تیموتی شالامه یکی از بازیگران جوان و با استعداد هالیوود است که در سال های اخیر به سرعت به شهرت رسیده است. او با بازی در فیلم های موفقی مانند “لیدی برد”، “تلماسه” و “چاقوکشی” به یکی از محبوب ترین بازیگران جوان جهان تبدیل شده است.تیموتی شالامه به نظر می‌رسد امروزه بازیگر مورد علاقه کارگردانان است. او ممکن است هنوز یک جوان خوش‌تیپ در این مرحله اولیه از حرفه‌اش باشد، اما این واقعیت را تغییر نمی‌دهد که او یکی از بهترین استعدادهای فعال در حال حاضر است. در هر فیلمی که بازی می‌کند، عمیقاً در شخصیت‌هایش فرو می‌رود تا بهترین عملکرد ممکن را ارائه دهد. طبق گفته مجله بازیگری، کنستانتین استانیسلاوسکی یک بار گفته بود که هیچ نقش کوچکی وجود ندارد، فقط بازیگران کوچک. برای شالامه، این قطعاً درست است زیرا او از همه چیزهایی که انجام می‌دهد بهترین استفاده را می‌کند.در صنعت فیلم، مدت زیادی طول نکشید که هر کسی متوجه شود چه نوع استعدادی در اختیار دارد. این بازیگر نامزد اسکار از همان کودکی با کاریزما، شور و احساس و دامنه وسیع خود صفحه نمایش را روشن کرده و توانایی خود را برای تبدیل شدن به یکی از بزرگان همه دوران ثابت کرده است. در مدت کوتاهی، شالامه بارها و بارها مخاطبان را شگفت زده کرده و به یک نام آشنا تبدیل شده است، و او هنوز در ابتدای کار خود است. آخرین فیلم شالامه، “ونکا”، با استقبال منتقدان و مخاطبان روبرو شده است، و طرفداران مشتاقانه منتظر انتشار “Dune: Part Two” در سال ۲۰۲۴ هستند. با در نظر گرفتن این موضوع، اینها بهترین فیلمهای تیموتی شالامه هستند.

۱۲-Hot Summer Nights (2017)

فیلم «شب های تابستان گرم» در سال ۲۰۱۷ یک درام دوره جوانی است که داستان دانیل (Chalamet)، یک نوجوان محصور در خود را روایت می‌کند که تابستانی را در کاپ کود می‌گذراند و به گانگسترها مواد مخدر می‌فروشد و عاشق می‌شود. برخی از کارشناسان با مقایسه بازی خارج از عرف Chalamet با Shia LaBeouf مشهور نامتعادل، نیویورکر این داستان نسبتاً ناامید کننده را با استفاده از هر اینچ از جذابیت و انرژی جوانی بی‌تاب خود، حمل می‌کند.

چرا شالامه در فیلم “شب های تابستان گرم” عالی است؟

نخستین کارگردان الیجاه بینم یک فیلم زیبا پر از مواد مخدر، عاشقانه و نوستالژی تابستان را خلق کرد. A24 فیلم را تولید کرد و اگرچه نقدهای متفاوتی دریافت کرد، اما بازی شالامه به طور گسترده توسط منتقدان و مخاطبان به طور یکسان مورد تحسین قرار گرفت. این فیلم همچنین در همان سال با Call Me by Your Name و Lady Bird منتشر شد و ترکیب این سه نقش در همان سال شالامه را به صدر بسیاری از لیست کارگردانان انتخاب بازیگران رساند.

۱۱-A Rainy Day in New York (2019)


در سال ۲۰۱۹، شالامه فرصت بازی در این کمدی رمانتیک را که توسط وودی آلن نوشته و کارگردانی شده است، داشت، اگرچه شالامه احتمالاً اکنون می خواهد آن مشارکت را کمرنگ کند. شالامه مقابل ایل فانینگ بازی می کند و آنها نقش یک زوج را بازی می کنند که یک آخر هفته در نیویورک سیتی می گذرانند و منجر به یک سفر غیرمنتظره و پربار می شود.

