همیشه محافظت از هویت مخفی اسپایدرمن، برای او از اهمیت خاص و بالایی برخوردار بوده است، حتی اگر او اشتباه کند و در شرایط دشواری باشد. مرد عنکبوتی بی تردید محبوب ترین کاراکتر مارول کامیکس است. او با برخی از خطرناکترین خبیث هایی که قدم در شهر نیویورک میگذارند مبارزه میکند و از این روست که او جایگاه خوبی در بین قهرمانان برای خود دست و پا کرده است. زندگی او به عنوان یک قهرمان کار کشته هرگز آسان نبوده و او تغیرات بسیاری را (که در این مقاله به چند مورد اشاره شده) در زندگی خود به چشم دیده است. اما یکی از چیز های مهمی که هرگز تغیر نکرده، روش های ماندگاری است که او با آنها از هویت مخفی خویش محافظت میکند. مردعنکبوتی به مرد مسئولیت پذیر دنیای کمیک معروف است و در تمام وظایفش حتی محافظت از هویت مخفی خود، جدی است. با این حال ابرقهرمانان زیادی نیستند که مثل او اهمیت خاصی برای هویت مخفی خویش قائل باشند. حتی اگر اشتباه هم بکند، حفاظت از هویت مخفی وی همیشه جز اولویت های او بوده و است. وب سایت اسپایدی در این مقاله به معرفی روش هایی پرداخته که او از آنها برای حراست از هویت خویش استفاده میکند.

خواندن مقالات زیر هم توصیه می‌شود:

چه کسانی از هویت مخفی اسپایدرمن باخبرند؟

نگاهی به تاریخچه فاش شدن هویت مرد عنکبوتی توسط خودش!

۱۰ کاوری که هویت مخفی اسپایدرمن را لو دادند.

– کمک گرفتن از دیگر شخصیت ها برای اینکه هویت مخفی اش را حفظ کنه!

همانطور که قبلا در این مقاله گفته بودیم، مرد عنکبوتی چند بار خودش هویت مخفی اش را لو داده است. اولین باری که این اتفاق افتاد در واقع شاهد یکی از عجیب ترین داستان های او بودیم! قضیه برمیگرده به شماره ۸۷ از سری اول کمیک های “مرد عنکبوتی شگفت انگیز” که سال ۱۹۷۰ به چاپ رسید. در این شماره پیتر پارکر آنفولانزای سختی گرفته بود. ولی خودش فکر میکرد مشکل جدی تری براش پیش اومده که باعث شده ضعیف بشه و قدرت هاش خوب کار نکنه! دچار سرگیجه هم شده بود و در کمال تعجب حتی سعی کرد از یک مغازه جواهر فروشی سرقت کنه تا برای «گوئن استیسی» هدیه بخره!!! پیتر فکر میکرد که دیگه حرفه اش به عنوان مرد عنکبوتی به اتمام رسیده و در حالتی نامتعادل به میهمانی رفت که همه دوستانش در آن بودند رفت و هویت خودش رو فاش کرد:

خوشبختانه کسی زیاد قضیه رو جدی نگرفت چون میدونستند پیتر مریض شده و داره هذیان میگه! ولی در هر حال پیتر سپس تصمیم گرفت از هابی براون (پراولر) کمک بگیره تا قضیه رو جمعش کنه (همانطور که قبلا در این مقاله گفته بودیم، مرد عنکبوتی قبلا با او در قالب پراولر روبرو شده بود). یعنی ماسکی بر صورت زد و پیش او رفت و ازش خواست تا لباس اسپایدرمن رو بپوشه تا وقتی در قالب پیتر پیش دوستانش است از راه برسه و اینجوری دیگه کسی اصلا شک نکنه که پیتر همون اسپایدرمنه!

او هم این کار رو کرد و برای اینکه قضیه طبیعی جلوه کنه به پیتر گفت: “یادت نره سهم منو از عکس هایی که از من میگیری {و به دیلی بیوگل میفروشی} بدی”!

