زمان مطالعه: ۲ دقیقه

فاطمه (گیتی) گودرزی بازیگر سینما و تلویزیون ایرانی متولد ۱۳۴۲ در شهر تهران است. او تاکنون موفق به دریافت یک سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای بازی در فیلم غزال و دو نامزدی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول (۱۳۷۷) و نقش مکمل زن سال (۱۳۷۰) در جشنواره فیلم فجر شده‌است.

زندگی

فاطمه (گیتی) گودرزی بازیگر سینما و تلویزیون ایرانی متولد ۱۳۴۲ در شهر تهران است و اصالتی بروجردی دارد، وی تحصیلات خود را در رشته اقتصاد با مدرک دیپلم به پایان رساند. گودرزی همسر عبدالرضا گنجی کارگردان سینما است. پسر وی، پویان گنجی، نیز بازیگر است. وی از سال ۱۳۶۱ دوره دو ساله تئاتر را در اداره بازیگری گذراند. نخستین بار او در تلویزیون در سال ۱۳۶۷ در سریال «گالش‌های مادر بزرگ» به ایفای نقش پرداخت. او در مجموعه‌های «رعنا»، «ترانه مادری» و «فاصله‌ها» به ایفای نقش‌های مقبولی پرداخته است. سال ۱۳۶۹ گودرزی بازیگری در سینما را برای اولین بار تجربه کرد و در همان آغاز در دو فیلم «به خاطر همه چیز» و «مهاجران» حضور یافت. نقش‌آفرینی او در فیلم «غزال،۱۳۷۴» به کارگردانی مجتبی راعی سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن از جشنواره فیلم فجر برایش به ارمغان آورد. او در سالهای دیگری هم دو نامزدی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول (۱۳۷۷) و نقش مکمل زن سال (۱۳۷۰) در جشنواره فیلم فجر شده‌است.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی‌نامه فاطمه گودرزی بازی در سریال فاصله‌ها بوده است. فاطمه گودرزی سال ۱۳۸۹ در ۴۷ سالگی در سریال فاصله‌ها نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با حسین سهیلی‌زاده همکاری داشته است. فاطمه گودرزی توانست با بازی در سریال فاصله‌ها تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر محمد حمزه‌‌ای، مریم کاویانی، سوگل طهماسبی و دانیال حکیمی بر تجارب او افزود.

فاطمه گودرزی علاوه‌بر سریال فاصله‌ها، سال ۱۳۹۶ در ۵۴ سالگی در سریال ممنوعه نیز بازی کرده است. فاطمه گودرزی این‌بار با امیر پورکیان یعنی کارگردان سریال ممنوعه و هنرمندانی چون امیر جعفری، هادی حجازی‌فر، نیکی کریمی و پژمان بازغی همکاری داشت.

مجموعه‌های تلوزیونی

 1. لحظه گرگ و میش (۱۳۹۷)
 2. ممنوعه (۱۳۹۶)
 3. فاصله ها (۱۳۸۹)
 4. پس از سال ها (۱۳۸۸)
 5. ترانه مادری (۱۳۸۷)
 6. شیخ بهایی (۱۳۸۷)
 7. دردسر والدین (۱۳۸۰)
 8. فردا دیر است (۱۳۷۶-۱۳۷۷)
 9. آپارتمان (۱۳۷۲)
 10. رعنا (۱۳۶۷-۱۳۶۹)
 11. گالش های مادربزرگ (۱۳۶۷)
 12. آئینه (سری سوم) (۱۳۶۶)

فیلم‌های سینمایی

 1. مهاجران (۱۳۶۹)
 2. به خاطر همه چیز (۱۳۶۹)
 3. خانه خلوت (۱۳۷۰)
 4. افسانه مه پلنگ (۱۳۷۰)
 5. جنگ نفتکش ها (۱۳۷۲)
 6. می خواهم زنده بمانم (۱۳۷۳)
 7. بهشت پنهان (۱۳۷۳)
 8. آرزوی بزرگ (۱۳۷۳)
 9. غزال (۱۳۷۴)
 10. حریف دل (۱۳۷۵)
 11. تابلویی برای عشق (۱۳۷۶)
 12. جنگجوی پیروز (۱۳۷۷)
 13. تلفن (۱۳۷۸)
 14. همسر دلخواه من (۱۳۷۹)
 15. فوتبالیست ها (۱۳۷۹)
 16. آب (۱۳۸۰)
 17. ازدواج صورتی (۱۳۸۳)
 18. ازدواج به سبک ایرانی (۱۳۸۳)
 19. نیما یوشیج (۱۳۸۵)
 20. دست های خالی (۱۳۸۵)
 21. پایان راه (۱۳۸۵)
 22. شب حوراء (۱۳۸۶)
 23. گنجشکک اشی مشی (۱۳۹۲)
 24. آنچه مردان دربارهٔ زنان نمی دانند (۱۳۹۲)
 25. سایه (۱۳۹۴)
 26. داش آکل (۱۳۹۶)
 27. دختر عمو و پسر عمو (۱۳۹۶)