فیلم‌های غیرمعمولی مانند «سنگ خانواده» و «زن‌های کوچولو» تحولی تازه در فیلم‌های تعطیلات سنتی ارائه می‌کنند.
«تواریخ نارنیا» و «وقتی خواب بودی» عناصر غیرمنتظره ای را به فصل کریسمس می آورند.
«مردی که به شام آمد» و «کریسمس سیاه» جایگزینی کمدی و ترسناک برای فیلم‌های دل‌انگیز تعطیلات هستند.حقیقتا، هنگام فکر کردن به فیلم‌هایی که در فصل تعطیلات تماشا کنید، بسیاری از فیلم‌های کلاسیک به ذهن می‌آیند، اما برخی از فیلم‌های غیرمعمول وجود دارند که می‌توان آن‌ها را به لیست تماشای سالانه اضافه کرد که ممکن است قبلاً در نظر گرفته نشده باشند.برای اینکه وارد روح تعطیلات شویم، فیلم‌های کلاسیک و محبوب مانند Elf یا How the Grinch Stole Christmas به ذهن خطور می‌کنند، اما این گزینه‌ها می‌توانند تکراری احساس شوند. با توجه به اینکه این فیلم‌ها اغلب سبک هستند و بر اهمیت خانواده یا عشق تأکید می‌کنند، می‌توان از یک رویکرد متفاوت به فصل تعطیلات قدردانی کرد.

دینامیک‌های آشفته خانوادگی یا عناصر فیلم‌های اسلشری اغلب با فیلم‌های کریسمس مرتبط نیستند، اما چرخشی که در این فیلم‌ها وجود دارد، آن‌ها را به عنوان فیلم‌های کریسمس غیرمعمول یا غیرسنتی طبقه‌بندی می‌کند. در واقع، ایده فیلم‌های کریسمس غیرسنتی در مکالمات بین دوستداران سینما مطرح می‌شود و خاطرنشان می‌کند که محیط یا احساس کلی که از یک فیلم به دست می‌آید، برای طبقه‌بندی آن به عنوان یک فیلم تعطیلاتی کافی است.خواه به اندازه کافی در هنگام انتشار اولیه خود مورد توجه قرار نگرفته باشند، از لحن‌هایی استفاده می‌کنند که اغلب در فیلم‌های تعطیلاتی دیده نمی‌شوند یا در وهله اول به عنوان فیلم تعطیلاتی به آن‌ها فکر نمی‌شد، این فیلم‌ها مطمئناً چیز جدیدی را به هر لیست تماشایی اضافه می‌کنند.کریسمس زمان مناسبی برای تماشای فیلم‌های کریسمس کلاسیک است، اما اگر به دنبال چیزی متفاوت هستید، در اینجا ۱۰ فیلم کریسمس غیرمعمول آورده شده است که میتوانید از تماشای آنها لذت ببرید.

۱۰-The Family Stone (2005)

فصل تعطیلات به عنوان زمانی برای دور هم جمع شدن با خانواده دیده می شود، اما گاهی اوقات دینامیک ها باعث ایجاد آشفتگی یا درام می شوند و این همان اتفاقی است که در “The Family Stone” رخ می دهد. اورت که قصد دارد پیشنهاد ازدواج بدهد، از دوست دخترش مریدیت می خواهد که کریسمس را با خانواده اش بگذراند، اما او که برای ارتباط با آنها تلاش می کند، از خواهرش می خواهد که به او ملحق شود. این امر منجر به توسعه احساسات برنامه ریزی نشده و یک سری سوء تفاهم می شود. از نظر منتقدان، این فیلم نقدهای متفاوتی دریافت کرده است، اما با توجه به اینکه دینامیک خانواده سرگرم کننده، در مواقعی جذاب و ممکن است در این زمان از سال بسیار قابل ارتباط باشد، ارزش افزودن به لیست تماشای تعطیلات را دارد.

