ یعنی نیکولای کریلنکو که با عنوان Vanguard هم شناخته میشود، رهبری این گروه را در اختیار داشته است. همچنین جالب است که بدانید نسخه آیرون‌من، کاپیتان آمریکا، کاپیتان مارول و حتی هالک هم توی این تیم حضور داشتند و جالب تر این که هالکشون میتونست به خرس تبدیل بشه.

منبع