تیموتی شالامه در “باران در نیویورک” به خوبی در دنیای رویایی آلن قرار می گیرد، در نقش گاتسبی ولز، یک رمانتیک قدیمی که به فضای زادگاهش وسواس دارد. ستاره “به بالا نگاه نکن” عالی است مانند این عاشق اندکی پوچ و ناامید، که جذابیت و رمانتیسم گذشته او اغلب بر دختری که قصد دارد او را جذب کند، از دست می دهد.شالامه در نقش یک عاشق ناامید و جذاب که دائماً از دست می دهد، به خوبی بازی می کند. او می تواند به راحتی بین ظرافت و اشتیاق جابجا شود، و این باعث می شود که او هم قابل لمس و هم جذاب باشد. او همچنین می تواند به خوبی با ایل فانینگ بازی کند، و آنها یک پویایی عالی روی صفحه نمایش ایجاد می کنند.به طور کلی، بازی تیموتی شالامه در “باران در نیویورک” یکی از بهترین بازی های او است. او به خوبی یک عاشق ناامید و جذاب را به تصویر می کشد که به طرز شگفت انگیزی جذاب و دلسوز است.

۱۰-Beautiful Boy (2018)

درام «بچه زیبا» بر اساس کتاب خاطرات «بچه زیبا: سفر یک پدر از طریق اعتیاد پسرش» نوشته دیوید شف، داستان صادقانه و وحشتناکی در مورد اثرات اعتیاد به مواد مخدر را روایت می کند. شالامه نقش شف را در یک بازی استادانه به تصویر می کشد که عذاب استفاده از مواد مخدر و اثرات آن بر خانواده و دوستان فرد معتاد را به تصویر می کشد.

شالمه با دقت و حساسیت باورنکردنی، درد و رنج شف را در مواجهه با اعتیاد پسرش به مواد مخدر به تصویر می کشد. او به زیبایی نشان می دهد که چگونه اعتیاد می تواند یک خانواده را از هم بپاشد و روابط بین اعضای آن را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد.

بازی شالامه در «بچه زیبا» بسیار مورد تحسین منتقدان و مخاطبان قرار گرفته است. بسیاری از افراد او را برای این نقش تحسین کرده اند و معتقدند که او به خوبی توانسته است عذاب و درد یک پدر را به تصویر بکشد که شاهد مبارزه پسرش با اعتیاد است.بازی تیموتی شالامه در «بچه زیبا» یکی از بهترین بازی های او است. او به خوبی یک پدر دلسوز و نگران را به تصویر می کشد که با چالش های طاقت فرسای اعتیاد فرزندش دست و پنجه نرم می کند.

چرا پسر زیبا یکی از بهترین فیلم های Chalamet است؟
اجرای Chalamet در بعضی مواقع بسیار ماهرانه و به طرز عجیبی ظریف است و واقعاً به اصل واقعیت ماهیت متضاد اعتیاد به مواد مخدر می رسد. داستان رابطه بین نیک و پدرش دیوید (استیو کارل) را برجسته می کند که از نجات او ناامید است. اگرچه تماشای آن در برخی نقاط ممکن است سخت باشد، اما فیلم را همه باید ببینند. این داستان عشق، پدری و تلاش ناامیدانه برای غلبه بر شیاطین شخصی است. نویسنده دیوید شف در مصاحبه با گاردین از عملکرد شالامه در نقش پسرش نیک ستایش کرد.”پسر زیبا” یک فیلم قدرتمند و عاطفی است که تأثیر ویرانگر اعتیاد به مواد مخدر را بر افراد و خانواده ها بررسی می کند. بازی شالامه یکی از دلایل اصلی موفقیت فیلم است و به عنوان یکی از بهترین آثار دوران حرفه ای او محسوب می شود.

۹-Miss Stevens (2016)

در این فیلم عالی، شالامه در یکی از اولین نقش های فیلم خود بازی کرد. در اولین کارگردانی جولیا هارت، خانم استیونز، ما معلمی را می بینیم که با سه دانش آموز دبیرستانی خود برای شرکت در رقابت درام به مسافرت می رود. شالامه نقش بیل را بازی می کند، شخصیتی پر از اضطراب نوجوان که همچنین با اختلال رفتاری دست و پنجه نرم می کند. شبیه به بازیگری که او را بازی می کند، بیل خودش را به عنوان یک بازیگر بسیار با استعداد ثابت می کند.