و بدین ترتیب هویت مخفی پیتر مخفی نگه داشته شد.

یک بار هم هابی براون وقتی پیتر پارکر صاحب شرکت “صنایع پارکر” شد بار دیگر به کمک او آمد. او این بار نقش بادیگارد پیتر را بازی کرد و بعضی وقتها هم در قالب مرد عنکبوتی ظاهر میشد تا کسی شک نکنه مرد عنکبوتی همون پیتره!

پرالر مرد عنکبوتی

۱۰- او لباس های اضافی را در سراسر شهر نگه میدارد

او لباس های اضافی را در سراسر شهر نگه میدارد

همانطور که میدانید اسپایدرمن یک ابرقهرمان حرفه ای سطح خیابانی است. به همین دلیل او نبردها و مبارزات بیشتری را در طول روز انجام میدهد و لباسش همواره در معرض خطر است. به همین دلیل است که مردعنکبوتی، لباس‌های زاپاسی را در شهر ذخیره میکند تا اگر لباسش در حدی آسیب ببیند که هویتش به خطر بیوفتد، از آن لباس ها استفاده کند. او معمولاً در طول داستان‌ها به عنوان جوانی به تصویر کشیده میشود که به اندازه کافی درآمد ندارد، با این حال او همیشه اطمینان حاصل میکند که لباس های اضافی داشته باشد تا دشمنانی که به خون او و عزیزانش تشنه هستند، از هویت او آگاه نشوند. این حرکت راه حل هوشمندانه‌ای است که هوش سرشار اسپایدرمن را گواه می‌دهد.

۹- او لباس‌هایش را در جایی عوض میکند که فقط خودش میتواند به آنجا برود

او لباس‌هایش را در جایی عوض میکند که فقط خودش میتواند به آنجا برود

سوپرمن عادت داشت که لباسش را در باجه تلفن عوض کند و سپس وارد خیابان میشد. حتماً می‌دانید که ایده جالب و هوشمندانه ای نیست. در این باره باید بگویم که اسپایدرمن روش بهتر و هوشمندانه تری را دارد. او لباس‌هایش را در بالای ساختمان ها پنهان کرده و همانجا لباسش را عوض میکند. مردعنکبوتی یک قهرمان چابک و متحرک است و میتواند به مکان‌هایی برود که من و شما نمی‌توانیم. شاید این روش در دنیای عجیب و غریبی که دشمنان میتوانند پرواز کنند بی عیب نباشد ولی برای مرد عنکبوتی جواب داده است.

۸- او خودش لباس های آسیب دیده‌اش را می‌دوزد

خیاطی کردن مرد عنکبوتی

با اینکه مرد عنکبوتی لباس های اضافه‌ای را در اطراف شهر دارد، ولی همیشه و در همه جا نمیتواند فوراً لباس آسیب دیده اش را عوض کند. به همین دلیل او مهارت خیاطی را یاد گرفته و میتواند لباس هایش را خودش بدوزد. اصلا او به این معروف است که میتواند خودش لباس های آسیب دیده اش را درست کند و حتی در صورت لزوم لباس جدیدی برای خودش طراحی و بسازد. قطعاً بارها پیش آمده و می‌آید که او در موقعیتی قرار گیرد که نمی‌تواند لباسش را عوض کند. در چنین شرایطی است که مهارتش به کمک او می‌آید و به نظر میرسد که تسلط بر خیاطی در چنین شرایطی، تنها راهی است که او میتواند لباسش را درست کند و از هویت مخفی خودش محافظت کند. نمونه بارز این اتفاق در کمیک شماره چهار از اولین سری مرد عنکبوتی شگفت انگیز قابل رویت است.