۹-Little Women (2019)

در حالی که چندین اقتباس از رمان Louisa May Alcott وجود داشته است، فیلمی که در سال ۲۰۱۹ به کارگردانی Greta Gerwig ساخته شده است، جدیدترین آنهاست. Little Women به عنوان یک فیلم غیر کریسمس عمل می‌کند، در حالی که تعطیلات هنوز به عنوان چارچوب لحظات کلیدی در داستان عمل می‌کند. این فیلم از نزدیک سفر و دیدگاه Jo March را دنبال می کند، که تصمیم می گیرد رمانی را بر اساس زندگی خود و خواهرانش بنویسد. به گفته منتقدان، این فیلم عناصر نوستالژیک داستان Little Women را حفظ کرده است، در حالی که آن را برای مخاطبان مدرن مرتبط کرده است. این فیلم مضامین جاه‌طلبی، عشق و خانواده را دنبال می‌کند و آن را به یک فیلم بلوغ کامل برای تعطیلات تبدیل می‌کند.

۸-The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch, and The Wardrobe (2005)

بر اساس رمانی با همین نام، این فیلم درباره خواهران و برادران Pevensie و ماجراهای آنها در دنیای جادویی نارنیا است. در حالی که صرفاً بر کریسمس متمرکز نیست، سرزمین نارنیا به عنوان سرزمینی شناخته می شود که زمستان باقی می ماند اما به دلیل نفرین جادوگر سفید، کریسمس ندارد. این تا زمانی است که شخصیتی به نام پدر کریسمس با خواهر و برادر Pevensie ملاقات می کند و به آنها هدایایی می دهد تا در شکست جادوگر سفید به آنها کمک کند. در حالی که بر کار گروهی و پویایی خواهر و برادر در محیط زمستانی تمرکز می کند، این فیلم ثابت می کند که افزودنی ارزشمند برای هر لیست تماشای تعطیلات است.

۷-While You Were Sleeping (1995)

اگرچه While You Were Sleeping یک کمدی رمانتیک مشهور است، اما معمولاً به عنوان فیلم‌های کلاسیک برای تماشا در تعطیلات مرتبط نیست. این فیلم در مورد دختری به نام لوسی است که به مردی کمک می‌کند از ریل‌های قطاری که بر روی آن هل داده شده بود، بلند شود. لوسی عاشق این مرد، پیتر است و از طریق سوءتفاهم، خانواده او را باور می‌کند که آنها نامزد شده‌اند. در حالی که پیتر در کما است، لوسی از گفتن حقیقت می ترسد و با نزدیکتر شدن به خانواده پیتر، دروغ را ادامه می دهد. این فیلم همچنین در گیشه بسیار موفق بود و در مجموع ۱۸۲ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشت.

۶-The Man Who Came to Dinner (1942)

کمدی‌های تعطیلاتی اغلب برای ایجاد حس راحتی و روشنایی در فصل کریسمس مورد توجه قرار می‌گیرند و The Man Who Came to Dinner دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد. این فیلم که در تعطیلات کریسمس اتفاق می‌افتد، Sheridan Whiteside، گوینده رادیو، پس از لیز خوردن روی یخ در بیرون خانه‌شان و مجروح شدن، نزد خانواده استنلی می‌ماند. او هر کاری که لازم باشد انجام می دهد تا اقامت خود را طولانی کند و با هر روز که به ماندن در خانه ادامه می دهد، باعث عصبانیت اطرافیانش می شود. شوخی‌های Sheridan شامل محبوس کردن یک زن در یک تابوت است که در برنامه‌های او دخالت می‌کند و تهدید به افشای رابطه استنلی‌ها با یک قاتل تبر است.

