دیوید فینچر یکی از کارگردانان برجسته هالیوود است که به خاطر فیلم های روانشناختی و پرتنش خود شناخته شده است. او همچنین به خاطر همکاری با برخی از بهترین بازیگران هالیوود شناخته شده است.دیوید فینچر کارگردانی است که کار خود را با ساخت موزیک ویدیو آغاز کرد، از جمله موزیک ویدیو “Vogue” مادونا، قبل از کارگردانی اولین فیلم خود در سال ۱۹۹۲، “Alien 3”. این فیلم نظرات متفاوتی دریافت کرد و وی از آن زمان به بعد آن را انکار کرده است زیرا استودیو آن را به شدت بازنویسی کرده است. فیلم دوم او، Se7en، بسیار بهتر مورد استقبال قرار گرفت و به عنوان یک کارگردان auteur او را تثبیت کرد. در طول حرفه خود، فینچر برخی از فیلم های واقعاً خیره کننده را کارگردانی کرده است، اما آنچه او را عالی می کند این است که چگونه کارگردان این تصاویر را با داستان ها و شخصیت های منحصر به فردی ترکیب می کند که به بازیگرانش اجازه می دهد در آن نقش ها بدرخشیدند.
با رویکرد کمال گرایی و روشمند خود و همچنین تمایل افسانه ای خود برای گرفتن بسیاری از برداشت ها، همیشه از بازیگران خود اجراهای عالی را دریافت کرده است، حتی چند بازیگر که بهترین عملکرد را در فیلم های دیوید فینچر ارائه کرده اند، شخصیت های منحصر به فرد ایجاد کرده اند و رنگ ها و احساسات جدیدی را در قلمرو بازیگری خود یافته اند. در اینجا بهترین اجراهایی که دیوید فینچر کارگردانی کرده است، آورده شده است.

۱۰-Edward Norton – Fight Club (1999)


نقش راوی در فیلم Fight Club شاید نقش اصلی ادی نورتون نبوده باشد، اما مطمئناً به نمادین ترین نقش او تبدیل شده است. او نقش شخصیت اصلی را بازی می کند، مردی که در فیلم نامی ندارد و به سادگی “راوی” نامیده می شود. او شروع به احساس پوچی در زندگی خود می کند و تصمیم می گیرد تا از تایلر دوردن (برد پیت) و ایده آل هایش پیروی کند و با او یک باشگاه مبارزه ایجاد کند. آنچه شروع به عنوان یک باشگاه مبارزه ساده می کند، در نهایت به یک جنبش شورشی تروریستی تمام عیار تبدیل می شود و تایلر و راوی برای کنترل در بیشتر موارد با هم می جنگند.شخصیت نورتون در فیلم Fight Club از مبارزه کردن و تغییر زندگی خود برای پیروی از دوست جدیدش، تایلر، خسته و عمیقاً ناراضی می شود تا اینکه در نهایت در پایان این موضوع شگفت انگیز فاش شد. تحول آسان نیست، و نورتون کاملاً آن را فروخته است، هم جسمی و به ویژه ذهنی، زیرا شخصیت او خسته، تحت استرس و پارانویا می شود تا اینکه حقیقت آنچه واقعاً در حال رخ دادن است را کشف کند. لحظاتی که او نقش تایلر را بازی می کند ترسناک است زیرا تمام زبان بدن او بسیار متفاوت از همه چیزهایی است که قبلاً بوده است، که باعث می شود راوی او هم قربانی و هم بدمن آینده و سرنوشت خود باشد.

۹-Michael Fassbender – The Killer (2023)