چه چیزی نمایش Chalamet را در خانم استیونز بسیار جذاب می کند؟
این فیلم که یک درام کمدی است سرشار از خنده ها و لحظات دلنشین است و Chalamet در یکی از اولین و چالش برانگیزترین نقش های اصلی خود می درخشد. در مبارزه با یک اختلال رفتاری، طبیعتاً با اجرای لئوناردو دی کاپریو در سن مشابه در گیلبرت گریپ چه می خورد، مقایسه شد. Chalamet با نهایت حساسیت و آسیب پذیری باورنکردنی به این شخصیت پیچیده نزدیک شد که نشان دادن آن روی صفحه بسیار سخت است.بازی تیموتی شالامه در “Miss Stevens” یک شاهکار بازیگری است. او یک تصویر پیچیده و لایه ای از یک شخصیت چالش برانگیز ارائه می دهد و بازی او واقعاً جذاب و ماندگار است.

۸-The King (2019)

درام اکشن دوره ای ۲۰۱۹ “The King” به تصاحب تاج و تخت توسط شاه هنری پنجم پس از مرگ برادرش در انگلستان قرن ۱۵ می پردازد. این فیلم با کسب رتبه ۷۱% در Rotten Tomatoes مورد استقبال مثبت منتقدان قرار گرفت. شالامه به راحتی نقش شاه هنری پنجم جوان را در این فیلم نتفلیکس بازی می کند. “The King” همچنین با بازی رابرت پتینسون، لیلی-رُز دپ و شان هریس همراه است.

چرا شاه شامل یکی از بهترین اجراهای شلامت است؟
Chalamet به تمام معنا، نقشی پرمخاطب، عملکرد قدرتمندی را به عنوان پادشاه جوان ارائه می‌کند که باید جنگ‌ها، سیاست‌ها و خیانت‌ها را پشت سر بگذارد و در عین حال با تمایز به کشورش خدمت کند. اعجوبه تلماسه که شاید به شکل ناعادلانه ای که بیشتر به عنوان یک شاهزاده تا یک پادشاه تایپ شده است، نشان می دهد که بدون شک توانایی ایفای نقشی به این بزرگی را دارد.

۷-Bones and All (2022)

در یکی از جدیدترین حضورهای سینمایی خود، شالامه در نقش یک جوان قارچ خوار سرگردان در “Bones and All” به کارگردانی لوکا گوادگنینو بازی کرد. این نقش شالامه را به عنوان جوانی به نام لی به تصویر می کشد که پس از مجبور شدن به ترک خانه، مارن هم قارچ خوار را تحت حمایت خود قرار می دهد. لی فرد منزوی است که به دلیل بیماری خود مدت طولانی تنها بوده است، زیرا نمی خواهد به کسی آسیب برساند، اما همچنین از اینکه هر خوشبختی که پیدا کند را از دست بدهد، می ترسد.شالامه هرگز در به تصویر کشیدن افراد طرد شده جامعه ناکام نمی ماند، و او این شخصیت را با این صداقت عمیق و تقریباً از صمیم قلب به زیبایی بازی می کند. داستان این فیلم به همان اندازه دلخراش است که تاریک است، اما همچنین به روش خاص و منحصر به فرد خود زیبا است، که به همین دلیل آن را باید حتما تماشا کرد. با پیوستن مجدد به لوکا گوادگنینو پس از همکاری شگفت انگیزشان در سال ۲۰۱۷ در “Call Me By Your Name”، این کارگردان ایتالیایی به نظر می رسد بهترین شالامه را از او بیرون می کشد، و بازیگر را تشویق می کند تا این همدلی و حساسیت اصیل را کشف کند که چنین کالای گرانبهایی در میان جوانان و استعدادهای جوان در حال ظهور است.