۷- دستکش های او، اثر انگشتش را می‌پوشانند

دستکش های او، اثر انگشتش را می‌پوشانند

اثر انگشت آسان ترین راه برای شناسایی هویت افراد است. با اینکه به نظر نمیرسد شرور ها به انبار ثبت اثرانگشت ها دسترسی داشته باشند، اما دشمنان مردعنکبوتی بسیار باهوش هستند و همیشه خدا یک نقشه زیرکانه در سر دارند. مثلا کینگ پین به دلایلی که خودتان هم میدانید به آسانی می‌تواند به چنین چیزهایی دسترسی پیدا کند و برای اسپایدی مشکل ساز شود. به همین دلیل است که او دستکش میپوشد. البته دستکش برای همچین شغلی، انتخاب خوبی به نظر میرسد، با این حال برای اسپایدی این دستکش های کاربردی بزرگتر دارند، یعنی اثر انگشت او را می‌پوشانند. شاید دستکش بدون انگشت حتی باحال تر هم به نظر برسد و تاثیر خوبی در زیبایی ظاهری مردعنکبوتی داشته باشد. اما به یاد داشته باشید که او هرگز امنیت خود و عزیزانش را به خاطر شیک و خوش لباس بودن، به خطر نمی‌اندازد.

۶- لباسی که در هویت پیتر پارکر میپوشد، کاملا بدنش را در بر میگیرد

لباسی که در هویت پیتر پارکر میپوشد، کاملا بدنش را در بر میگیرد

مردعنکبوتی دارای تناسب اندام و بدنی ورزیده است که از دلایلش میتوان به گزیده شدن توسط عنکبوتی رادیواکتیو اشاره کرد. با این حال، مردم انتظار ندارند که این نی‌قلیون خرخون سابقاً عینکی، دارای بدنی ورزیده و ماهیچه‌ای باشد. به همین دلیل او هنگامی که در قالب هویت پشت نقابش یعنی پیتر پارکر، ظاهر میشود، از پوشیدن هرگونه لباسی که تیپ بدنی او را به نمایش بگذارد، اجتناب می‌کند. البته شاید بگویید که شناسایی از روی تیپ و هیکل، کمی سختگیرانه و مشکل باشد، ولی فراموش نکنید که خارج از حیطه احتمال نیست.

۵- معمولاً پیتر پارکر تنها کسی است که از اسپایدرمن عکس میگیرد

دوربین عکاسی مرد عنکبوتی

گرفتن عکس از مرد عنکبوتی امتیاز بسیار مثبتی برای پیتر پارکر است. در واقع او از این راه هم در آمدی دارد و هم میتواند خودش انتخاب کند که به چه طریقی مرد عنکبوتی را به تصویر بکشد. با این کار او میتواند به انتخاب خود، عکس ها را به گونه‌ای بگیرد که شناسایی هویت مردعنکبوتی از طریق این عکس ها کاری مشکل و دشوار باشد. این به دلایل بسیاری حرکتی زیرکانه و هوشمندانه است، چراکه هم میتواند از این راه در آمدی کسب کند و حتی با اینکه نمی‌تواند محتویات مقالاتی که نوشته میشوند را کنترل کند اما میتواند نحوه به تصویر کشیده شدن اسپایدی را خودش شخصاً انتخاب کند.

۴- او در آشکارسازی هویتش برای ابرقهرمانان دیگر، بسیار محتاط است

برای سالها، مردعنکبوتی در حومه جامعه ابرقهرمانان قرار داشت. همه او را تحسین میکردند و برایش احترام قائل بودند. اما آنها از هویت و چهره پشت نقاب او خبر نداشتند. این حرکتی زیرکانه و حساب شده برای اسپایدی بود که میخواست تعداد افرادی که از هویت مخفی او با خبر هستند، زیاد نباشد. حتی اگر فکر میکنید که این اتفاق در طول سالها تغییر کرده است، باید بگویم که باز هم اسپایدی رفقایی دارد که دوست دارد با آنها بیشتر از کاراکترهای دیگر تیم‌آپ کند. زیرا بیشتر به آنها اعتماد دارد. به همین دلیل تا جایی که ممکن است افراد کمی را از هویت مخفی خویش باخبر میسازد تا در حد ممکن افراد کمتری او را بشناسند. بالاخره دنیای کمیک است و عقل حکم میکند که در هر شرایطی باید احتیاط کرد.