فیلم اخیر منتشر شده توسط Fincher، The Killer، بازی فوق العاده ای از Michael Fassbender در نقش قاتل دارد. پس از اینکه یک کار در پاریس اشتباه پیش رفت، قاتل به خانه اش بازگشت و متوجه شد که کسی تقریباً به دوست دخترش نزدیک شد. از آن به بعد، او در ماموریت انتقام گیری از همه کسانی که درگیر هستند، بی توجه به عواقب.Fassbender در این نقش به طرز شگفت انگیزی بازی می کند. او در این نقش ظاهری حقیر و بی تاب دارد، اما در عین حال دقیق و با عیب و نقص است. سبک او مضحک است و چشمانش همیشه به دنبال دردسر هستند. تضاد بین صدای او که بسیار منظم و دقیق است و کارهایی که در واقع انجام می دهد، عالی و غیر منتظره است. این شخصیت ممکن است به اندازه ای که خودش فکر می کند در کارش خوب نباشد. او در این نقش همه چیز خود را ارائه می دهد. او زمانی که لازم است خود را کوچک و عجیب نشان می دهد و زمانی که همه چیز بدتر از آنچه انتظار دارد پیش می رود، چهره های عالی “این قرار نیست اتفاق بیفتد” دارد. Fassbender معمولاً بسیار آرام و باحال است، و در اینجا از این توانایی ها برای نشان دادن اینکه شخصیت او واقعاً در چه شرایطی قرار دارد استفاده می کند.بازی او در این فیلم یکی از بهترین بازی های کارنامه او است و ثابت می کند که او یکی از بهترین بازیگران حال حاضر جهان است.

۸-Morgan Freeman – Se7en (1995)

در فیلم Se7en، مورگان فریمن نقش کارآگاه سامرست را بازی می کند، کارآگاهی که قرار است به زودی بازنشسته شود. یک بدبین، او با کارآگاه آرمانگراتر میلز (برد پیت) برای دستگیری یک قاتل سریالی که جنایات خود را بر اساس هفت گناه کبیره پایه گذاری می کند، همراه می شود. در حالی که سامرست واقعاً یک بدبین است، او کاملاً امید به بشریت را از دست نداده است، چیزی که فریمن در نشان دادن آن بسیار عالی است. صحنه او در رستوران، زمانی که با همسر میلز تراس (گوئینت پالترو) در مورد اینکه آیا باید بچه خود را نگه دارد یا بارداری خود را قطع کند بحث می کند، مثال خوبی از این است.این صحنه بسیار مهم است زیرا نشان می دهد که سامرست در حالی که ممکن است در برخی جنبه ها بدبین باشد، اما هنوز هم به نوعی ایمان به زندگی دارد. او به تراس می گوید که او باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد بچه خود را نگه دارد یا نه، اما او همچنین به او می گوید که او همیشه آنجا خواهد بود تا از او حمایت کند، مهم نیست چه تصمیمی بگیرد. این نشان می دهد که سامرست واقعاً یک فرد مهربان و دلسوز است، حتی اگر او نمی خواهد آن را بپذیرد.فریمن در این صحنه بازی بسیار عالی ای دارد. او می تواند به خوبی پیچیدگی شخصیت سامرست را به تصویر بکشد و بین بدبینی و امید او تعادل برقرار کند. این صحنه یکی از نقاط برجسته فیلم Se7en است و به خوبی نشان می دهد چرا فریمن یکی از بهترین بازیگران تمام دوران است.مورگان فریمن در صحنه پایانی فیلم Se7en که در آن یک جعبه مرموز را در وسط بیابان باز می کند و متوجه می شود که آخرین جنایت مرتبط با گناه چیست، عالی ظاهر می شود. کار فوق العاده ای از فریمن است، که همچنین آخرین خط فیلم را به خود اختصاص می دهد و می گوید که اگرچه او فکر نمی کند دنیا مکان خوبی باشد، اما ارزش جنگیدن را دارد. عملکرد کلی او به عنوان مربی خسته ممکن است در ابتدا کلیشه ای به نظر برسد، اما به لطف بازیگر و فیلمنامه، به چیزی بسیار غنی تر و با پایان غم انگیزتر تبدیل می شود. این یکی دیگر از اجراهای چشمگیر بازیگری است که در طول حرفه طولانی خود آنقدر به او داده است.

۷-Jodie Foster – Panic Room (2002)