۶-The French Dispatch (2021)

مانند همه فیلم های وس اندرسون، “The French Dispatch” از نظر بصری خیره کننده، اصلی و عمیق است و داستان های منتخب خبرنگاران جالب مجله را در آخرین انتشار آنها پس از درگذشت سردبیر آنها دنبال می کند. شالامه در یکی از داستان ها نقش زفیریلی، یک انقلابی دانشجویی را بازی می کند.در کنار بازیگران درخشانی مانند اوون ویلسون، تیلدا سوانتون و بیل موری، شالامه می تواند انتخاب بعدی اندرسون برای بازیگران تکرار شونده در فیلم هایش باشد، چیزی که چندان برای هیچ کس تعجب آور نخواهد بود، زیرا او چیزی را ارائه داده است که یک نمایش متن کتاب اندرسون بود، و مجموعه ای از صفات خود را به همه ویژگی ها، پیچیدگی ها و حرکات خیالی مورد نیاز او قرض داد. شالامه در این دنیای ساختگی خیال انگیز احساس راحتی می کند و امیدواریم دوباره با اندرسون دوباره متحد شود.

۵-Wonka (2023)

هنگامی که اعلام شد که محبوب ترین شکلات ساز جهان، Willy Wonka، به زودی با یک فیلم جدید به پرده سینما باز خواهد گشت، به طور طبیعی گمانه زنی هایی در مورد اینکه چه کسی این شخصیت اسرارآمیز را بازی خواهد کرد، ایجاد شد. بدون تعجب، خبر بزرگ این که تیموتی شالامه قرار است نفر بعدی باشد که کلاه معروف بنفش را بپوشد، با خوش بینی استقبال شد، و بازی او مطمئناً ناامید کننده نبود. فیلم “Wonka” به کارگردانی پل کینگ یک پیش درآمد از کتاب “Charlie and the Chocolate Factory” نوشته رولد دال است، و داستان جوانی ویلی Wonka را قبل از افتتاح کارخانه شکلات سازی مشهورش دنبال می کند.با ژان ویلدر و جانی دپ، پیشگامان بسیار مورد احترام خود، شالامه با وظیفه عظیمی روبرو بود که با کاریزمای پر جنب و جوش اجرای دپ و نمایش ظریف تر اما گرمای ویلدر رقابت کند. این بازیگر پرتقاضا مطمئناً ناامید نشد و به وضوح نشان داد که چرا او چنین دارایی داغ در صنعت فیلم است. انحراف عجیب و غریب شالامه در سراسر “Wonka” به نمایش گذاشته شد، به راحتی دست خود را به خواسته های نقش تبدیل کرد. شالامه جوهر این قهرمان اسرارآمیز کودکان را با چنین جذابیت تئاتری خلاصه می کند، در حالی که بین لحظات جادویی شور کودکی و خرد باتجربه پرش می کند.

۴-Lady Bird (2017)

اگرچه نقش شالامه در اولین کارگردانی گریگ “Lady Bird” ممکن است زمان زیادی روی پرده نداشته باشد، اما او هنوز آن را خاص خود می کند. فیلم رشد فردی داستان لیدی برد (ریان) را روایت می کند که سعی می کند مسیر خود را در دوران مدرسه، عشق و خانواده پیدا کند. شالامه نقش کایل، علاقه عشقی تاریک و خودخواه لیدی برد را بازی می کند. این فیلم بهترین فیلم مورد بررسی Rotten Tomatoes در تمام دوران است.در حالی که فقط به یک نقش فرعی کاهش یافته است، شالامه اطمینان می دهد که تأثیر او در این تصویر استثنایی متشکل به وضوح احساس می شود، خواه آن را از طریق لحظات خنده دار جذاب یا شیمی درخشان او با سورشا رونان در صفحه نمایش باشد. گریگ درست از ظاهر شالامه به عنوان یک هنرمند جایگزین متواری استفاده می کند تا شخصیت نهایی پسر بد را برای عاشق شدن لیدی برد بسازد، فقط برای اینکه متوجه شود چقدر از اعتماد به نفس سرد او یک عمل خوب ساخته شده است.