۵-National Lampoon’s Christmas Vacation (1989)

فیلم “National Lampoon’s Christmas Vacation” یکی دیگر از مجموعه فیلم‌های “National Lampoon’s Vacation” است. این فیلم داستان آشفتگی‌های تعطیلات کریسمس را دنبال می‌کند. تقریباً در هر لحظه فاجعه‌ای رخ می‌دهد، مانند برق گرفتگی یک گربه یا قطع برق در تمام شهر پس از اینکه کلارک گریزولد صدها چراغ را در خارج از خانه‌اش نصب می‌کند. در حالی که سایر فیلم‌های تعطیلات لحظات صمیمانه‌ای را که بین خانواده‌ها در طول کریسمس به اشتراک گذاشته می‌شود، به نمایش می‌گذارند، این فیلم با شخصیت‌های عجیب و غریب و بخش‌های کمدی خود، پویایی خانوادگی را بر سر خود می‌چرخاند.

۴-The Night Before (2015)

فیلم “The Night Before” یک فیلم کمدی کریسمس در مورد سه دوست است که هر شب کریسمس را با هم می گذرانند. در آخرین سال این سنت، آنها توانسته اند بلیط مهمانی به نام “Nutcracker Ball” تهیه کنند. قبل از رفتن به این مهمانی، سه نفر مقدار زیادی مواد مخدر مصرف می کنند و در نتیجه، افشاگری هایی در مورد احساسات واقعی آنها فاش می شود. اگرچه “The Night Before” به عنوان یک فیلم کلاسیک تعطیلات شناخته نمی شود، اما مطمئناً با شوخی‌های کمدی و پویایی‌های دوستی این فیلم، طنز را به هر لیست تماشایی اضافه می‌کند.

۳-Black Christmas (1974)

برای طرفداران ژانر ترسناک که برای پیدا کردن یک فیلم کریسمس با عناصر مشابه مشکل دارند، Black Christmas یک فیلم ضروری برای تماشا است. این فیلم در یک خوابگاه دخترانه در تعطیلات کریسمس اتفاق می افتد. یکی پس از دیگری، اعضای انجمن خواهران توسط یک قاتل ناشناس که با تماس‌های تلفنی عجیب و غریب به دختران باقی مانده اذیت می‌کند، کشته می‌شوند. این فیلم دارای تعلیق قوی است و چرخش‌هایی است که تماشاگران را غافلگیر می‌کند. ترکیب عناصر کریسمس نیز به طور منحصر به فردی انجام می شود، مانند زمانی که صدای آوازخوانان کریسمس فریاد یک عضو انجمن خواهران را که کشته می شود، غرق می کند. این فیلم که سال‌ها پس از انتشار خود مورد توجه بیشتری قرار گرفت، به عنوان الهام‌بخشی برای فیلم‌های اسلشر مانند هالووین ذکر شده است.

۲-Krampus (2015)

فیلم سال ۲۰۱۵ داستان موجودی افسانه‌ای به نام Krampus را روایت می‌کند که به کسانی که روح کریسمس را از دست داده‌اند، آسیب می‌رساند. در «Krampus»، این موجود از خانواده انگل پس از اینکه پسرشان مکس نامه خود را به بابا نوئل پس از حادثه‌ای که باعث ناامیدی او از روح کریسمس شد، پاره کرد، بازدید می‌کند. این فیلم نتوانسته است در سال‌های پس از انتشار خود مورد تحسین یا قدردانی بالا قرار گیرد، اما همچنان یک گوهر پنهان برای طرفداران ژانر ترسناک-تعطیلاتی باقی مانده است.

۱-Happiest Season (2020)

Happiest Season یک کمدی رمانتیک جدید در مورد ابی است که برای اولین بار تعطیلات را با خانواده دوست دخترش می گذراند. قبل از اینکه با خانواده ملاقات کند، ابی متوجه می شود که دوست دخترش، هارپر، در مورد تمایلات جنسی خود یا رابطه آنها به خانواده اش نگفته است. رویدادهای بعدی با پویایی خانواده سروکار دارند، به ویژه انتظارات هارپر و خواهرانش که احساس می کردند برای خوشحال کردن والدینشان باید برآورده شوند. این فیلم به دلیل عناصر جذاب و اجراهایش مورد ستایش منتقدان قرار گرفت و آن را به یک فیلم کلاسیک کریسمس احتمالی در سال‌های آینده تبدیل کرد.