Panic Room داستان ترسناک و تنگناگونه ای در مورد یک مادر مجرد، مگ (جودی فاستر) و دختر نوجوان او (کریستن استوارت) است که باید یک سرقت در حال انجام در خانه خود را زنده بمانند و تنها یک اتاق ضد سرقت برای دفاع از خود دارند. برای انجام این کار، مگ باید خشن و باهوش باشد و مهاجمان خود را غافلگیر کند تا بتوانند زنده از آنجا خارج شوند.جودی فاستر در این نقش بازی فوق العاده ای دارد. او به خوبی مادری را به تصویر می کشد که مجبور است در شرایطی شدید و ترسناک از خود و دخترش محافظت کند. او شجاعت، هوش و عزمی را دارد که برای زنده ماندن در چنین موقعیتی لازم است. بازی او در این فیلم یکی از بهترین بازی های کارنامه او است و ثابت می کند که او یکی از بهترین بازیگران زن تمام دوران است.جودی فاستر همیشه دارای یک شخصیت باهوش بوده است و این در اینجا نیز برای او مناسب است، اما آنچه ممکن است تعجب آور باشد این است که او چقدر خشن، عریان و خشن می شود تا بتواند دختر و خودش را نجات دهد. این دقیقاً یک نقش اکشن نیست، اما بازیگر به همان اندازه قوی و شجاع است، شخصیتی را خلق می کند که ارزش طرفداری دارد و خود را قلب و روح فیلم می کند. فینچر گفته است که فیلمبرداری همه چیز روی صحنه یک کابوس بود، اما فاستر کاملاً در محیط خود قرار دارد، انگار آن خانه قلمرو او است و هر کاری برای دفاع از آن انجام خواهد داد. این قاطعیت است که شخصیت او را جالب و باورپذیر می کند. از جمله برخی از اقدامات شگفت انگیز او مانند تقریباً منفجر کردن خودش.

۶-Robert Downey Jr. – Zodiac (2007)

بازی رابرت داونی جونیور در Zodiac یکی از بهترین بازی های او است. او نقش روزنامه نگار واقعی پل اِوری را بازی می کند، که در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ به عنوان یک روزنامه نگار تحقیقی در مورد پرونده قتل های رمزآلود زودیاک کار می کرد. داونی به خوبی شخصیت اِوری را به تصویر می کشد، که یک روزنامه نگار باتجربه و پرشور است که به دنبال حل این پرونده پیچیده و مرموز است. او در نقش اِوری جذاب و گیرا است و بازی او کاملاً باورپذیر است. داونی برای بازی در این نقش نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.در بسیاری از جهات، رابرت داونی جونیور همان جذابیت و شخصیت جذابی را دارد که برای ایجاد شخصیتی برجسته مانند تونی استارک استفاده کرد. پل اِوری او به وضوح جذاب ترین فرد در اتاق است، اما مخاطبان با تماشای فیلم متوجه می شوند که شخصیت او در حال فرو رفتن در افسردگی و اعتیاد است، موضوعی دشوار برای داونی جونیور که با توجه به سابقه خود با مواد مخدر باید آن را حل کند، اما این اصالت و صداقت عاطفی مانع از آن می شود که احساس مبالغه بیش از حد شود. اگرچه داونی جونیور و فینچر در پشت صحنه فیلم به طور قابل توجهی با یکدیگر برخورد داشتند، اما عملکرد حاصله هنوز شگفت انگیز است. داونی جونیور در حال حاضر برای Oppenheimer توجه زیادی به جوایز دریافت می کند، اما بسیاری معتقدند که او باید برای بازی در فیلم زودیاک به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل مرد نامزد شود.

۵-Brad Pitt – Fight Club (1999)

Fight Club در مورد راوی (ادی نورتون) و زندگی خسته کننده او در طبقه متوسط است. تا اینکه با تایلر دوردن (برد پیت) آشنا می شود و همه چیز تغییر می کند. تایلر دوردن به او یک شیوه جدید زندگی را نشان می دهد و با هم، باشگاه مبارزه را تشکیل می دهند، راهی برای تخلیه تمام خشم و جدایی آنها از زندگی به روشی تقریباً کنترل شده.بازی برد پیت در نقش تایلر دوردن در فیلم Fight Club واقعاً نمادین و یکی از به یاد ماندنی ترین نقش های تاریخ سینما است. او به خوبی طبیعت مرموز و کاریزماتیک دوردن را به تصویر می کشد، مردی که هم جذاب و هم خطرناک است. بازی پیت به قدری جذاب است که مخاطبان به راحتی جذب فلسفه دوردن می شوند، حتی اگر در نهایت مخرب باشد.تبدیل شدن پیت به دوردن چیزی جز قابل توجه نیست. او نوعی جسمانیت به نقش می دهد که هم ترسناک و هم جذاب است و کاریزمای او غیرقابل انکار است. او می تواند هوش، ذکاوت و روحیه شورشی دوردن را به راحتی منتقل کند، که او را به یک شخصیت واقعاً جذاب تبدیل می کند.مرحله اوج Fight Club، که در آن مخاطبان متوجه می شوند که تایلر دوردن در واقع شخصیت دوگانه راوی است، به دلیل بازی پیت حتی شوک آورتر و تأثیرگذارتر است. مخاطبان به اندازه کافی در دوردن به عنوان یک شخصیت سرمایه گذاری کرده اند که واقعاً از این تغییر غافلگیر می شوند، و بازی پیت در هر دو نقش راوی و تایلر دوردن این افشا را حتی ترسناک تر می کند.