۳-Dune (2021)

Chalamet در نقش Paul Atreides در Dune اثر Denis Villeneuve بازی ظریف اما قدرتمندی ارائه می دهد. فیلم علمی تخیلی حماسی یک تغییر در جلوه های ویژه بود و شما را در سفری در سراسر جهان هستی به همراه داشت، زیرا خانه Atreides فرمانداری سیاره Arrakis را بر عهده گرفت. این به راحتی بزرگترین فیلم شالامه تا به امروز است، زیرا این اقتباس از یکی از تأثیرگذارترین و محبوب ترین کتاب های علمی تخیلی تمام دوران است.Chalamet در هر صحنه می درخشد و ثابت می کند که او آنچه را برای تبدیل شدن به یک بازیگر اصلی دارد. جدا از جلوه های ویژه مسحورکننده و درخشش کارگردانی، شالامه تجربه Dune را مجسم می کند. او یک رمز و راز تأمل را به نمایش خود به عنوان پل می آورد، یک شخصیت خاص را شکار می کند که توسط دستی که به او داده شده است، تسخیر شده است. فیلم با یک تعلیق جدی به پایان رسید، اما با انتشار قسمت دوم داستان در سال ۲۰۲۴، به زودی پاسخ بسیاری از سوالات مهم ما را خواهیم داشت.

۲-Little Women (2019)

بازسازی محبوب رمان توسط گرتا گرویگ به حق نامزد دریافت شش جایزه اسکار شد. داستان کلاسیک زندگی و ماجراهای خواهران مارس را دنبال می کند که عشق، ارزش های خانوادگی و تراژدی را در مسیر خود می یابند. هر عضو گروه بازیگران “Little Women” درخشش دارد و گرویگ بار دیگر خود را به عنوان یک فیلمساز درخشان ثابت کرد. شالامه نقش لورای جذاب را بازی می‌کند که با جو مارس (سورشا رونان) درگیر عاشقانه می‌شود.در پایان سال ۲۰۱۹، ستاره فیلم در حال ظهور، ارائه دیگری را در “Little Women” ارائه می دهد. به عنوان لوری، پیشنهاد شالامه حس آقای دارسی را با هیو گرانت دهه ۱۹۹۰ ملاقات می کند، و او به طور کامل به عنوان این اجتماعی مرفه و طبقه بالا با اعتماد به نفس قاطعانه ای که فقط کسانی که در قرن ۱۹ تحصیل کرده اند به نظر می رسید، بازی می کند. لوری تا حدودی یک شخصیت رویایی در میان انواع ادبی است، بنابراین گرویگ دقیقاً می دانست که چگونه از ظاهر شالامه استفاده کند و با اعتماد به نفس متکبرانه در این قسمت باورنکردنی ترکیب کند.

۱-Call Me By Your Name (2017)

فیلم “Call Me By Your Name” به کارگردانی لوکا گوادگنینو در سال ۲۰۱۷، داستان یک جوان به نام الیو (شالامه) را روایت می کند که عاشق یک دانشجوی آمریکایی، اولیور (آرمی همر)، در تابستانی در ایتالیا در دهه ۱۹۸۰ می شود. این فیلم نه تنها زیبایی ایتالیا را به نمایش می گذارد، بلکه یک داستان صادقانه از عشق جوانی و دلشکستگی را نیز روایت می کند.شالامه به حق برای بازی درخشان خود نامزد اسکار شد. آخرین نما از فیلم، یک نمای طولانی از چهره الیو است که در حالی که به آتش نگاه می کند، به اولیور و زمانی که با او گذرانده است فکر می کند. شالامه در حالی که همزمان چیزی نمی گوید، بسیار چیزها را می گوید، که ثابت می کند که او آنچه را برای تبدیل شدن به یکی از بزرگان واقعی نیاز دارد. فیلم توسط “The New Yorker” به عنوان یک “پیروزی شهوانی” لقب گرفت. اگرچه ممکن است فیلم برخی از مسائلی داشته باشد که در عرض چند سال کوتاه به خوبی پیر نشده باشند، اما نمی توان انکار کرد که شالامه در آن استثنایی است و از آن زمان ثابت کرده است که یکی از بهترین بازیگران حال حاضر است.