ریچارد دانر کارگردان مشهور آمریکایی درگذشت. این کارگردان مشهور هالیوودی که خالق فیلم های ماندگاری مانند The Goonies, Lethal Weapon و Superman است در سن ۹۱ سالگی بدرود حیات گفته است. همسر اول لارن شولر دانر و مدیر برنامه هایش، مرگ این کارگردان در روز دوشنبه را تایید کرده اند هر چند علت مرگ تاکنون اعلام نشده است. ریچارد دانر کارگردان برخی از نمادین ترین فیلم های دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ سینمای هالیوود است.

سال گذشته این کارگردان بااستعداد برای ساخت پنجمین و آخرین قسمت از مجموعه فیلم های Lethal Weapon قرارداد امضا کرده و گفت: «این آخری است. هم ترجیح و هم وظیفه من این است که آن را به پایان برسانم. هیجان انگیز است، در واقع… هاهاها! این آخری است، این را به شما قول می دهم». بدنبال خبر غم انگیز مرگ دانر، طرفداران او در شبکه های اجتماعی از تاثیر این کارگردان بر هالیوود گفته اند.

یکی از طرفداران دانر در این باره گفته است: «ریچارد دانر مفهوم ابرقهرمان در سینما را بازتعریف کرد. هر فیلم کمیک بوکی مدرنی به او یک قدردانی بدهکار است. تا ابد ممنون او هستم.  Superman (و Superman II), Lethal Weapon, Scrooged, The Goonies, The Omen, Maverick و بسیاری دیگری. چه میراث سینمایی». کاربر دیگری در ستایش از دانر می نویسد: «بدون SUPERMAN ریچارد دانر، هیچ خبری از فیلم های ابرقهرمانی امروزی آنطور که می شناسیم نبود. هر فرانچایز ابرقهرمانی موفقی که از آن زمان ساخته شده بر اساس اثر او بوده است. این فیلم  CITIZEN KANE اقتباس های کمیک بوکی بود. او به اندازه شخصیتی که ساخت یک افسانه بود. در آرامش بخواب».

سومی نیز نوشته است: «ریچارد دانر در The Omen برای شیطان یک بچه ساخت، با سوپرمن فیلم کمیک بوکی مدرن را خلق کرد و فیلم پلیسی رفاقتی را با Lethal Weapon بازاختراع کرد. سال گذشته در مورد یک پروژه با او دیدار کردم. این مرد یک داستان گوی بالفطره بود. ممنون به خاطر این همه فیلم، رفیق!».

ریچارد کار خود را از تلویزیون آغاز کرد و در ابتدا به خاطر دستیار کارگردان بودن در ۵ اپیزود از سریال The Loretta Young Show  در سال ۱۹۶۱ مورد تحسین قرار گرفت. او خیلی زود با مشارکت در سریال هایی مانند Route 66, The Rifleman, The Twilight Zone, The Man From U.N.C.L.E., Gilligan’s Island, Perry Mason و The Wild Wild West برای خود نامی دست و پا کرد. بعد از اولین تجربه کارگردانی در سال ۱۹۶۸ در فیلم Salt & Pepper که یک فیلم کمدی جنایی بود، دانر فیلم ماندگار The Omen را در سال ۱۹۷۶ را ساخت.

دو سال بعد بود که دانر فیلم Superman را کارگردانی کرد و بعد از آن نوبت به The Goonies و Lethal Weapon رسید. بعد از آنکه هزینه ساخت دنباله سوپرمن از برنامه ریزی ها بیشتر شد، دانر از کارگردانی این فیلم کنار گذاشته شده و ریچارد لستر در میانه راه جایگزین او شد. دانر در زمینه تهیه کنندگی نیز در فیلم های مشهوری مشارکت داشته است؛ از جمله X-Men در سال ۲۰۰ و X-Men Origins: Wolverine در سال ۲۰۰۹.

منبع