بازی پیت در نقش تایلر دوردن یک شاهکار است که هنوز امروز مورد بحث است و یکی از دلایلی است که Fight Club یک فیلم کلاسیک در نظر گرفته می شود. او یک خزنده واقعی است و قادر است شخصیتی را بازی کند که هم جذاب و هم ناراحت کننده باشد.

۴-Andrew Garfield – The Social Network (2010)

بازی اندرو گارفیلد در نقش ادواردو Saver در The Social Network یکی از احساسی ترین و قلب از بین بردن عملکرد در سینمای اخیر است. او یک حس عمیق عاطفی را به نقش می آورد، و Saverin شخصیتی را که مخاطب می تواند ریشه و همدردی با آن داشته باشد، می دهد.گارفیلد به خوبی ناباوری و آرمانگرایی Saverin را به تصویر می کشد، و همچنین مأیوس شدن تدریجی او هنگامی که متوجه می شود که بهترین دوست او، مارک زاکربرگ، بیشتر به شهرت و ثروت علاقه دارد تا چشم انداز مشترک آنها برای فیس بوک. او درد و خیانت Saverin را با صداقت خامی بیان می کند که سقوط شخصیت را بسیار غم انگیز می کند.صحنه ای که Saverin با وکلای زاکربرگ مواجه می شود و به او گفته می شود که سهام او در فیس بوک از آن او سلب می شود، یکی از غم انگیزترین لحظات فیلم است. اجرای گارفیلد در این صحنه واقعاً ویرانگر است، زیرا او شوک، عصبانیت و ناامیدی Saverin را با شدت خنک کننده منتقل می کند.

اجرای گارفیلد به عنوان ادواردو Saverin گواهی بر استعداد او به عنوان بازیگر است. او قادر است شخصیت پیچیده و عاطفی را به گونه ای زنده کند که هم قابل باور و هم عمیقاً تکان دهنده باشد. عملکرد او یکی از دلایل اصلی این است که The Social Network چنین فیلم قدرتمند و فراموش نشدنی است.گارفیلد فوق‌العاده است، رفاقت بین ادواردو و مارک را زمانی که هنوز فکر می‌کند با هم دوست هستند را به خوبی به تصویر می‌کشد، همچنین درد و رنج شدیدی را که وقتی حقیقت را درک می‌کند، به تصویر می‌کشد. ساختن صحنه ای در مورد رقیق شدن سهام به استعداد زیادی نیاز دارد، اما گارفیلد این کار را انجام می دهد. بهترین لحظه او لحظاتی بعد فرا می رسد که او به زاکربرگ می گوید تا وکیل بگیرد. اینکه چگونه گارفیلد برای این اجرا نامزد دریافت جایزه اسکار نشد یک معمای کاملاً گیج کننده است، اما این اجرا آنقدر سر و صدا بود که حتی قبل از اکران فیلم، سونی پیکچرز از آنچه دیدند خوشش آمد و او را به عنوان مرد عنکبوتی جدید خود در The The انتخاب کرد. مرد عنکبوتی شگفت انگیز.