۳- تغییر واقعیت باعث حفظ هویت او شده است

جریانات یک روز دیگر (OMD) با انتقادات شدیدی روبه رو شد. این اتفاق نشان میداد که فاش شدن هویتش چه بلایی سر او می‌آورد و چه اتفاقات تلخی را برای او به ارمغان می‌آورد و البته نشان داد که او حاضر است برای حفظ هویتش حاضر است تا کجا پیش برود. در این داستان، به معنای واقعی کلمه پیتر پارکر واقعیت را تغییر داد تا گندکاری هایی که در اثر فاش شدن هویتش به وجود آمده بودند، جمع شوند. شاید او خودش نتواند این کار را بکند، اما دست به هرکاری میزند تا مطمئن شود هویتش مخفی است و عزیزانش در امان هستند. احتمالاً اگر چنین اتفاقی دوباره بیوفتد (که امیدواریم اگر هم بیوفتد در این حد داستان خراب و بدی نباشد) احتمالا او اسکارلت ویچ را مجبور میکند تا این کار را برایش بکند یا با ولورین حرف می‌زند تا با استفاده از اگزاویر (Xavier) حافظه مردم را تغیر دهد.

۲- شخصیت و نوع رفتار پیتر پارکر با اسپایدرمن متفاوت است

شخصیت و اقدامات پیتر پارکر با اسپایدرمن متفاوت است

مردعنکبوتی یک سخنران سریع و فوق‌العاده است، به همین دلیل ممکن است کمی آزاردهنده به نظر برسد. او همیشه با اعتماد به نفس است، همیشه خدا یک شوخی انگار از قبل آماده توی چنته دارد و همینطور حسابی خنده رو و اجتماعی است. این درست عکس پیتر پارکری است که بیشتر خرخون و تودار است. پیتر پارکر وقتی ماسک میزند، انگار تبدیل به کسی دیگری می‌شود. او شخصیت خودش را عوض میکند تا مطمئن شود هیچکس نمی‌تواند از طریق اعمالش هویت او را شناسایی کند. پیتر پارکر و مردعنکبوتی دو شخصیت کاملا مجزا هستند و این شاید به این دلیل است که پیتر پارکر به نوعی شخصیت ساده، کم حرف و تو دار بودنش را هنگامی که ماسک به صورت دارد خالی میکند و همینطور با این روش مخفی بودن هویت خودش را نیز تضمین میکند.

۱- طراحی لباس او به گونه است که از هویت او محافظت میکند

کاستوم مرد عنکبوتی

لباس مردعنکبوتی از زیباترین و باحال ترین های دنیای کمیک است. با اینکه در طول سالها او انواع متفاوتی از لباس ها را برتن کرده، اما تمامی این لباس ها یک ویژگی مشترک داشتند : همگی آنها طوری طراحی شدند که به حفظ هویت مخفی او کمک کنند. ماسک صورت وی اهمیت بسیار زیادی دارد. برای مثال چشمانش از نکات جالب ماسک اوست. درحالی که بسیاری از ابرقهرمانان مثل بتمن، آیرون فیست، گربه سیاه، دردویل و… در ماسک هایشان معمولاً سوراخ هایی برای چشمانشان دارند، او از لنز هایی استفاده میکند که چشمان او را می‌پوشانند. جالب است که بدانید این اتفاق، رنگ چشمان او را محفوظ میدارد و همینطور باعث می‌شود که خیال او از اسکن الگوهای چشمش که از راه های خوب شناسایی هویت است، راحت باشد. همانطور که دیدید اینها به تنهایی عاملی تاثیر گذار در حفظ هویت او هستند. برای آگاهی بیشتر از فواید لباسش پیشنهاد میکنم این مقاله فوق‌العاده را بخوانید.

منبع