۳-Rooney Mara – The Girl With The Dragon Tattoo (2011)

Rooney Mara’s Lisbeth Salander قرار بود کار بسیار دشواری را انجام دهد، به خصوص که این شخصیت دو سال قبل توسط Noomi Rapace در اقتباس سوئدی داستان در این داستان تیره و تاریک تریلر اسکاندیناوی به تصویر کشیده شده بود. هر بازیگر جوانی در هالیوود می خواست این نقش را بازی کند زیرا او بسیار پیچیده، باهوش و کاملاً ترسناک است، و هنگامی که Mara برای بازی در این نقش انتخاب شد، کمی غافلگیر کننده بود و انتظارات منحصر به فردی را برای همه ایجاد کرد که ببینند او با آن چه می کند.مهم نیست انتظارات چه بود، Mara آنها را با موفقیت به سرانجام رساند و برای بازی خود نامزدی جایزه اسکار را کسب کرد. او همچنین باید برنده می شد. قاطع، ترسناک، کسی که نمی خواهید با او درگیر شوید، Mara یک پرتره خیره کننده از یک زن بسیار منحصر به فرد ایجاد می کند. در حالی که او در جنبه وحشتناک تر عالی است، مانند زمانی که از متجاوز جنسی خود انتقام می گیرد، او همچنین در جنبه نرمتر نیز می درخشد. شیمی او با Daniel Craig باورنکردنی است و یک لایه کوچک جالب به شخصیت اضافه می کند. در کل، در بازی Mara هیچ گام اشتباهی وجود ندارد.

۲-Jesse Eisenberg – The Social Network (2010)

“The Social Network” احساس می کند که می تواند داستانی برای یک ابرقهرمان باشد، و در بسیاری از جهات، اینگونه است. Jesse Eisenberg (که برای بازی خود بطور شایسته نامزدی اسکار را دریافت کرد) نقش بنیانگذار فیس بوک Mark Zuckerberg را بازی می کند. این داستان چگونگی ایجاد پلتفرم را نشان می دهد و نشان می دهد که این برنامه نویس، که به نظر یک احمق است، ممکن است بسیار حسابگرتر و تیره تر از آن چیزی باشد که در نگاه اول به نظر برسد.هترین جمله در مورد زاکربرگ توسط دوست دختر آینده اش (Rooney Mara) در صحنه افتتاحیه فیلم گفته می شود، که به او می گوید او برای همیشه تنها خواهد ماند، نه به این دلیل که او یک دانشمند است، بلکه به این دلیل که او یک احمق است. زاکربرگ Eisenberg قطعاً همان است، همراه با بسیاری از ویژگی های کمتر قابل تحسین، که همه آنها را Eisenberg به خوبی درک می کند. فقط کافی است به صحنه “آیا به سوال تحقیرآمیز شما به درستی پاسخ دادم؟” فکر کنید تا تسلط زاکربرگ را در نمایش غرور خود ببینید. در واقع، این داستان منشأ یک ابرقهرمان است، و Eisenberg آن را در خانه می زند.

۱-Rosamund Pike – Gone Girl (2014)


تا نقشه Amy Elliott Dunne عملی شود، همه چیز باید کامل باشد، تا کوچکترین جزئیات. تا ما باور کنیم که Amy می تواند همه این کارها را انجام دهد، بازی Rosamund Pike (که به حق نامزدی اسکار را برای او به ارمغان آورد) باید به همان اندازه عالی باشد. و اینطور است. محاسبه گری و فریبکارانه، Pike یک پرتره باورنکردنی از یک روان پریش ایجاد می کند، اما یکی که ما به وضوح می فهمیم که چرا او اینطور است. در نهایت، اگر والدین نویسنده شما شخصیت کاملی را از شما بسازند و نتوانید انتظارات آنها را برآورده کنید، شما نیز به هم خواهید خورد. و این فقط آرمان های خیالی والدین او نیست که باید به آن برسد، بلکه شوهرش نیز همینطور است.مونوللوگ “دختر خنک” که روی یک مونتاژی از امی در حال انجام مرحله بعدی نقشه خود پخش می شود، جهان بینی او را به وضوح بیان می کند. Pike باید دو نسخه بسیار متفاوت از امی را بازی کند، یکی در نیمه اول داستان که از طریق شخصیت های دیگر به مخاطب بازگو می شود، و سپس در نیمه راه زیر پای مخاطب را بریده و به مخاطب بفهماند که همه چیز دروغ بوده است. این شوک تنها در صورتی می تواند کار کند که بازی در نیمه اول آنقدر باورپذیر باشد و Pike آن را به راحتی بفروشد. در حالی که Pike سال ها کار کرده بود، این فیلم او را به ستاره ای تبدیل کرد. به زبان ساده، بازی Pike بی عیب است.